ARI'ERTENTIE-BLAR VOOR RE STAR EN RET AI1RONR1SSEI1ENT SNEER. MEOWS- EN 1851. No. 52. J y Zaturdag den 28 Junij. Gdc Jaargang. i 1 Is J BINNENLAND. J- t- it t t weder BUITENLAND. geruststellend s 1 s 5 ure stad rs >e III )t >5 d. ui to e s lie ip na o- et iu •n ik at n- I rijs der Advertentiënvan één tot vitr regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelreglvoor ictleré plaatsing. den jare 1823 tot 1848, het 1 en sedert 1803 van wege de belangrijke diensten gedurende pen die veel betere vruchten belooftdaar hij thans onafhankelijk op grond zijner ondervin ding in het belang der Zendingszaak kan han delen. Ik achtte het pligt den afwezigen dr. Gützlaff, door deze mededeeling tegen die geruchten te verdedigen welke tegen hem bereids veld be gonnen te winnen en bun die in zijn werk belang stellen, de verzekering te geven, dat hij de man niet is om zich te laten ontmoedigen. De in China bestaande onlusten zijn geenszins het gevolg van de invoering van liet Christen dom in dat rijk maar van de sedert onheuge lijke tijden bestaande vete tegen de Mantchou- dynastiemitsgaders van de geheime genoot schappen die ook al van het zuurdeesem van socialismus en communismus doortrokken zijn. Dr. P. P. Roorda van Eysinga. Met de laatste overland-mail is uit Ilong- Kong in Chinahet berigt ontvangendat mejufvr. Wakker in het huwelijk is getreden predikant van de Engelsche zending. Wakker heeft medegedeeld dat zij aan het groote werk der Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za terdag. Abonneinents-pnjs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nummers 71 cent. FRANKFORT, 21 Junij. Uit Neurenberg wordt geschreven dat men aldaar een zeer uit gestrekt revolutionnair propaganda is op het spoor gekomen. De huiszoeking bij een aldaar woonachtigen arbeider, wiens inhechtenisneming dien ten gevolge bevolen isheeft onderschei den Mazzinistische en Bcckersche geschriften van revolutionnairen aard, als ook brieven uit Leip zig aan den dag gebragtwelke het bewijs le veren eener volkomene organisatie van den ar beidersstand, welke te Londen haar centrale punt gevormd heeft. BERLIJN, 21 Junij. De vreemdsoortigste geruchten over de plannen welke sommige Duitsche groote mogendheden ten opzigte van Frankrijk in hun schild zouden voeren, zijn iu omloop en werken mede, om eene zekere on gerustheid ten opzigte van de toekomst te voe den. Intusschen verdient van al die geruchten geen enkel tot dusverre eenig vertrouwen ten zij men daarvan uitzondert, dat de bondsdag te Frankfort werkelijk een korps van 10,000 man beschikbaar zal krijgen zoo het heet te gen evenlueele bewegingen in Keurhessen als mede dat de bondscontingenten gereed gehou den moeten worden een maatregel die reeds voor 1848 bestond. Men verhaaltdat de Fran- sche gezanten hier en te Weenen bij beide re geringen om eene verklaring verzocht hebben betreffende het gerucht nopens eene concentre- ring van troepen aan de Fransche grenzen waar op daar zoowel als hier een geruststellend ant woord moet gegeven zijn. AUGSBURG 21 Junij. De Ally. Zeil, geeft in eenen brief van den 10 uit Pesth, het ver haal van eenen te Nemed in het Hongaarsche graafschap Talnaer, op een zeventienjarig meis je, Nina Tassy gepleegden moord, die aan het proces Bocarmé herinnertalzoo ook hier van van Nemeskerdie het feit zijn bediende 500 fl. zou hebben om- Beiden zijn in handen der justitie, zou de volgende geweest de verdenking gevallen is op den zwager het slagtoffer, Lodewijk Pris tot de volvoering van voor een bloedgeld van gekocht. De loedragt der zaak met een Mejufvr. zich verder met vrucht bekeering in vereeniging met haren echtgenoot hoopt toe te wijden. Ter algemeene jaarlijksche vergadering der maatschappij van Nederl. Letterkunde donder dag den 19 dezer te Leyden gehouden is op voorstel van het bestuur, met algemeene toe juiching besloten den oud-hoogleeraar M. Sie- genbeek die van voorzitterschap