EN AÖVERT8NTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARR0K1MSSEHENT SNEER. MELIÏS- 1851. No. 70. Zaturdag den 30 Augustus. 6de Jaargang. t 1 J »®K1 €0111 t BINNENLAND. des lands zal dit liet best In BUITENLAND. I i s t t zaken hebben, tevens worden In 1793. 1G r a 1851. 31 men eene Sir Isaac Goldsmith is, een der rijkste personen, in Engeland leveren zoo 293 22.426.488 43.774.348 39,355,268 178,138.318 151.898.720 2.201.623 2,000.000 aangelegd en senatcurs in dë rivier stortten. Met krachten is hel geluktden vader en den knecht te reddendoch meisje van vijf jaren werd ver- ALLERLEI. Aan de Koln. Zeitung is onlangs officieel kennis gegeven datindien zij verkoos voort te gaan niet de maatregelen der regering te bestrijden zelfs in deu meer gematigden toon der laatste dagen de strengste administratieve maatregelen ten ba ren opzigte zouden worden genomen. Daar het alzoo eene dwaasheid zou wezen, eenen strijd te willen voortzeltendie binnen weinige dagen met baren ondergang zou eindigengeeft de redactie aan hare lezers kennis, dat zij zich van heden af aan van alle beoordeeling van het bestuurhoegenaamd ook zal onthouden en sluit met de aanmerking, dat het nu zal moeten blijken, of het haar blad geweest is, hetwelk verhin derde dat de tegenwoordige regering in de Rijnlanden geene Deze Courant verschijnt eiken Woensdag ert Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.46 builen de Stad franco ƒ1.65, enkele nummers 7" cent. Prijs der Advertentienvan één tot vier regels gewone letter; 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. ROTTERDAM, 26 Augustus. Gisteren namid dag omstreeks half drie ure. Zou de beer B. broodbakker op de Groote KipslraSt alhier, met drie kinderen en zijn knecht, aan bel Oude Hoofd op de Middelbnrgsche stoomboot gaan. Zij traden daartoe acbtervolgens op de uiige- schoven plank, die echter eensklaps uitgleed, waardoor alle vijf in inspanning van twee kinderen een kind een mist en is ongetwijfeld verdronken. Dezer dagen mogt de verdienstelijke kunst schilder P. C. Wonder het zeldzaam en wel- ligt in de geschiedenis der schilderkunst eenig voocregt ten deel vallen, in de familie van den heer A. v. B..., te Utrecht, het vijfde man nelijk geslacht, naar het levente portretteren. Met eene vaste hand zag men hem hel kind van vier jaren schilderen wiens over-overgroolva- der hij, als een grijsaard van 94 jaren, vóór bijna eene halve eeuw insgelijks geschilderd had. Deze merkwaardige reeks van portretten in hetzelfde vertrek hangende, getuigt, hoe het talent van gelijkenis te treffen niet alleen maar ook de fiksche behandeling van het penseel den heer Wonder tot op hoogen ouderdom zijn bij gebleven. BERLIJN, 25 Augustus. De Preus. IPehr. Zeitung deeR mede datvoor een oorlog op het vaste land, Rusland 412,000, Frankrijk 459,000, Oostenrijk, indien Italië bezet moet blijven, 208,000, en zoo niet 308.000. en Pruissen even zooveel man te velde kan bren gen. Pruissen is dus. numeriek, tegen Oosten rijk opgewassen. Daarbij dient in aanmerking te worden genomen dat de legers der andere stalen regelmatige troepen zijn, die van Penis sen voor de helft landweer. LONDEN, 23 Augustus. Er beslaat binnen deze hoofdstad sedert twee jaren een genoot schap dal zich het lot van onbemiddelde los gelaten gevangenen, tusschen de 16 en 20 jaren aantrekt. Dit is de éénige instelling van dien aard alhier bestaande zij onderhoudt zich door - vrijwillige bijdragen. Als een jong misdadiger, |*K- die eene eerlijke broodwinning zoekt, zich bij bet genootschap om ondersteuning aanmeldi dan wordt bij om de welgemeendheid van zijn besluit te beproeven, veertien dagen in strikte afzondering op water en brood gezet. Onder werpt hij zich hieraan gewillig, dan wordt hij opgenomen en bij een handwerk, door hem ge kozen geplaatst. Na een goed gedrag, gedu rende twaalf maanden, erlangt bij geldelijke on dersteuning ten einde zich builen ’s lands te kunnen begeven. Op deze wijze werd in 1849 een jongeling opgenomen die