NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1851, No. 73. Woensdag den 10 September. Ij lj I r i r L acht gensdarmes uiteen- BINNENLAND. i BUITENLAND. 6 t L 3 6ff *s Echter vond hij hij moest weldra Vijftig manschap en 8e- 5 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Aboiiueinents-prijs voor-3 maanden/1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nummers 7J. cent. Prijs der Advertentienvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 centsbehalve 35 cents zegclregtvoor iedere plaatsing. drie policie-agenten en gejaagd. LONDEN29 Augustus. De stedelijke raad van Birmingham heeft dezer dagen het voor stel van een zijner leden behandeld: of bet niet raadzaam zou wezen een gedeelte van het batig slot der ontvangsten van de tentoonstelling te bezigen voor de oprigting eener groote nijver heidsschool. Dit voorstel werd met geestdrift toegejuicht. Er werd onmiddellijk in dien geest eene petitie opgcsteld en geteekend. In Man chester, Dull en Liverpool maakt men zich ge reed dit voorbeeld te volgen. LONDEN, 30 Augustus. In het Indisch de partement, op de tentoonstelling, is toevalliger wijze eene ontdekking gedaan, die de kunst waarde van een der artikelen niet weinig ver hoogt. Er was een allerprachtigste dolk, dien men algemeen voor een’ staatsie-dolk en geens zins voor een allergevaarlijkst wapentuig hield nu wil liet toeval, dat een bediende, met het oppolijsten bezig op eene veer drukten da delijk springen er vier tweesnijdende messen te voorschijn, en verandert de dolk zelf in eene vierkante scherpe vlijm het pronkwapen is ver dwenen, en een der gruwelijkste, maar een der allervernufligst gevonden moordtuigen is daar. LONDEN2 September. Het comité der Spaansche schuldeischers heeft van zijnen agent te Madrid de volgende mededeeling ontvangen Ik heb den minister van financiën en som mige leden van de publieke schuld gezien en liet is mij aangenaam u de toestemming van het gouvernement te kunnen melden dat de cou pons der nieuwe schuldbrieven even als vroeger ook te Londen en te Parijs, in p. sterl. en in franken betaalbaar zullen zijn. De maatregelen tot de conversie zullen zoo spoedig mogeiijk en wel te LondenParijs en Amsterdam plaats hebben.” Op liet feestmaal na de inwijding der R. Katholieke kerk te Hartlepool stelde doctor Bruggs den volgenden toast in: De gezondheid een lang leven en het heil van Pius IX! (Toejuiching). De gezondheid een lang leven en het heil van onze koningin! Vergelen wij nooit, dat er groot verschil is tusseben de geestelijke en wereldlijke magt. Toonen wij altijd de grootste gehechtheid aan onze souvereineonze wereld lijke gebiedster en de strikste gehoorzaamheid aan ons geestelijk opperhoofd, den paus!” LONDEN, 4 September. Met het stoomschip Humboldtgisteren te Southampton aangeko men beeft men berigten ontvangen uit New- York loopende tot den 23 Augustus. Er heersch- te in die stad eene groote opgewondenheid ten gevolge der tijding, welke men aldaar uit Ha vana ontvangen had dat 50 Amerikanen die in vier sloepen te Key Levesaa gevangen geno men waren ter dood zijn gebragt. Zij werden op het kasteel van Altareo ten aanschouwe van 20,000 personenop bevel van den generaal Bastillas, doodgeschoten. Deze ongelukkigen maakten een deel uit van de expeditie des generaals Lopez die op omtrent 50 mijlen van Havana geland was, in de mee- ning dat de gouvernementstroepen zich uit die streken verwijderd hadden. zich hierin teleurgestelden een bloedig gevecht leveren. pen zochten hun behoud in de sloepen, doch zij werden gevangen genomen en zoo als ge meld is doodgeschoten. Te New-York werden er thans talrijke volksvergaderingen gehouden om liet gouvernement te verzoeken wraak op de moordenaars der Amerikanen te nemen. Man nen uit de volksklasse liepen door de straten met groote banieren waarop de woorden te le zen stonden Het bloed der 50 Amerikanen