NIEliWS- EX i ADVEIITEXTIE-IILAI) VOOIS DE STAD EX HET ARRONDISSEMENT SNEER. 6de Jaargang. 1851. No. 48. BINNENLAND. BUITENLAND. t onmiddellijk door het Café d'Or- over- den Byzantijnschen tot den Hare eerste stichting dagtee- Wij hopen, dat zij eindelijk, van de stormen der tijden uit Prijs der Advertentie» Van één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zcgelregt, voor iedere plaatsing. menten van Zeeuwsch-Vlaanderen in het gangs-lijdperk van Gothischen stijl, kent van 940. na liet trotseren haren tegen woordigen toestand heerlijk verrij zen zal. LEEUWARDEN, 7 Junij. Op dezer hiel den de leden der vereeniging van notarissen in het arrondissement Leeuwarden hunne jaar- lijksehe vergadering te Hardegarijp bij den kas telein II. Wadman ten einde overeenkomstig het doel der inrigting elkander in de theorie van het notariaat voor te lichten en eene ge lijkmatige uitoefening der practijk te bevorde ren. Bij die gelegenheid werd den president mr. J. D. van der Plaats, notaris te Leeuwarden, door de leden gelukwenschingen toegebragt daar hem het zeldzame voorregt was te beurt gevallen, van gedurende een tijdvak van vijftig jaren zijne ambtsbediening te mogen uitoefenen. Uit Groningen meldt men, dat uit het al daar dezer dagen gemaakte twaalftal van predi kanten, het volgende zestal is geformeerd M. N. J. Moltzer; A. Rutgers van der Loc ffL. S. P. Meijboom II. L. Vinke; C. Boon; en J. Marissen van Loon. volge waarvan ongelukkig vijf personen waar onder een meisje, liet leven verloren, terwijl vele andere gewond werden. De rust is daarop spoedig hersteld. Voor heden zijn uitgestrekte voorzigtigheids-maatregelen genomen ten einde de rust te handhaven. LONDEN6 Junij. Welk eene bartstogte- lijke zucht men voornamelijk in Engeland voor het schaakspel koestertkan het volgende voor val loeren: Omstreeks het einde van 1848 ont ving kapitein Thomas, die sedert eenige maan den eene groote schaakpartij in de Londensche club begonnen was met den heer Williamson bevel om naar de Kaap de Goede Hoop te ver trekken alwaar zich zijn regement bevond. De beide strijders spraken af, hunne partij per correspondentie voort te zetten welke om 500 guinjes gespeeld werd. Dit had dan ook wer kelijk plaats, maar ih een gevecht met de Kaf fers werd kapitein Thomas gevaarlijk gewond en overleed twee maanden daarna. Vóór zijnen dood echter, heeft hij nog schriftelijk al de vermoedelijke of mogelijke zetten die zijn te genpartij kon doen, opgeteekend en de partij alzoo op schrift uitgespeeld, terwijl hij bij tes tament een zijner vrienden in de club heeft opgedragen hem te vervangen en de partij naar die voorschriften te eindigen. De heer Williamson heeft deze voorwaarden aangenomen en na eenen strijd van nog drie maanden tus- sclien hem en den plaatsvervanger van kapitein Thomas heeft deze laatste de overwinning be haald. De overledene heeft dus door middel van zijnen opvolger de partij gewonnen. PARIJS, 8 Junij. De volgende gebeurtenis heeft hier niet weinig sensatie gemaakt: De prins van Canino (Karei Bonaparte) ge bruikte vrijdag met den heer Boulay de la Meurtbe bet middagmaal in het Café d" Orsay toen hij door een’ der bedienden verwittigd werd dat een jongeling hem wensebte te spre ken. De prins wensebte den naam van dien jongeling te kennen, vóór hij naar hem toeging doch deze liet weten, dat hij dien liefst aan den prins zelven zoude mededeelen. De prins, daarover verstoord, zeidedat hij dan maar moest wachten lot het diner afgeloopen was. Eerst te acht ure des avonds stonden de beide beeren van tafel op en wilden het huis van den restaurateur verlaten toen de bovenbedoel de jongeling ben in den weg trad met de vraag Wie uwer is de prins van Canino? Dat ben ik, antwoordde de prins; doch wie zijt gij? Ik hernam de jongeling ben de zoon van graaf Rossi! en, onderbet uitspreken van den naam van dat beroemde slagtoffer der Ro- meinsche demagogie, spuwde de jongeling den graaf in het aangezigt. De beide mannen werden eenige toegesnelde habitués van say gescheiden. Het bleek dat de haat van den jeugdigen graaf Edouard Rossi tegen den prins zijnen oorsprong te danken had, in de zijne familie overkomen noodlottige gebeurtenis waarvan hij den prins grootei.