elf jaren lang in de stralen der hoofdstad als dief en vagebond rondzwierf en in dien tijd 32 maal in de ge vangenis werd gebragt. Toen hij zich eindelijk bij het genootschap aanmeldde had hij geen hemd meer aan en liep barrevoets. In Maart 1850 verschafte hem eene der patronessen der instelling de middelen, om naar Noord-Amerika te vertrekken, en van daar schreef hij aan de directie onderscheidene brieven. In den laatslen schreef bij, dat hij nu wekelijks ruim 3 p. st. verdiende en reeds 150 dollars gespaard had en in de afgeloopene maand een Engelsch meis je huwde, dat hem 300 dollars, als eene be spaarde huwelijksgift, medebragt. Met genoe gen ontving men tevens een bewijs van de dank baarheid van dezen voormaligen zakkenroller, die der instelling eene jaarlijksche vrijwillige gift aanbood, voor zijn gelukkig lot, voortgevloeid uit de bemoeijingen van het genootschap. Omtrent de ontwikkeling van de dagblad pers hier te lande, vindt men in een onzer bladen eenige opgaven betreffende de Times. Als eene bijzonderheid werd in 1840 nog ge meld dat dit blad ter gelegenheid van de hu welijksfeesten van II. M. 30.000 afdrukken ver kocht; thans worden dagelijks 38,000 exempla ren omgezeten bij de opening van de tentoon- Getal stalen Vertegenwoordigers hel congres Bevolking Inkomsten der schatkist (dollars) Jaarlijksche uitgaven Invoera Uitvoer Openbnre bibliotheken (deden) Bdiliolh. v. d. scholen De eerste spoorwegi ’s GRAVENIIAGE26 Augustus. Naar men verneemt, zou er beslist zijn, dat, daar de ge- meente-wet geene hulp-of onder-burgemeesters kent of duldt, men thans tot het denkbeeld is gekomen, om, ofschoon de groote meerderheid der tweede kamer zich bij de behandeling inde sectiën van de wet op de vereenigingen en de vergaderingen tegen het behouden der direc teuren van policie verklaard heeft, die ambte naren toch in wezen te laten. Het voornemen zoude zijn, drie of meer rijks-directeuien te be noemen die bezoldigd zouden worden uit de schatkist. Deze ambtenaren, meer bijzonder be last met het toezigt over vreemdelingen zou den de onderscheidene provinciën onder hun policie-beheer verkrijgen en als het ware in de plaats treden van de commissarissen des ko- nings, de procurenrs-generaal bij de geregsho- ven en de officieren van justitie, die thans, ie der voor zoo veel hem betreft, liet toezigt over den geregelden gang van zaken hebben. Aan deze rijks-directeuren zou tevens worden opge dragen, de burgemeesters omtrent de gemeente lijke policie te dienen van advies, waarvoor de gemeente-besturen verpligt zullen worden kler ken ten dienste van de directeuren te bezoldi gen, alsmede localcnameublement en schrijf behoeften te verschaffen. AMSTERDAM, 27 Augustus. Z. M. heeft goedgevonden te bepalen dat een aantal van veertien opzieners of werkbazen op ’s rijks kos ten naar Londen zullen worden afgezonden ten einde onder geleide van twee deskundigen de tentoonstelling te bezoeken. De minister van binnen), zaken met de uit voering van dit besluit belast, beeft tot gelei ders aangewezen den hoogleeraar dr. P. L. Bjke eji den secretaris der Geldersc.be Maatschappij van landbouw dr. W. C. II. Staring. Dezer dagen is naar het huis van burger lijke en militaire verzekering te ’s Ilage overge- bragt de persoon van Iluijbert Kost, beschul digd van poging tot moord. Naar men verze kert, zon deze persoon beschuldigd worden op den weg tusschen Voorburg en Zoetermeer zijne vroegere beminde in het water te hebben ge worpen met bet doel haar te doen verdrin ken Zelfs zou bij baar belet hebben dat zij zich redde. Op het angstgeschrei door haar aangelieveu zouden eenige personen die zich in den onttrek bevonden toegesneld zijn die haar gered en gemelden persoon in hechtenis genomen hebben. liet vermogen der Israëliten in Engeland en vooral van die te Londen is zeer aanzien lijk. Zj hebben een grooten invloed op de beurs en op sabbath en de feestdagen wan neer zeer weinigen zich aldaar verloonen merkt groote traagheid op in den handel. na de