schreeuwt om wraak.” De namen der vermoor de manschappen zijn in de dagbladen van New- York opgenomen. Men vreesde voor onlusten in New-Orleanspn de troepen waren gereed, om op het eerste teeken te handelen. PARIJS 3 September. Er is een uitgebreid complot tegen de veiligheid van den slaat, het welk in Frankrijk en het buitenland vertakkin- werd niet alleen de leeraar der Christelijk Afge scheidenen uit het naburig Genderen, maar ook de predikant dezer gemeenteds. C. H. van Dam tot die plegtigheid genoodigd. Behalve een groot aantal bloedverwanten en vrienden brasten beide leeraars het lijk mede ten grave. Te huis gekomen werd op verzoek van den huisvader, ouderling der Afgescheidenen, het voorgebed door den predikant van Nederhemert en liet nagebed door den leeraar der Afgeschei denen verrigtterwijl beurtelings door beide hoofdstukken uit Gods Woord en Christelijke toespraken tot de bedroefde betrekkingen deelnemende vrienden werden gelezen en houden. Deze begrafenis-plegligheid liep af tot genoegen en stichting van meer dan zestig zoo Hervormden als Afgescheidenen en beide her ders gaven elkander de hand met de verzeke ring, dat zij eenige uren niet zonder nut en genoegen in elkanders bijzijn hadden gesleten. Mogt toch bij verschil van rigling en gevoe lensde waarheid meer in liefde worden be tracht, vooral in onze dagen.” USKWERD, 30 Augustus. Heden morgen, omstreeks 7 uur, brak in deze omstreken een hevig onweder los, met dat ongelukkig gevolg, dat de behuizing van den landbouwer Nicolaas Sytsema te Uithuizen in brand geraakte, welke brand zoo in hevigheid toenam dat de schuur met de aanzienlijke hoeveelheid graan welke er in geborgen was, tot den brandgevel toe, in eenen zeer korten tijd geheel vernield was de gereedschappen enz. zijn gereden naar men verneemt is de schuur voor brandschade verzekerd. Opmerkelijk is het, dat de brandkas, welke te Uithuizen gevestigd en in 1795 is opgerigt al sedert jaren de interessen van het kapitaal hetwelk genoemde kas bezitgroot ƒ20,000 jaarlijks uitkeert, doordien er sedert de oprig ting nog maar één brand is geweestdit is al- zoo eerst de tweede, daar bovengenoemd pand ook in deze kas was ingeschreven. ASSEN, 5 September. Op de jaarmarktjl. dingsdag te Norg gehouden, waren vele runde ren en ook vele paarden in liet bijzonder veu lens en enters aangevoerd het hoogst ongun stige weder was echter hinderlijk, zoo voorden aanvoer als voor den handel. In paarden was dan ook niet veel omzetvoor werkpaarden werden ƒ70 tot ƒ100 besteed. In runderen was de handel williger; de prijzen waren ech ter gedruktvroegmelkte koeijen golden van ƒ70 tot ƒ90, ja eenigen tot ƒ100. WEENEN, 2 September. De Zigeuners (Hei denen) hebben na eene rust van nagenoeg 400 jaren weder den togt naar andere gewesten begonnen. Afgeschrikt door de reorganisatie van Hongarije, zwerven zij bij geheele horden in de Oostenrijksche monarchie rond en trach ten gelegenheid te vinden, om naar Egypte over te steken. Gewoon zijnde, om het weinige, wat zij lot bun levensonderhoud behoeven met de minst mogelijke moeite te verwerven, zagen zij zich streng in het oog gehouden en dit bragt hen tot het besluit, om hunne tegenwoordige bulten te verlaten en hun oude vaderland uit hetwelk zij voor vele eeuwen door eene onbe kende magt verdreven werden weder op te zoe ken. Zij spreken van niets als van het nieuwe vaderland waar geen grenzengeen paspoorten en geen gendarmes zijn. BERLIJN, 4 September. Men schrijft uit Koningsbergen dat de vrije gemeente aldaar scherp in het oog gehouden wordt, zoo zelfs, dal de policie eene vergadering der vrouwen- vereeniging tot krankenverpleginggehouden ten huize eener dame tot de vrije gemeente behoo- rendeuiteen heeft doen gaan. In bijzijn der agenten bad de gastvrouw de onvoorzigligheid te zeggen, dat de onzin nu waanzin werd,” en is dien ten gevolge tot eene geldboete ver