NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. v' iiiiT. am® «<le Jaargang. 1851. No. 69. Woensdag den 21 Augustus. <3 .1 1 ’I LCliJl T I vAC ds BINNENLAND. et. BUITENLAND. rgel- 0. 5‘* 51I 5J de vertogen zal bieden. De National Zei- gerucht mede, dat in de minis- <1. )l- 10 >d 1>- ch- Icii ran rde ne- tin- &«- Lh. an- cr- van I ergerd zulk een met het I dienst tusschen die stad Door het de- binnenlandsche zaken is, bij re- aan de heeren Ypeus Ro- Prijs der Advertentie»van één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken régelmeer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgtvoor iedere plaatsing. het leven beroofd. AMERSFOORT, 18 Augustus. De staat der veldvruchten is naar gelang der vroegere gesteld heid van het weder over het algemeen zeer gunstig. De oogst der rogge is goed uitgevallen en heeft in kwaliteit en kwantiteit goede resultaten opgeleverd die der boekweit zal de verwach ting niet geheel teleurstellen. De versterving bet loof der late aardappelen is niet ver- maar eenigzins hersteld, voorraad van welgel ukken genoegzame provisie De tabaksplant met blijdscha DE KONING bevallen is geborene bevinden zich Thans is aan de tweede kamer der staten-gene- dgezonden het reeds op den die kamer voorgelegde ontwerp waarborg eu de belas zilveren welken. van toelichting, stelt de drieledig doel bij deze voor- zoo van be- verbruik 2) hand- voor de werken van ver is niet Er is echter i deze vrucht gepootdat van een derde nog eene genoegzame provisie voor den winter zal over blijven. De tabaksplant staat zeer weelderig en belooft eén voordeeligen pluk ook andere ar tikelen zoo als haver, erwten en hoonen zijn wel geslaagd. De hooibouw is zeer mede ge vallen. Ook schijnt de longziekte onder het rundvee en de kwade droes onder de paarden in deze provincie eer af dan toe te nemen. VOLLENUOVE, 18 Augustus. Twee kleine jongens bragten heden bij eene vrouw A. d. V. gelijk eiken avond, hare koe te huis. De eene knaap voor en de ander achter gaande leidden zij het dier door den huisgang, waarin zich een geopend kelderluik bevond. Plotseling Stort de voorste jongen in den diepen kelder en Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele Hommers 7J. cent. AMSTERDAM 25 Augustus. Wij ontvangen lieden per telegraaf de tijding die door de natie p zal worden vernomen dat II. M. IN in den jongsten nacht gelukkig van een’ ZOON. II. M. en dejong- i zeer wel. AMSTERDAM, 22 Augustus, de leden van raai gedrukt ron 5 Julij jl. aan Van wet, betreffende den ting der gouden en Volgens de memorie regering zich een dragt voor: 1) volkomene vrijheid, werking en invoer als van having van den waarborg voor de werken hoog gehalte; 3) behouden zoo mogelijk meerdering van de inkomsten der schatkist. Er zal belasting worden geheven zoowel van ongewaarborgd als van gewaarborgd good en zilver, welk een en ander dus van rijkswege zal worden gestempeld.. Gewaarborgd zullen echter alleen die artikelen heelen welke de thans geldende gehalten honden namelijk voor het goud 916, 833, en 750 duizendslen en voor het zilver 934 en 833 duizendslen. Of het ontwerp de bestaande grieven geheel opheffen en de wezenlijke behoeften volkomen bevredigen zal durven wij voorshands niet be- oordeelen wij verheugen ons intusseben dat dit belangrlj!^»~Dnderwerp eindelijk op den weg is, om grondig behandeld te worden; te meer daar het vooral de inspanningen van de betrok kene industriëelen dezer hoofdstad zijn geweest, welke aan deze zoo lang sleepend gehouden zaak den schok tot vordering hebben gegeven. Wij mogen niet nalaten hierbij met eerbie dige erkentelijkheid te vermelden dat het bij zonder aan de warme persoonlijke belangstelling van Z. M. den koning te danken is dat er voortgang in deze aangelegenheid gekomen is. Het was toch tijdens Hd. aanwezigheid hier ter stede in Mei jl. dat Z. M. uit den mond cener commissie van de alhier gevestigde sociëteit van goud- z waren nen i FRANKFORT, 20 Augustus. De Oostenrijk- sche internuntius