i AD1ERTENTIE-BLAI) VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. MEOWS- EN 1S51. No. 65. Woensdag den 13 Augustus. if BINNENLAND. de ren- 4 e 1 1 t 1 i in crd jd, *ge- rop eus hip iers ge- d e bij bel ■ijd ■Jk NA <en ict d fy- er- d io- ze w- re 'S le- a- 'g is r- le deze soort van algemeen behouden zullen nu om vergund. Wij vernemen dat van eenen dienaar van policie, naar Amsterdam is vertrokken zij verhaald had verblijf te hebben gehou- uit Noord-Amerika te zijn tcrugge- Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad jranco ƒ1.05, enkele nummers 7cent. afge- daar- veel hebben zijne vertoo- bij val gevonden zoowel 11) Dat de commissie alzoo heeft vermeend aan de vergadering de aanneming van het geda ne voorstel te moeten ontraden. 12) Dat zij wenscht dat er eene proef wor de genomen met eene algemeene inkomsten-be- lasting; dat daarmede gepaard zou kunnen gaan eene wijziging of opheffing van liet regt van pa tent dat zij ook de aandacht heeft gevestigd op de invoering van eene matige belasting op de successie in de regte lijn en op de goede ren in de doode baud. Ook is in aanmerking omen eene matige belasting op het verbruik de 'kofïij. Men sprak ook van de uitgifte muntpapier, en men drong eindelijk aan eene herziening van de belasting op de zeep van eene vermindering op de hypotheek- van oordeel is, dat er aan geene i belasting kan worden gedacht, zoo lang men niet verzekerd is, een ander mid del in de plaats te bezitten. 4) Dat al ware dit echter het geval dan nog de belasting op de brandstoffen niet de eer ste in aanmerking kon komen. 5) Dat, indien men daartoe overging, de ac cijnsen op het gemaal althans wat de rogge betreft, en die op het geslagtvoor zoo veel de varkens en schapen in de eerste plaats in aanmerking zouden behooren te komen (slechts één lid moet voor de afschaffing van den accijns op de brandstoffen in de eerste plaats gestemd geweest zijn.) 6) Dat de voorgedragene belasting op ten geen behoorlijk aequivalent daarstelt. 7) Dat de meerderheid begreep dat het nit- sehrijven dier belasting op de renten zou strij den met art. 173 der Grondwet. 8) Dat die belasting niet beschouwd wordt als eene billijke en met de lessen der staathuis houdkunde overeenstemmende regeling van het belastingstelsel daar men bij het voorstel slechts op het oog heeft ééne klasse van ingezetenen de zoogenaamde renteniers, te treffen. 9) Dat de meerderheid er groot bezwaar in heeft gevonden, dat geene uitzondering wordt gemaakt ten behoeve van kleine rentheffers. 10) Dat de voorgestelde belasting niet aanne melijk is, noch uil het oogpunt van het natio naal belang, noch uit dat van het belang van ’s lands financiën vooral met het oog op eene nieuwe rente-vermindering. gek. van van op en regten. Men leest in de Gravenhaagsche Nieuws bode: Eenige dagen geleden heeft zich zoo in deze stad als te Scheveningen opgehouden eene juf vrouw, die, in behoeftige omstandigheden ver- keerende niet in staat was de door haar in een logement gemaakte vertering te betalen. Na eerst den naam van Wilhelmina. Nobbi of Noble te hebben opgegeven verklaarde zij bij de po licie de beroemde Zweedsehe zangeres Jenny Lind te zijn. Ofschoon, gelijk tan zelf spreekt hieraan volstrekt geen geloof werd geslagen hield zij echter haar voorgeven vol. Uit hare gesprekken kou men niet opmaken dat zij krankzinnig was en het is een raadsel gebleven waarom zij zich Jenny Lind noemde. Zij zeide te Amsterdam te zijn geboren en sprak Uol- landsch met een Engelschen tongval. Zij moet het verlangen te kennen hebben gegeven, om bij prins Frederik te worden tocgelaten doch dit is haar niet zij vergezeld per spoortrein waar i den na komen. Volgens later berigt heeft deze vrouw den 7 dezer voor de arrond.