IDVEIITENTIE-RLAD VOOR DE SLID EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN W'- a jaargang. 1851. No. 47. I Iloensdati den 11 Junij, >d 3 a=3 BINNENLAND. af, pre- I ts d a it ii i 1 no. wet, zal plaats hebben terwijl die -E* I >e- ds 'S eene al- In den nacht van tire is er brand ont- i J. G. G. aan den onmiddellijk is ge- werkplaats met Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.10 buiten de Stad franco /1.U5, enkele nummers 71 cent. cember 1850 en Januari] 1851. Het blijkt daar uit dat die maanden een deficit hebben opge leverd van 24,612,049 fl. FRANKFORT, 2 Junij. Te Hamburg zijn per stoomboot uit Lubeck vele aanzienlijke Rus sen aangekomen die zich naar de tentoonstel ling te Londen begeven. Andere uit Rusland komende reizigers verhalen dat daar uitgebrei de krijgstoerustingen worden gemaakt, om, des noods met talrijke legers, de Duitsche grenzen te overschrijden ingeval in het westelijke of zuidelijke gedeelte van Europa gevaardreigende gebeurtenissen mogten plaats hebben. Dezelfde reizigers verklaren dat zij uit het binnenste van Rusland troepen naar Polen hebben zien marcheren ook beweren zij dat in Kroonstadt veel levendigheid heerscht bij de uitrusting der vloot. Uit Keurhessen wordt geschreven dat vele deftige familiën zich gereed maken om het land te verlaten en zich in Amerika te vesti gen. Het schijnt, dat de regering willens is,, aan de uitvoering van dit plan hinderpalen ia den weg te leggen. Naar men mede verneemt v gaat de regering niet het voornemen zwanger, om groote veranderingen in de constitutie te maken. Zoo wil zij onder anderen twee kamers invoeren, waarvan de eerste zal bestaan uit da leden van het vorstelijke huis den adel en de geestelijkheid. De tweede kamer zal uit drie klassen bestaan, en wel uit grondbezitters uit vertegenwoordigers der sleden en der gemeenten ten platten lande. De verkiezingen zullen niet regtstreeks plaats hebben. De militairen zullen voortaan geenen eed op de constitutie afleggen de bezoldingen der ambtenaren zullen op eene andere leest geschoeid worden. De administra tie der policie zal geheel in de handen der re gering overgaan. FRANKFORT, 3 Junij. liet berigt, dat de keizer van Rusland van Ölmutz naar Warschau is teruggekeerd zonder Berlijn te bezoeken heeft veel verwondering gebaard. Men leidt hieruit af, dat de goede verstandhouding tusschen den keizer van Rusland en den koning van Pruisscn nog niet geheel op den ouden voet is hersteld men hoopt echter dat de reis van den prins van Pruisscn naar Warschau daartoe zal bijdra gen. Men meldt, dat de keizer en de keizerin van Rusland reeds den 10 Junij van Warschau naar Petersburg zullen terugkeeren. ADRIANOPÈL, 16 Mei. Men heeft lerbelangrijkste vonst gedaan. In Bulgarijen hebben eenige Griekscbe arbei ders, bij liet doen van opgravingen tusschen de dorpen Rahmanilcah en Dadzarnabij dé stad Kaloferop een groot blad grijs marmer gesto ten; dit verschuivende, vonden zij er vlak on der een tweede en ook dit weggeruimd heb bende blonken hun ettelijke voorwerpen, die. als goud en zilver schitterden tegemoet. Zij zijn dadelijk berigt van de zaak aan den distrikls- komniandant, te Kalofer gaan geven. Deze amb tenaar, door twee geestelijken, zijne vrienden, vergezeld is op de plaats zelve onderzoek gaan doen en heeft gevonden het skelet van eenen man van vrij hooge gestalte hebbende op liet hoofd eenen koperen helm omgeven van eene dunne gouden kroon de handen en voorar mentot aan de elleboogen toe, waren met eene bronskleurige stof ingesmeerd. De regter- band omknelde eenen koperen ketting, meteen wierookvat van hetzelfde metaal daaraan gehecht beide waren zwaar met kopergroen bedekt. De voorste vinger van de linkerhand droeg eenen gouden ring met het jaartal 969 in Romein- sche cijfers. Ter wederzijde van het skelet la gen drie zeer blinkende zilveren drinkkoppen en 26 andere van