-deelsbeschuldigde. Ten gevolge van een en ander, had zaturdag morgen te Versailles tusschen den prins en den graaf een tweegevecht plaats; het wapen was de pistool. Na eerst op dertig passen geschoten en elkander gemist te hebben, werd de afstand tot op vijftien passen verminderd en nogmaals twee schoten gewisselddie evenwel wederom zonder gevolg bleven. ..Toen traden de getuigen (voor den prins: de burggraaf Clary en den graaf Lepic voor den graaf: de heeren Elie Jalonque en Ernest de Rozière) tusschen beiden en verklaarden dat er allezins voldoening ge geven was en er herstel van eer had plaats ge had. De prins naderde daarop den graaf en zeide dat hij hem thans kon verzekeren dat hij geheel onschuldig was aan het ongeluk der familie van den graaf overkomen. De graaf nam deze verontschuldiging aan verontschuldigde BERLIJN, 7 Junij. De Pr. Ztg. behelsde in zijn nommer van 27 Mei het volgende be treffende de vertegenwoordiging der Nederland- sche industrie op de tentoonstelling te Londen. De voortbrengselen der Nederlanden nemen slechts eene kleine ruimte in en de tentoon gestelde waren geven in zoo verre zij tot de groote industrie behooren en in Holland op groote schaal worden vervaardigd geen blijk van de kunstvlijt van het land hetwelk in vroegere tijden onder de meest industriële sta ten van Europa werd geteld. De llollandsclie linnenweverijeens de grootste der wereld is slechts door 6 a 8 stuks gladde waren en eene kleine keur van damast tafelkleeden vertegen woordigd. Van daar, dat zij weinig wordt op gemerkt, maar des te meer de uitvinding eener nieuwe bereiding van vlas, door eenen Hollan der Swaab genaamd te ’s Hage gedaan. Er zijn eenige proeven ingezonden. Bij sommige bundels vlas is aan het eene einde de halve stengel nog ongeveer geheel ruw ongezwengeld en ongehekeld, aan het andere einde liet vlas zoo fijn en wit, dat het naar de fijnste zijde gelijkt. Andere monsters zijn gedeeltelijk ge hekeld of graauw terwijl de andere einden evenzeer volstrekt wit bereid en tot het spinnen en weven zoover gereed zijn dat het linnen geen verder bleeken behoeft. Een monster van gehekeld vlas tot spinnen gereed, is zoo wit als pas gevallen sneeuw. De witheid en blee- king moet het garen en het weefsel volstrekt niet aan kracht doen verliezen. HAMBURG, 9 Junij. Omtrent de bloedige gevechten waarvan onze stad gisteren het too- neel is geweest, meldt de Börsenhalle het vol gende: Twisten, tusschen volk en Oostenrijksclie soldaten in de voorstad St. Paulhebben giste ren tot beklagenswaardige gebeurtenissen aanlei ding gegeven. Het ingestelde onderzoek zal nadere ophelderingen geven omtrent de oorzaak en den loop dier twisten. Voorloopig is ons daaromtrent het volgende medegedeeld. In een danslocaal geraakten eenige jongens met Oosteu- rijksche onder-officieren in strijdvan welke laatste ook twee op straat moeten zijn aangeval len en een hunner zwaar gekwetst. De Han- sealische patrouille, die daarop tusschen beide kwam, zuiverde voor- het oogenblik de straat. Spoedig daarop kwamen ook de Oostenrijksche patrouilles de zamenrotlingen begonnen op nieuw en Z. E. de luitenant-veldmaarschalk ’sGRAVENHAGE, II Junij. Eergisteren avond werd de minister van justitie, de heer Nedermeijer van Rosenthal door het onver wachts en plotseling overlijden zijner echtge noot, in diepen rouw gedompeld. Terwijl hij zich met zijne kinderen van huis bevond trof hem die droevige slag welke des te treffender was daar een ander smartelijk verlies nog naauwelijks geheeld was. Zijne over leden echtgenoot was sedert eenigen