ADVEItTEXTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIELWS- EN HU 1851. No. 53. Woensdag den 2 Julij. BINNENLAND. aan r t BUITENLAND. 11 a a in het, i met kapitaal In eeni- met bijna eenpa- leeraar beroepen i- n n tr s y 1 t 1 l e- :r sr n n n 3 r f- n e De bui daardoor zeer ge- ongelukken zeer geluk- Zoo sloeg leden sche correspondenten bestaan. het nut der lie mo ge en d, T,j rst Ia ën its ju £'j 1 n. et er m m o- gelegenheid zien van eenen voortvlugtigen koop eene i’ is in de Fransche bevat tevens een fac simile van Die manier, om booswichten FRANKFORT, 23 Junij. In het dagblad van Konstantinopel wordt de oprigting eener Turk- sche akademie van wetenschappen, onder den van vergadering der kennisaangekon- digd. Deze akademie zal uit veertig inlandschc en uit een onbepaald aantal buitenland- Ondei’ de reeds Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nominees 7 i. cent. van geen’ afleider voorzien, en van hoeveel nut de afleiders zijn bleek ook thans weder op het klaarste, daar ook de houtzaagmolen van D. D. Derksema te Termunterzijl werd getroffen doch de bliksem liep klaarblijkelijk en met een groot geraas langs den afleider in hel water, zonder eenige schade te doen. Mogt men toch meer en meer hliksem-afleiders loeren inzien en men a lens en booge gebouwen er van voorzien Uit Meppel 26 Junij schrijft men liet ZondagsbladIn ’t begin dezer week arri veerden alhier twee emigranten uit Noord-Ame- rika een hunner, met name P. S. is voor 4 a 5 jaren van lloogeveen derwaarts vertrokken ten einde daar zijn fortuin ’t welk hem te lloo geveen ongunstig was, te beproeven; de ande re, zijnde een Duitscher, is, zoo. ze zeggen, de patroon des eersten. De affaire door hen in Noord-Amerika uitge oefend is, gelijk vroeger hier te lande, eene blaauwverwerij waarmede het hun, zoo ze zeg gen zeer wel gaat, en zulks verdient ook naar hunne kleeding als anderzins te oordeelen eenig geloof. Dunne overkomst naar hier is om eenige gel den in te kasseren die den eersten P. S. bij testamentaire beschikking en door legatering van onderscheidene leden zijner familie zijn te beurt gevallen. Deze gelden, die, volgens hun zeggen, eene vrij aanzienlijke som bedragen, en onder de fa milie van P. S. die tot den fatsoenlijke stand behoort, berustende zijn, zijn hem steeds op zijn gedurig herhaald verzoek geweigerd geworden om ze naar Noord-Amerika over te maken waar door hij en zijn patroon die hem in deze zaak tot adsistentie zal verstrekken genoopt zijn ge worden wilde hij van zijnen wettigen en deugde- lijken eigendom bezitter worden deze groole en kostbare reis van daar naar hier te ondernemen. De familie, waarmede hij te doen heeft, be vindt zich te Meppel lloogeveen en Westerbork. Notarissen en advokaten worden dagelijks door hem omtrent deze voor hem hoogst belangrijke zaak geconsulteerd, en men ziet hiervan weldra een indrukwekkend en gevoelvol drama tegemoet. ’s GRA VEIN II AGE 26 Junij. Dingsdag avond had in deze stad eene plegtigheid plaats, die bijzonder de belangstelling had opgewekt. De gedenksteen werd gelegd aan het gebouw be stemd voor het oude mannen- en vrouwenhuis der Nederduitsche Hervormde gemeente in deze residentie, dat opgerigt wordt in bet zuid weste lijk gedeelte der stad. Tot dat einde was er eene tent voor het terrein geplaatst die met Nederlandschhe en Wurtembergsche vlaggen ver sierd en verder smaakvol was gedecoreerd. Het geheele terrein waarop reeds de grondslagen gelegd waren prijkte met -vlaggen en groen. De plegtigheid ving aan met hel zingen door 75 weeskinderen, onder orgel - muzijk van Gezang 2, vs. 1 en 5. Daarna hield ds. Moll eene treffende aanspraak tot de zamengevloeide menigte, waaronder men zeer vele dames op merkte. Die rede maakte op allen deit diepsten indruk en zij zal op verzoek van de commis sie uit den kerkeraad tot den aanbouw van het gestichtdoor zijn