i AÜVEIJTExXTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK.' NIEUWS- EN 1851. No. 60. Zaturdag den 26 Julij. 6de Jaargang >- TE BINNENLAND. maanden daajr in de onmiddellijk geerd n as der leden Koolzaad is men druk is voor het grootste gedeelte Over liet en van Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za terdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.10 buiten de Stad franco /1.G5, enkele nummers 7* cent. gewasworden reeds wieden beloven eene Boomvruchten Appel in deze omstreken naar beschot opleveren, bezig te zichten en deze werkzaamheid reeds volbragt. geheel belooft het een zeer goed beschot deugdzame kwaliteit. Tarwe. De best hier voor geschikte gronden beloven een goed de andere een middelmatig beschot te zullen ople veren. Kogge heeft goed gebloeid en zal zoo bet zich laat aanzien goed van kwaliteit zijn, doch men oordeelt, dat zij over het alge meen slechts een middelmatig beschot zal op brengen. Wintergerst is men begonnen te zichten liet belooft op de beste kleigronden oen tamelijken opbrengst en op de stijve klei gronden verbeneden het middelmatige. Zo- mergerst slecht aangeslagen door het ongunstige weder in den zaaitijd doch door de later ge vallen regen, is dezelve tamelijk goed aangeko men echter moet men dit gewas zoo als het zich nog laat aanzien beneden het middelmatige schatten. Dikke haver de vroegst gezaaide belooft een goed beschot de later gezaaide is naar de verschillende kwaliteit der gronden meer of minder voordeelig de laatst gezaaide ont kiemde in het eerst door droogte nietdoch is door de daarna gevallen regen zich nog vrij goed beginnen te ontwikkelen doch is het uithoofde van het reeds ver verstreken jaarge tijde zeer waarschijnlijk, dat hetzelve weinig zal opbrengen. Zwarte en Voerhaver. dit gewas laat zich nog al tamelijk aanzien doch van de opbrengst is nog weinig te zeggen. Boekweit; deze vracht, welke op de zandgronden, door den nachtvorst tusschen den 4 en 5 Junij jl. vrij aanmerkelijk heeft geleden, en waardoor op eenige veengronden dit gewas geheel is vernie tigd zal echter over het geheel genomen zoo als men vermoedteen vrij goed beschot bij voortdurend gunstig weder opleveren. Aard appelen deze zijn door de nachtvorst, op de ligte veengronden, grootelijks afgevroren en op zwaarder, gemengde gronden heeft dit gewas hierdoor ook geleden; echter staat hetzelve thans zeer voordeeligen zijn er nog gpene spofen van ziekte te ontdekken mogt deze vrucht hier van verschoond blijven dan zal zij een goede opbrengst opleveren. Paardeboonen het laat zich op dit oogenblik beter met dat gewas aan zien dan voor eenigen tijd echter houdt men het er nog voor, dat het weinig zal vóórtbren gen. Erwten staan op dit oogenblik niet zeer gunstig, en zijn op de kleigronden weinig ge zaaid. Cichorei-wortels zijn goed aan het voor de derde maal ge goede opbrengst. .boomvruchten Appel en Peerbootnen leveren in deze omstreken naar het zich laat aanzien eene aanzienlijke hoeveelheid op. Pruim- en Kerseboomen zijn ook wel geladen. Kruis- en Aalbessen zullen ook ruim opleveren. MEUVVESCIIANS19 Julij. In den afge- loopen nacht is hier een schuitenvoerderzekere W. G. W.een man van 64 jaren plotseling overleden, terwijl men hem des avonds te vo ren gezond huiswaarts had zien keeren. Zijne vrouw en dochters verhaalden den volgenden morgen dat zij hem iets in zijn avondeten dat uit melk en beschuit bestond hadden zien strooijen zij dachten aan vergif en wilden hun nen vader het eten ontnemen hetgeen hij hen met slagen dreigde te zullen beletten. De liuis- genooten schijnen echter geene poging te heb ben gedaan om geneeskundige hulp in te roe pen', en des morgens vond men den man dood op den grond liggen. De justitie beeft nog denzelfden dag lijkschouwing en onderzoek ge daan en schijnt hetdat hier huiselijke twist in het spel is. Dezer dagen deed zich hier een paarden- kooper op die een schoon paard aan den kas telein 