EN ABïEllTE.XTiE-HLAI) VOOR HE STAB EN HET AllRONiWllENT SNEER. NIELWS- i r 1851. No. 61. IVoensdag den 30 Julij. 6de Jaargang. k *5 e- 5V e- ¥- IS 1C. ---- ■..i um o <PO(£> oAo c j es I B I N Si F. N I. A N D. E U I T E N L A N D. r i t i t f gczetenen laten meh Daar de wordt toe- zelf zijne ver- bij 11 Ct 1- ii COllire beginselen, voorstel de leeraars de meeste woelingen neer uitmuntendheid stoom vaar- rijks-in- in goeden Voor eenigen tijd lagen den Hudson tot vertrek zich reeds Daar eerst na het Prijs der Advertentie»va» één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. Deze Coulant verscinjni eiken Woensdag en Za- turdag. Aboiniements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco flAió, enkele nomniers 7* cent. Gisteren avond onweder, hetwelk zich boven omstreken ontlastte zijn op den en Nijkerk twee hooibergen aangestoken en verbrand. SNEEK 29 Julij. Op 23 dezer had te Gro ningen het jaarlijksch examen plaats der kwee- kelingen van het Instituut voor doofstommen. Daarbij trok vooral de aandacht eene pantomi mische voorstelling van het bekende versje van Van Alphen: De vechtende jongens. Hel Instituut telt thans 140 kweekelingen. Van dezen zijn 101 Gereformeerd 1 Afgeschei den Gereformeerd, 15 Roomsch-kaiholiek 4 Doopsgezind, 4 Evang. Luthersch, 13 Hoog- duitsch Israëlitisch en 2 l’ortug. Israëlitisch. Van deze zijn uil de provincie Noord-Hollaud 40, Zuid-Holland 28, Groningen 19, Friesland 12, Gelderland 10, Utrecht 9, Overijssel 8, Zeeland G, NoorJ-Brabant 3. Drenthe 2, Lim burg 1 uit de koloniën West-Indiën l en Oost-Indiën 1. Van de jongens leeren 19 kleer maken 9 schoenmaken 8 letterzetten 6 kui pen 4 schrijnwerken 3 zeilmaken 3 koper- slaan 3 zadelmaken 2 boekbinden 2 blik- slaan 2 pettenmaken 2 timmeren 1 manden- niaken 1 stoeldraaijen 13 zijn nog op geen ambacht. Van de meisjes leyren 49 naaijen Zestien kweeke- hoogst belang- ten wel merken, dat de bevolking minder wordt en bet beeft op de prijzen der landerijen (hoe buitengewoon hoog in andere streken ook) een zeer nadeeligen invloed althans de prijs voor boeren-erven te Nieuwl&nsen in den iaatsien tijd besteed, is die van 1834, toen de vaste goederen overal laag waren. HELDER 24 Juhj. Het leggen van een ka pitale zeesluis, aan het groote Noord-Hollandsche kanaal alhier, is gisteren bij aanbesteding toe gekend aan den heer Swartte Haarlem voor eene som van ruim drie en een halve tonne gouds. Wij verheugen ons, dat dit kolossale werk weder voor langen tijd aan een groot ge tal werkers en ambachtslieden arbeid en brood zal verschaffen. Voegt men hierbij het bouwen eener Hervormde kerk te Huisduinen, en de gemaakte plannen om tusschen den Helder en het Nieuwe Diep ook nieuwe kerken te bouwen voor de Luthersche en Doopsgezinde gemeen ten dan kan de arbeidende volksklasse meer gerust den winter tegemoet gaanterwijl ons het vooruitzigt streelt deze gemeente spoorslags te zien verfraaijen. NIJMEGEN, 23 Julij. In den namiddag van heden heeft boven deze stad en hare buiten wijken een vrij hevig onweder gewoed verge zeld van zwaren regen en hagelkorrels, van aanzienlijke grootte. In de Heessche laan sloeg de bliksem in ceneu boom en scheurde dien van boven tot beneden. Slechts vier hoornen verder stond een grasmaaijer voor deil regen te schuilen, onbewust van het gevaar, dat hem dreigde, doch naauwelijks hoorde en zag hij boe groot een ongeluk hem bad kunnen tref fen of bij zette het op een loopen en keerde zich niet meer naar de plaats, waar hij zijn le ven had kunnen verliezen. AMERSFOORT, 24 Julij. tijdens het zware deze stad en weg tusschen hier door den bliksem BERLIJN, 22 Julij. De hervorming, die de Oostenrijksche vloot ondergaat, baart hier veel opzien vooral daar hierbij van liet standpunt wordt uitgegaan dat zij werkelijk eene Duitsche vloot worden zal. Hiermede staat bet meer besproken plan in verband om de vloot in drieën te splitsen en haar te stationneren in de