EN ADTERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- I è- 1851. No. 57. Woensdag den 16 Julij 6de Jaargang* t- l t d i 1 ii BINNENLAND. s waar uit Sinir- BUITENLAND. s 1 schoven ten einde ook Tegenheid te geven i i l i I l in den och: er al schielijk hem dan eens dan weder voor een’ al zoo herwaarts is in zijn’ natuurstaat ijverig bezig denzel- FRANKFORT8 Julij. In Rastatt is dezer dagen eene groote hoeveelheid krijgsbehoeften onder Oostenrijksche bedekking, uit Meints aan gekomen. Naar men verneemtzullen al de bondsvestingen langs de Fransche grenzen hier van rijkelijk voorzien worden. Sedert den 1 dezer is het Pruissische straf wetboek in de Hohenzollernsche vorstendommen ingevoerd. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonncmenls-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco fl.Gö, enkele Hommers 71. cent. gan van 3 Maart II. bevat eenvoudig verbaal van den slaat der zaken in de aldaar gevestigde kolonie Stad Holland volgens hetwelk die kolonie eenigermate in bloei en welvaart schijnt toe te nemen, doch die kolonisten, welke zich op wat verderen afstand hebben nedergezet, al waar zij van lijd lot tijd met de roodhuiden in aanraking komen geen bijzonder rustig en aan genaam leven hebben. Voorts dat, ofschoon geene belasting betalende, het leven aldaar op verre na niet zoo goedkoop is als men hun vroeger had doen gelooven, en men daarbij nog vele gerijfelijkheden des levens ontberen moet. Stad Holland bestond uit ruim 100 huizen men bad er twee stoommolens eene kerk eene school en een gecombineerd vredegercglname-, lijk een Hollandsche en een Amerikaansche vre- deregter die gezamelijk zitting moeten houden. Ook was er eene drukkerij t waar eenmaal per week eene courant wordt uitgegeven geschre ven onder directie van ds. Van Raalte inhou- dende ten deele nieuwstijdingen uit liet moeder land en andere Europesche staten ten deele een vrij stroef mengelwerk, betrekkelijk gods dienstige onderwerpen. ROTTERDAM, 11 Julij. Gisteren avond om streeks 7 ure is II. M. de koningin en gevolg per Stoomboot alhier aangekomen en heeft zich vergezeld door den burgemeester dezer stad onmiddellijk naar de nog geopende fraaije tentoonstelling van bloemen en gewassen bege ven in den Doele door de Kon. Ned. Maat schappij lot aanmoediging van den tuinbouw gehouden. II. M. heeft deze schoone verzame lingen met de meeste belangstelling bezigtigd en vervolgens met postrijtuig de reis naar ’s Ha- ge voortgezet. ARNHEM, 12 Julij. Men verneemt, dat door den heer commissaris des koningsin de provincie Gelderland bij besluit van 10 Julij 1851, Provinciaal Blad no. 90, de aandacht der gemeente-besturen bepaaldelijk gevestigd is op de uitgave van het Slaalsregt in Nederland met aanieekeningen door mr. J. II. G. Boisse- vain bij de heeren G. J. Thieme en J. G. Sten- fert Kroese. Wij vermelden dit gaarne als een blijk van de practische waarde, die ook door onze autoriteiten aan deze uitgave wordt gehecht. V0LLENI10VE 9 Julij. Tot dusverre wordt in deze environs geen aardappelen bederf genomen daarentegen echter merkt men zeer algemeen eene sterfte, zoowel onder de tuin als andere wortelen op. Schier overal wordt zulks bespeurd en hoewel men vroegbr de aanhoudende droogte als oorzaak hiervan meen de te moeien aanwijzen zoo bleek de onge grondheid dier veronderstelling heden maar al te zeerdoor de ontdekkingdat een vernie lend insekt den wortel doorwroet waarna de groeikracht ophoudt en de plant verkwijnt en sterft. LEEUWARDEN, 10 Julij De provinciale stalen van Friesland hebben in hunne op giste ren gehouden vergadering besloten tot het uit schrijven eener belasting van j pCt. der waarde van het rundvee in deze provincie en het hef fen van 2 opcenten op de belasting der onge bouwde eigendommen, nog over dit jaar ten einde uit de opbrengst van een en ander te bestrijden de kostenbenoodigd tot het ook ver der nemen