-regtbank te Amsterdam teregt gestaan beschuldigd van landlooperij doch is vrijgesproken. Zij beet Wilhelmina Nobleis de dochter van eenen timmerman en woonde vroeger te Amsterdam. De Sleenw. Courant meldt: Dezer dagen is van regeringswege afwijzend beschikt op een door Jan Douwes Bakker ge daan verzoek om kwijtschelding der geldboete van 20 en der gevangenisstraf van zes dagen waartoe hij bij vonnis der arrondissements-regt- bank te Groningen, van den 5 Junij jl. is veroordeeld wegens het niet onverwijld doen van aangifte van vee, verdacht van door eene besmettelijke ziekte te zijn aangedaan en we gens gewelddadigen en feitelijken wederstand je gens beambten der administrative policie, han delende ter uitvoering van een bevel van het openbaar gezag. Uit Meppel1 Augustus, schrijft men aan het Zondagsbladlieden had te lloogeveen eene bijzonderheid plaats, die zeker weinigen te beurt valt en daarom wel eenige vermelding verdient. De wed. II. Dekker mogt op dezen dqg on der het genot van gezondheidhaar 83sten ver jaardag vieren. Het is niet alleen dat zij in dezen hoogen ouderdom nog al hare geestvermogens in volle mate beziten dat hare ligchaamskrachten nog betrekkelijk groot en sterk te noemen zijn maar wat hier meer bijzonder iszij heeft voor eeni ge dagen de 1900ste vroedkundige verlossing gedaan welk getal dus bijna het gedeelte uit maakt der tegenwoordige bevolking dier groote en uitgestrekte gemeente. Dit verkrijgt echter nog meer bijzonderheid, wanneer men weetdat ze dit groot aantal ver lossingen slechts als burenpligt, gratis, althans onder dien naam, heeft verrigt. Overal waar ze komt wordt ze steeds met den naam van buurvrouw begroet en aangesproken; iedereen, zelfs in den verren omtrek dier ge- de gemeente Schaesberg gelegen, gehucht, het meente, is bijzonder op hare vroedkundige hulp volgende deerniswaardig ongeluk plaats: De li« SNEEK, 12 Augustus. Z. M. heeft op ver zoek eervol ontslagen mr. B. S. Stienstra als auditeur bij den schuttersraad alhier, en mr. M. Bakker, als auditeur bij den schuttersraad der rust, schutterij in Friesland en benoemd tot auditeur bij den schuttersraad der dd. schut terij alhier, mr. M. Bakker voornoemd. De minister van binnen), zaken heeftnaar aanleiding van het daartoe gedaan verzoek van eenige kiesbevoegden in het onderkiesdistrict Haskerland met wijziging zijner beschikking van 19 Oct. 1850, no. 114, 2 afd.in het hoofd kiesdistrict Sneek een aantal onderkiesdistricten aangewezen. Onder de vermakelijkheden, die de tegen woordige kermis alhier zal aanbieden is ook het paardespel van den heer Etienne. Naar wij onderligt zijn heeft hij op eenige nu loopene kermissen in deze provincie, en onder het laatst te Franeker, met zeer voldoening gespeeld en ningen algemeen bijval gevonden zoowel wat de dressuur zijner paarden als de kunstverrig- tingen van zijn personeel betreft. Men mag vertrouwen dat hij alhier dezen zijnen roem te meer zal handhaven daar het getal zijner paarden en ook dat zijner sujetten onlangs met hoogstbekwame voorwerpen vermeerderd is. Liefhebbers van deze soort van kunslverrigtin- gen welke altijd iets algemeen aantrekkelijks hebben en behouden zullen nu alzoo in de gelegenheid gesteld worden om alhier eenige kermis-avonden genoegelijk door te brengen. Wij verwachten dat zij er gebruik van zullen maken en wij wenschen zulks in het belang van den ondernemer, die aanmoediging ver dient. Naar men verzekert, zou uit het, door de commissie van rapporteurs opgemaakte verslag nopens het aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal aangeboden wets-ontwerp tot heffing eener belasting op de renten van kapitalen niet bestaande in onroerdend goed noch aangelegd tot eenigen tak van nijverheid blijken 1) Dat die commissie met eene meerderheid van 4 stemmen tegen 1 van oordeel isdat het bestaande belastingstelsel wel verbetering maar gene radicale hervorming behoeft. 