Adrialische- Noord- en Oost-Zee. Oostenrijk zal zijn plannen thans met kracht in Frankfort trachten door te zetten en eveneens weinig in schikkelijkheid toonen met betrekking der ach terstallige schuld uit de daarstelling der vloot voorlspruilende. Oostenrijk wil de Duitsche vlag behouden, terwijl het eskader in de Adria lische Zee bovendien de Ooslenrijksche en dat’ in de Oostzee de Pruissische vlag zal voeren. BERLIJN, 23 Julij. Een Duiisch tijdschrift aan de heelkunde gewijd, deelt eenige wetens- waardige bijzonderheden mede, betreffende de revaccinalie in liet Pruissische leger, gedurende liet jaar 1850. Uit bedoelde opgaven blijkt, dat in dat jaar 44,539 personen bij bel leger zijn ingeënt, waarvan 33,4G6 goede, duidelijke likleekenen van’ vroegere vaccinatie, 7053 on duidelijke likteekenen en 4020 volstrekt geene hadden. Bij 25,030 revaccinatiën was het loop regelmatig, bij 7509 onregelmatig, en 12,000 bleef de kunstbewerking zonder eenig gevolg van deze laalslen werd op 2355 perso nen de inënting met goed gevolg en op 8766 met ongunstigen uitslag herhaald. Onder de vóór of in 1850 gerevaccineerdcn werden in dat jaar 32 door de kinderziekte in ligteren of he viger graad aangetast. Over het geheel beliep bet getal personen die in 1850 bij het leger door menschenpokken in de verschillende vor men waren aangetast, 176. BERLIJN, 25 Julij. Men heeft den 23 de zerte Keulen, des avonds tusschen 10 en 11 ureeen aardschok waargenotnen bij cenen barometerstand van 27 min. 5 sec. LONDEN21 Julij. In een dagblad van New-York komt de volgende getrouwe karakter schets der Noord-Amerikanen voor: Naardien op de rivieren en meren der Vereenigde Staten voortdurend zoo vele stoombooten vergaan door hel springen der ketels, bad het gouvernement met eene zware geldboete bedreigd iederen ka pitein die in het vervolg met zijn tuig den wal verliet, zonder dat een genieur de machinerie onderzocht en staat bevonden had. twee stoombooten op gereed en de passagiers verheugden over de te verwachten wedvaart. de visitatie van hel eene stoomschip na liet an dere moest plaats hebben koude dus liet eerst gereed zijnde, het andere natuurlijk ten minste een kwartier uurs vooruit zijn. Dit deed de vreugde der passagiers aanmerkelijk bekoelen. Die van het laatst geïnspecteerde vaartuig namen dus spoedig een besluit en bragten mei bun al len liet bedrag der geldboete bijeen, helft dier boete aan den aanbrenger gekend, ging de kapitein zoover, van wetsovertreding aan te geven zettede vervol gens zijne machine tot aan bet uiterste aan en de gevaarlijke wedstrijd had naar allerwensch plaats. Gelukkiglijk had men ditmaal geen on geluk te betreuren. LONDEN, 23 Julij. In de eerste zitlingvan bet vrede-congresdus zegt de Expressop gisteren gehouden stelde de eerw. heer J. A. James, van Birmingham eene motie voor, ten doel hebbende liet verspreiden van vredelievende Bij de verdediging van dit zijn verklaarde hij overtuigd te zijn dat van de verschillende godsdienstsecten aanleiding gaven tot voor.durende en oorlogen er bijvoegende datwan- zij hunnen pligt gedaan hadden door de van de leerstellingen van het Evangelie, boven alle andere, te prediken men thans het voeren van oorlog alleen bij naam zou kennen als eene herinnering aan een duis ter voorleden. Dit gevoelen werd bij het ter perse gaan van het blad door de eerwaarde heeren Broek en Aspinal alsmede door den lieer Coquerel van Parijs ondersteund. Volgens de Times zijn de onderhandelin- gen voor den spoorweg van Alexandrie naar Cairo geëindigd Nubar-Bey heeft zich namens Abbas-Pacha met den beer Stephenson verstaan en de werkzaamheden zullen dadelijk aa-nvangen. Te Hartford, in de V. Stalen, is Jenny Lind onwillekeurig de oorzaak geweest van eene hoogst onaangename demonstratie. Voornemens zijnde in eene kerk een concert te geven zoo waren er binnen dat gebouw reeds meer dan 2000 toehoorders verzameld terwijl daar bui ten de toevloed van nieuwsgierigen