i AIIVEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET AIIDONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EX 1851. No. 50. Zaturdag den 21 Junij. f p- r d st BINNENLAND. van r 1 i koek I BUITENLAND. e le le 5 t nr Het na i w kracht ie Prijs der Advertentie»van één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgtvoor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnenients-prijs voor 3 maanden/1.40 buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nominees 7J. cent. FRANKFORT, 14 Janij. In weerwil der zoo hoog geprezene Duitsche eenheid zijn de onder linge betrekkingen der tot Duitschland behoo- rende staten buitengewoon verwikkeld. Het vol gende kan tol bewijs dienen. Er beslaan thans in Duitschland niet minder dan drie tolvereenigingen als: 1) het tolver bond tussclien Pruissen Beijeren Saksen Wur- temberg Baden, de beide Hessen, Thuringen, Luxemburg, Nassau, Bronswijk en Frankfort. 2) De tolvereeniging tussclien Hannover, Ol denburg en Lippe Schaumburg. 3) De Met klenbnrgsche tolvereeniging zonder Het betrokken departement zoude naar al verder verneemttot voorschreven be- overgaan uithoofde dc nog hier en daar litaire Duitsche staten geldend is, bestaat PruissenBrunswijk en stendommen eene bijzondere militaire komst. zeer lastige verdeeldheid sisclie en rijkssteden tot liet Thurn en Taxiscbe postver- bond terwijl weder afzonderlijke posterijen in Pruissen en elders bestaan. Met uitsluiting der overige Duitsche stateu bestaat een bijzonder muntwezen gemeenschappelijk tussclien Beijeren departement Wurtemberg, Baden, Hessen Darmstadt, Nas sau Saksen-Meiningen Hohenzollern Schwarz- burg en Frankfort. PARIJS, 14 Junij. De aarts-bissebop Parijs, wiens circulaire, in der tijd over het bespreken van kerkelijke kwestiën door de dag bladen uitgevaardigd, zoo veel opzien baarde, trekt nu de aandacht des publieks in hooge ma te op een nieuw mandement dat van hem uit ging en waarin hij de leerstellingen derdemo- cratie aanvalt. Hij behandelt de twee groots kwestiën van den dag: het regt des eigendoms en het regt op werk en bewijstdoor de we tenschap en de godsdienst, dc onregtvaardige beginselen der communistische scholeu. BERLIJN, 14 Junij. Het Pruissische rege- ringsblad neemt het volgende berigt van de Rus sische grenzen op gedagteekend 4 Junij Rusland heeft weder eene nieuwe ligting van rekruten en wel in de geheels uitgestrektheid des rijksbevolen. Hiermede staat nog een tweede maatregel in verband waaruit op te maken is, dat Rusland voor alle gebeurlijkhe den wil toegerust zijnen zijn geheele leger zonder uitzondering voor de vermoeijenissen van eenen oorlog voorbereiden. Bij eene nieuwe ukase is namelijk verordenddat bet grootste gedeelte der aan de grenzen staande troepen het binnenste des rijks moet terugkeeren door andere, van daar naar de grenzen corpsen vervangen te worden. Be moeien daartoe regementen worden aan den oorlog in Transkaukasie en uit dien hoofde het het leger een voorbeeld en het tot dapperheid binnen ons rijk Deze maatregel zal bezuiniging ten gevolge heb ben. men sluit bestaande paarden-posterijen bij het in groot aantal aanwezig zijn van stoombooten postwa gendiensten en meer andere middelen van ver voer, in alle rigtingen en oorden des rijks, derzelver primitieve doel hebben verloren. De Amst. Courant meldt: Voor het thans in aanbouw Mannen- en Herv. thans in aanbouw zijnde Oude Vrouwenhuis der Nederduitsche gemeente te ’s Gravenhageontvingen diakenen aldaar onlangs eene gift van 10 certi ficaten 2| pCt.elk van ƒ1000. Spreken onze voorvaderen tot ons in zoo menig gesticht dat als een gedenkteeken hunner vroomheid en weldadigheid in ons midden staat opgerigtook onze tijd zal in menig opzigt een goed getuige nis geven van den godsdienstige!! zin der Ne derlanders. Daartoe strekken giften die wij zoo dikwijls ook in de lioofdstad met genoegen vermelden daartoe strekt de milde bijdrage voor het gesticht, dat thans te ’s Gravenhage voor den ouderdom wordt