EN IIIIERTENTIE-RLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1851. No. 67. 6de Woensdag den 20 Augustus, I y Is ie :r r- 'té BS en BUITENLAND. vc- l BINNENLAND. tel Klok blad der Kaa kunstschilder alhier* eene aanzien- een bewijs van bovengenoem- zoo dikwijls in 1852. COUWIT II II n i- r 1 ii r 1 bestuur en missiën van dcrsleuning u niet weer te verhin- Prijs der Advertentie»van ééh tot vier regelt, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregtvoor ieder, plaatsing. -:ken (de centrale binnenplaat) bestemd voor de aanwijzing der tijdrekening is, gelijk men weet, eene aardglobe afgebeeld overeenkomstig is Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abouiieinents-prijs voor 3 maanden/1.40, buiten de Stad JraucQ f 1.65enkele nominees 1cent. van het hoofd- Heden middag een treurig ongeval plaats waardoor deftige familie in diepen rouw is gedom- Een jongeling van 14 jaren zich wil- i en niet kunnende zwemmen had het ongeluk in eene diepte te geraken en ©ogen blikkelijk te zinken. De pogingen, ter zijner redding in liet werk gesteld bleven zonder ge volg men haalde slechts zijn lijk op. Terzelf der plaatse is dingsdag 11. een schrijn werkersge- zel die slechts 8 dagen in deze stad had ge woondverdronken. De kiesvergadering Neerlands heil heeft reeds de 23 kandidaten verkozen voor hel lid maatschap van den stedelijken raad; Die lijst vindt bij de burgerklasse over het algemeen wei nig bijval. FRANKFORT, 12 Augustus. Volgens parti culiere berigten uit Weenen, is het nog zeer twijfelachlig of de keizer zich naar Italië zal begeven. Bij de vijandige stemming, die al daar onder de bevolking hcerschtvreest men eenen aanslag tegen het leven van den jeugdi gen vorst, op wien de hoop van het gansche keizerrijk gevestigd is. Dit is zeker, dat men in de Lombardisch-Venetiaansche provinciën iii de laatste dagen onderscheidene zamenzwerin- gen op het spoor is gekomen ten gevolge waar van in Milaan, Bologna, Brescia en Verona len in verzekerde bewaring zijn genomen. FRANKFORT, 13 Augustus. De berigten uit Lombardije zijn bij voortduring van eenen ver ontrustenden aard. Overal bestaat er haat en verbittering tegen de regering, die echter van hare zijde op de talrijkheid en de getrouwheid der troepen rekent, om elke oproerige bewe ging in den kiem te onderdrukken. Het Oos- tenrijksche leger in Opper-Italie bestaat nage noeg uit 160,000 man. Op dezen oogenblik er voor de handhaving der openbare rast niet 1897 personen, als: aan den veldtogt van 1 van gesneuvelden 44 verminkten van den veldtogt van 81 verminkten in Neêrlands overzeesclle ko loniën of bezittingen builen .Europa 82 verminkten uit oorlogen vóór November 1813, 243 verminkten in den strijd tegen Belgie, 111 nageblevenen van gesneuvelden van idem benevens 5 kinderen 947 infiirmen die slechts bij plaatsvervanging worden opgenomen en Waaronder zich be vinden 537 blinden, terwijl alle de ove rigen in bevolen dienst infirm zijn gewor den of volle 40 jaren hebben gediend den meridiaan van Straatsburg, en vertoonende alzoo aan hel oog alle landen gelegen op het noordelijk halfrond. Rondom die globe bewe gen zich twee naalden aan de punt van dc eene een vergulde schijf met stralen de zon verbeeldende; aan de punt van dcandereeene kleine bol zilverkleurig aan de eene en zwart aan de andere zijde de maan verbeeldende. De grootte van deze bollen zijn in naauw- keurige overeenkomst met hunne blijkbare ge middelde grootte hetgeen noodzakelijk vercischt wordt om het verschijnsel eener eclips af te beelden. Deze kleine maan wier middellijn naanwe- lijks een halve duim groot is en die zich op de wijzerplaat even als aan den hemelin haren cirkelvormigen kring, beweegt, beeft men, ter grootte van eene pil den 28 