EN ADVERTBNTffi-ÖLAD VOOR DE STAD EN HET ARROKB1SSEHENT SNEER. NIEUWS- 1851. No. 64. Zaturdag den 9 Augustus. 6de Jaargang. i w= BINNENLAND. de bakens voorbij de drie BUITENLAND. Eergiste Prijs t n 1 elk zilveren soeplepel. - P 5 u t. terug ton de ton baken. Prijs 5 ie 3 !- f ‘i e e ‘j e je ie d d ir I- m :n et ie n h j' n r l ■ft li ds t at :t- gelarrge van een geweerschot voor Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za terdag. Aljonuements-prijs voor 3 maanden 1.10 buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele noniniers 71 cent. en aldaar om de eens weder om elk naar zijn te en ER ni se nd J. k, ur SNEEK 8 Augustus. Naar men verneemt zegt het IVeekblad van hel Begtworden door de commissie van rapporteurs van de tweede kamer der staten-generaal belast met het on derzoek van het ontwerp nopens de samenstel ling der regterlijke magt en bet beleid der jus titie voorgesteld de volgende punten tot grond slag eener nieuwe regterlijke inrigting: 1) de vestiging van eenen Hoogen Raad, niet alleen voor de cassatie, maar levens tot behandeling van bet hooger beroep in alle burgerlijke za ken welke door de arrond.-regtbanken in eer sten aanleg zijn beregt2) de opheffing van al de provinciale geregtsboven 3) de opheffing van de appellen in correctionele zaken 4) de opdragt van de behandeling van alle strafzaken aan de arrond.-regtbanken met uitzondering alleen van kleine overtredingen welke aan de kantongeregten worden opgedragen en 5) ver meerdering der waarborgen eener goede regt- spraakdoor uitbreiding van het personeel hetwelk van strafzaken zal kennis nemen. Uit het gewone maandelijkscbe berigt van wege de commissie van beheer en toezigt over de droogmaking van het Haarlemmermeer blijkt dat de middelbare waterstand in de genoemde droogmakerij op den laatsten Julij is bevonden te zijn 3 el en 36J- n. duim onder A. P.wes halve de waterspiegel in den loop dier maand niet meer was gedaald dan zeven Nederlandsche duimen. De reden daarvan bestaat daarin dat men tot het schoonmaken der ketels en water gangen van de Leegbwater en de Crucjuius het verpakken der stoomzuigers en het nazien der pompharten, lieeft gekozen het oogenblik van bet uitdiepen der loeleidings-kanalen in het meer, zonder hetwelk de werktuigen toch wel- ligtbij gebrek aan water, zouden hebben moe ten stilstaan vermits er slechts in het meer een waterstand van vijfenzestig n. duimen is overgebleven, en daar, waar de toeleidings-ka- nalen onvoldoende zijn, liet water bij de werk tuigen telkens bij afwaaijende winden verdwijnt. Alzoo is de ontlediging gedurende de laatste helft der maand alleen door de Lynden verrigl gelijk door de Cruquiiis in de eerste; terwijl de stand van Rijnlands-boezem de werking van het stoomgemaal te Sparendam niet heeft ge vorderd. Men verneemtdat de hoofden der be sturen van de gemeenten in Noord-Braband welke dezer dagen door den hagelslag zijn ge troffen en merkeljke schade hebben geleden hebben bepaald tegen Dingsdag 5 Augustus eene bijeenkomst in de lioofdplaats der provin cie te zullen houden ten einde middelen te beramen, om aan de slagtoffers welke door die ramp zijn getroffen en voor liet geheel of ge deeltelijk hunnen oogst hebben verloren en ponder hulp van anderen onmogelijk hunne za ken kunnen herstellen en zich als het ware tot den bedelstaf gebragt zieneene tegemoet koming te doen erlangen. ROTTERDAM, 6 Augustus. Gisteren had al hier een betreurenswaardig ongeval plaats. Op een der kolenschepen liggende op de Maas waar men bezig was te lossen viel een kolen meter in bet water. De kommies Van Lier, die daar dienst bad, dit ziende, ging onmiddellijk te water, om hem te redden, maar