IIIVEHTENTIE-DLAI) VOOR DE STAD EN HET AllliONDISSEllENT SNEER. NIEEWS- EN 1851. No. 66. Zaturdag den 16 Augustus. c zr: t 6de Jaargang» I I e e 1 «Ill BINNENLAND. t Alles liep geregeld BUITENLAND. Als toen werd liet particuliere onderneming r t r i 8 De IIII. Keratry en liet Fransclie mi- alhier aangekomen ren tot dat einde zonden men. la, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonueinents-prijs voor 3 maanden1.40 buiten de Stad franco /1.G5, enkele nominees 71. cent. Prijs der Advertentiën Van één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. ren ren den. 74 en gemeen 'ir terdam naar Amerika te vertrekken de lioro- logiemaker Jacobus Mulder, met vier minderja rige zonen twee oudere zonen bevinden zich reeds in den staat Michigan, en doen daar goe de zaken; hebbende althans voor cenigcn tijd, ofschoon eerst voor een paar jaren vertrokken zijnde het benoodigde geld voor reiskosten aan bunnen vader en broeders overgemaakt, ten be drage van ruim zeshonderd guldens welke som zij reeds van hunne handenarbeid hadden op gelegd. Een schoon voorbeeld voor jongelie- lieden wat vlijt en spaarzaamheid vermag.” Uit bet kanton Ouderdendain wordt ons berigtAlles is bier, door het schoonste we der begunstigd, in drukke beweging met den oogst, terwijl men ook reeds hier en daar win- terkoolzaad zaait. liet nu gedorschte zaad is uitmuntend gewonnen ook de gerst en eene groote hoeveelheid rogge is geheel droog bin nengehaald en de nog te velde staande vruch ten tarwe haver en boonen beloven bij een welig gewas, met uitzondering der aardappelen een gezegende uitkomst, zoodat men alle reden van dankbaarheid heeft.” worden. slist, dat er WEENEN, 8 Augustus. Gerard afgezonden van wege nisterie, zijn dezer dagen met belangrijke depêches betreffende het protest tegen liet opuemen van Oostenrijk in bet Duit- sche verbond. Dit heeft aanleiding gegeven tot het beleggen van een kabinetsraad, waarin meil besloten moet hebben dat men een krachtig antwoord aan de Fransclie regering zoude zen den en hierbij verklaren dat Oostenrijk aan geene vreemde mogendheid het regt toekent, om zich in eene zuiver Duitscbe zaak te «len gen. De graaf Thun zoude te gelijker tijd in struction ontvangen tot het doen van voorstel len hierover aan den bondsdag. WEENEN, 9 Augustus. De benoeming van prof. Bonitz tot deken is niet bekrachtigd ge- De minister van onderwijs heeft be- wel leerstoelen maar geene waar digheden bij de Weener universiteit door Pro testanten bekleed kunnen worden. FRANKFORT, 9 Augustus. Zeer treurig lui den thans de berigten uit de noordelijke en oostelijke gewesten van Hongarije, met opzigt tot de verschrikkelijke vermenigvuldiging der wolven. Daar niemand in het bezit van schiet geweer mag zijn hebben deze verscheurende dieren zich op eene ongelooflijke wijze vermeer derd bij troepen van 20 en 30 stuks overval len zij de kudden, zonder dat de arme landman in staat is zijn’ eigendom te beschermen. Zelfs liet leven der ingezetenen is hierdoor ernstig bedreigd. Dit ging zoo verre dat de regering onder de verantwoordelijkheid der gemeenten aan eenige leden derzelve veroorloofd heeft zich schietgeweer aan te schaffen om deze roofdie ren te keer te gaan. FRANKFORT, 10 Augustus. Ons vroeger be rigt over de ongunstige stemming in Loinbar- dije "bevestigt zich. Vele vreemdelingen en zelfs aanzienlijke ingezetenen, die vreezen in onaange naamheden gewikkeld te worden,verlaten het land. BERLIJN, 9 Augustus. Thans is het ant woord bekend geworden dat de bondsdag op liet protest van Frankrijk en Engeland ten opzigte van de inlijving van al de Oosten rij ksche staten in den Duilsc]^en bond, gegeven heeft. De bondsdag verklaart in korte maar bepaalde termen dat hij het niet noodig acht te dezen opzigte in nadere verklaringen te treden daar de inmenging van Frankrijk en Engeland in eene aangelegenheid, die geheel alleen den bond aangaat, in strijd is met de tractaten van Wee nen., Tevens weet men uit eene