n WMNTWJÖ VOOR DE Sl’AD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- 1851. No. 72. Saturday den 6 September. BINNENLAND. -o J BUITENLAND. Eenige kennisgeving. 4 4 iii- ilf de wethouderde korte hartelijke toe- den staatsraad De stemming zeer 5" re le ie le 13 t. 14 4; et ,o- .•ii 'g er te er ill es ;S le i JS •n t. d it >- 4V 'A 44 aat a ar am dig ■n ho- u eet irk ten .■rd lis- uk- 'aii mt an- isa- ite- Iis >or nee rd- nd ten tot ne ed .c. ad in den presi- van krijgs- een artikel gaz als beweegkracht in Men verkrijgt dat De ketel daartoe een kanons-kogel men aan een hand Deze Courant verschijnt eiken Woensdag pn Za- turdag. Abouueuicuts-piijs voor 3 maanden 1.40 builen de Stad ƒ1.65. enkele nominees 7* cent. AD VERTENTIEN. Vijfentwintigjarige Echtvereeniging van J. A. FUIJDA en MARJANE BROEKHUIZEN. Sneek, 6 September 1851. Prijs der Advertentienvan één tot vior regels gewone letter40 centsen voor eiken regel meer 10 centsbehalve 35 cents zegelregtvoor iedere plaatsing. De Heeren L. vanderFEER en G. IIID- DEMA JONGSMA bedankt hebbende voor de kandidatuur tot leden van den Gemeente-Raad heeft de Vereeniging CONCORDIA in hare vergadering van 4 September jl.in hunne plaats gekozen de Heeren SJOERD TEN CATE Bz. en Mr. J. H. DE SITTERwaarom zij thans aan medekiezers aanbeveelt de Heeren A. VEEN. STEVEN ten CATE. Iz. WOUTERS. HANS Clz. WOUDA. Mr. B. S. STIENSTiiA. M. van GENT. R. J. FEENSTRA. W. O. BRUNINGS. G. N. BOUMA. P. RISSELADA. A. W. STAM. SJOERD ten CATE Bz. Mr. J. II. de SITTER- digd door de meisjes, gedurende den schooltijd. Deze wijze van belooning strekt tot aanmoedi ging en tot onderwijs tevensen bfengt ook eene vervulling aan in de huisgezinnen der be hoeftige». WEENEN, 28 Augustus. Onlangs is gemeld dat zekere heer Walker benevens nog vier an dere personen te Florence in hechtenis waren genomen op grond dat zij zich aan onwettige handelingen ter verspreiding der bijbels zouden hebben schuldig gemaakt. Thans verneemt men dat deze personen in vrijheid zijn gesteld en dat de zonen van lord Aidborough voor de gewone regtbank van Livorno zijn verwezen ter zake van verspreiding van oproerige geschriften. Men had deze jongelieden eerst door een’ krijgsraad willen doen vonnissen doch de Engelsche zaak gelastigde heeft daartegen geprotesteerd en aan dit protest werd kracht bijgezet door een En- gelsch oorlogsfregat in de haven van Livorno. FRANKFORT, 29 Augustus. De bondsdag schijnt de gevaren niet uit het oog te verliezen waaraan Duitscbland bloot gesteld is, in geval liet in Frankrijk tot eene nieuwe omwenteling inogt komen. Van daar dan ook dat men er ernstig op bedacht is, om de militaire aangele genheden van den bond zoodra mogelijk te re gelen en het leger op ontzagwekkende!! voet te brengen. De militaire bondscommissie heelt tot dat einde voorgeslagen 2 rekruten op de 100 inwoners te ligten. Dit voorstel wordt echter door onderscheidene Duitsche staten uithoofde van den ongunstige» toestand hunner financiën hevig bestreden, zoodat men zich voorloopig bij de helft van dit aantal bepalen zal. FRANKFORT, 31 Augustus. De volgende op gaven mogen eenig denkbeeld geven van de be langrijkheid der tabaks-fabrijcatie in Bremen, 25,000 menschen dus een derde deel der in woners leven door dezen tak van industrie. Van de 22,000 centenaars sigaren by het tol verbond ingevoerd, werden 3000 centenaars door Bremen geleverd. In 1848 bedroeg bet 7000 centenaars of 84,000 kisten. BERLIJN, 30 Augustus. De wijziging der Oostenrijksche constitutie door een rescript van den twintigjarige!! keizer, is een merkwaardig feit. Prins Schwarzenberg heeft getoond,, dut SNEEK, 5 September. Onze lezers zuilen opgemerkt hebben dat het getal overledenen in de vorige maand Augustus ten bedrage van 36 zooals in ons voorgaand nominee is op gegeven buitengewoon groot is, in verge lijking met de anders gewone sterfte alhier. De oorzaak hiervan is, dat hier sedert gernimen tijd de mazelen geheerscht hebben, en dat er, in genoemde maand vele kinderen- daaraan of aan de gevolgen daarvan overleden