oordeeld. Een-gezelschap van acht personen werd ten huize van een’predikant der vrije ge meente waar zij ten avondeten warendoor SNEEK 9 September. Gisteren avond on geveer 9 uur, arriveerde alhier, op zijne reis van Leeuwarden naar de Lemmer, Z. Exc. de minister van binnenlandsche zaken. Hij gaf een bezoek aan onzen achlingwa'ardigeu burgemees ter, den heer S. ten Cate en vervolgde zijne reisna een half uur toevens. Tot predikant, in de vacante gecombineer de gemeenten van Oenkerk Giekerk en Wijns is beroepen de weleerwaarde zeer geleerde heer T. Pijltersen predikant te Roordaliuizum. AMSTERDAM, 4 September. Op liet feest maal door de Vlaatnsche leden van het letter kundig congres te Brussel aan de Nederland- sclie leden gegevenwerd door den heer De Backeruit llazebroek in het noorden van Frankrijk, medegedeeld, dat in dat district, al waar nog eene bevolking van niet minder dan 125,000 zielen Vlaamsch spreekt, door den kan- tonnalcn raad zeer onlangs bepaald is, dat op de volksscholen onderwijs in de Vlaatnsche taal moet worden gegeven. De Franschc reiziger Mariette heeft gewig- tige ontdekkingen in de bouwvallen van Mem phis (in Egypte) gedaan en door bemiddeling van de Académie zijn hem 30,000 fr. tot voort zetting zijner nasporingen toegestaan. Hij heeft reeds een aantal bas-reliefs, eenige standbeel den en vijf honderd bronzen voorwerpen aan het licht gebragt. Maar zijne grootste ontdek king is de tempel van Serapis, en om deze uit het stof der eeuwen op te delven is hem voor namelijk de straks gemelde som ter beschikking gesteld. De prachtigste tempel dezer godheid een der prachtigste van de wereld welligt, was te Memphis. Men weet, dat binnen die wanden twaalf reusachtige goden-beelden alsmede twee prachtige spliynxen en twee ontzettende leeuwen gevonden werdenbij eene eerste opdelving maar het inwendige, dat nog nimmer is door zocht, belooft oneindig gewigliger ontdekkingen van hoog geschiedkundig belang. Uit Boskoop meldt men aan het Zondagsbl. Door de aardbeziën compagnie welke dit jaar uit 164 leden bestond, zijn, van 23 Junij tot 15 Augustusuit deze gemeente uitgevoerd als: naar ’s Gravenhage 101,811 naar Rotterdam 104,563 en naar Amsterdam 51,829 potten aardbeziën welke te zamen hebben opgebragt eene waarde van ƒ10,985,78. Buitendien wordt er nog eene beduidende hoeveelheid naar Ley den Gouda en andere plaatsen vervoerd. Hoe wel er dit jaar buitengewoon veel aardbeziën geplukt zijn, is de prijs van dezelve zeer gering geweest, en overtreft de opbrengst geenszins die van gewone jaren. ROTTERDAM 5 September. Uit liet dezer dagen openbaar gemaakte verslag van het Ne- dcrlandsche Zendeling-genootscbap blijkt, dat hetzelve in eenen gunstigen toestand verkeert. De inkomsten waren geklommen tot de aanmerke lijke som van 89,980.93 j dus nog 17,924.39|- boven die van het vorige jaar; de uitgaven be droegen 81,625.89en bleven ƒ14,530.09 be neden die van het vorige jaar, zoodat er een batig saldo van ƒ8,355.04 overig bleef. Onder meerdere giften ‘en legaten was er een van ƒ14,000 aan het genootschap ten deel gevallen waardoor vooral dat jaar de inkomsten zoo aan zienlijk geweest zijn. Bijna 500 plaatsen van ons vaderland leverden aan contributiën en maan- delijksche collecten de som van ƒ29,392,37 terwijl de Pinkster-collectenin vele gemeenten gehouden 6,351.15 beliepen, en er door de hier en daar bestaande hulpgenootschappen 3,369.20 werd bijgedragen. Ook het Neder). Bijbelgenoot- schap bleef medewerken en toonde zich steeds bereid den arbeid der zendelingen door ruime toezending van Maleische en Javaansche Bijbels te ondersteunen. UTRECHT5 September. Uit Nederhemert berigt men 3 dezer. Dezer dagen had alhier de begrafenis plaats eener oude Afgescheidene vrouw en huismoeder. Door haren echtgenoot en zoonbeide tot die gezindheid behoorende

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1