met het on gelukkig gevolg, dat hij verdronk, terwijl eerst genoemde door behulp van anderen er levend uitkwam; Van Lier laat eene weduwe met zeven kinderen na. Een Engelsch matroosdie beide personen nagesprongen was, is zoowel als de kolenmeter met moeite geredde kommies is onder een schip geraakt, waardoor zijne red ding onmogelijk was. LANGESTRAAT, 4 Augustus. De te veld slaande vruchten beloven een gezegenden oogst. De op den overvloedigen regen van de vorige week gevolgde warmte is hoogst gunstig voor het graan. De boekweit staat overal welig te bloeijen en de boeren herinneren zich niet deze ooit zoo schoon en voordeelig gezien te hebben. Op vele velden is het loof der aardappel-plan- ten sterk aangedaan doch tot hiertoe openbaart lukt de aardappelen-oogst geheeldan zal die vrucht tot zeer lage prijzen te koop zijn we gens de groote massa’s die hier overal gezet zijn. WILLEMSTAD, 4 Augustus. Er wordt hier en in de omstreken weder een buitengewoon verschijnsel bij de planten waargenomen. Op het bovenste blad van meest alle haverplanten vertoont zich duidelijk een figuur in den vorm van de Romeinsche letter B. Het blad waar op deze figuren voorkomen, is langwerpig, ei rond, glad, naakt, sterk geaderd en ligt groen terwijl de andere bladeren van dezelfde plant, gelijk men weet, langwerpig, puntig, ruw, gehaard weinig geaderd en donker van kleur zijn. Nopens bet ontstaan hiervan is voor als nog niets met zekerheid te melden. N.B. Men heeft dit verschijnsel ook in het Overmaasch meenen op te merken. Prijs: een zilveren trekpot. Premie: een porceleinen pendule. 3de klasse. Booten van 5 el tot beneden 6 el rood wit en blaauw nommervlagje aan de gaffel. Ligplaatsaan de bakens voorbij 7 Op. Afvaart: 2’ uur. Vaarwaterhoukeslootkruis water, kolmeers- gat uit, Sneeker meer, Om de ton bij Sijbe- slootrookoe in kruiswater houkeslooten om de ton bij 't Op: hetzelfde vaarwater nog eens, weder om de ton bij ’t Op, en elk naar zijn baken. Prijs: een zilveren soeplepel. Premie: een schilpadden sigarenkoker. 4de klasse. Bootjes van 4 el 8 palmen en daarbeneden vrijgeijkt van belasting en getuigd met bezaan of sprietzeil wit nommervlagje met blaauw aan de gaffel of sprietstok. Ligplaatsaan de bakens in de wijdvaart. Afvaart: 3 uur. Vaarwatervan de bakens naar het kruis water, aldaar om de ton nabij de Jonstervaart tot nabij de kalkoven en aldaar om hetzelfde vaarwater nog i nabij de kalkovenen een zilveren tabaksdoos. Premie: een dito kurketrekker. De aangifte op dingsdag den 19 Augustus of uiterlijk op woensdag den 20 vóór ’s mor gens 9 uur, ten huize van den heer R. Gorter ,le Sneek. De loting geschiedt op laatstgemelden dag des morgens 10 uur, ten huize van G. de Rui teren onmiddellijk daarna de keuring en me ting moetende de vaartuigen daartoe geschaard liggen naar gelange hunner klasse in de stads gracht aan bet land te beginnen bij de Jous- terbrug. Het sein der afvaart is elk der vier klassen. Alen zal alleen met zeil en stagfok mogen zeilen. Geene inleggelden worden betaald. -SNEEK, 7 Augustus. Wij deelen hierbij aan onze lezers mede het, door bet bestuur der Zeilvereeniging te Sneek vastgestelde program ma voor het hardzeileesfeestop woensdag 20 Augustus alhier te houden. 1ste klasse. Vracht- beurt- en veerschepen van 8 el over steven en daarboven; i- wit nommervlag je aan de gaffel. Ligplaats: aan pollen. Afvaart: 2 uur. Vaarwater: houkesloot, kruiswater, kolmeers- gal uit, Sneeker meer, om een vaartuig met vlag in top, liggende nevens de heerenzijlvan daar, om een dito vaartuig bij diepgat; terug de meer en om de kleine rookoepolle; weder in de meer heerenzijldiepgat terug de meer en om de kleine rookoepolle: als voren in de meer, heerenzijl, diepgat, terug de meer, roo koe in; kruiswater, houkesloot, om de drie pollen en elk naar zijn baken: of in eene omgekeerde orde naar den windstreek. Prijs: een zilveren tafel tabakspot en komfoor. Premie: twee groote bloemvazen. 