verroest ijzermaar aan de meesten van welke men nog zien kon dat zij vroeger verguld waren geweestvoorts lagen er ook nog in de rondte verspreid een aantal spij- 2.89 el beneden Amst. peilde waterspiegel is sedert dien tijd alzoo 15 duim gedaald. ZWOLLE 2 Junij. Door eene onvoorzigtige keus in de plaats om zich te baden is nabij de buurschap Berkum in de Nieuwe Vecht een jongeling van 20 jaren verdronken. De ver melding van dit ongeval schijnt bij het aange vangen warme saizoen niet overbodig. GRONINGEN, 4 Junij. De bij ons ontvan- gene berigten nopens de verspreiding der ge duchte longziekte onder het rundvee te Enuma- til luiden alles behalve gunstig. Er blijkt nl. uit, dat die vreesselijke ziekte zich aldaar meer en meer uitbreidt en groote verwoestingen be gint aan te rigten. Zoo zijn maandag door den rijks-veearts Bilroth weder eenige runderen af gemaakt, en heeft men heden wederom dienzelf den maatregel op eenige andere stuks vee moe ten toepassen. Men vreestdat het hier nog niet bij zal blijven, want er worden nog on derscheidene runderen verdacht gehouden op de andere plaatsen, in dit gewest, waar die ziekte vroeger heerschte, heeft men geene nieu we gevallen waargenomen. GRONINGEN, 5 Junij. Door den breeden kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeen te alhier is, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van ds. L. Schtik- king gemaakt het volgende twaalftal van dikanten A. Nierineijervan ’s Heer-A rends- kerke; C. Boon, theol. doet., te Medemblik M. N. J. Moltzer te Haarlem; L. S. P. Meij- boomtheol. doet., te Nijmegen; A. Rutgers van der Loeff, theol. doet., te Leyden; II. L. Vinke, te Leeuwarden; II. Huijsers theol. doet. te Pietersburen T. Modderman theol. doet., te Rotterdam; J. Sinninghe Damsté te Bellingwolde G. W. Sannes. te Oude Pekela J. Meijer, theol. doet., te Wolvega; J. Maris- sen van Loon te Hoogezand. Bij vonnis der regtbank te Groningen van den 5 Junij 1851, is Jan Douwes Bakker, kas telein te Enumatil gemeente de Leek veroor deeld tot gevangenisstraf van zes dagen en in eene boete van twintig gulden, omdat hij, in de maand April laatstleden verzuimd had on verwijld aangifte aan den burgemeester zijner gemeente te doen dat hij op zijnen stal rund vee had, verdacht van besmettelijke ziekte, en op den 3 Mei 1851 zich feitelijk en geweldda dig had verzet tegen het wegvoeren eener van longziekte verdachte koe door den veldwachter, ten einde op hooger order te worden afge maakt. In het laatste nommer der Nieuwe Bijdra gen van Onderwijs en Opvoeding, voor deze maand, komt het uitvoerig cn naauwkeurig ver slag voor van Z. Exc. den minister van binnen), zaken wegens den staat der lagere scholen over 1849’, bij de staten-generaal ingediend, waarbij als bijlagen gevoegd zijn verschillende staten en tabellbn houdende opgaven omtrent de intel lectuele morele en materiële aangelegenheden dienaangaande getrokken uit de verslagen der respective commissiën van onderwijs in het rijk. Uit; voornoemd verslag blijkt benevens eene menigte andere bijzonderheden dat het getal schalen te dier tijd in het geheele rijk 3237 (waaronder 2448 openbare 168 bijzondere der 1ste klasse, 621 der 2de klasse); hel getal van het onderwijzend personeel 6243 (waaronder 5729 van het mannelijke, 514 van het vrouwe lijke geslacht) beliep. Er bestaat alle reden om zich over de meer dere uitgebreidheid en belangstelling van wege de regering aan dit onderwerp geschonken., Ie verheugenop deze wijze toch zal onze verte genwoordiging en ieder ingezeten zich het best op de noodige hoogte van den toenmaligen.stand van het lager onderwijs in ons vaderland kun nen stellen en zich later op de hoogte daarvan houden. SNEEK, 10 Junij. De minister van finan ciën heeft bekend gemaakt, in afwachting van de nadere bepalingen tot de geheele intrekking van de muntbiljetten, ter verwisseling voor gou den stukken van 10 en /5 uitgegeven volgens de wet van den 17 September 1849 (Slaalsbl. 