EN IBVERTENTIE-BLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEliWS- 6de Jaargang^ 1851. No. 68. Ztuturdag den 23 Augustus, 5 a c I- san»» f: BINNENLAND. t. l TT en en de ti bilt- 1 ff 4 _T 1 1. ie wij wensclien haar ge- van hare bemoeijingen heerlijke niets te wensclien overla- Booten van zilveren trek- van 5 tot bene- soeplepel pre- tot het doen van on- den 6 el. mieeen t De boot Jonge Jelte Ijlst; id. Adelaar van C post id. Jonge IKillem Grouw. Voor de 4de klasse, Bootjes Prijs een veren Het bootje Borneman te Sneek van S. J. van Ni cl van WZandstra te dit feest hier, gekomene schepen zag dan Het was dan ook een heerlijk feestwaar- een feest, dat van het begin tot het einde op het land de schepen, vrolijkheid en genoegen te onlangs gevestigde Zeil-vereeniging Deze Courant verschijnt eiken IVocnsdag en Za- turdag. Abonnenieiijs-prijs vooi 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nummers 71 cent. Het schip Jhr. Sjuck Gerrold van ga, te Ilceg id. Fier Gezusters van dema te Grouw id. Jonge Greull R. Zijlstra te Dragten id. Koopman 0. v. d. Meer, te Üreterp; id. Koophandel I. S. Visser te Oldemaikt id. Jonge Andries d. Meer, het h ij- de heden derwaarts begeven derzoek. Welk staatkundig nieuws zal men uit Frankrijk «nelden zonder in herhaling te val len van hetgeen gezegd is vraagt de Jndé- pendance in haar jongste nommer, en waarlijk zij komt niet te vroeg met die opmerking. De herziening der constitutie en de candida- tuur voor liet presidentschap der republiek zijn reeds weken lang het hoofd-lhema van al het Fransche nieuws. Met de meest mogelijke over drijving, met de spilsvondigste redeneringen, met de verrassendste beschouwingen en voor spellingen trachten de dagbladen die vervelen de onderwerpen telken morgen en avond in- eene nieuwe gedaante voor de oogen des pu blieks te vertoonen en, politiek als de Fransch- man is of gaarne zijn wil altijd grijpt hij met dezelfde geestdrift naar zijne dagelijkselte lec tuur. Dat bij den strijd der partijen zijn zede- lijk en maatschappelijk geluk gewoonlijk builen de rekening blijft en hetbij vele staatslieden en die hel voorgeven le zijn, hoofdzakelijk le doen is, om eerzucht of eigenbelang te bevredigen, schijnt hij, die zich met zoo veel zelfverheffing op den bovensten sport van de ladder der Eu- ropeesche beschaving plaatstniet te beseffen. Van daar schijnt hem, bij eigen hoogheid alles klein, maar hij vergeet, dat ook hij bij de een- voudigen en onmondigendie beneden in alle stilte rondwandelen een zeer onbeduidend figuur maakt en deze hem in zijne waanwijsheid be spotten of op zijn gevaarlijk standpunt bekla gen. ’s GRAVENH AGE19 Augustus. De op lie den bepaalde verkoop van de goederen van wij len Z. M. Willem II (het Willemspark de manége en de huizen daaraan helend), heeft geen voortgang gehad, en zijn, zoo men ver neemt door Z. M. aangekocht gewordendie goederen hadden in veiling opgebragtƒ225,0G0. UTRECHT, 19 Augustus. Met genoegen ver neemt men, dat de Vereeniginq lot verhuring van woningen aan de arbeidende klasse te Utrecht, welke, naar het voor eenigen tijd rondgezonden .reglement, zich ten doei stelt, door onbaatzuchtig beheer en eene met den stand der rente overeenkomstige geldbelegging eenen den arbeidenden stand zwaar drukkenden woeker tegen te gaan, voortdurend de aandacht onzer siadgenooten tot zich trekt. Vele aandee- leu zijn reeds geplaatst; nog echter is het getal der geplaatsten niet zoo groot als door het re glement vereischt wordt om tot den aanvang der werkzaamheden over te gaan. Iederdie zonder eigene schade een weldadig doel wil helpen bevorderen wordt dringend uitgenoo- digd om aan de inschrijving deel te nemen. GORINCHEM 18 Augustus. Het kindje dat zich voor acht dagen zoo deerlijk gebrand had door lucifers, is heden aan de bekomene won den overleden. GROMNGEN, 16 Augustus. Heden na middag arriveerde alhier de