NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1 1851. No. 54. g- Zaturdag den 5 Julij» 6de ijl I BINNENLAND. t BUITENLAND. Zij zijn alzoo alleen met elkander in aan- r Onlangs heeft de daarna andere bla- middel had uit- eenslags te doen wij de teekeningcn van hetgeen vele landen weidlanden meerderen V--'.O' Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden ƒ1.40, buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele noinmers 7 A. cent. Prijs der Advertentiën van één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregtvoor iedere plaatsing. in die dagen invielen, boter1 en schipponden kaas, hetzij van den kaat sten marktdag in Mei of van den eersten markt- i van Juni), van 1851 1801 ter- ijl het schijnbaar minder toenemen der pro- I van hetgeen beide tijden ter markt gebragt werd onbe-I komen, zoodra de kussens (buffers) ingedrukt J raking, als de locomotief wordt gestopt. Door bet aandraaijen nu van de schroef op de loco motief, worden in eensover de gebeele lengte des treins, al de vangen tegen de wielen en al de knijpers tegen het middelste spoor aange klemd en ten gevolge van de groote wrijving hierdoor veroorzaaktstaat de trein oogenblik- kelijk stil. ZWARTSLUIS, 28 Junij. JL donderdag, werd alhier uit het water opgehaald het lijk van zekeren schipper G. M.van Enkliuizen wel ke volgens het algemeen gerucht zich den vorigen nacht aldus van het leven had beroofd. M. behoorde.lot de Christelijk Afgescheiden ge meente, en, naar men wil, hebben zijne gods dienstige begrippen aanleiding tot deze betreu- renswaardige gebeurtenis gegeven. Deden mor gen is het lijk naar Enkliuizen vervoerd. MEPPEL, 30 Junij. Zaturdag morgen miste de vrouw van II. B. alhier, haar tweejarig kindje hetwelk nog even te voren in huis was geweest. Het zoekende vond zij het in de gracht voor het huis drijvende. Zonder beraad en door moederliefde gedrongen werpt zij zich in het water en haalt hare lieveling schijnbaar levenloos er uit. Door aangebragte geneeskun dige hulp mogt het eindelijk gelukkenhet kind aan den dood te ontrukken. Zij schonk dus als het ware ten tweeden male haar kind het leven. Mogten evenwel zij en alle moeders hieruit leeren dat de kinderen geen oogenblik zonder toezigt mogen zijn. FRANKFORT 27 Junij. Veel opziens baart hier het volgende voorval dat dezer dagen aan de Italiaansche grenzen heeft plaatsgehad: Den 22 dezer, ’s avonds te 7 ure, kwam gelijktijdig met de diligence een welgekleed vreemdeling bij het Oostenrijksche tolkantoor te Cliiassoaan. Op de vraag, of hij van een pas voorzien was, antwoordde hij ontkennend onder bijvoeging dat hij geen pas noodig had. Op de weigering hem te laten passeren keerde hij naar Como terug. De controleur van het grenskantoor ge raakte op het vermoeden, dat deze vreemdeling misschien een Oostenrijksch ambtenaar waswes halve hij eenen gendarme afzond om hem des wege te ondervragen. Zoodra de vreemdeling echter bemerkte, dat hij door eenen gendarme gevolgd werd ging hij op de vlugt. Dit ver wekte achterdochtzoodat hij door meerdere gendarmen vervolgd en achterhaald werd. Na eenen hardnekkige!! weerstandwaarbij eenige personen gewond werden gelukte het zich van zijnen persoon meester te maken. Men vond hem in het bezit van eene belangrijke som gelds cn andere kostbaarheden. Met moeite belette mendat hij zich met eenen dolk doorstak maar koude niet verhinderen dat hij zich ver-’ giftigde en den geest gaf, zonder dat men zij nen naam ontdekte. FRANKFORT, 28 Junij. Uit Triest wordt liet volgende medegedeeld nopens het lot, dat koop vaardijschepen te wachten staatdie door de Oos tenrijksche monding, den Donau opvaren willen. Daar op dit punt tonnen noch bakens gevon den worden zijn de schepen Barba Luca en Lussimburgo aldaar onlangs op strand geraakt. Bij gebrek van alle reddingsmiddelen werd het ónmogelijk dezelve weder vlot te maken waar toe ook de kustbewoners in geenerlei opzigt de behulpzame hand wilden bieden. liet