weleerw. voor de drukpers afgestaan weldra in het licht verschijnen, den loop van de gehoudene rede, had er ge oogenblikken eene tusschenpozing plaats, ge durende welke door het zoontje van den pre dikant de gedenksteen werd ingemetseld. Zoo- dra die plegtigheid was afgeloopen hieven de weeskinderen uit het diakonie-gesticht ouder het bestuur van hunnen verdienstelijken ouder wijzer, een lied aan, voor deze gelegenheid door een der- leden van de gemeente vervaardigd. Door den hoofd-aannemer van het gebouw den heer Ellinckhuijzen werden vervolgens ee nige welgemeende wensclien geuit. De plegtigheid werd besloten met het zingen door de weezen onder orgelspel van Psalm SNEEK 1 Julij. De hooioogst is-hier thans begonnen, en wordt, onder het genot van we der, hetwelk men daartoe niet beter zou kun nen wensclien, met allen ijver voortgezet. Blijft deze gunstige weersgesteldheid nog eenigen tijd aanhouden dan zal de eerste inzameling spoe dig geschied zijn, en de landbouwer, ten de zen opzigte eene betere uitkomst ondervinden dan men algemeen vroeger gedacht heeft. Dit laatste, eene betere uitkomst dan men vreesde, zal hoogstwaarschijnlijk ook toepasselijk zijn op de hoeveelheid van hooi daar ons van deskun digen verzekerd is geworden, dat er, ten min ste in dezen omtrek, zoo niet meer, dan toch wel zoo veel hooi als in de laatst voorgaande jaren gewonnen wordt. De heer G. II. de Boer, Nederlander van geboorte en vervaardiger van Daguerréotype por tretten familiegroepen enz. bevindt zich thans nog hier en zal naar wij vernemen waarschijn lijk deze week alhier nog blijven. Hij is een meester in zijn vak naar onze meeningwelke meening wij gronden op de vergelijking van zij ne hier geleverde stukken bij die van ande ren en waarbij hij, in allen opzigteden voor rang verdient. Voegt men hierbij nu nog zijne hescheidene en voorkomend vriendelijke behan deling, vrij van Fransche winderigheid en Duit- sebe opgeblazenheid, en, hetgeen ook zeer veel afdoet, den matigen prijs, waarmede zijn werk betaald wordt, dan bevreemde het niemand dat ■wij dezen kunstenaar nadrukkelijk bij onze stad- genooten aanbevelen. De minister van financiën heeftovereen komstig de magtiging van Z. M. en krachtens art. 1 der wet van den 18 Junij 1851, bekend gemaakt, dat alle schatkistbiljetten, daargesteld volgens de wet van den 28 April 1834, op den verschijndag der rente aflosbaar zijn aan te vangen met 1°. Augustus e. k. Worden de de houders der schatkistbiljetten verschij nende 1°. Augustus 1851, opgeroepen, om deze biljetten op of na dien dag ter aflossing aan te bieden ten kantore van de betaalmeesters te Amsterdam Rotterdam of in de hoofdplaat sen der provinciën om aldaar het kapitaal te gelijk met de renten te ontvangen; zullende voor kapitaal en twaalf maanden rentenop den rug der biljetten voldaan moeten worden geteekend en geene verdere renten daarop wor den betaald. Volgens de dagbladen, heeft de zonsver duistering van den 28 dezer reeds aanleiding gegeven tot menigvuldige geschriften ter voor bereiding. Groote sterrekundigen in Duilscli- land hebben bijdragen medegedeeld tot de voor- uitbepaling van de bijzondere verschijnselen en tot kennis der belangrijkste punten. Zoo heb ben ook de Fransche en Engelsche akademiën van wetenschap commissiën tot waarneming be noemd. Rusland zal niet minder dan achttien stations met behoorlijk toegeruste waarnemers voorzien. Engelsche sterrekundigen zullen zich naar Zweden en Noorwegen begeven Oost-Pruis- sen wordt door talrijke natuur- eu sterrekundi gen uit andere streken van Europa bezocht. Naar men ons berigt zegt de Groninger Courant, woedde in den morgen van den 24 dezer, omstreeks ten 8 uur, te Termunterzijl en Woldendorp een hevig on weder, hing bijzonder laag en was vaarlijk zoodat er dan ook eenige hebben plaats gehadwelke echter kig 'ap geene erge gevolgen waren. de bliksem in