goede bron dat de bondsdag het protest van den senaat van Hamburgtegen de bezetting der voorstad St. Pauli door de Oosten rij ksche troepen van de hand gewezen heeft. Men voegt er bij, dat het Deensche protesttegen de bezetting van Hol stein door de bondstroepen geen beter gevolg heeft gehad. Uil een en ander blijkt duidelijk, SNEEK, 13 Augustus. Aan de jaarlijksche harddraverij, bij gelegenheid der kermis alhier, hebben lieden tien fiksche harddravers en seboo- ne paarden deelgenomen. De zwartebles langstaart merrie, van den heer J. P. Terpslra te Tjummaium, welk paard bereden werd door den pikeur K. 0. Buuma behaalde den sclioo- nen prijs, eene moderne, zware zilveren soe- zen-mand terwijl de laatste rid op de baan tegen de winster gedaan werd door den aan den heer W. Postma te Loënga toebehooren den zwarten langstaart ruin bereden door den pikeur P. J. v. d. Wier. Dit jaarlijkscli feest, dat, hier ten minste, nog altijd in de algeniee- ne belangstelling van bel volk deelt trof he den uitmuntend schoon weder, waardoor liet dan ook kwam, dat het getal toeschouwers bij zonder groot was. Alles liep geregeld en in de beste orde af, en de directie verdient lof voor de allezins goede uitvoering van de taak die zij in hel belang en het voordeel van de stad barer inwoning, op zich nam. Dit laatste mag bier wel vermeld worden; want sedert denjare 1782, toen bier de eerste zilveren zweep ver- liarddraafd werd tot nu weinige jaren geleden geschiedde de jaarlijksche harddraverij van stads wege, en werd door de stedelijke regering on dernomen bestuurd en betaald. Deze harddra verij kwam echter, gelijk bekend is, hier zoo als ook in andere steden der provincie allengs in verval zoodat liet stedelijk bestuur eindelijk zwarigheid maakte de aanzienlijke uitgaven tot dat feest langer te dragen, en daarom besloot, geene harddraverij op zijne kosten meer te laten houden. Als toen werd het en is bet nog eene particuliere onderneming aan wier hoofd eenige aanzienlijke burgers, als directie, slaan, die bij eene matige toelage van het stedelijk bestuur, de aanmerkelijke onkosten tot de hard draverij moeten bestrijden uit vrijwillige bij dragen der ingezetenen. Die het moeijelijke kent, dat gepaard gaat met openbare verrigtin- gen welke afhankelijk zijn van vrijwillige bij dragen zal met ons zeggende directie ver dient allezins lof voor bare bemoeijingen en ge- noniene maatregelen bij de jaarlijksche harddra verij van 13 Augustus 1851. Een onvoorzien en niet te voorkomen ongeval bij dit volksver maak liep gunstig af. Bij den laatslen rid na melijk die gedaan werd, stortte het paard van den heer Postma, zoodat de pikeur er afgewor pen werd, zonder zich echter, evenmin als het paard van belang JLe bezeren. Omtrent den brand, welke jl. zondag te Leyden heeft plaats gehad berigt de Leydsche Courant het volgende: LI. zondag nacht, te half twaalf, barstte hier een zware brand uit in de fabrijk van dekens duffels en baaijen benevens stoomspinnerij en vollerij van den heer J. II. v. Wensen op de Heerengrachtwaarschijnlijk door bel broeijen van wol ontstaan, welke brand in weinige oo- genblikken zoodanig toenam dat te half één liet gansche voor weinige jaren geheel nieuw ge zette gebouw welks drie verdiepingen hooge voorgevel 34 ramen en twee deuren bevatte ten eenenmale uitbrandde zoodat er niets dan het muur- cn ijzerwerk overbleef. Verre in den omtrek der stad was de hoog opgaande vuur- en rookkolom te zien. Gelukkig heeft windstilte de onvermoeide pogingen van onze voortreffelijke brandweer begunstigd waardoor liet gelukt is, zelfs de naast belendende pan den vooral de onder den wind gelegene brou werij bijna onbeschadigd te bewaren. Wij ver nemen dal de fabrijk tegen brandschade was verzekerd hetgeen echter het nadeel niet weg neemtdat door haren stilstand den eigenaar en zijne werklieden moet treffen. Niemand is bij de brand omgekomen, en zoo ver ons be kend is, hebben er geene ongelukken plaats gehad. Men