Julij waargeno men op de minuut en seconde, aangewezen door den heer Finck. Men zag haar dè niet minder kleine schijf der zon van den heer* Scbwilgué naderen aanvankelijk eenen smallen rand er van bedekken daarna eenen grooteren en vervolgens naar de keerzijde overgaan in volmaakte overeenkomst met de phases der wer kelijke eclips. Voegen wij er nog bij, dat men door het hypothetisch vooruitspringen der tangenten van de maan alsioen de streek van onze aarde kon bepalen van waar men het schouwspel eener toiale zonsverduistering kon genieten. Talrijke nieuwsgierigen bevonden zich aan den ingang der Domkerk, waar men, bij het zien van dit schoone gewrocht van inspanning van den menschelijken geest en van den maker van dit mechanisch toestelzich algemeen verbaasde en verheugde.” ROTTERDAM, 15 Augustus. Men beeft met genoegen vernomen dal door Z. M. den keizer van Rusland aan onzen verdienstelijken stadgenoot den heer J. van een prachtige brillanten ring van lijke waarde geschonken is, als tevredenheid over het werk van den kunstenaar. GRONINGEN, 14 Augustus, had hier eene deelde de penning- peld. nog eenige op- lende baden SNEEK, 18 Augustus. De lieer A. T, Ilaags- ma candidaat-nolaris alhier, is, bij Z. M. be sluit van den 11 dezer maand benoemd tot notaris te Leeuwarden. Zijne Majesteit de* honing heeft goedgevon den te bepalen dat de gewone bijeenkomst van de verlofgangers der nationale militie, in de maand September e. k. ten einde in de wa penhandel te worden geoefendook weder in dit jaar niet zal plaats hebben. Tel' algemeene vergadering de afgevaardigden der distrikts-com- het fonds ter aanmoediging en 011- van de gewapende dienst iii de Ne derlanden gehouden te Amstërdan den 30 Ju- lij 1851, is uitgebragt het vijfendertigste jaar- lijksche verslag. Uit gemeld verslag bleek, dat gratificatiën worden verleend aan 1897 personen, als: aan 300 verminkten van den veldtogt van 1815, 99 nageblevenen van gesneuvelden van idem van den veldtogt van 1814, was, maar niet uit vrees voor de aangeliaalde crisis, die komen zou Eene revolutie zoo vervolgde hij -be paalt men niet zoo juist als eene eclips.” Bij onze buren, waar tpen de republiek duldt de monarchie betreurt, bestaat eene span ning, die wel eindigen zal door de instelling van een gouvernement, zoo als Nederland vroe ger bad, eene republiek met een’ prins of slad- houder aan liet hoofd. Dat is toch een gou vernement hetwelk eene natie kan bevredigen die gek is op allerlei soort van gelijkheid en verzot op allerlei soort van eervolle onderschei ding 1 AMSTERDAM, 16 Augustus. In het kerkge bouw der Doopsgezinde gemeente te Amsterdam werd den 14 Augustus de zevenendertigste al gemeene vergadering gehouden van het Neder- landsch Bijbelgenootschap. De heer mr. S. baron van Heemstra com missaris det konings in de provincie Utrecht, lot voorzitter onlangs verkozen opendena het onderzoek der geloofsbrieven deze bijeen komst met eene gepaste toespraak en gebed. Door den secretaris, mr. P. J. Ploos van Amstel werd daarop namens liet hoofdbe stuur, liet verslag voorgelezen van den staat en de verrigtiugen des genoolschaps gedurende liet afgeloopen jaar. Ouder anderen bleek hel daar uit dat bet getal der afgeleverde Bijbels en Testamenten dit jaar het aanzienlijk bedrag van 26,980 bereikt had. Ook de staat der geldelijke aangelegenheden inogt over het algemeen gun stig genoemd worden. Van de werkzaamheden en den slaat der onderscheiden afdeelingen mogt men bij voortduring verblijdende berigten ont vangen. Belangrijk was mede het verslag van den se cretaris professor F. .1. Domela Nieuwenhuis, van den staat en de werkzaamheden des gënoot- schaps in en voor de Overzeesche bezittingen. De afgevaardigden Gericke Matthes Neubron- ner