heeft bekleed lid der maatschappij is geweest, menigvuldige en I al dien tijd aan de maatschappij bewezen het eerelidmaatschap aan te bieden. In hare jaarlijksche algemeene vergadering heeft de maatschappij van Nederlandsche letter kunde te Leyden o. a. tot leden verkozen mr. G. Diephuis, lid der arrondissements-regtbank te Winschoten; J. van Gilsehoogleeraar bij de kweekschool dci- Doopsgezinden te Amster dam P. K. Görlitz onderwijzer te Rotterdam dr. L. S. P. Meyboom, predikant bij de Nederd. Hervormde gemeente te Nijmegen dr. A. H. Pareaupredikant bij de Hervormde gemeente te Assen ds. C. van Schaick predikant te Dwingelo; W. L. de Sturlergepensioneerd majoor te Groningen en dr. II. E. Vinke hoogleeraar in de godgeleerdheid te Utrecht. Uit Purmerende wordt van den 22 Junij gemeld Gisteren avond vertoonde zich eene on weersbui in liet zuiden. Kwartier vóór zeven trok het westelijk gedeelte er van over onze en ontlastte zich in zwaren hagel. Er vie len liagelsteenengrooter dan duiven-eijeren. De oudste bewoners getuigden die nooit zoo groot gezien te hebben. Ofschoon er weinig wind was, werden nogtans de glazen aan de zuidzijde der buizen voor het meerendeel ver nield. Geen huisdat geene gebroken glazen telde. Vele meer dan dertig, veertig sommige omstreeks honderd en meer. Spreeuwen en zwaluwen vond men dood op den grond. Ten zuiden van de stad was eene menigte vee door den hagel in de slooten gedreven. De hagelbui schijnt zich niet ver uitgestrekt te hebben al thans een goed half uur ten zuiden zoowel als een kwartier ten noorden der stad heeft men geen hagel gehad. Door de Nederlandsche Handel-Maatschap- pij zijn bevracht geworden de navolgende sche penals: voor Amsterdam 18; voor Rotterdam 8; voor Dordrecht 2; voor Middelburg 2voor Schiedam l. Bij de sclioone hardzeilpartij van veersche pen boeijers booten en kleine booten woens dag jl. te Grouw, door vrij goed weder begun stigd en naar wij vernemen talrijk bezocht hebben weder drie van onze stadgenooten de heeren G. Houwink W. Zandstra en H. Zand- stra de eerste met zijne boot eenen prijs de tweede met zijnen boeijer eene premie en de derde met zijne boot mede eene premie gewonnen. UTRECHT, 24 Junij. Gisteren ving alhier het feest tcj’ viering van het 215jarig bestaan der hoogeschool aan. Reeds vroegtijdig bad de gansche stad een feestelijk aanzien. De ingeze tenen wedijverden met elkander met vlaggen groenmaken voorbereiding tot eene algemeene illuminatie. Den ganschen dag heersebte er eene rustige vrolijkheid op de aangezigten der vele wandelaars, bij het aankomen en inhalen van talrijke vreemdelingen te lezen. En toch zou er heden niets plaats hebben dan de plegtige en stille optogt van het studenlenkorps naar buiten aan het stationsplein om aldaar met de oud-studentenzoowel die van elders herwaarts waren gekomen als die hier ter stede woonach tig zijn, zich te vereenigen en gezamenlijkmet den Senatus Veteranorum voorop de stad we der in te trekken. Ook hier beschaamde de rij van belangstellende oud-studenten de verwach ting der thans studerende jongelingschap niet. Professoren en doctoren van allerlei faculteiten predikanten stedelijke en hier ter stede geves tigde notabiliteiten van velerlei aard schaarden zich achter den senaat van het studenlenkorps, en werden door de lange rij der talrijke aan onze akademie studerende jongelingen gevolgd om in statige orde naar het groot auditorium der akademie te trekken, alwaar de rector van den senaatde heer W. Sixhen allen met eene gepaste en hartelijke aanspraak verwelkom de en de gelegenheid van het feest herdacht waarop door den heer mr. F. van de Polloud gouverneur dezer provincie, uit naam der oud- studenten geantwoord werd. Dit alles had plaats te midden van eene ontelbare schaar van Utrechts bevolking, welke, reeds zeer vroeg in den na middag zich op alle pleinen en in alle stra ten daar de trein zou doortrekken had za- mengcschooldom