van maatregelen om de zoo zeer gevreesde longziekte onder de runderen te we ren en het verstrekken van schadeloosstelling aan de eigenaars van vee, dat aan de longziekte mogt sterven of ten gevolge van dien mogt wor den gedood. bangige wets-ontwerpen af te doen. Men ver wacht echter tevens, dat de tweede kamer op reces zal uiteen gaan zoodra de wets-ontwer pen op de bevordering en het ontslag bij see- en landmagtdat op de vereeniging en ver gadering op de onteigeningop de verbodene kringen bij vestingwerkenop de Russische schuld en de ministeriële verantwoordelijkheid zullen zijn afgehandeld. Men gelooft, dat dit een en ander vóór de maand Augustus zal zijn afgeloopen. Aan het Zondagsblad schrijft men Werd er niet lang geleden in sommige couranten mel ding gemaakt, dat in de te veld staande gra nen bijzonder in de tarwe in het vruchtbare Zuid-Beveland bederf bespeurd werd waardoor men niet dan eenen geringen oogst van deze vruchtdie in het Goessche land het hoofd product uitmaakt, kon verwachten, wij kunnen dit berigt niet alleen stellig tegenspreken maai er bijvoegen dat de tarwe, zoowel als alle an dere vruchten overheerlijk slaan en eenen over- vloedigen oogst beloven. Het koolzaad dat ook hier veel gewonnen wordt, is mede zeer goed gelukt, en reeds zoo ver gevorderd dat het thans velen werk en brood verschaft, door het te snijden. Ook de vruchtboomen geven uitzigt op eenen rijken oogst, terwijl men ook kan beriglen dat nog geen het minste spoor der ziekte zich in de aardappelen vertoont en er reeds vele goede nieuwe tot matigen prijs verkocht worden. Er is alzoo veel van den aanstaanden oogst te verwachten, en menige voorbarige bediller of zwartgallige beoordeelaar zal er door kunnen beschaamd worden. In het laatst van Junij dezes jaars is onder de gemeente Zuidzande (Zeeland) gevonden eene gouden munt of gedenkpenning, omtrent ter grootte van eenen daalder, hebbende aan de eene zijde een schip op de baren met eene vlag, waarin een kruis, en voorts in het schip het beeld van eenen krijgsman in wapenrusting met schild en zwaard. Aan de keerzijde is een kruis met eene lelie aan ieder der armen tus- schen de leliën bevinden zich vier kroonen rond het kruis zijn in verouderde lettermerken leesbaar de woorden (o) tem transiges per mediurond het schip en beeld Edward. Ver moedelijk heeft deze munt of gedenkpenning betrekking op de overwinning ter zee behaald in het Zwin, door Eduard III koning van En geland op de Franschen in Junij 1340. Dezelve is thans de eigendom van den uurwerk maker A. Ie Grand, te Zuidzande. Op 25 Mei is te Hongkong, in China, de zendeling Neumann en zijne echtgenoot van het Berhjnsche Zendeling-genootschapbehou den aangeland. De zendeling Vogel vertoelt nog in het dorp Schigpai wan. Tsgingkoejan Chinesche secretaris der Zen- delings-vereeniging schrijft, dat men van alle kanten de heerlijkste getuigenissen omtrent de gevolgen der prediking des Woifrds hoort, en dat het Woord des Levens sedert eene maand op meer dan honderd plaatsen wordt bekend gemaakt. Volgens een particulier schrijven na, dd. 27 Junij 11. was kapitein Holstein van het te Harlingen te huis behoorende galjootscliip Frieslandaldaar door vlagen van ijlhoofdig heid aangetast weshalve het bevel over dien bodem was overgegaan op den eersten stuurman Schelle van der Hoef, die den 11 van die maand met eene lading naar Cork was vertrokken, om aldaar orders voor Londen of Liverpool te ont vangen. Kapitein Holstein was op raad van de geneesheeren als passagier aan boord gebleven. Dat het ongeluk den kapitein overkomen geene verdere nadeelige gevolgen voor liet vaartuig had gehad is voornamelijk toe te schrijven aan het beleid van den Nederlandsclren consul-generaal aldaar, den heer J. van Lennep, wiens handel swijze in deze dan ook zeer wordt geroemd, hebbende hij daarbij geloond hoezeer hem de belangen van zijne landgenooten ter