van der Tuuk en Hardeland waren met ijver bezig in de overzetting van den Bijbel in verschillende talen. Vervolgens werd door den bibliothecaris, G. de la Fontaine Schluiter een breedvoerig verslag voorgelezen van hetgeen meer in het bijzonder de Bijbelverspreiding, den druk enz. betrof, en meestermr. VV. C. Backer1 nierkingen mede aangaande den staat der geld middelen. Na den afloop der beraadslagingen over de voorstellen die vroeger ingezonden waren of ter tafel werden gebragt is in plaats van proj fessor S. Muller, die als lid van het hoofdbe stuur moest aftreden tot onder-voorzitter ver kozen de edel achtbare heer mr. J. S. van Naa- men welke zich die benoeming liet welge vallen. Met dankzegging aan God heeft de voorzit ter te 3‘- ure de vergadering gesloten welke door een aanzienlijk getal afgevaardigden van onderscheidene afdeelingen is bijgewoond. AMSTERDAM, 16 Augustus. Onder den ti- van de Zon-eclips en de Astronomische van Straatsburgleest men in liet dag- van den Beneden-Rijn het volgende: liet is bekend, dat het merkwaardige uur werk van den heer Scbwilgué met zoo veel kunst en naauwkeurigheid is zamengesteld dat het, door middel van liet mechanisme, niet al leen de opvolging der gewone tijdsveranderin gen en den blijkbaren loop der sterren maar ook de buitengewone verschijnselen en de klein ste storingen hunner bewegingen wedergeeft en voor bel oog ziglbaar maakt. Het was dus zeer belangrijk het astronomische verschijnsel op den 28 Julij 11. waar te nemen hetwelk zich om zoo te spreken naar microscopische ver houdingen op een der wijzerplaten van het uurwerk der hoofdkerk openbaarde, ter «elfder lijd en op dezelfde wijze, als zulks plaats had in de uitgestrektheid van het Heelal. Op hel midden der wijzerplaat, waarvan wij spre 1897 personen te zamen voor een bedrag van 69,757,54. ’s GRAVEND AGE15 Augustus. Men ver neemt, dat ten verzoeke van jonkheer L. L. van Andringa de Kempenaer nu reeds gedag vaard zijn, de heeren van Hall, oud-minister generaal-majoor Nahuys van Burgst, J. D. Kru- semanoud-lndisch hoofd-ambtenaarJ. A. Waldeck, commissaris van policie, B. Léon, J. de Bruin A. IL van Gorcum L. van lloo- geveen Sterck (te Montfoort) en C. A. Deschamps (te Brussel) en zulks om als getuigen op te treden in het aanhangig proces tegen de ko ninklijke erfgenamen. AMSTERDAM, 15 Augustus. Als men thans de discussiën der Belgische kamer van afgevaar digden leest, meent men gedurig te Parijs in het paleis der wetgevende rnagt te zijn. Allerlei beschuldigingen en bitsche aanmerkingen wor den er gehoord. Ieder wil in de schatkist tas ten als ze gevuld is met dc 26 millioen voor de openbare werken. De heer Osy zeide spottend men roept weg met bijzondere clubs, wier doel is, door vweeiiigde kracht veel te verkrijgen, maar men roept ook leve hel eigenbelang alles voor mij niets voor anderen I” De minister van justitie gaf den heer Malou eene tereglwijzingten aanzien van de ligging eener stad. Als gij mij elk oogenblik in de rede valt, riep de heer Malou den minister toe dan spreek jk den geiteden dag!” Onder luid gelach antwoordde iemand, »dan zullen wij wel zorgen dci'en f” De heer d’Elhougne trok partij voor den mi nister van financiën, die door zijnen ijver en be kwaamheid geheel Belgie aan zich verpligtte. Leven de complimenten 1” riep de heer De Me rode, Beter complimenten dan stelselmatige on- regtvaardighbden antwoordde de heer d’El hougne de laatste laten wij over voor u en de uwen.” Vérder liet de spreker blijken, dat men om sommige der voorgestelde werken uit te voeren, wel de hulp der armee zou noodig hebben llij geloofde overigens, dat de tijd, om in Bel gië openbare werken uil te voerengekomen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1