nog veel aanzienlijke!' was. De in het gebouw geplaatste personen die bij gevolg hunne bewijzen van toegang betaald hadden wilden het publiek daar builen beletten om iels te hooren. Hier op volgde een looneel van vreesselijke verwar ring. De blinden van het gebouw, aan de bin nenzijde gesloten werden door de menigte ver brijzeld, die daarna langs dien weg naar binnen wilde stormen. Jenny Lind had het geluk on gemerkt langs eene achterdeur de kerk te kun nen verlaten, haar auditorium verder het ge noegen gunnende om zich naar hartelust met vechten- te vermaken. PARIJS, 22 Julij. Zie hier eene mededee- ling van den geest in Frankrijkten aanzien der politieke aangelegenheden De meeste steden zijn orleanistisch. Het plat te land wordt hoe langer zoo meer bedorven door socialistische zendelingen en de revolution- naire denkbeelden vinden daar veel ingang. Maar tochals morgen eene stemming plaats greep nopens het presidium, zou de landman Louis Napoleon nog ééns verkiezen, óf uit eer bied voor zijn’ naam, óf omdat hij gelooft, dat de president eigenlijk socialist is. Zoo zou het kunnen gebeuren dat het volk eene schijnbaar roode kamer en tegelijk Louis Napoleon tot president koos, en dan was eene botsing on vermijdelijk. 1 stoeldraaijen Van de meisjes legren borduren enz. en 13 breiden, lingen verlieten dit jaar deze zoo rijke inrigi'ng. Onze lezers zegt de Prov. Gron. Cou rant zullen zich herinneren dat wij eeni gen tijd geleden melding maakten van het bijna toevallig ontdekken van eene groote en gevaar lijke dievenbende in het naburig Hannover. Thans lezen wij weder dienaangaande in de AUe- ser Zeil.: Gifhorn, 14 Julij. Van de bende, die gedurende eenigen tijd den omlrek bier on veilig maakte, zijn reeds ongeveer 30 gevat, waaronder verscheiden die reeds vroeger ge vangen zaten. Zij bebooren grootcndeels hier en in den omlrek te huis. Op het groote veen waar eenige van hen des daags zich met turf graven onledig hielden hadden zij een aantal gaten en lioleil die tot bergplaats dienden voor den op hunne nac.hlelijke, siroopjaglen verover den buit. Vooral schijnen deze Moor trog ledie- ten (heiden holbewoners) gezonde eters te zijn, want de bijeengesiolen voorraad bestaat voor hel grootste gedeelte uil hammen, spek, braadwor sten enz. De leden der eerste kamer van de staten- generaal zijn opgeroepen om te vergaderen op 14 Augustus aanstaande. AMSTERDAM, 26 Julij. Men schrijft ons uit Twenthe, dat de fabrijken aldaar volop werk hebben door de belangrijke bestellingen der Ned. Handel-Maatscliappij aan haar gedaan. Armoede heeft men in Twenthe niet, doch ge reed geld bij den wever evenmin. Dit heeft trouwens eene goede oorzaak want zij woeke ren met het geld, dat zij van den fabrijk-ar- beid overhouden op den woeslen grond die hun is toebedeeld of dien zij in erfpacht of in langdurige huur ter ontginning verkregen. Het is te wenseben dat de Handel-Maatscliappij hare orders bestendig kan geven; dit zal, al zijn de winsten voor den fabrijkant ook matig den gUnstigsten invloed blijven uitoefenen op de cultuur en verdere ontginning van den Twcnt- sclien bodem. Naar men verneemt, zal de jaarlijksche algemeene vergadering der maatschappij: Tot Nul van 'l Algemeen, gehouden worden in hel kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente, op dingsdag en woensdag den 12 en 13 Augustus e. k. des morgens te 10 ure, onder voorzit ting van den mede-hoofdbesluurderden heer mr. D. A. Portielje. Deze vergadering is toegankelijk voor al de leden der maatschappij op vertoon van hun bewijs van lidmaatschap. Men meldt ons uit Avereest: De landverhuizing uit onze naburige gemeente Nicuwleusen gaat ijveriger voort dan immer. Treurig verschijnsel voorzeker! de gegoede in- aldaifr het vaderland zoo te zien ver en zij die thans reisvaardig staan ne- wat het ergst is, een kapitaal van ruim tonne gonds mede. Men kan in die gemeen-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1