2de klasse. Jagten en booten van 6 el tot beneden 8 el; rood en wit nommervlagje aan de gaffel. Ligplaats: de vaartuigen dezer klasse schie ten dadelijk aan de bakens der 1ste klasse zoo- dra die afgevaren is, in« goede orde en zonder overijling. Afvaart: 2j uur. Paarwalerhetzelfde als dat van de 1ste klasse. Prijs SM1RNA 21 Julij. Eergisteren begaf zich de Nederlandsche vice-consul R. J. van Lennep des morgens vroeg naar zijne buitenplaats, om zijne familie te bezoeken. Eenige uren later deed hij vergezeld van zijne twee kleine kin deren en den tuinmaneene wandeling naar den naauwelijks honderd schreden van zijn huis verwijderden wijnberg, toen hij door vijf roo- vers overvallen werd, die hem onmiddellijk knevelden. De tuinman nam met de kinderen onmiddellijk de vlugt naar het dorp. De roo- vers eisclilen een losgeld van 50,000 piasters met de bedreiging dat zij den gevangene on middellijk zouden doodschieten, indien het geld niet binnen 24 uren betaald werd of wanneer men eene poging mogt willen doen, om hem gewapenderhand te ontzetten. Het is hier de plaats aan te merken, dat, in een soortgelijk geval bij den roof van een kind, de ouders, welke de hulp van den gouverneur hadden in geroepen in plaats van te betalen het kind op de bepaalde plaats met den hals afgesneden vonden. Een der roovers werd naar de stad gezonden, en op eenen brief van den heer Van Lennep, welken men intusseben gedurende 36 uren in het gebergte rondgesleept had, is gis teren de som betaald gewordenwaarop men hem onmiddellijk in vrijheid stelde. PARIJS, 2 Augustus. Al meer en meer be gint er sprake te komen van de kandidatuur van den prins van Joinville voor het president schap der republiek. Het is de heer Thiers die zich met de taak Schijnt belast te hebben om deze kandidatuur in het leven te roepen en te verdedigen. Het behoeft wel geen betoog dat de meeste partijen haar uit alle magt zul len tegenwerken desniettemin houdt men zich overtuigddat de prins een aanzienlijk aantal stemmen op zich vereenigen zal daar hij alge meen geacht wordt en zijn naam in geen gerin ge mate populair is. PARIJS, 3 Augustus. De herhaaldelijk be sprokene feesten gegeven ter eere van de uit- genoodigde Engelschen, hebben hier een aanvang genomen en trekken geholpen door de proro gatie der wetgevende vergadering de aandacht in niet geringe van de staatkunde af. Het diner op het stadhuis heeft met eene onbegrijpelijke pracht en luister plaats gehad ieder der genoodigden verklaarde volmondig nimmer iets dergelijks te hebben bijgewoond. Gedurende het diner werden gelijk van zelf spreektvele redevoeringen en toasten uitge sproken waaronder echter de aanspraak van lord Granville uitmunt door den geest van na tionale verdraagzaamheid en vooruitgang, die er in doorstraalde. De kleedingvooral der dames was prachtig. Onder deze laatste trok vooral de aandacht de vrouw eens aidermansdie letterlijk met edel gesteenten overdekt was. Haar gemaal die zijn loopbaan als ligt matroos begonis thans traan- handelaar en rust schepen ter walvischvangst uitmet een en ander heeft hij een zoo kol- 1 ossaai vermogen verworven dat men zijne aan staande benoeming tot lord-major voor hoogsl- zich niet het minste bederf aan de vrucht. Ge- Prijs der Advertenticnvan één tot vier regelt, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegclrcgtvoor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1