harte gaan en hoe juist hij die weet te bevorderen. Een brief uit Consin in den staat Michi- SNEEK15 Julij. Uit Paterswolde wordt aan de Groninger Courant dd. 7 Julij, de vol gende mededeeiing gedaan: Alhier houdt zich sedert geruimen tijd op, in de nabijheid van Paterswolde, in liet zooge naamde Kluivensche bosch een aap, of liever bij nader onderzoek gebleken te zijn een oaran- goulangdie de algemeene verwondering der inwoners tot zich trekt en eene menigte van menschen derwaarts lokt. Aanvankelijk kon men hem niet in het gezigt krijgen daar hij zich niet anders dan slechts ’s avonds en tendstond voordeed waarom men eene spookhistorie van maakte en voor een’ boschmensch.en g aap aanzag. Door een lOtal ijverige schutters is het echter mogen gelukken hem in liet miauw te brengen en hem als een ourangoutang te kunnen beschouwen. Dezelve schijnt nog al boosaardig te zijn, daar hij reeds 2 malen aan vallen op kinderen gedaan heeft, en schept veel genoegen in het berijden van een in het daar naast gelegen stuk land loopend paard. Hij is gekleed in een karmozijn rood rokje en witte broek, dragende een harnas voor de borst, waarom men dan ook algemeen aanneemt, dat deze seigneur aan de directie van liet honden en apenspel op de laatst te Groningen geliou- dene kermis is ontsnapt en alzoo herwaarts is gevlugten als het ware teruggekeerd. Men is nog ven te bemagtigen daar h’ij veel schade te weeg brengt door de uijers der koeijen avonds en morgens te ledigen en alzoo de boerinnen de moeite om te melken voorkomt;steelt overi gens veel jonge raauwe abrikozen en perzikken uit de naast gelegene boomgaarden en is men evenwel nog niet in staat hem te kunnen van gen, daar hij meer dan eens op een’ afstand van 15 schreden van den eenen boom tot den anderen is gesprongen. Hij schijnt overigens te leven van de zoogenaamde wilde Roekoek Sa lade, en bevindt zich bij een. en ander nog voortdurend wel.” (Zou het waar zijn?) Van eene welonderrigte zijde vernemen wij, uit ’silage, het volgende, zegt de Drent- sche Courant: Het onderzoek der door de regering ingedien de wets-ontwerpen tot wijziging van het belas tingstelsel is in de afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal thans geheel afgeloo pen. Het schijntdat de meerderheid der le den ofschoon in beginsel de belasting der in komsten van roerend kapitaal goedkeurende, echter met de belasting der rente van de Ne- derlandsche staatsschuld invoege voorgesteld zich geenszins kan vereenigen vooral ook uit een grondwettig oogpunt, als zijnde de schuld bij de grondwet gewaarborgd, terwijl levens door het voorgedragen stelsel evenzeer de min vermogende bezitters van effecten als de rijke rentenier zoude worden getroffen. De tegen standers der voorgedragen wet zouden eene al gemeene m/iows/ew-belasting verlangen waar door alle bronnen van inkomsten getroffen wer den nagenoeg invoege zulks in Engeland plaats heeft. Men mag voor zeker aannemen dat de bedoelde financiële wetten in verband met de aanstaande staats-begrootingeen nader punt van overweging bij de regering zullen uitmaken en in geen geval gedurende de tegenwoordige zit ting- der 2de kamer in openbare beraadslaging zullen worden gebragt. Het verslag der rapporteurs nopens de reg- ierlijke organisatie wordt spoedig tegemoet ge zien. Het laat zich echter aanzien dat ook hier de gevoelens zeer verdeeld zullen zijn, en dat, in verband njet dat verslag, het wets-ont- werp door de regering zoo niet teruggenomen althans in eenige hoofdbeginselen zal worden omgewerkt, waardoor het stelsel aanmerkelijk zal worden gewijzigd. Men verwacht, dat de sluiting der tegenwoordige zitting lot kort vóór de opening der volgende zal worden ver- aan de eerste kamer ge- om de nog bij haar aan- n ir r n n Prijs der Advertcntiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregtvoor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1