i ADTEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN 1851. No. 62. Zaturdag den 2 Augustus. A BINNENLAND. icnstelling der BUITENLAND. 1 naar Spanje’s linanciëlen toe- en onpartijdig onderzoek mogl roofvogels werd door den ier Gypaetos Barbatus Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnenienls-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.35, enkele nomniers 7L cent. O 1 V liezen zoo zon het met hem gedaan «Mijn wei plaats van op zitten op een met borstweringen In plaats mijn wet’ van zes er zijn Bij al de moeite, welke vele achtingwaar dige stadgenooten zich geven om het zedelijk en stoffelijk welzijn hunner meer behoeftige stadgenooten te bevorderen en bij de misken ning ja den ondank, dien zzj daarvoor dik vvijls moeten ondervinden is het dubbel aangenaam nu en dan ecus een bewijs te kunnen leveren dat hun werk op prijs wordt gesteld en ook erkentelijkheid opwekt. Zulk een bewijs ont vingen dezer dagen heeren bestunrderen der Armen-Inrigting Toevlugt voor Sehoefligen. Hun werd twee gulden toegezonden door ie mand zoo luidden de regelen die de gift vergezelden die meermalen van die liefda dige Inriglincj weldaden had ontvangen."1 Bestuurderen beschouwen die geringe gift en te regt als zeer belangrijk. Zij bewijst alweder, dat dankbaarheid ook in het hart der armen huist en ontvangen» weldaden door hen niet altijd vergeten worden als zij in beteren toestand zijn geplaatst. GRONINGEN, 28 Julij. De heer Eijck tot Zuijlichemdie, zoo als reeds vroeger gemeld is zijne eenige en hoogstbelangrijke verzame ling van afteekeningen der monumenten van middeleeuwsche kerkbouwkunst, in Nederland, ten algemeenen gebruike heeft nedergelegd in de koninklijke bibliotheek te ’s G ra ven h age heelt dezer dagen die verzameling weder vermeerderd door de bijvoeging van acht bladen bevatten de in opstand de plattegrondteekening de vol gende kerken de St. Maartens-kerk en de Lieve Vrouwen- of Aa-kerk te Groningen de kerken te Ten Boer, te Haren, te Garmerwoldete Ecnruni te Rinsumagcestte Hogebeintum te Schalsum en te Scliingen bij Dronrijpalle in Groningen en Friesland gelegen. GRONINGEN, 31 Julij. Uit het bekende zestal is gisteren door den breeden kerkeraad het navolgend drietal gekozen: de weleerw. zeer gel. heeren L. S. P. Meijbootn th. dr. en pre dikant te Nijmegen II. T. de Blaauw te Hoorn en A. Niernieijer, te ’s Heer Arendskerke. gen l_. onuitstaaubare walging veroorzaakt, reeds binnen de 20 minuten dalen moet, de aldus staande persoon liet ongeluk een gepblik zijne tegenwoordigheid van geest i wezen, rktuig heb ik anders ingerigt in eene plank te gaan staan ga ik stoeltje met eene rugleuning en van hennepzeel. j van door eene handkrukwordt ktuig in beweging gebragt door middel pedalen als die van een forte-piano twee voor de horizontale- twee voor de verticale- en twee voor vlugt. Die pedalen zijn verbonden met de vleu gels en loopen achter den rug om zonder in bet minst hinderlijk te zijn aan de beweging der armen men kan even zoo goed schrijven en lezen als of men zich in het schuitje van een balon bevond. De vleugels zijn nagenoeg van denzelfden vorm als diewelke de heer Diego van Sala manca gebruikt; maar de zijne zijn van 10 voet en de mijne slechts van 6, de mijne verheffen zich twee voet boven het hoofd en raken den grond op die wijze hebben zij weinig schade te duchten. Zijn zij minder hoog dan die van den heer Diegozoo zijn zij daarentegen des te breeder en verplaatsen zij eene grootere ko lom lucht. liet is op woud- of koolduiven dat ik de kunst van vliegen bestudeerd heb, en ik houd mij verzekerd dat ik deze eerlang in snelheid zal evenaren.” AMSTERDAM29 Julij. De Spaansche se naat heeft zaturdag jl. het geheele ontwerp van schuldregeling aangenomen met 59 tegen 19 stemmen. Heden zou het op officiële wijze wor den afgekondigd. Onder de sprekers die over deze hoogst