2) Dat zij zich, eene meerderheid van 3 te gen 2 stemmen niet heeft kunnen vereenigen met de door de regering voorgestelde wijzigin gen. 3) Dat zij afschaffing van m e n waarin zij, volgens algemeene getuigenis, eene groote ervarenheid bezit, gesteld. Zij heeft, bij al deze hare veelvuldige verlos singen het slechts éénmaal noodig geacht om de hulp eens vroedmeesters in te roepen. Groot en menigvuldig waren dan ook de blij ken van achting en toegenegenheid die der grijze vrouw op dezen dag ondubbelzinnig te beurt vielen, zoo van bare familie als van hen, die, naast den Albeschikker veel aan hare goed gunstige hulp te danken hadden. Zigtbaar was zij daarover getroffen en aange daan en bragt daarvoor openlijk lof en dank toe aan Hem die baar dit groote voorregt van gezegenden ouderdom waarvan in die gemeen te zoo men zegt, geen voorbeeld bestaatdeed ondervinden. Den 1 Augustus jl. omstreeks midder nacht werd door den heer Browsen op het observatorium te Senftenberg in Boliemen in het sterrebeeld de Jaglhonden, eene kleine doch heldere komeet ontdekt die den 4 Au gustus, ’s avonds ten 11 uur, ook op de ster- rewachten van Hamburg en Altona is gezien. ROTTERDAM, 9 Augustus. Het is bekend, dat onze reglbanken liet zoogenaamde groenha- len en het schenden der stads plantsoenen even als diefstal beschouwen althans sedert eenige maanden zijn onderscheidene personen wegens het snijden en breken van takken en het uit den grond rukken van jong plantsoen vervolgd en meestal veroordeeld geworden tot gevangenisstraffen van eenige dagen of in geldboeten, hetzij afzonder lijk, hetzij gezamenlijk. Met betrekking tot een dergelijk feit is echter den 8 dezer, bij de regt- bank te ’s ITage een vonnis gewezen, dat voor zeker veel indruk zal maken en, gelijk men verwachten mag zoo veel afschrik zal verwek ken dat het plantsoen, waaraan zoo veel kos ten en moeiten besteed worden vpor het ver volg zoo wij hopen onbeschadigd zal worden gelaten. De zaak is deze: een paar maanden geleden werden zes beschonkene personen die eenige taxis- of dennenboompjes van hunne tak ken beroofd hadden en zich daarmede luidruch tig en opgewonden stadwaarts wilden begeven door eenen veld wachter achterhaald en werd een hunner aangehouden met het doel om voor den commissaris van policie te worden gebragt. Tegen deze aanhouding verzetteden deze perso nen zich en ofschoon niet zonder moeite ge lukte het de vijf overigen hunnen kameraad te bevrijden. De arrestant vrij gemaakt zijnde greep de veldwachter een’ ander en wel den bel hamel uit het zestal en bragt dezen na lang wor stelen met behulp van zijnen zoon en gevolgd door de vijf vriendennaar het commissariaat van policie. Aldaar van het voorgevallene pro- ces-verbaal opgemaakt zijnde, hebben de zes personen op 1 dezei- voor de regtbank teregt gestaan en zijn zij lieden allen schuldig ver klaard aan feitelijke wederstand tegen eenen be dienenden beambte der policie in functie door meer dan twee personen zonder wapenen vijf hunner aan diefstal en een aan medepiigliglietd aan diefstal; weswege zij zijn veroordeeld twee hunner ieder tot 15 maanden en de overige vier ieder tot één jaar gevangenis. EELDE 5 Augustus. De commissie voorde loterij ten behoeve van-de armen alhier, beeft een begin gemaakt met liet noodige voor te be reiden voor de tentoonstelling der ingezondene voorwerpen; de juiste dag echter, wanneer de zelve zal plaats hebben, is nog niet bepaalden zal nader door de dagbladen worden bekend gemaakt intusschen kunnen wij thans reeds mededeelen dat er zeer vele fraaije voorwerpen, zijn ingezonden en het dubbel waard is de zelve te komen bezigtigen hetgeen naar wij hopen door velen zal geschieden. Naai’ wij vernemen zou de commissie gaarne zien dat de voorwerpen, welke men nog voor deze lo terij mogt willen bestemmen, uiterlijk voorden 18 dezer werden ingezonden. MAASTRICHT G Augustus. In den vroegen morgen van den 3 11. greep er, in een, onder Prijs der Advcrtentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. V.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1