zijn. De koningin en jonggeboren prins bevin den zich thans zóó wel, dat er geene bulletins meer worden uitgegeven. De Arnhemsche Courant meldt dd. 1 Sep tember het volgende: Gisteren avond terwijl de lieer Eberson chef aan het station met zijne familie uithuizig was vervoegde zich een vreemd manspersoon bij de dienstmeid die alleen in huis was, en wilde aanwijzing hebben van het in huis zich bevin dende geld. Op weigering daaraan te voldoen dreigde hij haar te vermoorden pakte baar aan wierp haar tegen den grond bond haar handen en voeten en stopte haar eenen doek in den mond. Op het hooren van gerucht aan de straat, liet hij de meid liggen en verwijderde zich. Een half uur daarna kwam jufvrouw Eberson met de familie te huis en zij vond de meid gebonden op den grond liggen na dezel ve te hebben losgemaaktdeed de meid het verhaal zoo als liet hier boven is opgegeven.” ’sGRAVENHAGE, 31 Augustus. Z. M. de koning beeft heden ochtend in de grootc kerk de godsdienstoefening bijgewoond, onder het ge hoor van den weleerw. heer ds. Moll die in treffende woorden den Hemel heeft gedankt voor de gelukkige bevalling van II. M.en die tevens den Imogen zegen heeft afgesmeekt voor de ver dere herstelling van II. M. en den voorspoedi- gen groei van den jonggeboren prins. Nog diep bedroefd over het verlies van onze jongste lieveling werd heden ons ouder hart op nieuw getroffen door het overlijden van ons oudste Dochtertje AURELIA in den ou derdom van ruim 8 jaren. Sneek den 5 September 1851. VV. T. STAM. J. M. BRUNINGS. hij stoutmoedig is als het op het nemen van eene proef aankomt; door den staat van zaken van voor Maart 1848 wederom te voorschijn te roepen beeft hij hiel-van een nieuw bewijs ge geven. Tegen zulk eene.reactie is de herstel ling der landstanden ja zelfs de kortelings voorgenomene bijeenroeping van in Pruisseu slechts kinderspel. der gemoederen moet te Weenen dan ook gedrukt zijn. BERLIJN, 1 September. De Gothasche Zlg. een behoudend blad laat zich op de volgende wijze uit over den maatregel door het Pruis- sisch ministerie van onderwijs tegen de kinder scholen volgens het systeem van Fröbel ge nomen. Wij kunnen niet dan met dankbaar heid den ijver erkennen die het ministerie aan den dag legt in de bestrijding en uitroeijingder socialistische begrippen waar zij zich vertoo- nen maar moeten het bejammeren wanneer die ijver het ministerie tot zeer ondoordachte maatregelen verleidt. Men heeft schromelijk misgetast! Men heeft den socialist Karl Fröbel verward met den eerbiedwaardigen grijsaard Fried rich Fröbel, den tweeden Pestalozzi, die met de grootste opofferingen zijn geheele leven aan de hoogere opvoedkunde heeft gewijd en de ont wikkeling van het godsdienstig gevoel tot grond slag van zijn systeem nam Het ministerie heeft den eersten gehouden voor den stichter der scholen ingerigt volgens de beginselen van laatstgenoemden door alle deskundigen hoog- gevierden pedagoog! LONDEN, 30 Augustus. In de Titnes vindt men, ter zake van de tentoonstellingeenige meer breedvoerige vertoogen dan wel vroeger, waarbij alle vergelijking ten voordeele van En geland uitvalt. Het blad doet uitkomendat vele natiën van het vasteland vooral uitblinken in wapenen ei; ander oorlogsvertoon terwijl Engeland meer door werken des vredes zoekt uit te munten. Buitendien blijkt uit het wei nige militaire vertoon bij de geheele tentoonstel ling de ware rigting van den Engelschen geest; terwijl de tegenwoordige reis van de koningin alleen door een’ spoorweg-directeur begeleid, bijzonder afsteekt bij de reizen van dent der Franschen die bijna altijd lieden vergezeld is. Een Amerikaansch blad heeft ovei- het gebruik van de plaats van waterdamp. gaz door verdund zwavelzuur, gebruikt is niet grooter dan en om dien te stoken heeft vol kolen genoeg PARIJS, 25 Augustus. De beroemde Napo- litaansche sterrekundige de Gasparis, die reeds drie nieuwe planeten ontdekte, Parthenope den 11 Mei 1850, Eugeria den 2 November 1850, Hygiea den 12 April 1851, heeft den 29 Juiij II. weder eene planeet ontdekt, die als eene