ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEIi, NIEUWS- EN 1851. No. 55. Woensdag den 9 Julij. 6de Jaargang. i t <#-|£ 1 - •••■u m*.. BINNENLAND. e ware BUITENLAND. t i r cl Js m u- d- .2 te belangstelling dermate opgewekt, van de nu aan heid zal gebruik maken brand niet te beschadigen bezigtigen die bovendien op moeten Prijs der Advertcntiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregtvoor iedere plaatsing. j J tX* knaap schijnt in liet eerste oogenblik niemand te hebben gedacht zijn lijk beeft men eerst des nachts te 2‘ ure weder gevonden. MAASTRICHT1 July. Gisteren vermaakten zich met zwemmen in de Maasonder meerde re liefhebbers, de luitenant Kessels van het 7de regem. inf. en een officier van gezondheid. De luit. Kessels had reeds het bad verlaten, toen hij hoorde schreeuwen en tot zijne verbazing den officier van gezondheid door den stroom zag medeslepen. De heer K. wierp zich ter stond weder in de rivier, en had het geluk zijn’ vriend, die reeds bewusteloos was, van eenen wissen dood te redden. De heer K. heeft reeds meermalen zijn leven edelmoedig voor anderen gewaagd en o. a. twee kinderen gered te Bre dawaarvoor hem de orde van de eikenkroon geschonken werd. WEENEN, 1 July. Door de regering is een der bekwaamste policie-beambten naar Londen gezonden om een waakzaam oog te houden op de daar aanwezige Hongaarsche uitgewekenen. Het getal uitgewekenen te Londen neemt overi gens gedurig af. Geene geldelijke offers worden door de B iisclie regering gespaard om hen naar Amerika ie zenden. FRANKFORT, 30 Junij. Nopens den raad- selachtigen vreemdeling, die door het nemen van vergift, te Como een einde aan zijn leven maakte, verneemt men, dat lij eerst na iwce dagen den geest heeft gegeven zonder dat men iets anders ten aanzien van zijne afkomst en zij nen naam koude ontdekken. Herhaalde ma len verklaarde hijdat hij dit geheim mede in liet graf wilde nemen om zijne familie de- Hij sprak Duitsch Het geld en de in liet graf wilde nemen ze schande te bpsparen. doch met een vreemd accent. Het geld en de kostbaarheden die bij hem werden gevonden heeft hij aan het gasthuis te Como ten geschen ke gegeven, daarbij verklarende dat zijne bloed verwanten rijk waren en zijne nalatenschap ont nemen konden. Op zijn verzoek stond eene geestelijke hem in zijne laatste oogenblikken bij. Lit alles bleek, dat hij een man van opvoeding was. FRANKFORT, 1 Julij. Volgens ber'gten uit Weenen leveren de goudmijnen in Zevenbergen thans eene buitengewone hoeveelheid van dit edele metaal op. Dit is bijzonder bei geval met de nieuw ontdekte mijnen. Het kwiataal erts bevat pd. goud. FRANKFORT, 2 Julij. Keurbossenwaar sedert eene reeks van jaren de constitutie van de zijde der regering steeds geëerbiedigd werd loopt thans groot gevaar dezelve zoo niet ge heel te verliezen ten minste haar dermate be snoeid te ziendat de daaruit voortvloeiende regten des volks naauwelijks in naam zullen blijven bestaan. Naar men uit goede bronnen verneemt, werden door den heer Hassenp lug zeer dringende pogingen bij den bondsdag aan gewend om van denzelven een besluit uit te lokken, strekkende, om de Keurhessische grond wet in hare meest vrijzinnige bepalingen te wijzigeii. Hoezeer nu ook de bondsvergadering zich niet bereidwillig heeft getoond om aan dit verlangen te voldoen, weet men echter, dat zij zich eerlang onledig zal houden met het be ramen van maatregelen ten doel hebbende liet constilutionneele stelsel in al de Duitsche staten aan eene hervorming te onderwerpen, lutus- schen is het den beer liassenpflug toch gelukt het zoover te brengen dat het land nog voor eenen onbepaalden tijd door bondstroepen bezet blijven zal onder wier bescherming hij lang zamerhand de meeste constitutionele vrijheden zal trachten te ondermijnen en af te schaffen. De reis des keizers van Oostenrijk naar Galicie zal vooreerst geenen voortgang hebben. De stemming der gemoederen in dit gedeelte