WÏEIIT8NTMA0 VOOR HE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN I 1 1851. No. 49. Woensdag den 18 Junij. Mj <±- Cm w 1 6dc Jaargang. r fl et ire- *j gen aangeknoopt BINNENLAND. IS IS Duitsch- feestelijk I plaatwerk Doorman te toeslel werd tijd als gewone t s- 1 uit er on iet k, t, 'at >r- i lie ie T d i Prijs der Advcrteniiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgtvoor iedere plaatsing. X '"x* A f k* v 1 ■>**- WW - Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. -Abonnernenls-prijs voor 3 maanden/1.10 buiten de Stad franco fl.liv, enkele nonimers 7‘ cent. SNEEK 17 Junij. Bij den op den 14 de zer gehoudeneaanzienlijken wedstrijd der Ne- derlandsche Zeil- en Roei-Vereeniging te Amsterdam heeft onze stadgenoot S. J. van Niel met zijn buitengewoon fraai gebouwd jagtde Anna Gesiena den prijs behaald op de sche pen die voor opgenomen en zen geven. Te Worms is uitge- vertaling van een ook werkje van den heer van Des Christen Einige Seiten aus dem Uebersetzt von J. Mennoniten Frankfurter en Mainzer bankiers, pogingen aan gewend worden om o«k hier te lande aandee- len in vreemde staatsleeningen met loterijen te plaatsen kan het eene nuttige waarschuwing zijn te vermelden dat in de Frankfurter dag bladen eene door de criminele regtbank aldaar uitgevaardigde citatie voorkomt tegen eenen dier «bankiers,” zekeren Jacob Rindskopf, die, na van een en hetzelfde aandeel in de Badensche loterij-leening van 1845 no. 217,413 drie ge lijkluidende promessen aan drie verschillende personen verkochten de op dat nommer ge vallen premie van ƒ50,000, voor zich zelven te hebben geïncasseerd zich uit de voeten ge maakt heeften tot welks aanhouding alle au toriteiten worden uitgenoodigd.” BOTTERDAM, 15 Junij. Directeuren der hier ter stede gevestigde Zuid-llollandsche maatschappij lot redding van schipbreukelin gen hebben, in hunne jongste vergaderingbe sloten te doen uitreiken de zilveren medaille en getuigschrift aan A. van der Luit, voerende de vischbomschuitgenaamd Zorg en Vlijt, te huis behoorende te Noordwijk, benevens dertig gulden, om onder zijne manschap te verdee- len voor hunne edele pogingen in het, op den 5 Maart 11. in de Noordzee, bij stormwe der, redden der equipage, bestaande in zes personen van de mastelooze en in eenen zin kenden staat verkeerende bazaan vischschuitge naamd Met Gods hulp, gevoerd door stuur man Leendert Hordijk te huis behoorende te Pernis en voor hen veilig te Noordwijk aan wal te brengen zijnde deze redding geschied nadat reeds eenige visschers van Scheveningen de ongelukkige)! waren voorbij gevaren zonder op hunne noodkreten de minste acht te UTRECHT, 13 Junij. komen eene Hoogduitsche hier te lande zeer geliefd J. de Liefde, onder den titel Einnahme und Ausgabe. Tagebuche eines Geistlichen. MolenaarPrediger der Evangel. Gemeinde zu Monsheim. Het wordt in Duitschland uitermate geprezen. Eene pastoraallheologie in het klein wordt het genoemd en aan alle jongere theologanten ten hoogste aanbevolen. VL1SS1NGEN, 11 Junij. Sedert eenigen tijd zijn, aan boord van Zr. Ms. korvet Ajaxproe ven genomen om uit zeewater goed drink baar water te verkrijgenwaartoe door den ont werper den heer Rouleteen verstrekthetwelk te gelijker kombuis moest dienstbaar zijn. Het is den heer Roulet geluktom met ge melde machine, in den tijd van acht uren, zes honderd kannen drinkbaar water te verkrijgen waardoor hij ten sterkste de deugdzaamheid van zijn systema heeft bewezen. ROERMOND13 Junij. Lang reeds hoorde men te dezer stede gewagen van de opheffing van het bestaande koninklijke collegie van on derwijs, zonder dat men met juistheid kwam te vernemen wat daarvan de rede mogt zijn. Ofschoon men nu nog niet volkomen met de rede dier opheffing bekend is, schijnt het ech ter eene uitgemaakte zaak te zijn. Het bedoeld collegie zal eerlang ophouden rijks instelling te wezen en onder het patronaat of de bescher ming komen, naar men wil, van Z. II. den