minister van nenlandschc zaken vergezeld van zijne echtge noot alsmede van den heer Zijlkerlid van de tweede kamer der staten-generaal. Zij kwa men van Winschoten van waar zij een uitstap je naar de Nieuwe Beerta gedaan, en alwaar zij bij den heer Zijlker hadden gelogeerd. Heden avond bragten de voornaamste en aanzienlijkste kooplieden fabrijkanten reeders enz. ten ge tale van ruim 100, eene serenade bij fakkellicht aan den grooten staatsman. Eene deputatie van 12 leden bragt bij monde van den heer Zeper hunne hulde en dank aan den minister toe, hetwelk door hem allerminzaamst werd beant woord, Morgen te 12 ure zal de minister au diëntie verleenen. Daarna is er groot diner bij den heer commissaris des konings in dit gewest. De minister is gelogeerd bij den heer B. Wi ckers lid van de tweede kamer der staten- generaal. HOOGEVEEN14 Augustus. Door vriénde lijke mededeeling zijn wij in staat gesteld de vol gende zeldzame staalijes van buitengewone vrucht baarheid te kunnen melden. Door een ingeze ten alhier is een roggehalm getoond bevattende SNEEK, 22 Augustus. Eergisteren is hier weder de jaarlijksche wedstrijd van schepen dat alom zoo roemrijk bekende volksfeestde Sneeker Hardzeilerijgehouden, aan welken wedstrijd de navolgende 21 schepen hebben deel genomen als Voor de 1ste klasse, Vracht-, Beurt- Veerschepen. Prijs: een zilveren tabakspot komfoor; premie: twee groote bloemvazen. L. Rcijen- A. Zni- van G. van W. van van IJ. A. v. d. Meer, te Terhorneid. Vrouw Helena van B. Kooistra te Dragten. Voor de 2de klasse, Jaglen en 6 tot beneden 8 el. Prijs: een pot premie: een porseleinen pendule. van K. de Vries, te van II. Zandstra te Sneek G. Houwink te Sneek id. Jonge IVietske van N. het jagt Anna Gesina te 1 Sneek. Voor de 3de klasse Booten Prijs: een zilveren schildpadden sigarenkoker. i van W. J. Zult, te G. Beekhuis, te Buiten van S. A. Blijstra te feest te bevorderenen luk dat deze eersteling zulke eene lende uitkomst heeft opgeleverd. STATEN-GENERAAL. Eerste kamer. Uit liet verslag der commissie van rapporteurs over het wets ontwerp strekkende tot bekrach tiging van provinciale belastingen in Friesland blijkt dal bij het onderzoek van dit wels-ont- werp waaraan 31. leden in de afdeelingen deel namen zeer velen hun genoegen hebben le kennen gegeven over de mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken aan de tweede kamde, bij de behandeling der onteigeningswet dat namelijk bij zijn departement reeds is ont worpen en bij de hervatting van de zittingen der staten-generaal zal worden voorgesteld eene wet, houdende policie-maatregelea in geval van besmetting ouder liet vee. De overweging der noodzakelijkheid van zoodanige algemeene voor ziening in dit belangrijk onderwerp gaf aanlei ding, dat, op eene spoedige verwezenlijking der gedane toezegging werd aangedrongen. In ééne afdeeling bad men algemeen verlangd dat in de memorie van toelichting bij dit wets ontwerp eenige opgave ware gegeven van het vermoedelijk bedrag dezer belastingen, waaruit had kunnen worden afgeleid vyelk offer thans aan de ingezetenen zal worden opgelegd. De voordrag! van wet op de jagt wordt dagelijks tegemoet gezien. Men verwacht dat bel eigendomsregt als de grondslag van hetjagt- regt zal worden beschouwd dal de registratie tol dus ver vereischt om dat regt voor zijne landerijen te doen gelden zal worden afge schaft, met behoud intusschen van de verplig- ting, om door geregelde afpaling van den wensch lot handhaving van zijn regt te doen blijken dat de geldigheid der jagtaclen door de enge grenzen der arrondissementen niet zal worden beperkt. Omtrent een moord den 17 dezer, op den Amstelveenschen weg, nabij de Kalfjeslaan ge pleegd leest men in het Handelsblad het vol gende De vrouw van zekeren bakker K. alhier be gaf zich gisteren tegen het vallen van den avond in eene vigilante naar Amstelveen, Maarzij voor hare