belangrijke aangelegenheid het woord voerden, behoort ook vooral de heer Collado. Hij geloofde de verzekering niet door het ka binet gegeven, dat namelijk het deficit der schat kist slechts 244 millioen realen zou bedragen en stelde dat cijfer, voor het oog’enblik althans 4G millioen booger. Hij gaf een zeer uitvoerig overzigt van Spanje’s hulpmiddelen en sprak vervolgens over het miscrediet. waarin de schat kist vervallen was. Die schatkist,” zeide hij heeft hier geen crediet genoeg, om eene lee- ning van 5 a 6 millioen realen te sluiten het publiek stelt geen vertrouwen in onze eigene staats-effecten Hij achtte het overigens onmogelijk dat de staal de verpligtingen die het op zich zou ne men kon vervullen en drong er ten ernstig ste op aan dat naar Spanje’s financiëlen stand een ernstig worden ingesteld. AMSTERDAM, 29 Julij. Zoo als bekendis, zal de vierde Duitsch-Evangelische kerkvergade- 1 ring en het daarmede in verband staande derde congres der binnenlandse he zending dit jaar, en wel van 16 tol 20 September, te Elberfeld worden gehouden. Dat comité benoemd om alle voorbereidsels tol eene gepaste ontvangst van de belangstellenden in deze kerkelijke en godsdienstige bijeenkomst te nemen deed on langs eene oproeping aan alle vrienden der gods dienst en der binnenlaudsche zending te Elber feld en omstreken ten einde gastvrijheid te ver- leencn aan hen, die uit Engeland, Frankrijk, Nederland en België welligt meer dan 500 in getal de te houden vergaderingen zouden bij wonen. Het hoopt dat men in Pruissen het voorbeeld van Stuttgardt volgen en gaarne een bewijs van Christelijke broedermin geven zal door hun tafel en bed aan te bieden, die uit den verre komen ten einde te spreken en te handelen tot uitbreiding van het rijk des Hee- ren op aarde cn tot bevordering van het echt Christelijk familie-leven zoowel bij rijken als bij armen. AMSTERDAM, 30 Julij. De rijke verzame ling van levende reptiliën in het Zoölogisch genootschap Natura Artis Magistra werd de zer dagen onder anderen vermeerderd met een fraai exemplaar van de Honds-Boa (Boa-Canina) door de Negers op Suriname Bojobi genaamd. De schoone teekening en kleur dezer slang her innert ons alweder de waarheid dat tot de juiste kennis der dieren-wereld de beschouwing van levende voorwerpen eene eerste voorwaarde mag gerekend worden terwijl zij de overtui ging bevestigt dat de milde hand van den Schepper niet alleen de vogelen en bloemen door rijke kleurverdccling deed schitteren maar de aandacht der mensclien door hetzelfde mid del tot al liet geschapene trok. Ook de reeks van r I merkwaardigen Lammergi de perpendiculaire opgeluisterd, SNEEK1 Augustus. Het Weekblad van het liegt bevat het volgende: Het wets-ontwerp op de zam regterlijke magt en het beleid der justitie is, naar men verneemt, in de afdeelingen der twee de kamer door een vijftigtal leden onderzocht geworden. De commissie van zoogenaamde zelf standige rapporteurs, bestaande uit de heeren Dullert, De Man, Melman, Jongstra en Van Hall, heeft een aantal bijeenkomsten gehad om het ontwerp, naar aanleiding der beraadslagin gen in de afdeelingen aan haar eigen onderzoek te onderwerpen. Tot algemeenen rapporteur heeft zij benoemd den heer Metinan. Een uit voerig verslag houdende het resultaat van het ingesteld onderzoek is dezer dagen door de bedoelde commissie vastgesteld. Onlangs werd gemeld, dat bij het minis terie van koloniën het voornemen bestond om de archieven van de voormalige kamer der Oost- ludische maatschappij te Middelburg, naar ’s Gra venhage over te brengen. Thans reeds is men bezig om dat plan ten uitvoer te leggen want sedert eenige dagen bevindt zich in eerstgemel- de stad de heer N. C. Mulder, referendaris bij het ministerie van koloniën, om daartoe de noo- dige maatregelen te nemen. Uit een door de Staals-Courant medege deeld overzigt der Nederlandsche scheepvaart op