EN AIWERTENTIE-RLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- Zaturdag den 20 September, 1851. No. 76. 6de j d BBBB1BB BINNENLAND. BUITENLAND. ALLERLEI. 4 wel ten aanzien van bet beheer der kolo- De laatste berigten vrij ernstigen aard. i s i i 7 e 1 3 3 t II- r Ï- lis li er ns jr ik et n n* r- n t <r e verdere voor men eene van Calais, nabij Van daar zal de het station van en daardoor in Oostenrijk doet weder eene leuning van 80 millioen de ge meen le-raad van Weenen tracht dezelve te bevorderend door de belofte aan de inwoners, die er, al is het ook slechlsvoor het laagst bedrag, 100, deel aan nemendat hunne na men met bijvoeging van het bedrag der sommen in ren ge denkboek zullen gesldd worden, dat tot blijvende herinnering’ in hel slads-archief zal worden bewaardBe keizer van Oostenrijk beeft prins Metternich verzocht, om weder te Weeneu te komen wonen. Aan de, door verscheidene geschriften bekende Poolsche schrijfsterNarcisa Zmichowskais van wege de Russische overheid de aanzegging gedaan, om haar verder verblijf in een klooster te nemen en zich voortaan niet met letterkundige bezighedenmaar liever met vronwelijke hand werken te bemoeijenwaarvoor zij alsdan een zilveren roebel daags zoude ontvangen. Volgens de Drentsche Cour.zal de minister van financiën, in de aanslaande zitting derstaten- generaalzeer gunstige mededeelingen over den financiclen toe stand des rijks doen maar tevens afraden alsnog tot belasting vermindering over te gaan. Waarom is de jonggeboren prins FRANKFORT, 13 September. Rusland tracht zich in het bezit van het Deensche eiland Born holm te stellen, ten einde van daaruit de Oost zee te bebeerschen zoo als Engeland dit door het eiland Malta in de Middellandsche Zee doet. BERLIJN, 14 September. De onderhande- lingen betreffende de definitive regeling der Sleeswijk-Holsteinscbe aangelegenheden lusschen Duiischland en Denemarken worden tegenwoor dig hier voortgezet. Graaf Bille Brahe, die voor een paar dagen eene bijzondere audiëntie bij den koning gehad heeft, is van wege Dene marken met de afdoening van deze aangelegen heden belast. Denemarken moet geneigd zijn om het stendische beginsel in Bolstein te hand haven bijaldien men aan hetzelve de regeling der aangelegenheden in Sleeswijk wil overlaten. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za terdag. Abonnernents-prijs voor 3 maanden f 1.40 buiten de Stad franco fl.tia, enkele noinmcrs 7cent. het hulpgeschrei door hetzelve aangeheven te zijn heengegaan. Het kind is echter gelukkig gered. De beschuldigde is 40 jaren oud het feit zoude den 2 Julij II. gepleegd zijn. AMSTERDAM, 16 September. De Russische graaf Orloff heeft onlangs aan den keizer een jong pianist, uit Wallachije geboortig, voorge steld. Hij beet Frederik Bolz en bezit 4 handen met 10 vingers. Deze vierhandige pianist is tot op den ouderdom van 20 jaren door eeneu Griek- schen priester opgevoed. Hij leerde hem het orgelspelen; daarna arbeidde Bolz alleen voort, en werd een eerste virtuoos. Hij maakte zelf eene piano van 8 octaafwaarop hij zonder moei te speelt, daar zijne voorarmen een derde lan ger zijn dan de gewone armen. Gedurende acht jaren studeerde hij 8 uur per dag, zonder zijn instrument te verlaten hij at onder bet spelen zijn soep, die hij met eene hand nuttigde, ter wijl de anderen voortspeelden. De eerste reg- lerband heeft de methode van Liszt; de eerste linker, die van Emile Prudent de tweede veg- ter die van Thalberg, de tweede linker die van Chopin. Deze verschillende methoden brengen een verwonderlijk effect te weeg. De Grieksche priester, die hem heeft opgevoed, is verleden jaar gestorven en liet hem een klein vermogen na de vierhandige kunstenaar kocht daarvoor diamanten ringen. Hij doet die aan als hij speelt zoodat hij door de straalbreking van het licht zich als in een’ diamanten regen beweegt. In den aanstaanden winter zal dit wonder in Parijs te zien en te hooeen zijn, alwaar het zeker een bovennal uurlijke sensatie te weeg brengen zal. HELDER, 13 September. Aan