gezondheid bij den smid R. eenigen lijd zou logeren. Buiten de stad gekomen, was zij uit het rijtuig gestapt en had den koetsier be volen vooruit le rijdenzullende zij hem na komen. Later was zij door een jong man van omstreeks 26 a 28 jaren, tamelijk zwart van uilzigl en gekleed met een buis, hebbende een pel op het hoofd en die van stads zijde kwam ingehaald en was met hem omstreeks negen ure de Kalfjeslaan opgewandeld. Eenige personen, voor de op den hoek der laan gevestigde her berg de Uitkijk, staande, ontwaa.iden ee'nige oogenblikken later, dat die vrouw nevens den weg op het gras en de man naast haar geknield lag. Een van die personen begaf zich derwaarts en op zijne vraag wat der vrouw scheelde bekwam hij van den man ten antwoord, dat zij een toeval had gekregen hetgeen wel meer geval was doch dat zij spoedig weder zou komen aanbiedingen van hulp wees hij van hand. Later, toen men de beide personen niet zag wederkeeren begaven zich nog eenige lie den naar dezelfde plaats en vonden toen de vrouw alleen nog daar liggende doch op eene gruwelijke wijze omgebragt. De armen waren met een touw achter op den rug vastgebonden de keel was tot op het nekbeen afgesneden en een der middelvingers was diep ingekorven en •gebroken; de gouden ring, die daaraan zat, was den moordenaar niet gelukt er af te schui ven. Waarde had de vrouw naar wij verne men slechts weinig bij zich vermits zij hare goederen en zelfs haar zilveren snuifdoos in het rijtuig had achtergelaten, liet mes waarmede de misdaad gepleegd is een gewoon knipmes is gevonden. De dader is onbekend. De heer regter-commissaris Schooneveld heeft zich met den heer substituut-officier Karseboom van 4 el 8palm. zilveren tabaksdoos; premie: een zil- kurketrekker. j: van J. IJ. Flapper, te Worktim id. R. Zijlstra, te Dragten; id. T. T. Bloksma te Sneek; id. II. v. d. Werf, te Dragten; id. Sijbe R. Sijberda, te Langweer. De prijs der 1ste klasse werd behaald door W. 0. v. d. Meerle üreterp de premie door G. R. Zijlstra, te Dragten. De prijs der 2de klasse door S. J. van Niel te Sneek; de premie door II. Zandstrate Sneek. De prijs der 3de klasse door W. J. Zult, le Ijlst; de premie door S. A. Blijstra, te Grouw. De prijs der 4de klasse door R. Zijlstra, te Dragten; de premie door J. IJ. Flapper, te Workum. Het weder, op dezen dag, was verrukkelijk schoon en hoewel men hier en daar wel eens den wensch hoorde uiten om wat meer wind, zoo was er toch, gedurende het grootst gedeelte van den tijd van ruim 2 tot ongeveer 6 nut 's namiddags genoegzame koelte, voor vele me dedingers in dezen wedstrijd om doorslaande blijken van hunne bekwaamheid in de zeilkunst en van de geschiktheid htmner schepen daar voor, te geven, zoodat de aanwezige liefheb bers van deze heerlijke en nuttige kunst een streelend genoegen mogten smaken. Wij hebben bij onze vroegere verslagen van vorige jaren betrekkelijk dit jaarlijksche feest aan hetzelve altijd boogen lof toegezwaaid, om dat het zulks-in waarheid verdiende. En heb ben wij er altijd veel, zeer veel’tot lof van ge zegd thans kunnen wij er niet genoeg van zeg gen. Het laatste heugt wel best, maar ook an deren zijn met ons van gevoelen, dat men, bij de Sneeker Hardzeilerijnooit meer van alle kanten toegestroomde feestgenooten nooit meer om thans. van wij zijns gelijk niet kennen overal en op kennen gaf. De hier die thans deze hardzeilpartij bestuurt, heeft al les aangewend wat kon dienen om liet genot der feestgenooten te verltoogen en den lust voor de edele zeilkunst aan te moedigen. Zij ver dient dank voor hare welgelukte pogingom den bloei van ons echten onvergelijkelijk volks- pot premie een De boot Amphitrite Grouw id. Amphitrite id. Bolphijn van Jonge IV ietske Sneek id. Snelheid Prijs der A d ver ten lien vanéén tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, belialve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1