water drong weldra in beide vaartuigen en zij gingen met het grootste gedeelte der lading verloren. Van de geborgen goederen werd het meeste overeenkomstig met een barbaarsch strandregt door de plaatselijke autoriteiten in beslag geno men invoege de schipbreukelingenvan alles ontbloot, aan den grootsten nood prijs werden gegeven. BERLIJN, 30 Junij, (des morgens). Vol gens loopende geruchten, welke thans door de Augsb. Allgem. Zeit. bevestigd worden, zou onze regering aan den bondsdag den wensch hebben te kennen gegeven om de provinciën Pruissen en Posenwelke in 1848 in de Pruis- dat er thans vele landbouwers zijn die hunne kaas aan koopliedenten platten landeof in hunne dorpen wonende, afleveren, en alzoo niet ter markt brengen; iets dat voor eene halve eeuw zelden of nooit plaats had. AMSTERDAM, 2 Julij. In de jaarlijksche vergadering der Geldersche predikanten-veree- niging, op 11 Junij jl. gehouden, was er een der leden die de aandacht vestigde op eenen onlangs openbaar gemaakten brief van den lieer Thorbeckethans minister van binnenlandsche zaken. In dezen brief toch welke door den heer mr. A. S. van Nieropadvocaat te Am sterdam, met voorkennis en goedvinden van den schrijver, publiek is gemaakt, komen eenige re gelen voor, waarvan in de NederlanderNieu we U treehtsche Courant van zaturdag 26 April 1851, te regt wordt gezegd: dat zij omtrent inhoud en strekking der goede en afdoende armenwet niet zeer geruststellend zijn.” Met groote belangstelling werd dan ook door de ver gadering de mededeeling van het een en ander daaromtrent aangehoord en na eenige beraad slaging besloten om van het bestuur dezer vereeniging eene missive te doen uitgaan aan de praetoren der onderscheidene ringen in die provincie waarin zij met de overige leden van hunnen ringop deze zaak opmerkzaam wor den gemaakt, en hun tevens wordt berigt,dat, indien soms de te verwachten armenwet bepa lingen mogt inhouden in dien geest en van zoo danige strekking, dat daardoor aan de vrijheid en onafhankelijkheid der diakoniën mogt wor den te kort gedaan alsdan een adres aan de synode of de synodale commissie zal worden ontworpen, waarin zij dringend wordt uitge- noodigd omter verdediging en handhaving van de regten der diakoniën krachtdadig op te treden terwijl zoodanig adres dan tevens zal worden publiek gemaaktopdat een iegelijk dien het aangaat en die belang stelt in deze zaak het, des verkiezende met eenige wijziging, of in hoofdzaak kunne overnemen en alzoo met hen medewerken. ROTTERDAM, 1 Julij. Nederlandsche Sloompost en den berigtdat onze stadgenootde heer- J. P. (niet S.) Wachter Jr. een gevonden om spoortreinen stilhouden enz. Thans nu hebben gezienkunnen wij niet nalaten het deskundig publiek op deze nuttige zaak oplet tend te maken. Inderdaad heeft de schrandere uitvinder twee groote vraagstukken opgelost en deze zijn1. Hoe men een trein verhinderen kan om uit het spoor te geraken en 2. hoe men een treiningeval van eenig ongeluk dadelijk kan doen stil houden. Ofschoon men de beide middelen afzonderlijk kan aanwenden zijn zij oorspronkelijk door den uitvinder met elkander in verband gebragt. Het moeijelijke, om zonder teekening een denkbeeld- te geven van deze schoone uitvinding, gevoelt men lig- telijk en toch bewijst de groote in het oog val lende eenvoudigheid, de deugd van den toestel. De heer W. brengt midden tusschen de twee gewone sporen een derde spoor of rail van ee nen anderen vorm aan: namelijk van boven breed en op de beide zijden hol. Nu brengt hij aan de locomotief en vervolgens aan eiken wagen ijzeren werktuigen of knijpers aan die met eenige speling altijd onder- den breederen bovenrand der rails loopen, en alvorens dus een zoo toegeruste wagen van zoodanige sporen zou kunnen geraken zou het gebeele spoorstel uit den grond gerukt moeten worden. Met bovengemelde ijzeren knijpers heeft hij ramen in verband gebragt, welke zich onder de rijtuigen bevindenen waaraan staven