te Konstantinopelde heer von Rechbergontvangt tegenwoordig voor zij nen moeijelijken post zeer uitvoerige instruction vooral betreffende de vrijlating van Kossuth en deszelfs lotgenooten. Het zal nu blijken welke groote mogendheid den meesten invloed in Tur kije uitoefent, Engeland, Rusland of Oostenrijk. Men gelooft dat de porte aan de vertogen van sir Stradford Canning het oor EERLIJN, 21 Augustus. lung deelt een g teriële kringen alhier eenige sensatie verwekt heeft. Tusschen Engeland, Frankrijk, Spanje, Portugal Sardinië en Turkije namelijk zou wor den onderhandeld over een tractaat, dat tegen de strekking van de alliantie der Oostelijke mo gendheden zou gerigt wezen. Hoewel nu dit gerucht nog eene geheel andere bevestiging ver- eischtom geloof te verdienenzoo zou het echter verkeerd wezen, indien men het zoo maar zonder verder onderzoek in de rij der fabelen wilde plaatsen. Behalve de protesten van Enge land en Frankrijk tegen de opname van de niet Duitsche staten van Oostenrijk in den Duitschen bond protestendie van lieverlede een meer ernstig karakter aangenomen hebben, zijn er in het vervolg zullen zijn twee scherpregters en vier adsistent-scherpregters. ROTTERDAM, 23 Augustus. Directeuren der hier ter stede gevestigde Zuid-Hollandsche Maatschappij lot Redding van Schipbreukelin gen hebben eergisteren op het duin en aan hét strand nabij ter Heijde onder geleide van de heeren J. J. van der Goes en A. J. van den Kasteeleburgemeesters der gemeenten Monster en ’s Gravesandedie zich zoo bereidvaardig be last hebben met het beheer en toezigt der red dingmiddelen o'p dat gedeelte der kust geplaatst en mede in tegenwoordigheid van Z. K. H. prins Hendrik die in deze philantropische inrigting zulk een hoog belang stelt, onderscheidene proeven genomen in het werpen der lijnen van verschillende dikte en wel door middel van de in Engeland vervaardigde Rackets en ook met den gewonen mortier, ten einde langs dien weg eene gemeenschap door lijnen en trossen daar te stellen om des te zekerder met de reddings boot een gestrand schip te kunnen bereiken en welke proeven volkomen aan het oogmerk hebben beantwoord waarna mede de aldaar gestationneerdeonlangs nieuw gebouwde, ijze ren reddingsboot is in zee gebragt welke bleek in alle opz.igten aan het doel om schipbreuke lingen te redden te zullen beantwoorden. HOORN, 17 Augustus. Gisteren in den vroe gen morgen werd eene 82jarige vrouw de wed. K.dood in hare woning gevonden, waar zij door middel van ophanging een einde aan haar leven bad gemaakt. Men schrijft deze onver gefelijke daad toe aan de volgende bedroevende oorzaak: Eenige weken geleden, werden er in het hoofdkussen van een kind, dat reeds ge- ruimen tijd gesukkeld had, zoogenoemde krans jes, roozen en andere door de bedveren gevorm de bloemen gevonden; de ouders riepen op het ontdekken van deze onbedriegelijke kenteekenen van hekserij, eenige buren ter raadpleging te zanten met algemeene stemmen kwam men al spoedig daarin overeen, dat het zieke kind bekold was; maar nu was de vraag door wien De noodige bezweringen werden te werk gesteld een zwarte haan werd geraadpleegd en spoedig was de tooverkoi ontdekt, zijnde niemand an ders dan de wed. K.die van dat oogenblik af, telkens wanneer zij zich vertoonde, bloot gesteld was aan verregaande beleedigingen van het gemeen, dat haar, voor tooverkoi en heks scheldende en uitmakende zeker verder en tot mishandeling zou zijn overgegaan indien vrees voor de regterlijke magt dit niet had belet; het ongelukkige voorwerp dezer domme bijgeloovige inbeeldingen heeft zich dat zoo sterk aangetrok kén dat zij gedurende de laatste dagen van baar leven naauwelijks het hoofd builen de deur durf de steken en het wordt door niemand betwij feld of zij heeft ten gevolge daarvan zich van wordt onmiddellijk, eerst door de zware koe, en toen door zijn kameraad gevolgd. Met ang stige beklemdheid ijlt men toe, om het drietal uit hunnen kerker te verlossen waarbij men echter met blijdschap