den fokkemast van het in de ha ven te Termunterzijl liggende kofschip de H'in- schoter Zijlschipper II. J. Mooi doch de daardoor veroorzaakte brand werd in de begin selen gebluscht.Te Woldendorp werd de mo len der wed. D. N. Schanssema getroffen waar door eene wiek eenigzins gebarsten is en ver nieuwd zal moeten worden die wiek en I ingesteld onderzoek of het bederf, dat men aan de Dedemsvaart in de rogge heeft ontdekt, en veroorzaakt is door het knagen van zwarte vliegjes ook elders is opgemerkt, hebben wij van landlieden die geacht kunnen worden groo te zaadbouwers te zijn, ten antwoord bekomen dat er hier en daareven als sedert onheuge lijke jaren eenige aren gevonden worden waar aan zij knagen welke aren daarna uitsterven om er echter een denkbeeld van te geven ont vallen er van de 1000 aren nog geen vijf, ca de akkers leveren er niets minder koren om op maar men schrijft het meerdere of mindere aan tal dezer vliegjes aan drooge min vorstige win ters toe. Verblijdend is het met de volkomensle ge rustheid te kunnen vermelden, dat de te veld staande vruchten tot nog toe in het algemeen niets te wensclien overlaten.’’ HELDER, 25 Junij. Wij waren heden inde een geïllustreerd signalement te wegens bedriegt-lijke bankbreuk pman in zijden stoffen uit der departementen in Frankrijk. Hetzelve en Engelsche talen gesteld en portret in houtsnee, met liet de handteekening des delinquents. op te sporen en in handen te krijgen, vonden wij, naar ons oor deel, allerdoelmatigst en overwaardigom er de aandacht op te vestigen want hoezeer ook in Nederland gepaste maatregelen tot dat einde aangewend worden toch erkennen wij volgaar ne het betere dienaangaande, in andere rijken bestaande. Het valt toch niet te miskennen dat de bedoelde signalementen, als ook de lijs ten van ontvreemde goederen, die elkander hier te lande, helaas! verdringen, bij het circuleren vooral op het platte land dikwijls zeer onver schillig en zonder belangstelling worden behan deld somtijds niet eens worden ingezien veel minder, dat daarmede de veldwachters worden bekend gemaakt of daarvan nota wordt geno men de eene burgemeester wij spreken bij ondervinding zendt het stuk naar den ande re, en zoo komt het terug bij den kantonregter van wien het is uitgegaan. Die handelwijze schijnt de regter in Frankrijk zoo veel mogelijk te hebben willen wegnemen ten minste voor komen door het geven van geïllustreerde signa lementen; nu toch is het aanschouwelijk ge maakt, en liet stuk, hetwelk voorligt, lot voor beeld nemende, dan komt het ons voor, dat bij de ambtenarentot wier competentie deze bemoeijing behoort, enkele der toch altijd ee- nigermate karakteristieke trekken der boosdoe ners levendig moet blijven. GRONINGEN, 26 Junij. Op heden is door den breeden kerkeraad der Nederduitsche Her vormde gemeente alhier, uit het vroeger mede gedeelde drietal predikanten rige stemmentot herder en de weleerw. zeer geleerde heer Abraham Rut gers van der Loeff, theol. doet, en predikant te Leyden. ’s HERTOGENBOSCU28 Junij. Gisteren tegen het vallen van den avond bevond zich mejufvr. T. v. R. met nog twee dames in de St. Janskerk toen zij zich eensklaps door eene hevige benaauwdheid voelde overvallen. Zij spoedde zich uit de kerk en in een nabijgele gen huis gekomen om een glas water te drin ken gaf zij oogenblikkelijk in de armen barer zuster den geest. Prijs der Advcrteiitiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. spoedig gebluscht is; men houdt het er voor, dat de bliksem hier tweemaal achtereen is inge slagen, De molen was hoe onvoorzigtig sclie menigte in koor werden aangeheven. AMSTERDAM 28 Junij. Men schrijft ons uit Zwolle, dd. 27 Junij: Op een door ons ropeanen de Engelschman Redhouse die een werk over de regelen der Turksche taal geschre ven heeft; de Franschman Bianchi, vervaard!-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1