ADVEBTENTIE-BLAD VOOR DE. STAD E.\ IIET AlillONDlSSEMENT SNEER. MELWS- EX 1851; No. 63. Woensdag den 6 Augustus. I sain®» 11 1 i BINNENLAND. i in BUITENLAND. Hel kabinet schijnt ge- vijf op 4 zijd op 'J t a le n •f ii- in :n in e- waarschijnlijk deze misdaad krankzinnigheid heeft toe te het bekend is dat de dader ben ik goed en Gronin de volgende zigtbaar men Jupiter, enz. minuten aan zijn om vrij te laten daar het zich laat zien dat de volksman anders door invloed Engeland en tonder eenigen terug bekomen vreemde reizigers, zonder onderscheid, onthe ven zullen zijn ,van de formaliteit om aan de Fransche grenzen hunne eigene paspoorten te gen voorlpopige Fransche passen.te verwisselen ten einde op het grondgebied der republiek le worden toegelaten en er verblijf te houden. Men schrijft uit Dirchau, bij Dantzig, dat Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Aboiincnieuts-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nummers 7 cent. SNEEK 5 Augustus. Volgens den bekend gemaakten uitslag van den wedstrijd met sche pen van wegc de K. N. Yacht-club op woens dag jl. te Rotterdam gehouden heeft het jagt, Anna Gesina van onzen stadgenoot S. J. van Niel daarbij weder op nieuw haren roem ge handhaafd', daar zij de premie op de schepen tot no. 14 behoorende heeft gewonnen. Gisteren werd hier gevankelijk binnenge- bragt S...., landbouwer te Woudsend als beschuldigd van eenen bij hem werkenden ar beider met drie messteken hoogstgevaarlijk ge wond te hebben. Er moet geene bijzondere aanleiding van den kant des gewonden gegeven zijn zoodat men aan eene vlaag van schrijven waaraan somwijlen lijdt. Onder de ontwerpen van wet, die laat stelijk in de afdeelingeri der tweede kamer van op eene regt onbekrompene wijze ten uitvoer. Een tweehonderdtal zoo mannen vrouwen als kinderen werden in het open veld onthaald op brood en ham, vleesch spek en kaas, gebak, bier en wijn. Eenige jongelieden vonden daar bij gelegenheid, hunne krachten in het mastklim- men te beproeven naar eene zijde spek eene ham enz. Een twaalftal muzijkanten te dien einde uit Utrecht overgekomen zette bet feest niet weinig luister bij, hetwelk laat in den avond eindigde. Eerc den man die bij ruime be doeling van de middelen der fortuin op zulk eene wijze aan zijnen minderen natuurgenoot denkt LEEUWARDEN, 1 Augustus. In der tijd maakten wij melding van een besluit, door den raad dezer stad genomen tot het daarstelleu van eene korenbeurs, op de plaats der vroegere vischrnarkt. Na het bekend worden van dit besluit rezen echter van vele zijden bedenkin gen tegen dezen standplaats op, en verschillen de andere plannen werden daaromtrent, zoo in de Prov. Friesche Courant als aan den raad, medegedeeld. De raad nu, eindelijk het billijke der geuitte wenschen inziende, besloot in zijne op gisteren geboudene vergadering hot eerste besluit in te trekken, en alsnu eene beurs, tot het doen van handel ook in andere artikelen dan granen, te stichten op de Oosterkade wel ke plaats ook reeds aanvankelijk daartoe was be stemd. ’s IIERTOGENBOSCH30 Julij. De toestand der veldgewassen over het algemeen is als volgt Rogge staat uitmuntend met zeer veel stroo. Tarwe belooft eenen goeden oogst. Boekweit staat allergunstigst. Haver belooft in alleop- zigten eene goede uitkomst. Gerst staat aller- wenschelijkst. Oliezaad heeft een zeer ruim beschot opgeleverd en liet niets te wenschen over. Vlas heeft veel geleden met de droog te en staat kort. Aardappelen staan zeer goed bloeijen uit dat vorige jaren niet plaats had in de overige soorten die trouwens op het rijpen staan doen zich na de laatst ge vallene regens, de kenteekenen op der gevrees de ziekte. Ooftboomen beloven veel appelen minder peeren veel nooten. Bijen: de bijen hadden een gunstig voorjaardoch tot heden eenen