ontwaart, dat geen der gevallenen eenig letsel heeft bekomen zelfs du eerste niet, die men schier onder de koe ver plet waande. DEVENTER 22 Augustus. Zaturdag II. heeft een vreeesselijke brand een gedeelte van Haaks bergen in de asch gelegd. De brand is in eenu bakkerij in de Molenstraat ontstaan en sloeg spoedig tot de nabijgelegene gebouwen over, die voor een gedeelte vervuld waren met den pas ingekomen oogst, waardoor de brandnieuw voedsel verkreeg. Ook het fraaije gebouw der Hervormde kerk met haar orgel is vernield de school voor de helft. Wel snelde van naburige gemeenten die meestal op verren afstand lig gen hulp met brandspuiten aan; maar het was te laat, om den brand in den beginne te stui ten zoodat er meer dan dertig huizen en schu ren in puin liggen. «Wel zijn,” meldt de Prov. Overijsselsche en Zwolsche Courant «behalve de kerk met een fraai orgel de mees te gebouwen voor brandschade verzekerd, doelt betrekkelijk zeer laag, en heeft men nog eenige goederen kunnen redden dan veel zeer veel is verloren gegaan en bepaaldelijk daaronder alle reeds ingeoogste granen hooi enz. waar van zoo mede van de meubelen, huisraad bouw-gereedschappen en verdere roerende goe deren bijna niets was verzekerd, gelijk zulks mede bet geval was met twee bijna afgeweAte nieuwe orgels van den beer Armbrost orgel maker alhier. Circa 50 huisgezinnen zagen zich iu weinige oogenblikken van hunne woningen goed en bestaan beroofd en hebben bij hunne medeburgers of in publieke gebouwen hunnen intrek moeten nemen.” HARLINGEN, 20 Augustus, parlement van solutie van 16 dezer, denhuis Pz. zeehandelaar, Gilles Valckenier, en Jacobus Sjoerds Uannema trafi- binnenlandsch handelaar, allen te Har- nachiig concessie tot wederopzeggens ;en eeuer stoom boot en Amsterdam over heen en terug, tot vervoer van personen en goederen volgens een gelijktijdig goedgekeurd reglement met daartoe betrekkelijke tarieven. GRONINGEN, 25 Augustus. De wel cerw. zeer gel. heer L. S. P. Meijboomtheol. doet, en pred. te Nijmegen heeft de op z. ew. uit- gebragte beroeping naar deze stad aangenomen. de alhier gevestigde sociëteit van en zilver-fabrijkanten de beslaande be- i in al hun druk en omvang leerde ken en onmiddellijk de verzekering gaf, van zich dadelijk met dit onderwerp te zullen on ledig houden. Het is dan ook van dat tijdstip af, dat er bij het ministerie van financiën het welk inderdaad in deze zaak ai te lang talmde, die voortgang heeft plaats gegrepen waarvan de indiening van het vermelde ontwerp het re sultaat is. Men verzekert dat het wets-onlwerp op het lager onderwijs nagenoeg gereed is, en in geest en strekking veel overeenkomst met het vroeger, tijdens het ministerie van den heer De Kempenaer ingediende hebben zal. AMSTERDAM, 23 Augustus. Een onzer bur gerlijke ingenieurs, in Oost-lndië, schrijft no pens de kolenmijnen op Banca, «dat er slechts ééne de exploitatie waard is; hare gemiddelde diepte bedraagt ongeveer 0.735 ellen. De kolen worden door mergel- en zand-lagen afgewisseld. Zij zijn van goede kwaliteit, en hier en daar met pek doormengd doch de hoeveelheid hout die er voor de bewerking noodig zal zijn, is zoo groot, dat men de onderneming zal dienen op te geven. De kolenbedding rust op mar merachtige kalksteen-lagen. Rondom verheffen zich verschillende steenachtige heuvelen en ber gen. In de onmiddellijke nabijheid is eene mer- gelbedding, waarin vele versteende beenderen gevonden worden. Koraal-gewas treft men er mede aan.” Verder schrijft de ingenieur, dat men weldra zal beginnen met de tinmijnen te onderzoeken op Banca en Biliton op Borneo, Java, Suma tra en Celebes de goud-aderen op Macasser Borneo en Madras, de steenkolenmijnen; op Sumatra en Java (Samarang) de kwikzilvermij nen en de magneetsteenmijnen op Borneo. Z. M. heeftbij een dezer dagen genomen koninklijk besluit, bepaald, dat voor het rijk fa brij kant kant en lingen woor i toe verleend tot het aanleggi Enk huizen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1