46) welke intrekking volgens art. 4 dier uiterlijk op den laatslen December 1852 muntbiljetten in middels wettig betaalbaar blijven dat de sommen, in die biljetten uitgedrukt, van heden af, voor de houders, welke dit mogten verlan gen opvraagbaar zijn bij de Nederiandsche bank te Amsterdam en aldaar zullen worden uitbe taald in wettige Nederiandsche zilveren munt. Heden morgen omstreeks 6 ure is op liet hier nabij gelegen Kruiswater, eene opene praam met vee zijnde koeijen en schapen ge zonken dat bestemd was om alhier aan de markt gebragt te worden. Van de zes mensclien die zich mede in de praam bevonden, is geluk kiglijk niemand verdronken, hoewel twee hun ner naauwelijks den dood ontkomen zijn van het vee zijn er drie koeijen bij omgekomen. Ofschoon het algemeen bekend is, dat door onzen stadgenoot, den societeithouder G. G. Bijls- ma vele ooglijders reeds genezen zijn en nog dagelijks genezen worden waaronder zelfs de zulken die elders te vergeefs hulp hadden ge zocht zoo zijn wij echter in staat om te kun nen verklaren, dat het berigt omtrent zijne open bare toelating als oogarts, voorkomende in het Zondagsblad van den 8 dezervoorbarig en be zijden de waarheid is. De Arnhemsehe Courant meldtdat op zalurdag den 31 Mei II., commissarissen der vereeniging Nederlandsch ÏÏIetlray hebben aan besteed het bouwen van het hoofdgebouw school en vier familie-woningen elk voor twaalf kna pen te stichten op het landgoed Rijsselt. Het geheele werk is aangenomen door A. Kretzer, mr. timmerman te Deventer, en aan dezen ge gund voor eene som van 16.770. Twee familie woningen, ieder op /1500 be rekend, zijn geschenken van Z. M. den koning, (zoo als bereids door de N. R. C. gemeld is) en zullen den naam dragen van Koning Wil lem II en prins Maurits der Nederlanden eene familie-woning die Prins Alexander der Nederlanden zal genoemd worden is een ge schenk van II. M. de koningin-moedereene andere is eene gift van Z. K. II. prins Frederik en zal den naam dragen van Prins Frederik der Nederlanden des prinsen vroeg gestorve nen zoon. ROTTRRDAM, 6 Junij. 4 op 5 dezer te half twee i dekt in de werkplaats van Boerensteiger alhier, welke blusclit nadat de deur der werkplaats met ge weld was opengebroken door policie-ambtena- ren die dadelijk waren toegesneld. Op den grond in de werkplaats moeten gevonden zijn eene aanzienlijke hoeveelheid krullen waaron der veel kaarsen lagen waarin J. G. G. handel drijft alsmede geteerde zeilen zijnde inmid dels de voorhanden koopwaren zwaar voor brand schade verzekerd. De justitie heeft heden mor gen eene inspectie gedaan en gemelde G. is zoo men verneemt, in verzekerde bewaring ge- DPtnen op grond van zware tegen hem gere- zene vermoedens. Nopens de droogmaking van liet Haarlem mermeer verneemt men liet volgende: De stand van den boezem van Rijnland die het in wer king brengen der stoomtuigen voor de droog making van het racer terug hield is in het midden der maand Mei zooveel gunstiger ge worden, dat die werktuigen op den 16 de dienst WEENEN, 4 Junij. De Wiener Zeit. deelt heden den staat mede van inkomsten en uitga ven gedurende de maanden November en De- hebuen kunnen hervatten en onatgenroKen tot het einde der maand kunnen voortzetten. liet water in den plas is, bij die gunstige werking van de drie stoomtuigen sinds dien tijd gebragt op gemiddeld 3.04 el beneden Amst. peil. Die. gemiddelde stand was aan het einde van April Prijs der Advcrtcnliënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken tegel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. tjes waarvan de stokjes vermolmd en de pun ten verroest waren. Al die voorwerpen zijn door den distrikts^ kommandant overgezonden naar Adrianopelom aldaar door de geleerden onderzocht te worden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1