ADI'EHTENTIE-BUD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN Hyensdaij den 17 September. 1851. No. 75. e Jaargang^ t BINNENLAND. BUITENLAND. is op over 1 onder de stem den I i Wat na jaren i werking van Door de regtbank deswege in de dubbele geldboete •veroordeeld, is hij gisteren, bij arrest van liet der parlementai liet spreekt wel eene IJLST 10 September. Getal uitgebragte briefjes, ter benoeming van zeven leden van Gemeente-Raad 85. Van onwaarde verklaard 1. Volstrekte meerderheid dus 43. üitgebragt op de lieeren W. Ringnalda 80 J. W. Oppedijk 77 en I’. C. de Jong 60. Herstemming over de heeren G. ten Cate II. B. Stellingwerf!", J. S. van der Velde, T. W, ten Kate, M. W. Hoekstra, K. S. Lanting, D. IJ. van Randen M. R. Groenveld en P. II. Wesse 11 u s. GRONINGEN, 11 September. Terwijl dings- dag avond te acht ure de 13jarige jongeling Aiftje Douwes Venhuis, scheepsjongen op het korenschip van Uithuizen op Groningen, in liet Boterdiep alhier het schip wilde zwaaijen had bij het ongeluk op deze wijze over boord te vallen. Oogenblikkelijk was een groot aantal menschen bijeenmaar niemand deed zich als redder voor, totdat Hillebrand Blijkens kuiper aldaar, het ongeluk opmerkte en dadelijk te water sprong. Doordien het duister was, kon hij den drenkeling in hel eerst niet vinden maar het gelukte hem, na herhaalde pogingen, den jongen van onder liet water op te halen. Zeer waarschijnlijk ware deze knaap verdronken zoo niet genoemde persoon zich als redder had opgedaan. Dit is reeds de zesde maal dat Rij- kens drenkelingen redde Deze Courant verscnijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Aboonenients-prijs voor 3 maanden1.40 buiten de Stad franco /1.65, enkele nommers 71. cent. MADRID 5 September. De vrees voor ee- nige woelingen is hier nog niet geweken. De Nacion zegt, dat een aantal agenten zich inde voornaamste sleden des lands genesteld hebben met het doel, om eene omwenteling tol stand te brengen zij handelen daarbij in naam van een boog geplaatst persoon, dien zij niet noe men, doch die niemand anders dan Espartero zijn kan. Volgens de Nacion heeft noch de progressiatische partij noch Espartero deel aan deze handelingen die niet anders ten doel heb ben dan om Spanje wederom in een burger oorlog le wikkelen. LONDEN, 10 September. In liet Nederlandse!» gedeelte van de tentoonstelling bevindt zich, zegt de Morning Chronicleeene verbazende palrijzen-pastei welke ongeveer 400 pond weegt en waartoe niet minder dan 200 patrijzen ge bezigd zijn. Dezelve is ingezonden door den heer W. II. A. Jansen te ’s Hertogenbosch. Uit dit product blijkt, hoever genoemde heer het in de kunst gebragt heeft, om artikelen van provisie langen lijd in goeden staat te be waren dewijl dezelve, volgens de verklaring van den inzender, 50 jaren in goeden staat kan gehouden worden. De wijze van bereiding is naar wij vernomen hebben, uiterst goedkoop; inderdaad behoeven de artikels, om in goeden staal te blijven, niet anders dan op de gewone wijze bereid te worden, waarna zij in dozen gepakt aan de lucht blootgesteld en op den eigenaar bekende manier luchldigt gemaakt wor den. De onderhavige pastei is thans reeds zes maanden oud. De voordeelen van eene goed- koope en voldoende wijze om provision langen tijd goed te kunnen houden kunnen niet genoeg naar waarde geschat worden. PARIJS, iü September. Te Dinon overleed de gewezen prefect Charles Nócl de Lavigne: de overledene heeft bij testamentaire beschikking 300,000 francs voor gestichten van liefdadigheid bestemd. Het gisteren gemelde besluit van den pre fect van policie met betrekking tot de vreem delingen heeft onder hen niet weinig opschud ding veroorzaakt; er bevinden zich 130,000 vreemdelingen binnen deze hoofdstad waaron der 60,000 Duitscliers; de meesten hunner be legeren thans de prefectuur van policieom hunne passen te doen