slechteren zomer, om te verzamelen. zag Venus, Mercurius Regulus De totale verduistering hield drie en de plotselinge nacht maakte op het publiek groot&n indrukvooral op kin deren die zich angstig aan hunne ouders vast klemden. ieder gevoelde het buitengewone van het lang verwachte oogenblik dat helaas te kort was om alle bijzonderheden op te merken en gelijkelijk den indruk van het geheel te ge nieten. Venus bleef nog 11 minuten na de ver duistering zigtbaar. AMSTERDAM, 31 Julij. Blijkens het, aan de deelhebbers in de Koninklijke fabrijk van sloom- en andere werktuigen van de 1111. Paul van Vlissiugen en Dudok van Heelmedegedeeld verslag over het boekjaar 1850heeft die be langrijke industriële inrigling in dat tijdsverloop aan ruim 500 werklieden arbeid verschaft, en is voor ruim ƒ842,000 aan nieuwe werktuigen en reparation afgeleverd. Onder de nieuwe uit de fabrijk afkomstige werktuigen verdienen ver melding: eene stoompomp-machine voor ’s rijks droogdok op Onrust, verschillende suiker-toe- stellen voor Oost- en West-Indie de machine rie voor ’s rijks stoomschip Gedeh de gaz.-toe- stel voor Meerenbergeene compleete suiker raffinaderij te Görz in Oostenrijk enz. Men verzekert ons, dat de ziekte onder de aardappelen in het Westland en in sommige grietenijen van Friesland sedert eenige dagen opgemerkt, ook in andere provinciën is ont slaan doch niet in die erge mateals men zulks in andere jaren en op dezen gevorderden tijd gewoon is. Er zijn twee omstandigheden die ons om trent die ziekte weinig vrees inboezemen en die wij meenen onzen lezers niet le mogen ont houden 1) zijn de meeste aardappelen op de liooge streken zeer vroeg gepoot, als in Febru ary en Maartzoodat de aardappelen vrij alge meen eenen ver gevorderden wasdom hebben 2) zijn de vroege aardappelen allen rijp voor rooijiug en bewaring geschikt, en bekend is hel dat men in de jongste jaren daarom bij voor keur de vroege aardappelen pootte. Een en ander zal oorzaak zijn dat er veel meer aardappelen gegroeid zijn dan in andere jaren en de prijs zeker minder zal worden dan bet voorgaande jaarte meer, omdat de rogge zeer veel in kwalitait en kwantiteit meê- valt, en de andere grane* evenzeer veel belo ven. ROTTERDAM3 Augustus. De buitenplaats Noordervlietle Voorburg, toebehoorende aan mej. Van der Hoop, alhier, was heden liet looneel van eene zeldzame feestviering. Baas i Doornick mogt daar op bijna 8Ijarigen leeftijd, onder het genot der gezondheid het halve eeuwfeest vieren van zijne dienst als tuinbaas. Meer dan twintig tuinbazen der verschillende buitenplaatsen dezer gemeente vierden feest boden hem eenen gemakkelijken leuningstoel aan en begroetten hem op dezen heugelijken dag. De eigenares schonk hem een zilveren tabaks doos en zorgde levens voor een onbekrompen onthaal. Van ’s morgens le half tien lot ’s na middags 3 ure was men feestelijk bijeen. LEERDAM, 31 Julij. Gisteren namiddag omstreeks 4 ure is bij J. de II. bouwman wonende in de gemeente Sclioonerwoud de .bliksem geslagen in den schoorsteen van het voorhuis heeft vervolgens in de glazen deur van de keuken 15 ruiten benevens eenige haard- tegels verbrijzeld, eene ladetafel en schilderijen beschadigd en nam daarna zijn uitweg doofden schoorsteen in de keuken na alvorens de beide ramen welke 'na het schoonmaken van den schoorsteen worden gebezigd, er te hebben uit geslagen; het huis was vol rook, Cn men ver moedde brand, hetgeen evenwel gelukkig niet is bevestigd. BAAMBRUGGE, 31 Julij. De dag van gis teren was voor deze gemeente een algemeene vreugdedag. De heer 11. v. T.sedert eenigen tijd grondeigenaar alhier, had zijne begeerte te kennen gegeven, om, ter gedachtenisviering van de slaten-generaal zijn onderzochtbehooren die, betrekkelijk eene belasting op de renten, en die, wegens de