tijd wel in eenen ziekelijken toestand doch scheen in de laatste dagen genoegzaam hersteld zoodat men dien treurigen afloop niet kon voorzien. AMSTERDAM, 10 Junij. De hoogleeraar C. G. C. Reinwardt viert heden te Leyden ge dachtenis van zijn vijftigjarig professoraat. Als zoodanig vroeger te Amsterdam, gelijk eerder te Harderwijk gevestigd geweest, zij hem, on zen voormaligen stadgenoot en hoogleeraar de hulde hier toegebragt die hij wegens zijne kunde, smaak en beminnenswaardig karakter zoo zeer verdient. Naar men verneemt, wordt hem dan ook op heden door eene commissieza- mengesteld uit de hooglceraren KistGeel en De Vriese, benevens dr. Molkenboer te Ley den, en den heer mr. Jo. de Vries alhier, na mens een aantal vereerdersvrienden en leer lingen, eene gouden medaille aangeboden, met zijne beeldtenis op de eéne en met een toe passelijk opschrift ter andere zijde versierd. Ieder deelgenoot ontvangt daarenboven ter ge dachtenis een bronzen exemplaar. De gouden gedenkpenning, aan den voor maligen Amsterdariischen hoogleeraar Reinwardt te Leyden vereerd, vertoont op de voorzijde de welgelijkende beeldtenis diens geleerde van de linkerzijde gezien, in eene toga gehuld en met de ridder orde van den Ned. leeuw ver sierd daarboven staat: Respondent Pllima Pri- ■mis (bet eerste beantwoordt aan het laatste). Onderaan: aet. LXXPIII (oud 78 jaren). On der den arm de voorletters van den naam van den vervaardiger, den heer D. van der Keilen, rijks-medailleur te Utrecht. Op de keerzijde staatC. G. C. Reinwardt io naturae inves- tigatori et. interpret!per L. annos profes- sori amici, el. discipvli 1). X. ivnii MDCCCLI. Aan C. C. C. Reinwardt navorscher en uitleg ger der natuur, sedert 50 jaren hoogleeraar, vereerd door zijne vrienden en leerlingen op den 10 Junij 1851. Onderaan twee lauriertakken. UTRECHT, 10 Junij. In het Engelsche tijd schrift the Athenaeum leest men De geheele som der openbare schuld van de 58 Europesche staten is 1,753.278,127 p. st. De acht republieken dragen daarin en de monarchiën de overige Elke vierk. geografi sche mijl in Europa is belast met 9740 p. st. aan publieke schuld: Hamburg draagt naar ver houding van haar grondgebied het meestPruis sen en Turkije het minste. En in verhouding tot de bevolking van Europa komt voor ieder hoofd 6 p. st. 15 sh. De Nederlanden dragen het meest, Pruissen het minst. De lands-in- komsten van Europa komen gezamenlijk op 207,301,752 p. st. Van de- republieken is bet 53,386,293 p. st., van de monarchiën 153,915,459 p. st. In Spanje is de verhouding van de lands inkomsten tot de verschuldigde (maar niet be taald wordende) rente het ongunstigst. Betaalde men aldaar eene rente van 5 pCt. dan zouden daardoor al de inkomsten verslonden worden terwijl Pruissen slechts T*T deel zijner inkomsten voor de rente noodig heeft. AARDENBURG, 7 Junij. Heden had alhier de openbare aanbesteding plaats van het herstel der muren de reparatie van het leijeu dak der looden goten en ramen van een gedeelte onzer aloude kerk. Het werk werd onder na dere goedkeuring toegewezen aan den heer P. t t t Deze Com au t verseliij'il eiken Woensdag en Za- turdaff. Alionnenienis-prijs voor 3 maanden/1.40 buiten de Stad j rune o ƒ1.65, enkele nummers 7* cent. at n ti ll e eenen geworpenen aan Hierop nadat het volk zich op zijne beurt, voor zijn in deze gehou den gedrag en hiermede was de zaak ge ëindigd. PARIJS9 Junij. Gisteren zoude de heer Poitevin in liet veld van Mars weder eene lucht- versprille, mr. timmerman alhier, als laagste inschrijver, voor de som van /9400, daaron der begrepen het plafoneren derzelve kerk alles in Gothischen stijl. Deze kerk weleer aan Sb Ba,o gewijd, is een den arm getroffen. vermaand was zich te verstrooijen daar anders met scherp zou worden gescholen werd onder del' oudste monu- scheidene malen met scherp gevuurdten ge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1