opgerigt. Volgens het Goudsch Kronijkske heerscht er in Gouda op nieuw oneenigheid in den raad der stad. Het is bekend datbij het in wer king komen der nieuwe gemeente-wetGouda zich eene jaarlijksche vermindering van 30 a 40,000 gulden op de inkomsten zal moeten ge troosten als zullende zij de belasting op de doorvaar^ niet langer mogen heffen. Niet te verwonderen is liet dat velen aldaar bij zulk een dreigend verlies zeer ontevreden zijn. Ook in den stedelijken Raad is de zaak voor eenige dagen ter sprake geweest. Met 7 tegen 5 stemmen besloot menzich bij adres aan i zondag den 29 dezer zal met het houden dier gebeden een aanvang worden gemaakt. GRONINGEN 16 Junij. Nopens de in Dren the meer dan hier bekende Geldersche Eiken schillers deelt de Old. Cl. van zaturdag het volgende mede: Sedert eenige dagen bevindt zich te Anner- veensch-Kanaal een gezelschap van ongeveer 30 personen bestaande uit mannen vrouwen en kinderen, afkomstig uit Gelderland. Deze vreed zame lieden koopën het menigvuldige eiken struikgewas van de landbouwers, kappen het zelve schillen het af en zenden vervolgens de gedroogde schil naar de scborsmolensterwijl zij het hout in bosjes binden en insgelijks naar Holland en elders afzenden. Zij onderscheiden zich door hunne kleederdragt en leefwijze, ter wijl zij verscheidene geilen medevoeren van welker melk zij hunnen hoofdzakelijksten en ge lief koosden drank bereiden. De ijver en het geduld waarmede zij hunne werkzaamheden uitoefenen is zeer te prijzen en mag vooral ten voorbedde verstrekken aan die genen welke meer lust gevoelen aan lediggang en bedelarij, dan op de regte wijze hunne krachten en vlijt aan te wenden ten einde al- zoo eerlijk in hunne behoeften te-voorzien.” GRONINGEN, 19 Junij. Door den breeden kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeen te alhier is uit het vroeger medegedeelde zestal een drietal opgemaakt waarop geplaatst zijn de weleerw. zeer gel. heeren A. Rutgers van der Loeff, theol. dr. te Leyden; M. N. J. Mollzer, en L. S. P. Meijboom theol. dr. te Haarlem le Nijmegen. MEPPEL16 Junij. Morgen, den verjaar dag van Nederlandsch geliefde koningin zal de edel achtbare heer burgemeester dezer stad zijne vijfentwintigjarige hu wel ijks-vereen iging vieren welk feest gepasseerde jaar reeds zoude plaats gehad hebben, doch door ziekte, ten huize van zijn edel achtb. werd uitgesteld. De armen in het armenhuis zullen dan’s morgens op koffij en koek en ’s avonds op rijstenbrij met suiker door hem worden onthaaldterwijl hij hen ’s middags met ruim 400 in de stad wonende armen eenen maaltijd zal aanbieden bestaande in stokvisch boter en aardappelen. Hij die zóó zijne zilveren bruiloft viertmoet wel genot hebbenwant ook p. m. 500 armen deelen in zijne feestvreugde zij die dikwijls zoo weinig vreugde kennen. God geve den echtelingen nog eene Irnge reeks van levensjaren en den armen dankbare harten. naar om trekkende paalde! ijk gebezigddie deel genomen hebben meest geschikt zijn aan van krijgstucht te geven aan te sporen. HAMBURG 13 Junij. Daar de vertogen van onzen senaat bij den veldmaarschalk Legeditsch tegen het leggen van 2350 man in de voorstad St. Pauli lot geen resultaat geleid hebben heeft de senaatnaar men verzekerttegen de voortdurende bezetting dezer stad door Oosten- rijksche troepen bij de hoven van St. Peters burgBerlijn, Parijs en St. James, als onder- teekenaars van het tractaat van 1815, waarbij de onafliankelijkheid van deze stad wordt ge waarborgd geprotesteerd. Men voegt er bij dat men hier zelfs voornemens zou wezen om zich onder het protectoraat van Engeland te plaatsen. LONDEN, 14 Junij. Den 11 dezer bad al hier, in de London Tavern, het jaarlijksche gedachtenisfeestmaal plaats van de bestuurders en leden van eene der meest belangrijke wel dadige inrigtingen, te weten van de Maatschap pij der Vrienden van behoeftige vreemdelin gen. Deze maatschappij welke niet slechts de koningin van Engeland en prins Albert, maar ook een negental gekroonde