afschaffing van de accijnsen op den turf en de steenkolen. De commissie van zelfstandige rapporteurs, bestaande uit de heeren Storm v. ’s Gravesande Blussé Smit, Huguenin eri Van Hall heeft een aantal bij eenkomsten gehad, om die ontwerpen, naar aanleiding der beraadslagingen in de afdeelingen aan haar eigen onderzoek te onderwerpen. Tot algemeenen rapporteur heeft zij benoemd" den heer Van Hall. Een uitvoerig verslag hou dende het resultaat van het gedane onderzoek is dezer dagen door de bedoelde commissie vast gesteld. Men schrijft uit ’s Gravenhageaan de Amsterd. Courant: Ik verneem, dat de minister van binnen- landsche zaken het voornemen heeft eerstdaags eenige provinciën te bezoeken en ingelichtdan vooreerst Friesland gen. De reis derwaarts zou in week worden ondernomen.” In der tijd is melding gemaakt van het vertrek der drie onderwijzers, Van Maanen Pierik en Slroobosnaar de Kaap de Goede Hoop. Het berigtdezer dagen van een hun ner ontvangen behelst onder anderen liet vol gende Hunne aankomst in de Kaapstad werd ter stond in een openbaar blad bekend gemaakt. Weldra ontving men daar van onderscheidene en brieven met uitnoodiging aan hen om bepaalde voorwaarden over te komen zoo dat ieder hunner van meer dan ééne standplaats de keuze had. Hunne jaarlijksche verdiensten konden van /1500 lol ƒ1700 bedragen. Na eenig beraad hebben zij tusschen den 18 en 25 Mei hun besluit genomen: Van Maanen vertrekt naar Prins Albert, een pas ontstaan dorp, vy* dagreizens met ossenwagens van de Kaapstad verwijderd; Stroobos naar Malmensbury, zeven a acht uren van gemelde stad en Pierik naar Winsburgeen gouvernementspost tusschen de Modder- en Vaalrivier, in de Souvereinileit op ruim 28 graden zuiderbreedte, en naar gis sing tusschen de 200 en 300 uren van de Kaap stad gelegen. De predikant aldaar had ver zocht dat men al de drie onderwijzers toch niet in de omstreken der Kaapstad zoude plaat sen, naardien bij hem nog grooter behoefte aan zoodapig persoon wasdan in de strekendie nader bij de hoofdstad gelegen waren. Volgens borigten van Zijner Majesteits ge zant te Parijs, heeft de Fransche regering, ten einde het internationaal verkeer en de handels- belrékkiugen te bevorderen, besloten, dat alle WEENEN, 30 Julij. Hel kabinet schijnt ge zind te zijn om onder zekere voorwaarden Kossuth vrij te laten daar het zich laat aan vat! liet ministerie Redschid Pacha waarborg zijne vrijheid welligt zou. BERLIJN 1 Augustus. De bibliotheek van wijlen den geheimraad Link is naar Leipzig ver voerd om aldaar geveild te worden. Deze verzameling bestaat uit meer dan 11,000 dec- len en is welligt de fraaiste, die op het vaste, land in het vak der botanie gevonden wordt. Dr. Pritzclde bekende botanische bibliograaf, heeft den catalogus bewerkt. HAMBURG, 31 Julij. Men meldt het vol gende ongeluk uit Petersburg: Volgens oud ge bruik gaat op 1 Junij uit het nabij Wladimir gelegen klooster van den heiligen grootvorst Andrei Bogolubski eene processie met de beeld- lenis der II. Maagd Maria naar genoemde stad. Te 4 ure ’s namiddags op het oogenblik, toen de stoet met het heilige beeld eene in den weg gelegene brug overtrok stortte deze met eene massa menschen eensklaps in, en von den 149 personen den dood terwijl nog 58 in meer of mindere male gekwetst werden. In Altona zou den 30 Julij een zangfeest plaats hebben ten voordeele van de Sleeswijk- llolsteinsche invaliden. De policie heeft liet verboden nadat gedurende meer dan veertien dagen in Altona en Hamburg door 485 zangers repetition waren gehouden, en reeds 4000 in- tree-kaarten waren afgegeven terwijl de reeds groot. Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregtvoor iedere plaatsing. volksklasse feestelijk te onthalen en bragt dit

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1