schipper Buis en loodsen, van de loodsschuit no. 6 is heden door den heer J. T. Zuruiiihlen vice-consul van Spanje, uitbelaald eene som van f 110, als gunstgeschenk van het Spaansche gouvernement voor het redden en verplegen van twee man der equipage van de op den 10 Dec. 1850 op den Haaks verbrijzelde Spaansche brik Gua dalupe. HELDER, 16 September. Nopens het vallen des aannemers van den toren der nieuw gebouw de kerk te Huisduinen waarvan voor eenige dagen melding is gemaakt, is de opmerking achterwege gelaten dat de man van eene hoog te van ruim tachtig voeten juist lusschen eenige palen en schragen viel, welke hem, ware hij slechts eenigzins ter linker- of ter regterzijde ter neer gekomen noodwendig hadden verplet terd gelukkig of liever wonderdadig kwam hij in het mulle zand en met eenige, hoezeer naar men hoopt niet gevaarlijke inwendige kneuzin gen vrij. BREDA, 16 September. De oogst van boek weit en haver is voor het grootste gedeelte bin nen gehaald. Beide producten, vooral het eer ste, vallen bij uitstek mede. Ook het late aard- appelgewas is goed en geeft een’dubbelen oogst geen zweem der vroeger geheerscht hebbende ziekte heeft men lot nog toe bespeurd en al gemeen koestert men de hoop dit jaar goedkoop aardappelen te zullen eten. Uit het naburig Zevenbergen verneemt men dat ook aldaar de kleiaardappelen zoo in kwaliteit als in kwantiteit medevallen. De instandhouding der integriteit van de Deen- sche monarchie is de eerste voorwaardeen De nemarken verstaat die integriteit in dier voege dat Duitschland zich voortaan om den loop van zaken in de hertogdommen niet meer zal be kommeren en van alle tusschenkomst in den vervolge zal afzien. Hier en te Weenen schijnt men echter niet willens te wezen, om het Duit- sche element in Sleeswijk-Holslein prijs te ge ven. Daar ook ten opzigte van het vraagstuk der troonopvolging tusschen de Duitscbe rege ringen en het kabinet van Kopenhagen, geene eenstemmigheid bestaatis het ligt te begrijpen dat de onderhandelingen maar tragelijk vorde ren. LONDEN, 13 September. Er is thans weder ernstig sprake van het aanleggen van den elec- trischen telegraaf onder zee naar Frankrijk. De heeren Crampton en Wollaston, de ingenieurs die het noodige daartoe in gereedheid hebben doen brengenhebben onlangs de kusten vatt beide zijden onderzochtom de beste punten tot vasthechling op te sporen. Zij hebben zich daarbij van de voorlichting kunnen bedienen van den kapt. Bullock, die juist bezig was met de opneming van het Kanaal en wiens stoom- vaartuig the Fearless, ter hunner beschikking is gesteld. Het best gelegen punt aan de En- gclsche kust, zoowel voor den spoed van over making der tijdingen als voor vrijheid van wer king, is geoordeeld het Zuid-Voorland. De lijn kan daar perpendiculair door een schaft der klip loopen, met een korten tunnel eni. zorgen aan de Fransche kust heeft plaats, op vier mijlen afstand het dorp Sanngategekozen, lijn onder de duinen heen naar den telegraaf te Calais geleid regtstreeksch verband gebragt worden met bet netwerk van telegrafen dat van deze plaats met de voornaamste steden van het vaste land in gemeenschap is. De lijn van Zuid-Voorland naar Sanngate wordt geacht het minst aan toe vallen te zijn blootgesteld. PARIJS, 14 September. Te Orleans, is zon der pracht, zonder eenige redevoering, maar te midden eener algemeene deelneming, bet standbeeld van Jeanne d’Arc, onthuld. Men verzekertdat het gouvernement de lieer Petin bepaaldelijk bet verlof geweigerd beeft, om proeven te nemen met zijn lucht schip. Men vreesde, dat daaruit ernstige onge lukken zouden ontstaan. De beer Petin zou zijne proef ondernomen hebben met eene stoom machine en drie ballons, met ontvlambaar gas gevuld. Thans zal hij zich naar men verneemt naar Engeland begevenwaar hem reeds voor stellen zijn gedaan. PARIJS 15 September, uit Alexandrie zijn van een De porte heeft aan Abbas Pacha bepaaldelijk verklaard, dat hij zich moet tevreden stellen met de rol van eenvoudig onderkoning van Egyp te, die, even als alle