met vangen voor elk wiel zijn bevestigd. Door het omkeeren der bewegingen het dien ten ge volge tegen elkander loopen der wagens komen deze vangen en knijpers door middel van tui melaars en staven met eene schroef op de lo comotief in gemeenschap. Deze staven zijn juist zóó lang dat hunne uiteinden tegen elkander SNEEK4 Julij. In den avond van den 28 Junij begaf zich zekere J. v. A. een 20jarige weesjongen, van braaf en onbesproken gedrag, met een kameraad naar den Achterdijk te Zwol le om te zwemmen. Zich waarschijnlijk te snel te water begeven hebbende, schijnt hij door de plotselinge koude, kramp of ander toéval aan getast te. zijn geworden zoodat hij onmiddellijk ofschoon kunnende zwemmen, in de diepte weg zonk. In weerwil dat men met schuitjes ter hulp spoedde, koude men alleen het ziejlooze ligcnaam naar den wal brengen en nadat alle middelen der kunst vruchteloos waren aange wend werd hij naar het weeshuis gebragt: dit diene tot waarschuwing. Naar wij vernemen zijn, in den loop de zer week door de alhier bestaande vereeniging van goud- en zilversmeden, twee adressen wel ke door deze provincie gecirculeerd hadden aan de 2de kamer der staten-generaal opgezon den welke, met een vorig ingediend adres, door 72 fabrijkanten geteekend zijn geworden, liet is te wenschen dat de regering spoedig ten deze moge voorzien zoowel in het belang van de binnenlandsche fabrijkanten als voor het koopend publiek, hetwelk sedert 1815 straf feloos door den buitenlandschen fabrijkant is bedrogen geworden. De maand Junij is, in den regel, het tijd stip in het jaar, waarop de grootste hoeveel heid van boter en kaas aan onze markt komt. Dit ligt trouwens in den aard der zaak, dewijl het melkvee alsdan versch afgekalfd en bij het genot van het eerste en krachtigste grasgewas aan het volle gemaak is. Deze hoeveelheid is nu wel in deze maand het grootst, maar ver schilt toch in getal van vaten en schipponden jaarlijks meer of minder van elkander. Dit ver schil jaarlijks na te gaan en op te sporen heeft voor belanghebbenden iets aantrekkelijks, wes halve de jaarlijksche kleine statistiek der maand Junij, door de wegers der stads waag alhier in druk opgemaakt en verspreid hare nuttigheid heeft. Maar zijdie hiermede gediend zijn zullen zeker een even groot, zoo niet n<Jg groo- ter belang stellen bij eene opgave der hoeveel heden van boter en kaas van nu en van voor eene halve eeuw. Zulk eene opgave kan leiden tot de ontdekking van den voor- of achteruit gang der productie van deze, artikelen. Men beweert liet eerste en zegtdat er, in deze provincie veel meer boter en kaas gemaakt wordt, dan voor 50 jaren en grondt deze be wering op het inpolderen het verbeteren van het veranderen van bouw- in en het daaruit voortvloeiend ver- van den veestapel enz. Zoodanig eene opgave willen wij onzen lezers thans tne- dedeelen daartoe in staat gesteld door eene vriendelijke hand die particuliere aanteekenin- gen over Sneek bezit, voor wier echtheid, of zijn ze ook niet officiëel wij echter instaan. Volgens drc aanteekeningen nu zijn in de maand Junij 1801 hier aan de markt gebragt 7001 1 vaten ‘boter en 1602 schipponden kaas liet totaal der vorige maand Junij 1851 was, 7234 i vaten boter (hieronder 382 vaten begre pen) en 1039 schipponden kaas. Oppervlakkig beschouwd schijnt deze uitkomst niet met het beweren van eene meerdere productie te stroo- kenimmers het verschil van vaten boter nu 233 meer is slechts gering en liet getal schipponden kaas nu 1039 is veel kleiner flan toenmaals1602. Hierbij dient men intus- schen op te merken dat er in de maand Junij van 180;l vijf en in die van 1851 slechts vier markt- Voegen wij nu het getal vaten schipponden kaas, hetzij dag in Julij bij de vier marktdagen dan klimt het cijfer der botervaten ongeveer een 1800tal boven dat van wij duclie van kaas daar het verschil op 1 duidend is voortspruit uit de omstandigheid

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1