legaliseren. PARIJS, 11 September. Er is hier op den duur geen staatkundig nieuws van eenig belang te melden. De staat van zaken blijft dezelfde als bij sedert eenige weken was en zal waar schijnlijk nog wel eenigen tijd zoo blijven. De partijen zetten in de dagbladen baren strijd voort. Wat het einde van dat alles zijn zal is niet te voorzien. Op dit oogenblik is de staat van zaken als volgt: de gematigde legitimisten vereehigen zich met het Elysée om het tijdstip ire verkiezingen te vervroegen. van zelfs, dat aan dit verbond wederzijdsche ondersteuning bij den strijd de verkiezingen tot grondslag ligt, d. i. tingen als in de natuur, en kan alle bewegin gen maken die tot het vóórtbrengen van gear ticuleerde geluiden noodig zijn. Een blaasbalk die de plaajs der longen bekleedt, brengt door eene buis van caoul-chouc de lucht in het strot tenhoofd. De keelbanden wier zamentrekking en uitzetting mede de toonen vóórtbrengenzijn zeer kunstig aangebragt. In den mond bevindt zich een volmaakt naar de natuur gevormde long, een gehemelte, een vaste boven- en be weegbare onderkaak en lippen. Ook de neus en het neuskanaal zijn met de meeste zorg be werkt. Door 16 toetsen brengt men naar willekeur de grondtoonen voort; bij zamenstellingen tot woorden moet men soms verschillende te gelijk aanslaan. Dit met vlugheid doendebootst men de spraak naauwkeurig na. Deze volmaakte machine is in menig opzigt hoogst merkwaardig, zoowel physisch als phy- siologisch. Alle talen kunnen er mede gespro ken worden en onlangs zelfs beeft het werk tuig mei orgelbegeleiding God save the King" gezongen. MADRID, 5 September. SNEEK 16 September. In de vereenigde zitting van de beide kamers der staten-generaal van den 13 dezer, heeft de minister van bin- nenlandsclie zaken namens den koning de ver gadering der staten-generaalzittingjaar 1850/51 gesloten. Het bad Kapfenberg in Westfalen, trekt thans bijzondere aandacht. er 8000 baden gebruikt en 13,000 klimmen. zonder bekwaam zijner zieken en In dit jaar werden dit getal zal wel tot De bad-arts dr. Pabst is Inj en gelukkig in de behandeling een zeer behendig heelkundige. Met het beste gevolg geneest hij oogziekten. Onlangs verkreeg een vijfjarig blind geboren kind, door zijne hulp, het gezigt weder. Het zelfde geluk viel eene dame ten deel die tot haar 20ste jaar blind was. Men zegtdat de kroonprins van Hannover zich ook aan zijne kunst wil toevertrouwen. De geneeskundige wereld is zeer verlangend naai de uitgave van liet werk, waarin dr. Pabst zijne methode zal openbaar maken. De Noord-Amerikaansche dagbladen vesti gen de aandacht van allen, die in de Vereenigde Staten betrekkingen hebben op de noodzake lijkheid om telkens, op de adressen van brie ven bij den naam van de plaats die van het graafschap en den staat te voegen daar er in de Vereenigde Staten 25 plaatsen zijn die ge noemd worden Washington, 24 Franklin, 23 Salem, 24 Springfields, 25 Canterville19 Jackson 15 Jefferson 18 Lafaijette 10 Fill more 9 Kossuth, 10 Lowel20 Richmond, 18 Waterloo, 2 Columbia, 18 Concordiaenz. UTRECHT, 12 September. Gedurende een paar dagen is een gedeelte der Oude Gracht tusschen de Jans- en Bakkerbruggen het too- neel geweest eener wanorde, die alhier geluk kig tot de zeldzaamheden behoort. Het volk dat daar den gansclien dag maar vooral.’s avonds zamenschooliis zeer verbitterd op den aldaar •wonenden winkelier in schoenen J. P. van der Veer, en openbaart die verbittering door reeds bij herhaling "de glazen van zijne woning in te werpen met knikkers, die zij op vrij verren afstand de verlangde rigting weten te geven. De stedelijke policie heeft wel al hare krachten ingespannen om dit rumoer tegen te gaan en heeft daartoe verloogen bedreigin gen enz. zoeken dienstbaar te maken maar te vergeefs; beschimping ook dezer ambtenaren was de eenige vrucht. Door middel van mili taire