Rusland en liet groothertogdom Finland gedu rende 1850, blijkt, dat in dat tijdsverloop zijn aangekomen: te St. Petersburg 134, Riga 171, Archangel 25 Narva 36 Lilian 55 Witidau 24 Pernau 6 Arensburg 11Odessa 5 Kertsch 1 Ismail 1. Totaal 469. Uitgezeild te St. Petersburg 127, Riga 171, Archangel 25, Nar va 36Libau 55 VVindati 24 Pernau 6 Arensburg 11, Finland 2, Odessa 5, Kertsch 1 Ismail 1. Totaal 464. Hieruit blijkt, dat de Nederlandsche scheep vaart op Rusland telken jare vermeerdert. Voor al sedert de nieuwe Engelschc en Nederlandsche scheepvaartwetten is de Nederlandsche vlag voor de indirecte vaart, in Rusland zeer gezocht. Het groot getal Nederlandsche schepen in bal last aangekomen, kan daarvan ten bewijze strek ken. In alle havens van de Oostzee is de Ne derlandsche vlag de eerste na de Engelsclie en in sommige zelfs boven deze laatste in getal. Men herinnert zich dat don Diego van Salamanca, uitvinder van een werktuigom me de te vliegen zijne dochter Rosaura eene proef daarmede te Madrid heeft laten volbrengen men herinnert zich evenzeer, dat de heer Ar- ville van Parijs, uitvinder van een soortgelijk werktuig aaugekondigd heeft eerlang almede proefnemingen daarmede te zullen doen. Het verschil, tusschcn de beide werktuigen en de stelsels van behandeling wordt inmiddels door den lieer Arvillc, in eenen brief aan het Fransche Instituut, aldus uiteengezet: liet werktuig van den Spaanschen geleerde beslaat uit eene houten met lood beslagen plank met opgaande riggelsop welke plank de rei ziger gaat staan. De vleugels worden in bewe ging gebragt door een in een busje geplaatst mechanismus. Ook mijne eerste proeve was evenzoo inge rigt maar ik heb er spoedig van afgezien de stelling is bij liet horizontaal en verticaal vlie gen niet houdbaar, zij geeft eene voor- enach- terwaarlsche bewegingdie zeeziek maakt ën zoo dat men Had oo- te ver- WEENEN 24 Julij. Een inwoner der stad Sleeswijk had, zoo verhaalt het Itzehoer Wo- chenblallde onvoorzigtigheid op blijden toon cens te zeggen: »dat de Oostenrijkers nu spoe dig het hertogdom zouden binnenrukken dat de Denen terug moesten trekken en dat die heugelijke gebeurtenis den 25 Julij zou plaats grijpen.” De man werd door de policie ver oordeeld om gedurende vijf dagen zijn verblijd gemoed in de gevangenis lucht te geven ondtr obligaat accompagnement van water en brood de kosten voor zijnerekening. Dit laatste was den armen man onmogelijk. Nu werd hij hl plaats daarvan veroordeeld om dagelijks op een bepaald uur aan het policie-bureau te ver schijnen door een’ agent langs de straat geleid te worden en naar alle hoeken der wereld uit te roepen De Oostenrijkers komen nog lang niet, lang niet!” FRANKFORT. 25 Julij. In liet belang van het reizend publiek, is het niet overbodig mede te deelen dat men ter gelegenheid van de vele vreemdelingen, die thans het groothertogdom Ba den bezoeken daar uiterst streng is ten aanzien der passen. Dezelve behooren in alle opzigten in de meest volkomene orde en door den Ba- denschen gezant geviseerd te zijn om zich niet aan onaangenaamheden aan de grenzen blootge steld- te zien. BERLIJN, 25 Julij. Door het criminele gc- regtshof is een afschrift van het doodvonnis over dr. Nauwerk lid der voormalige Duitsche nationale vergadering, uitgesproken, aan de po licie te Zurich gezonden met verzoek boven gemeld vonnis in het officiële Züricher dagblad bekend te maken. De Züricher policie heeft daarop geantwoord dat zij aan dit verzoek niet kon voldoen als zijnde zulks volgens de daar vigerende wet ongeoorloofd. Op het dak van de gevangenis te Rotten burg in Wurtemberg heeft den 10 Julij het volgende angstwekkende voorval plaats gegre- I’rijs der Advcrtentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, cn voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregtvoor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1