bisschop Paredis alhier gevestigd. Het schijnt echter dat in meerbedoeld collegie voortdurend dezelfde vakken zullen worden gedoceerd als vroeger. Deze veranderde bestemming zal dan eerst haar beslag erlangen zoodra de daartoe gevraagde magtiging der booge regering zal zijn verkregen. De thans docerende leeraars zullen vermoedelijk allen in hunne respectieve rangen bij de nieuwe inrigting overgaan. Een en an der zal alzoo voor het vervolg geheel buiten bezwaar van ’s lands en stads kassen worden voortgezet. BUITENLAND. WEENEN, 7 Junij. Tusschen Oostenrijk, PruissenNassau en Hessen zijn onderhandelin- dr. Merle d’Aubigné had vers van het 3de kapittel Isten brief van Paulus aan de Corin- Weet gij niet, dat gij de tempel Gods dat de Geest Gods in u woont Ge lijk Jeruzalem op Pinksteren met vreemdelingen vervuld was, zoo Londen nu. Onder hen moest nu ook evenzeer het Evangelie worden ver breid. De leerrede werd gehouden voor de Foreign Aid Society welke zich ten doel stelt, om door het nederige werk ’der colportage de beginselen van het Evangelische protestantisme in alle stre ken van het Vasteland te verspreiden. Woburn Chapel is eene der kerken van de parochie van St. Pancras onlangs geopend voor de eeredienst in vreemde talen, ten behoeve der vreemdelin gen. Maar het isgelooven wij de eerste waarin een leeraar uit eene andere afdeeling der Christelijke kerk, en die leert in den zetel van Calvijn het voorregt had, om eenen Engel- schen kansel te beklimmen. LONDEN, 11 Junij. De Morning Adverti ser meldt uit eene goede bron, dat, dank aan de daartoe door het Britsch gouvernement aan gewende pogingenhet tijdstip van de invrij heidstelling van Kossuth uit zijne gevangenschap op 1 September is bepaalden dat het den doorluchtigen Magyaar vrij zal staan, oni zich den wedstrijd no. 13 waren alzoo weder op nieuw bewe- dat dit zijn vaartuig, in die soort, onder de eerste zeilers, in De behartiging vil gen aangeknooptom eene spoorweg-verbinding met Holland daar te stellen. FRANKFORT, 10 Junij. In Weenen wil men weten dat in de meeste Duitsche staten de thans [bestaande ministeriën werkelijk gewij zigd zullen worden en wel ten gevolge van be sluiten, in Warschau en Olmutz genomen, om alle niet adelijke ministers uit de kabinetten te verwijderen ten einde langs dien weg met des te meer nadruk liet revolutionnaire beginsel bijzonder in het westelijk gedeelte van land te keer te gaan. Ten aanzien van de betrekkingen met Frank rijk zijn de kabinetten van St. Petersburg, Weenen en Berlijn het genoegzaam eenszich in geenerlei opzigt te verzetten tegen de ver lenging van het bestuur van Lodewijk Napoleon. Ingeval echter Frankrijk zich hiertegen mogt verklaren, zijn deze drie mogendheden bereid, de behulpzame hand te bieden tot de herstel ling van het koningschap, mits zij hiertoe door Frankrijk zelf uitgenoodigd worden. Met opzigt tot Duitschland verlangt men dat alles op den vorigen voet worde hersteld. De toelating van Oostenrijk met al deszelfs staten tot den Duit- schen bond wordt, van de zijde van Rusland, niet begunstigd, uithoofde de Oostenrijksche re gering hierdoor geheel onafhankelijk van Rus land zoude worden hetgeen niet strookt met de plannen van het Petersburger kabinet. LONDEN, 10 Junij. Volgens de jongste be- rigten van St. Domingoheeft sir Robert Schom burgk consul van Engeland in de stad van dien naam die op bevel en op kosten van het Engelscbe gouvernement eene wetenschappelijke reis in de binnenlanden van Haïti doet, aldaar vele zeer oude monumenten ontdekt. Het groot ste is een ring van graniet, in omvang van 2270 voeten en in dikte van 21 voeten, waarbinnen hij eene bizarre figuur heeft gevonden even zeer van graniet, half mensch half dierwaar schijnlijk een afgodsbeeld van meer dan 6 voe ten hoog. Bij het afzenden dier berigten maak te de heer Schomburgk zich gereedom het district Cibao te gaan onderzoeken, een der meest belangrijke van dat eiland