der Oostenrijksche staten is niets minder dan gunstig. Er heerscht eene groote verbittering tusschen de hoeren en de adellijke grondbezit ters, die al de vroegere heerschappelijke regten weder ingevoerd willen zien. SNEEK 8 Julij. Wij vernemen met genoe gen dat op morgen eene der Brandwaarborg- kasten uit de fabrijk van den heer J. M. Gies- bers te Roermond, alhier te bezigtigen zal zijn. De daarmede onlangs genomene en in het Han delsblatt vermelde proeve heeft zeker veler be wondering en belangstelling dermate opgewekt, dat men gretig van de nu aangebodene gelegen- om deze door den kasten van nabij te onnoemelijk ver schillende wijzen moeten te sluiten zijn. Zie verder de advertentie hierachter. De Prov. Overijsselsche en Zwolsehe Cou rant meldt, dat de tollen op de’Dedeinsvaart van January tot Mei dezes jaars ƒ6000 minder hebben opgebragt dan in gelijk tijdvak van 1850, doch dat die opbrengst weldra zal ver meerderen wijl er dit jaar veel turf is gegra ven. Genoemde courant verwacht ook dat de verhoogde turfprijzen eenige daling zullen on dergaan. liet instituut voor doofstommen te St. Mi- clnels-gestel geeft zeer voldoende uitkomsten. Op 1 January 1351 telde liet 78 kweekelingen. Die instelling ontvangt veel liefdegiften die ook noodig zijn wijl zij zonder deze niet kan bestaan. Er worden 50 kweekelingen geheel om niet gehuisvestgekleed gevoed en onder wezen. Het Journal de Genève verhaalt de vol gende proefneming welke aan de maatschappij van tuinbouw te Londen is medegedeeld. De zoon van een landman, die juist bezig was met aardappelen te poolen, kwam op den inval, om eene groene erwt in den pooler te drukken. Het aardappelland werd door de ziekte aange tast doch met verwondering zag men op de plaats, waar de 1 naap zijnen aardappel in den grond gestoken bad eenen frisschengroenen stengel met doperwten voor den dag komen. Eenigen tijd daa na groef de vader op die plaats den grond op en vond aldaar twaalf'gezonde aardappelen. Het volgende jaar beplantte hy een stuk land met zoodanige geï ioculeerde aard appelen, hetwelk voor weinige weken geleden volkomen het aanzien kreeg van een erwten- land zoodat bij op deze wijze eenen dubbelen oogst hoopt te b komen. ’s GRAVEN11AGE, 3 Julij. De luitenant-ge- neraal chef van ’s konings militair huis, heeft bekend gemaakt, dat Zijne Majesteit op woens dag den 16 dezer maand des morgens te 10 ureaan het paleis te ’s Hage audiëntie zal verleenen aan generaalshoofd-officieren offi cieren en verdere militairen, civile autoriteiten commissiën en particulierenwaartoe men zich van lieden af aan tot op den 14des namid dags te 4 ure kan aanmelden. De minister van oorlog heeft bekend ge maakt dat bij hem door tusschenkomst van den heer A. E. Beukman R. K. priester en kapellaan te Leeuwarden is ontvangen een bank biljet groot ƒ200, wegens gelden, welke aan het rijk ten respecte van het departement van oorlog, zouden verschuldigd zijn; en welke som door de zorg van het departement van oorlog ais toevallige bate in ’s rijks schatkist zal wor den gestort, GRONINGEN, 3 Julij. Maandag avond greep alhier een treffend ongeval plaats. Een ingeze ten dezer stad ging zich baden in de zooge naamde reduiten met een knaapje van 8 jaren, dat ten zijnent werd opgevoed. Na reeds een tijdlang te hebben rondgezwommen, wilde bij, die als een best zwemmer bekend stond nog turns naar den overkant zwemmenmet den knaap dien hij daartoe op de borst nam. Eens klaps echter zonk hij denkelijk getroffen door eene beroerte. Het werd oogenbïikkelijk opge merkt door andere personen die wel den ge- zonkene er dadelijk weder uithaalden en de noodige middelen tot redding aanwenden doch reeds te laat, De geneesheerdie kort daarna er bij kwam, verklaarde, dat de drenkeling reeds den geest had gegeven. Om den armen BERLIJN, 2 Julij. Alhier werd dezer dagen eene vergadering gehouden van Protestantsche geestelijken die voornamelijk bijeenkwamen ten