ster van de negende of tiende grootte wordt aangeduid. Sedert 1801 zijn nu vijftien kleine planeten ontdekt. PARIJS, 31 Augustus. De kandidatuur van den prins van Joinville blijft nog immer het onderwerp eener vrij lievige polemiek in de dag bladen. Al hetgeen vroeger bij wijze van ge rucht werd medegedeeld, aangaande de plannen der familie Orleans, kenbaar gemaakt tijdens de gevierde lijkdienst ter gedachtenis van Bodewijk Philips, bevestigt zich ten volle. De prins van Joinville neemt de kandidatuur voor het presi dentschap der republiek bepaaldelijk aan. BRUSSEL1 September. Gisteren had al- hier de prijs-uitdeeling plaats op de stads scho len die door 4000 kinderen worden bezocht. De burgemeester der hoofdslad voerde het presi dium bij die plegtigheiden lieer Fontaines, hield eene spraak tot de kinderen. De eenigste middelen zeide hij tot hen waardoor gij in de wereld iets kunt worden zijn: werk, studie en ordelijkheid. Het is een edele toeleg, om brave en bekwame werklieden te worden.” Er werden 1256 prijzen uitge- dccld bestaande in klecdingstukken vervaar- ALLERLEI. Naar men verneemt zegt <lc Amst. Cour. is door den heer v. Sendendie met prinses Marianne naar het 11. Land geweest isaan het koninklijke echtpaar water uit den Jordaan aangeboden vonr den dopp van den jongen prins. De Ame- rikaanschè kunstsmid Ilobbdie op de gronle tentoonstelling buitengewoon kunstige sloten heeft ingezonden en voorgaf, alle sloten, hoe slim ook gemaakt, te kunnen opensteken, heeft eene weddingschap gewonnen van eenen Engelschen kunstsmid d.e een slot tot dat einde had vervaardigd, genaamd llrainah- slothetwelk door Ilobb is opengestoken. De Engelsche sme den zijn niet te wel in hun’ schik over de behendigheid van dezen Amerikaan. De Engelsche kapitein Garrclt van het 46ste regementte Preston in garnizoen had met de officieren van dal korps eene weddingschap aangegaandat hij binnen 24 uren van daar naar Liverpool en terug 64 Engelsche inijlen zon loopen. Dien ten gevolge begaf hij zich op ce- ncn avond om 8 uur op weg, en hoewel het regende en storm achtig weer was, zette hij zijnen marsch voort, en keerde den volgenden dag, ’s avonds kwartier voor 7 uur, in de kazerne terug, hebbende hij den togt in 22| uren volbragt. Men verneemt zegt de ÏV. Rott. Courant dat tegen den per soon van E. Meetorredacteur der Zierikzeesche Nieuwsbode door de arrondissements-regtbank te Rotterdam een bevel tot gevangenneming is verleend ter zake van diefstal. In den avond van 30 Aug. is, uit het Fransche leger, le Breda le- ruggekomen de heer Booms2de luitenant bij het aldaar in garnizoen liggend 7de regement infanterie, en werd nog dien avond, door het regeinents-hoornmuzijkmet eene serenade vereerd. Zoo als men weetheeft de heer Booms aan de on- laags plaats gehad hebbende expeditie der Franschen tegen de KaLijleu in Afrika deelgenomen en is, wegens zijn gedrag, niet alleen loffelijk vernield maar ook met de orde van het legioen van eer versierd. Een Fransch dagbladover liet onlangs te Londen opgerigt genootschap, om het eten van alle vleeschspijzen of dierlijk voedsel tegen te gaan, sprekende, ein digt zijn artikel aldus: Wij herinneren ons te Parijs een En gel ch geneesheer gezien te hebbendie eene aanzienlijke for tuin bad gemaakt, door het verkoopcu van pillen, alleen door heslandtleelen uit het plantenrijk zamengestcld. Een karikatuur stelde zijne patiënten destijds voor, als zich in vollen bloei bevindende, dat is le zeggen, geheel bedekt met wortelen, rapen, aardappelen enz., om van de goede uitwerking der gje- nccsiiiiddelen, te getuigen. Misschien ziet men eerlang geheel de wereld in eenen gi ooien moestuinen al de daarin wonende menschen in weelderige groente verkeerd, terwijl men voorts, na betoogd te hebben dat het aan den mcnsch verboden is de dieren lot voedsel te gebruiken, zal gaan beweren, dat de dieren volkomen geaegligd zijn om de tnensch op te eten. Men maakt te Parijs eenen aanvang met het opriglcn van ma- lighcids-genootschappcn.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1