en waarin de plaats is gelegen alwaar Christophorus Colum bus op het eiland is ontscheept. Al de oudheden van Haïtidoor den beer Schomburgk reeds ontdekt of nog te ontdek ken zijn bestemd om in het Britsch museum binnen de hoofdstad geplaatst te worden. LONDEN, 11 Junij. Dr. Merle d’Aubigné, president van het theologisch seminarie te Ge neve de beroemde schrijver van de geschiede nis der reformatie, heeft met Pinksteren in Wo burn Chapel te Londen gepreekt. De dienst was geheel in het Fransch. De eerw. R. Burgess rector van Upper Chelsea las de gebeden en tot tekst het IGde van den thiërs. zijt en ons vaderland behoort. van de uitbreiding van het Evangelie wordt hoe langer zoo meer de zaak der gemeente gelijk zij dit ook waardig is en zulks behoort. Daarvan getuigde de groote ver gadering, in de vorige week te Franeker gehou den waarvan de Leeuwarder Courant van den 17 dezer een uitvoerig en belangrijk verslag geeft. Daarvan getuigen ook de te dezen jare in vele gemeenten voor liet eerst ingevoerde Pinkster-collecten ten behoeve van het Neder- landsche Zendeling-genootschap. In vele ge meenten, in den omtrek van Sneek werden zij met goed gevolg gehouden en ook te dezer stede bragt zij ƒ95 op. Moge ook hierdoor meer en meer het koningrijk der hemelen komen! De Rolt. Courant meldt, dat, ter ver vulling der vacature, ontstaan door het over lijden van den weleerwaarden heer A. Doijer, bij de Doopsgezinde gemeente te Amsterdam door den kerkenraad liet volgend zestal predi kanten aan die gemeente is voorgesteld dd. De Stoppelaar Blijdesteijn te Sneek Van der Goot te Rotterdam Harting te Enkhuizen Kerbertte Hoorn Sepp te Zaandam en Ver- steeghe te Weslzaan. Den 4 dezer was voor de Katholieken van Leyden en inzonderheid voor de gemeentenaren der St. Pieterskerk een feestdag die nog lang in blijde herinnering zal blijven. Dezeereerw. heer A. C. Quant, deken van Rijnland en pas toor der parochievierde de gedachtenis van zijne 25jarige dienstals priester in den wijngaard des Ileeren. Algemeen was de belangstelling in het feest verrassend de blijken van gehechtheid tusschen den herder en zijne kudde. De stad Utrecht begint reeds een aanzieu te krijgen. Van alle zijden is men ijve rig bezig met de toebereidselen voor de illumi- natiënhet oprigten van loodsen, het afsluiten van openbare plaatsen enz. De feesten zullen plaats hebben van den 2229 dezer. Den 25 is de gecostumeerde optogt der heeren studen ten voorstellende acht verschillende historische tafereeien onzer vaderlandsche geschiedenis van de komst der Batavieren bier te lande tot het begin der 18de eeuw of den grootsten bloei onzer republiek. Men mag met zekerheid ver wachten dat deze optogt alle voorgaande in luister en belangrijkheid verre te boven zal gaan daarom vooral omdat de vooruitgang der beschaving daarin op eene treffende wijze wordt veraanschouwelijkt. De Maliebaan zal fraai met Bengaalsch vuur verlicht worden. Het Park zal dienen tot het geven van concerten het afste ken van prachtige vuurwerken enz. In de zelfde week zal de tentoonstelling van vee en een wedstrijd in het zwemmen plaats hebben. Ook de inwoners zullen bij dit alles door eene algemeene illuminatie hunne belangstelling en vreugde aan den dag leggen wegens het voort durend bestaan der akademie. ’s Maandags avonds te half acht ure zal de ontvangst der oud-studenten plaats hebben en een optogt, met muzijk de akademie-banieren naar de sociëteit brengen. Diegenen welke zich een regt denkbeeld wil len maken van de pracht van den gecostumeer- den optogt, verwijzen wij naar een dat daarvan bij Dannenfelser en Utrecht, wordt uitgegeven. Deze platen welke men aan de bekwame teekenpen van den heer W. P. Hoevenaar verschuldigd is hebben voor al uit liet oogpunt van historische getrouwheid onbetwistbaar veel waarde. Men leest in de Slaats-Courant «Daar er voortdurend, door zich noemende

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1