einde te spreken over de talrijke overgangen van Protestanten tot het R. Catholicisintis. Er werd levendig gediscussieerd over gods dienstige maatschappijen en Zendelings-genoot- schappen over de binncnlandsche zending enz. enz. en ten laatste besloten eene vereeniging daar te stellen tot verbreiding van bet Christendom onder de R. Catholieken.” BERLIJN, 3 Julij, (des morgens). Er be staat op dit oogenblik veel vooruilzigtdat de kwestie omtrent de Deensche erfopvolging ein delijk bij eene familie-acte zal worden geregeld. Men verneemt namelijk dat te Warschau eene overeenkomst is tot stand gekomen waarbij Rusland en Denemarken hunne toestemming ge ven om de bestaande moeijelijkheden op die wijze uit den weg te ruimen. Sedert is een hoog geplaatst persoon die het vertrouwen ge niet van al de belanghebbenden onafgebroken bezig met het ontwerpen van eene schikking tusschen de Deensche koniugs-familie eenerzijds en de vorstelijke liniën van O'denburg, Augus tenborg en Glücksb r’g anderzijts. HAMBLitG 2 July. Een ear.tal Oostenrijk sche officieren van hét hier in den omtrek ge plaatste bondsleger begeeft zich binnen kort naar Persiën om het leger van den Schalt op Europeesche wijze te organiseren» Genoemde officieren hebben zich verbonden voor den tijd van zes jaren. LONDEN 1 July. In den laatsten tijd werd het vooruilzigt geopend, dat in het vervoer van de overland-post naar Indie nieuwe duurzame bespoediging zou worden gebragt. Dienover eenkomstig wordt het volgende uit Alexandrie, van den 18 Junij jl. gemeld: De overland- post bereikte deze stad eergisteren middag, dat is ongeveer acht dagen en een halve na het ver trek uit Londen. Door de opening van een nieuw eind spoorweg in Frankrijk, heeft de reis door dat land negen uren tijds minder vereischt en van Marseille naar Malta is, ten gevolge van de vervanging der oude paketbooten door de nieuwe stoomboot Banshee, vierentwintig uren tijds gewonnen. Linnen een jaar, wanneer al de nieuwe vaartuigen in gebruik zullen gesteld zijn mag men verwachtendat de Indische post binnen eene week van Londen alhier aan komt.” LONDEN, 2 Julij. In den avond van maan dag II. was de stad Liverpool het tooneel van dezelfde ongeregeldheden, die eenige dagen vroe ger te Edinburgh en te Belfast plaats hadden. Eenige soldaten van het Diste regiment van li nie, verstoord over de inhechtenisneming van twee hunner makkers den vorigen avond door de policie bewerkstelligd hadden voorgenomen zich hierover te wrekenzoodat een dertigtal hunner des avonds te 9 ure de verzamelde po licie-beambten aanvielen, waarbij verschillende der laatsten vrij ernst'g gewond werden. Spoe dig echter ontwikkel Je de policie eene grootere magten de strijd eindigde met de inhechtenis neming van de meeste der krijgslieden. Zeven entwintig hunner hebben gisteren reeds een voor- loopig verhoor ondergaan terwijl het regiment tot nader order binnen de kazerne geconsigneerd is. Er is eene petitie in omloopwaarbij do verwijdering van dat regiment gevraagd wordt. PARIJS, 1 Julij. Er gaat thans eene petitie rond waarin verlenging van den tijd van het praes’uiutn voor Louis Napoleon, gedurende 10 jaren wordt gevraagd. Men werft inteckenaars op de beurs en bij en voorramen handelstand en belooft zich 10,000 namen. Het schijnt ech ter nog niet zoo geheel vlot te gaan althans de Elyséesche Patrie zeide eerstdat het te warm was, om te teekenen! Nn regent het, en zal bet dus beter moeten gaan. Ook de schouwburgen verheugen zich in den regen. Voor hen was de hitte tot groote schade. In de afgeloopene week hadden al de Parijsche schouwburgen geen 1000 fr. ontvangen. Er schijnt dus verwantschap te bestaan tusschen de petitiën en de schouwburgen. ii e s Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag'. Abonnemenls-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco /1.65, enkele nummers 71 cent. n e- >r ;e 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1