0. verkocht. Hij stond dat paard voor zulk eenen geringen prijs afdat de kastelein ach terdocht kreeg. Binnen weinig tijds was dejus- titie onderrigten was het uitgemaaktdat het paard aan den heer Lensingte Bonda (Han- noversch grondgebied) was ontstolen welke heer echter dadelijk weder in het bezit van zijn ei- SNEEK23 Julij. Heden voormiddag werd ook onze stad door Z. II. den kroonprins, met lloogstdeszelfs gouverneur, jlir. Casembroot met een kort bezoek vereerd op zijne reis door deze provincie. Daar deze reis enkel en alleen schijnt ondernomen te zijn tot leering en op leiding van den jeugdigen vorst, zonder daarbij vorstelijk vertoon te maken of vorstelijke op wachting te begeeren valt er van zijn kort verblijf alhier niets anders te melden als dat hij buiten en behalve het bezigtigen van de kerk der Hervormden en van het stadhuis, ook een bezoek heeft afgelegd bij den lieer C. van der Meuleu deurwaarder bij de arrond.-regt- bank alhier, ten einde deszelfs eigen gemaakt en met roem bekend Tellurium te bezigtigen. De hooge reizigers onderzochten met zigtbare belangstelling dit zeldzaam kunstwerk, en gaven daarover, op minzame wijze, hunne goedkeu ring te kennen gelijk overigens hun vriende lijk en minzaam verkeer door allen die gele-, genheid hadden met hen in aanraking te ko men hoogelijk geroemd wordt. Vóór hunne komst alhier, hadden zij het naburig Ijlst be zocht, en verlieten deze stad langs den straat weg van hier op Leeuwarden. SNEEK, 25 Julij. Van goederliand verne men wij dat de onlangs alhier opgerigte Zeil- vereenigivg op woensdag den 20 Augustus e. k. haren eersten -wedstrijd zzal houden om eenige fraaije en smaakvol gekozene prijzen en premiën de zeilaadje, door de mededingende schepen te voeren, zal, gelijk van ouds gebruikelijk was, bestaan uit setZ en stagfok; inleggelden worden niet gevorderd. Wij vertrouwen van hun die deze Vereeniging welker veelomvattende bedoe lingen in verband met art. 1 van liet pro gramma, zeker nog iets verder reiken dan het enkel vieren van een zeilfeestals bestuurders vertegenwoordigen dat zij in alles even loijaal als in het niet afvorderen van inleggelden de mededinging voor alle specialiteiten van vader- landschen scheepsbouw, elk naar derzelver aard en bestemming, zoo algemeen mogelijk zullen maken, immers voor zoo verre hare geldelijke krachten strekken, opdat schippers en eigenaars van des mogelijkalle wijzigingen in onzen scheepsbouweenen voortdurenden prikkel en aansporing mogen ontkenen uit de onpartijdige en onbevooroordeelde maatregelen eener instel ling, die in ruimeren zin dan de vroegere hard- zeilpartijen kan strekken tot verbetering der scheepsbouwkunst en tot bevordering van de welvaart dezer stad. ’s GRAVENHAGE, 21 Julij. Wij vernemen nader aangaande de werkzaamheden van de sy node der Ned. llerv. kerk dat zij zich wat liet regt van de diaconiën der Herv. gemeenten betreft, houdt aan de beginselen, door haar in 1844 of. 1845 vastgesteld, en welke bij eerbie dig adres, welk adres door prof. Rooijaards is opgesleld aan Z. M. den koning is opgezon den. Tot dusverre mogt op dat adres geene goedkeuring volgen en ook niet op een nader schrijven op een later ingezonden adres is ge antwoord, dat men verwezen werd naar de eer lang te verwachten wet op het armenwezen. AMSTERDAM, 20 Julij. Aan de Y en Am- slelbode wordt uit ’s Gravenhage geschreven dat er sedert eenigen tijd tusschen onze regeringen de Engelsche sprake is over den aankoop en afstand van de voormalige Ilollandsche kolonie de Kaap de Goede Hoop. AMSTERDAM, 21 Julij. De heer Van Vliet heeft op 14 Julij aan den Spaanschen senaat eene memorie ingediend waarin hij de belan gen der Nederlandsche houders van Spaansche fondsen verdedigt en aantoont, hoe zij, door bet nu door de kamer van afgevaardigden aan genomen ontwerp van schuldregeling, in hunne wezenlijke regten worden gekrenkt. De senaat zal de memorie des heeren Van Vliet in