Rothschild's, Zijne eigendommen men zegt, jaarlijks ongeveer 35,000 p. sterk (ƒ420,000) op. On der de vermogendsten telt men nog S. M. Sa muel Denis, M. Samuel, Benjamin Cohen, de aiderman Salomons, P. J. Salomons Mozes Mocalta, de gebroeders Lewis en Nathanael Levy de beide laatsten aannemers der tollen. Voor de scheepvaart staan de huizen Salomon Mozes Son en Davis bovenaan de magazijnen voor kleedingslnkken van Mozes en der lieeren Ilvams zijn opmerkelijk wegens rijkdom en pracht. In die etablissementen worden jaarlijks ver scheiden millioenen omgezet. Het huis Hyams alleen houdt 6000 armen bezig, en betaalt jaar lijks meer dan 200,000 pond (ƒ2,400,000) aan loon. De Rothschild’s hebben zeven huizen in Eu ropa, te weten: te Londen, Frankfort, Wee- neii Napels, Parijs, Amsterdam en Madrid. Bet kapitaal van die verschillende huizen wordt geschat op meer dan 25 millioen ponden sterk (meer dan 300 millioen guldens). De rijkste dier familie is de baron Anselme Rothschild te Frankfort, die voor zich alleen eene fortuin bezit van 7 milk pd. sterk (84 milk guldens.) I r I I HI 1»»», stelling bereikte dit getal 52,000, het hoogste lot dus ver bier te lande van eenig nieuwsblad b ke.<d. De machinepers, waarmede hel gedrukt wordt, geeft per uur tusschen 8000 a 10,000 exemplaren. LONDEN, 23 Augustus. De zeilwedstrijd te Cowes, tusschen het Amerikaansch zeiljagt de Amerika en eenige Etigelsche boeijers gebonden is op eene schitterende wijze ten voordecle van den vertegenwoordiger der nieuwe wereld uit gevallen. Niettegenstaande de Amerika verkoos de laatste te zijn bij het afvaren, en zelfs toen nog eehigzins draalde, heeft hij echter tenslot te de Engelscbe boeijers wel een half uur ach ter zich gelaten. De prijs bestond uit eenen beker van 100 p. st. waarde. AMEB1KA. De vooruitgang der Vereenigde Slaien sedert de laatste 60 jaren is verbazend en verdient de aandacht det vblkeren van Eu ropa. Een vergelijkend overzigt der belangrijk ste aangelegenheden des lands zal dit het best kunnen slaven. lengte tusschen Baltimore en Elcoot Mills, in de Vereenigde Stalen 335 welke reeds hebben mijlen wegsen nog in aanleg hebben 10,092 mijlen, dat is te zatnen 20,379 mijlen. De spoorwegen die aangelegd zijn hebben lot nn toe gekost 306,607,954 dollars. PAPiIJS, 24 Augustus. Alhier wordt tegen woordig veel gesproken over hetgene gebeurd zou zijn met zekeren Russiscben generaal prins R. die laatstleden winter een der lions van de liooge Parijsche gezelschapskringen is geweest. 1 Die prins had omstreeks drie jaren geleden in l eene der rijkste erfgenamen uit geheel het keizerrijk getrouwd dit heeft hem echter niet belet, verleden najaar een aardig zeventien jarig gravinnetje te schaken en zich met deze naar Parijs te begeven, om aldaar eenen vrolij ken winter door te brengen. De beleedigde graaf, die eenen hoogen post aan het Bussiscli hof bekleedt, brengt intusschen zijn beklag in en prins R. wordt naar Petersburg opontboden. Vertrouwende, dat zijn hooge rang hem een genoegzame waarborg is, voldoet deze aan het bevel en meldt zich aap bij den minister van oorlog. De minister ontvangt hem echter niet en laat hem zeggen, dat bij zich te begeven heeft naar het kasteel waar hem de wil des keizers bekend gemaakt zon worden. De prins voldoet ook aan dit bevel. Drie maanden verliepen er, eer de gevangen prins iets naders hoorde maar toen werd hem eene keizerlijke ukase medegedeeld om verder zijn gansche leven, als gemeen soldaat, in liet leger van den Caucasus te dienen. Hierop is hij onmiddellijk ter beschikking van den minister van oorlog gesteld en reeds den 2 Augustus is hij met de straf-kompagniege- kommandeerd door kapt. Zamoiski, naar Tillis verzonden. Hij schijnt zijn lot met moed te ondergaan. 135 3.939,325 I 5,720.624 7,529,575 31,000.000 26,109.000 75,000 75,000 in Amerika werd geopend den 28 December 1829 op 13 mijlen I Thans bestaan er spoor weg-maatschap pijen geëxploiteerd 10,287

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1