hoofden en daar onder ook den koning der Nederlanden tot hare beschermers heeften een aantal vorste lijke patronen telt, waaronder prins Hendrik der Nederlanden staat onder het voorzitterschap van den hertog van Wellington. Deze maat schappij, in 1806 gesticht, gaat sedert dien tijd onder uitbreiding van haren werkkring en vermeerderde middelen onafgebroken voort met het ondersteunen van een aantal personen wier gedrag haar de deelneming der maatschappij waardig maken zonder dat daarbij godsdienstige belijdenis of landaard in aanmerking wordt ge nomen. De hulp bestaat niet alleen in weke- lijkscbe of tijdelijke ondersteuning in geld maar ook in het verstrekken van geneeskundige hulp bovendien worden weduwen en wezen gehuis vest maar de laatsten ook onderwezen zoodat zij ligchamelijk en verstandelijk worden gevoed en bewaard voor honger en misstappen uit ge brek aan kennis en langs dien weg tot nuttige leden in de maatschappij worden gevormd. De hulp der maatschappij heeft zich tot dit jaar reeds mogen uitstrekken over tachtig duizend drie honderd negentig personen. De personen die van de hulp der maatschappij blijven uit gesloten zijn zij die reeds door andere ligcha- men worden ondersteunddie behalve in geval van schipbreuk geen jaar in Engeland SNEEK 20 Junij. Sedert eenigen tijd liep hier het gerucht, dat er, bij eenige landbou wers in dezen omtrek, zoo als onder anderen bij Hessel Bintjes Bosma, te Folsgare bij nacht de houten traliën uit de vensters der molken- kelders gebroken en vervolgens uit die kelders boter en eenige andere voorwerpen ontvreemd waren. Thans is het, naar wij vernemen, aan de waakzaamheid der policie alhier gelukt, ee nen der daders, met name Tjeerd War, op te sporen en te arresteren zijnde hij reeds van hier naar Leeuwarden opgezonden terwijl een ander schuldige aan dit breken en stelen te Zwolle in verzekerde bewaring is genomen. Naar men wil, schijnt er thans bij het l van financiën ernstig aan gedacht te worden tot het eerlang aanbieden aan de staten-generaal van een wets-ontwerpin sub stantie de intrekking bepalende van al de nog aanwezige paarden-posterijen. hierbij het Oostenrijksehe tolstelsel te rekenen. nieuwe Duitsche wisselregt is nog op verre niet in alle Duitsche staten ingevoerd. Ter- ijl in eenige Duitsche staten de grondregten van wet hebbenzijn dezelve in vele andere reeds weder afgeschaft. Behalve de mi- bonds-wetgeving die quasi voor alle er tussclien nog eenige andere vor- eene bijzondere militaire overcen- In het postwezen bestaat mede nog eene zoo behooren de Hes- Thuringsche staten alsmede de vrije tot liet Thurn en een dreigend verlies Ook in den stedelijken eenige dagen ter sprake geweest. i 5 stemmen besloot men de eerste kamer te wenden verzoekende dat ten opzigte van Gouda in dezen eene uit zondering zou worden toegelatcn. In eene la tere raadsvergadering, waren echter twee leden meer tegenwoordig, welke, beiden liet in deze zaak vroeger genomen besluit afkeurende, met den burgemeester, wiens stem, daar hij er even zeer tegen is. de uitvoering van gezegd besluit trachtten te verhinderen. ’s GRAVEND AGE 16 Junij. Uit eene aan kondiging des ministers van financiën van 12 Junij jl. blijkt, dat, van dingsdag den 1 Julij tot vrijdag den 11 Julij aanstaande en vervol gens, zal plaats hebben de rentebetaling op bet grootboek der Nationale Schuldrentende 21- pCt. in het jaar, over het halfjaarverschenen op den 1 Julij 1851. ’s GRAVENHAGE18 Junij. .Naar men ver neemt, zijn, op last van den koningdoor den beer staatsraad-directeur van Hd. kabinethun ne Exc. de lijdelijke ministers voor de zaken der cerediensten aangeschreven de noodige cir culaires uit te vaardigen ten einde men in de verschillende kerken, bij het houden der gods- dienst-oefeningen in de gebeden indachtig zij aan den gezegenden toestand van II. Maj. de koningin en ’s Hemels bescherming worde af gesmeekt voor Hare gelukkige bevalling. Op

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1