weetdat de Ned. vice-consul te Smirna, de heer Richard v. Lenneponlangs in de nabijheid van zijn landgoed door vier per- sonen overvallen, naar het gebergte gevoerd en niet eer ontslagen werd dan nadat hij een los geld van 50,000 piasters had geleverd. Thans verneemt men, dat de aldaar residerende con suls zich tot hunne ambassades te Konstantino- pel hebben gewendom bij de porie te doen aandringen dat niet slechts aan den beer v. Lennep de afgeperste som geld worde terugge geven maar ook maatregelen getroffen worden om de personen en den eigendom der Europea nen te beschermen want dat men in bet tegen overgestelde geval tot dit einde Europesche krijgs- magt zoude bezigen. Volgens het II. B. is den 9 Augustus van Helvoelsluis naar de Kaap de Goede Hoop ver trokken de heer Van Heusden en gezin, om als onderwijzer in de Kaapkolonie geplaatst te wor den. Deze is nu de achtste of negende per soon welke in de laatste drie jaren derwaarts vertrokken zijn een gevolg van de wijze en verstandige maatregelen vpn het Engelsche gou vernement aan de Kaapsche bevolking, zoozeer op Holland op Jlollandsche onderwijzers en Hollandsche taal gesteld toegestaan. Wij ver nemen verder, dat de daar geplaatste onderwij zers meerendeels zeer voordeelige conditiën be dingen dat zij daar in hunnen stand zeer ge- eerd worden waarom het wel mag aanbevolen worden. Zij moeten echter de kosten van trans port zelven betalen. Men meldt uit Bonn dat ook de Spaan- sche regering het onderwijs naar de behoeften des tijds wil hervormen. Een aantal professo- en geleerden in verschillende vakken zijn naar Frankrijk en Duitschland ge- om de universileiten aldaar op te ne- Een lioogleeraar in de regten uit Sevil- is thans te Bonn en zal vervolgens Got tingen Leipzig, Berlijn, Weenen, München en Heidelberg bezoeken. De wetenschappelijke afgezanten zijn tevens belast met den aankoop van Duitscbe boeken voor de Spaansche biblio theken. AMSTERDAM, 12 Augustus. Heden is aan de werf der fabrijk van de heeren Paul van Vlis singen en Dudok van Heel, met het beste ge volg te water gelaten eene van ijzer gebouwde schroefstoomboot, genaamd de Eerstelingbe stemd om, onder directie van de heeren Gebr. Zurmuhlen op het Noord-Hol la ndsche Kanaal tusschen deze stad en het Nieuwe Diep dienst te doen. De aller élégantste bouw van voor- noemd vaartuig wordt zeer bewonderd en strekt den constructeur tot groote eer. G0R1NCHEM, 11 Augustus. Wij achten liet waardig het volgende te melden ten einde an deren opmerkzaam te maken voorzigtig met lucifers te wezen. Het driejarig kind van den heer Van der B. had een doosje lucifers weten te bekomen en was daarmede aan het spelen toen deze eensklaps ontvlamden zoodat het kind niet alleen door de zwaveldampen bevan gen werd, maar zich ook deerlijk gebrand heeft zijne spraak belemmerden men zelfs voor het behoud van zijn leven beducht is. GRONINGEN, 11 Augustus. Gisteren vierden alhier hun goudenbruiloftsfeest de oud-kluin- schipper L. B. Schuitema oud 78 en zijne echtgenoot 11. G. Scliierbeek oud 71 jaren. Ouder de feestgenooten bevonden zich 5 kinde- aangehuwde en 10 van de 14 kleinkinde- in wier bezit zij zich nog mogen verblij- Van de gasten was een 84, een 81 een i een 69 jaren oud. Het bejaarde, al- geachtefeestvierende echtpaar, dat zich, behalve dat de oude heer vrij doof is, in eenen voor hunnen leeftijd waarlijk buitenge woon gunsligen ligchamehjken toestand in een «groenen ouden dag” mag verheugen, ontving bij deze gelegenheid ongemeen talrijke blijken van belangstelling. Zoo hebben zaterdag, den eigenlijken feestdag (zij zijn gehuwd den Q Au gustus 1801), de buren van hunne huizen de vlaggen uitgestoken, en dien dag en ook giste ren was het aantal van hen die hunne geluk- wenseben kwamen aanbieden inderdaad groot. Men schrijft ons uit Ulrtim dd. 9 dezer: Van bier zijn gepasseerden maandag te Zolt- kamp scheep gegaanom den 15 dezer van Rot-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1