maglwerd eindelijk hel volk op eenigen afstand gebonden maar dewijl ook deze zich bepaalt tot bescherming, duurden gisteren de za- menscholingcn op meer verwijderden afstand voort. Als aanleidende oorzaak van dit alles wordt verhaald, dat eene meid, die uil den winkel een paar schoenen gestolen had door hem in handen der policie is overgeleverd. Het schijnt echter, dat dit niet alleen de reden der verbit tering is maar dat het volk zich op den ge noemden winkelier wil wreken wegens onder vonden minder heusche behandeling van zijne zijde, in de uitoefening van zijn ambt als stads groefbidder. Anderen voegen er nog bij dat vroegere bewoners van huisjes, die hem in ei gendom loebehoorenzich ook nu ontevredenen bevinden. In allen gevalle is het een treurig bewijs wel ke denkbeelden van orde onder dit gepeupel gevonden worden, en het is te hopen, dal de regering in staat zal zijn krachtige maatrege len tegen dit schandaal te nemen. ARNHEM 10 September. Niet onbelangrijk js de volgende regterhjke uitspraak T. K. knecht van eenh vrachtrijder van Arnhem op Dinxper- Jo vice versa, werd onlangs te Doesburg!» over tuigd van eenen brief met de vrachtkar zijnen meester le vervoeren, te Zulphen hof van Gelderland van alle regtsvervolging ont slagen op grond, dat niet hij, maar zijn mees ter, de ondernemer zelf, had moeten worden vervolgd. WEENEN, 7 September. De Giornale van Napels deelt berigten mede omtrent de verwoes tingen die de aardbeving van den 14 Aug. aan- gcrigt beeft. Op vele plaatsen heeft deze ge beurtenis grootexschade veroorzaakt. Te Canosa werden 376 huizen en de kerk met liet daaraan grenzende klooster veel beschadigd. Te Vulture duurde de schok ongeveer eene minuut; vele huizen vielen en verscheidene menschen kwa men om. De stad Venosa is bijna half vernield. Rapolla eene gemeente van 3500 zielen be treurt ook het verlies van vele huizen en van de hoofdkerk. Te Rionero zijn ook vele ge bouwen ingestort, en den 16 had men reeds 52 lijken opgegraven terwijl omstreeks 100 perso nen waren gekwetst. Melfi is in een’ puinhoop veranderd; de inwoners, ongeveer 10,000 in getal beweenen 700 dooden en 200 gewonden. FRANKFORT, 10 September. Sedert jaren de Frankforter mis niet zoo slecht uitgeval len als ditmaal. Vele vreemde fabrijkaiiten heb ben verklaard, dezelve voortaan niet meer le zul len bezoeken. Gedurende den loop van dit jaar zijn reeds meer dan 1000 landverhuizers op kosten der BadenSche regering naar Noord-Amerika gezon den. Deze regering heeft daarbij zorg gedra gen dat zij bij hunne aankomst in New-York den noodigen bijstand hebben gevonden om zich naar die gewesten te begeven waar arbeid en onderhoud voor hen was te vinden. BERLIJN, 10 September. In de aanstaande maand zal liet derde deel van A. v. Humboldts beroemd werk, Kosmos, het licht zien. Men verzekert dat er ook nog een vierde deel zal bijgevoegd worden. Aanstaanden zondag treedt deze nestor der geleerden, met nog altijd jeug dige krachten uitgerust, in zijn 82ste jaar. STUTTGART, 9 September. -De uitvinder der beroemde spreekmachine, Jozef Faberis alhier aangekomen en zal zijn werktuig gedu rende eenige dagen ten toon stellen. Wat men vroeger onmogelijk hield heeft hij lange studie over de zamenstelling en der menschelijke spraak-organen en de samen voeging der grondioonen tot woorden door zijne machine mogelijk weten te maken die spreken zingen, ja zelfs fluisteren zoo natuurlijk na bootst dat men geene hoogére volkomenheid weiischen kan. Het werktuigdat reeds voor jaren een voorwerp van wetenschappelijke studie was voor beroemde pbysiologenals Muller, l’oggendorff en anderen beslaat uit de natuur trouw en zeer kunstig gevolgde spraakdeeleu besloten in eene menschelijke gedaante. De mond, bij voorbeeld, heeft juist dezelfde afme- Prijs der Adv erten tienvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1