andere pacha’s aan den divan onderworpen is. Men is ontevreden over het tractaat betreffende den ijzeren spoorweg van Suez, hetwelk hij met eene Engelsc.be maat schappij gesloten heeft, en het zou wel eens kun nen gebeuren dat de porte deze overeenkomst als nul en van geener waarde beschouwde. SNEEK, 19 September. Verleden woensdag avond had alhier plaats het tweede openbare examen van de leerlingen der zangschool van den verdienstelijken blinden organist, den jeug digen muzijk-onderwijzer B. TfllERENS. Werd reeds in het vorige jaar, toen deze voor het eerst eenige proeven van zijn onderwijs en de vorderingen zijner leerlingen gaf, de verwach ting van velen overtroffen nog veel meer was dit thans het geval bij de talrijke schare welke met belangstelling en toejuiching die proeven heeft bijgewoond. Mogt nog bij sommigen het vooroordeel heer- scliendat, ten opzigte van liet onderwijs in zang en muzijk de blinde noodwendig zou moe ten achterstaan bij hen die boven dezen met goede oogen zijn bevoorregtwij vertrouwen dat niemand die liet examen beeft bijgewoond dit langer zal koesteren, maar daarentegen de overtuiging hebben medegenomen dat de blin den die zoo vele voorregten moeten missen juist voor de muzijk vaak eenen bijzonderen aanleg en bijzondere geschiktheid schijnen te be zitten. Wij hebben ons inderdaad verwonderd hoe de jeugdige blinde, na een onderwijs van slechts twee jaren aan grootendeels geheel onkundigen ons zoodanige vruchten van dat onderwijs kon doen hooren die, wat de zuiverheid van stem men en de vastheid in maat betreft, niets te wensclien overig lieten. Wat het onderwijs in de gronden der muzijk betreftook daarvan de den ons de enkele gegevene proeven de beste verwachting koesteren terwijl de keuze der lie deren van liet gevoel en den goeden smaak van den heer TntERENS getuigde. Ook bet muzijk- stuk op de piano, door twee der kweekelingen uitgevoerd werd regt goed gespeeld zoodat het daaruit blijken kon hoe ook dit onderwijs aan den blinde zeer goed kan worden toevertrouwd. Met vrijmoedigheid meenen wij dus den jeug digen blinden onderwijzer aan onze stadgenoo- ten te kunnen aanbevelen hem toewenschende dal hij meer en meer in staat gesteld worde, om alzoo overeenkomstig zijn verlangen nut tig werkzaam te zijn. ’s GRAVENIIAGE, 15 September. Het heeft Z. M. goedgunstig behaagd, bij gelegenheid der doopplegtigheid van den jonggeboren prinsaan den heer burgemeester dezer residentie te doen ter hand stellen eene som van twee duizend gulden ten behoeve der algemeene armen van ’s Gravenhage. AMSTERDAM, 16 September. Wij ontvangen per telegraaf berigt uit ’s Hagedat de heeren Boreel Luijben en Van der Linden in de hier opgegeven volgorde, kandidaten zijn voor het voorzitterschap der tweede kamer. In de zitting van de eerste kamer der sta- ten-generaal op heden, heeft de heerjhr. mr. J. C. Martens van Sevenhoven benoemd tot voorzitter gedurende de tegenwoordige zitting, gemelde betrekking aanvaard met bet houden eener toepasselijke aanspraak waarin hij kortelijk aanstipte de gewigtige werkzaamheden die de kamers gedurende de geopende zitting zullen te vervullen hebben. Hij wees op de ontwerpen, die bereids in de vorige zitting waren aangebo den en die op nieuw zullen worden voorgedra gen op de belangrijke werkzaamheden aan de behandeling der staatsbegrooting voor 1852 ver bonden, en op de ontwerpen die, ter voldoe ning van het 5de add. art. der grondwet, zul len worden ingediend zoo het onderwijs, als nopens uien. Hij rekende dan ook in de vervulling van zijne laak, op de medewerking der kamer die hij als voorzitter eener afdeelingsteeds had mogen genieten. Naar wij vernemen, zal den 24 Sept., voor het provinciaal geregtshof alhier, leregt slaan zekere Dirk Bleekendaal die beschuldigd wordt zijn zesjarig kind over de leuning van eene brug, buiten de •Zaagmolenspoort alhier, in een breed, diep stroomend watermet moed wil, te hebben geworpen en niettegenstaande Prijs der Advertenticnvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1