over weging nemen. Overigens verzekert men dat liet ontwerp zoo als de kamer liet aannam nog veel tegen stand in den senaat zal ondervinden. De vertegenwoordigers van ons rijk, van Bel gië en van andere natiën geven zich veel moei te om de ’regeling der schuld te doen plaats grijpen volgens de wetten en ordonnantiën van 1831 en 1834. AMSTERDAM, 22 Julij. De correspondent, die ons steeds goed inlichtte over de onderhan- delingen nopens de aansluiting van onzen spoorweg aan den Pruissischen meldt ons uil ’s Gravenhage het volgende: Uit eene bron, waarop ik vermeen te kun nen staat maken geloof ik u het belangrijk be- rigt te mogen mededeelen dat de onderliande- lingen tot aansluiting van onzen Rijn-spoorWeg met de Pruissische ijzerbaaneindelijk tot we- derzijdsch genoegen zijn gesloten en alle be zwaren die zich daartegen verzetten, geheel en al zijn opgeruimd. Zijn mijne informatiën juist dan is het tractaat dienaangaande door de we- derzijdsche gevolmagtigden bereids geteeke-nd en wordt de heer Van der Kun eerstdaags alhier terug verwacht.” In de eerste zes maanden van dit jaarzijn de Sond gepasseerd 699 Neder!. schepen dat is 169 meer dan in hetzelfde tijdvak in 1850. Engelsche schepen 435 minder. In Junij jl. werden uil Memel verzonden 60 I. tarwe en daarvan 40 l. naar Nederland en 15 1. naar Engeland. Van rogge 320 1. naar Nederland. AMERSFOORT 20 Julij. De hoop op eenen gezegenden oogst schijnt zich hoe langer boe meer te bevestigen. De gewassen kunnen niet gewenschler staan. De boekweit belooft zeer veel en de late aardappelen hebben in jaren geen zoo frisch en weelderig loof gedragen als thans overal in de natuur heerscht kwistigen overvloed, en het is een lust in onze bleeijen- de omstreken rond te wandelen. Van bederf in de aardappelen is nog geen zweem te be speuren alleen de staat van den veestapel is in deze streken niet zoo geheel gunstig door dien zich van tijd tot tijd enkele gevallen van longziekte opdoen en het toezigt van wege de daartoe bevoegde autoriteiten veel te wensclien overig laat. GRONINGEN, 21 Julij. Hoe gevaarlijk liet is, kleine kinderen aan zich zelven over te la ten die het dikwijls met den dood betalen daarvan strekke het volgende ter waarschuwing De vrouw van den daglooner G. Kuiper, te Nieuwe Pekela begaf zich bij bare buren en liet haar kleine van ruim 2 jarên alleen. In het vertrouwen dat het kind niet alleen kon opslaan en wegloopen zette zij het neder op den vloer. Het wichtje moet echter opgestaan en ongelukkig naar eene waschtobbe, die tot vergaren van regenwater diende, zijn geloopen want bij het terugkeeren vond de moeder haar lieveling in die tobbe liggen, en dood, helaas! Hoe de moeder bij zulk een ongeval te moede was, kan men ligt beseffen. In den nacht van den 10 op den 11 dezer brak er plotseling een hevige brand uit ten hui ze van den bakker Van Blanken te Denekamp in Overijssel de behuizing is geheel afgebrand. Eene Groninger familie, in de pastorij die al- j\e nabijheid stond gelo- getuige van dien ramp, die bij eene van bedoelde familie zoodanigen schrik verwektedat zij aan de gevolgen is overleden. GRONINGEN, 24 Julij. Uit het vroeger me degedeelde twaalftal is door den breeden kerke- raad het navolgende zestal geformeerdII. T. de Blaauw, pred. te Hoorn; J. Douweste Leens A. Niermeijer te ’s Heer Arendskerke L. S. P. Meijbooni, tb. doet, te Nijmegen; W. C. van der Zwaag, te Dronrijp en U. P. Goud schaal te Scheemda. GR1JPSKERK, 18 Julij. De toestand der veldgewassen en tuinvruchten in het Oldambt is als volgt: Aveelzaad is men begonnen te dorschen klei ne partijen zijn reeds ter beurs gepresenteerd het is van goede kwaliteit, echter nog niet vol komen droog. Over liet geheel zal dit gewas op de onderscheidene gronden, waarop hetzelve gewoonlijk geteeld wordt, ruim een Prijs der Advertcntiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgtvoor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1