getuigenis te geven van de levendige en treffende sympathie, welke er tus- schen de gansche burgerij en de aloude hooge school bestaat. SNEEK27 Junij. Volgens de Toekomst loopen er doffe geruchten dat de eerste kamer voornemens zoude zijn om de gemeentewet te verwerpen. Wat hiervan zij zal men spoedig ontwaren. Echter zouden wij dien stap zeer betreuren en er de schromelijkste gevolgen van vreezen zijnde, naar onze wijze van zien eene dadelijke ontbinding dier kamer alsdan onver mijdelijk en welk eene spanning en onrust zou hierdoor niet in het rijk ontstaan! Men ver- gete nimmer welk eene menigte giststofien er ook in ons vaderland zoo ruimschoots voorhan den zijn en welk een gevaar ons eiken dag van de zijde van Frankrijk bedreigt! Naar on ze meening toch kan de toestand van Frankrijk niet lang meer zoo voortduren en bereiden zich aldaar weer geweldige gebeurtenissen voor. Even als wij de Februarij-omwenleling en den ramp zaligen Junij-opstand vreesden voorzien wij ook nu weder eene nieuwe omkeering van zaken in Frankrijk. Hoe die zal eindigen is Gode bekend dit is echter zeker, dat de staalkun dige horizon steeds met zwarte wolken bedekt blijft die zich wel langzaam maar des te ze kerder boven het hoofd van Europa te zaïnen pakken. Het is dus meer dan tijd voor de re geringen en vorsten om alles uit den weg te ruimen wat het misnoegen de onrust en den haat der volken of individuen kan te weeg brengen. Het heeft H. M. onze geëerbiedigde ko ningin behaagd bij gelegenheid van lid. ver jaardag, aanzienlijke geschenken in geld te doen toekomen aan de Sophia-school te Amsterdam en aan de Sophia-bewaarschool te Delft. Ook de burgemeester te Apeldoorn heeft van II. M. de koningin eene aanzienlijke gift ontvangen voor de armen en het weeshuis aldaar. De minister van financiën heeft bij berigt van 23 Junij ter kennisse van de belanghebben den gebragt, dat gedurende de maanden Julij Augustus en September aanst. en niet langer, ten kantore van de betaalmeesters in de arron dissementen de voldoening zal plaats hebben der pensioenen ten laste van den staatloopen- de over de tweede drie maanden dezes jaars zullende gezegde betaling aanvang nemen op dingsdag den eersten Julij eerstkomendeen voorts, over opgemeld tijdvak betaalbaar zijn dagelijks zon- en feestdagen uitgezonderd. De minister van financiën heeft bij berigt van 23 dezer ter kennis van de belanghebben den gebragt, dat van den 1 Julij aanstaande uilerlijk tot en met den laatsten dier maand zal zijn opengesteld de betaling van de interessen over de eerste zes maanden dezes jaars der som men door comptabele ambtenaren wegens borg- togtin contanten in ’s rijks kas gestort en als zoodanig in liet algemeen register ingeschreven dat, ten gevolge van de daaromtrent vastgesteldc verordeningen de voorschrevene betaling tegen vnldaanteekening op de betaalsrol zelve of wel tegen intrekking eener behoorlijke rjuitantiein- gerigt volgens het deswege bestaand model zal geschieden ten kantore van de betaalmeesters in de verschillende arrondissementen waaronder de woonplaatsen der belanghebbenden ressorte ren en worden zij mitsdien in hun belang uitgenoodigd om den geslelden termijn niet te laten voorbijgaan. De Teydsche Courant bevat de volgende mededeeling In het tiandelsblad van den 19 dezer wordt het berigt medegedeeld, dat dr. Gützlaff bij ge drukte circulaire kennis heeft gegeven dal hij afstand deed van de Zendelingszaak. Dit berigt is ongegrond want op den 15 dezer is in Amsterdam met de landmail een brief van dr. Gützlaff ontvangen in welken hij wel kennis geeft, dat hij niet langer aan het hoold der Chinesche Vereeniging te Hong-Kong heeft willen slaan omdat er te veel verdeeld heid onder hare medeleden bestondwaardoor Lij belemmerd werd, door haar zijn doel te bevorderen, maar, dat hij nu zelfstandig, ge heel alleen zich eenen werkkring had gescha-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1