EN A0VERTËNT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- dc Jaargang. Woensdag den 24 September, 1851. No. 77. 1 in nl. e S BINNENLAND. De maatschappij lot '1 der ren heeft de heer het lidmaatschap van konings het jaar 1852 Naar men i de Evang* dag den een’ aan- den tijd van J. B. Alberdingk te Aai de uitvinding van een horizon- De constructie moet sierlijk, zeer eenvoudig zijn op eene voorzien in al de bestaande ongemakken der bekende verticale windmolens, en als op I De gang moet verbazend ligtsnel lig zijn de beer L. M. F. Plate, tot het vijfde lid der commissie verklaard en heeft dezeeven als de overige leden de gedane benoeming aange nomen. Daarop is besloten den gouverneur-generaal bij adres te verzoeken het beschermheerschap der afdeeling te willen op zich nemen en zijne hoogheid den hertog van Saxen Weimar Eise nach het honorair lidmaatschap der maatschap pij aan te bieden. Voorts is de commissie van voorloopig bestuur -belast, met bet ontwerpen van de huishoude lijke wetten der afdeeling, ten einde, in eene nader te houden vergadering in beraadslaging te worden gebragt terwijl al verder is goedge vonden om nadat die wetten zullen zijn vast gesteld het onderzoek en de overwegingen te doen aanvangen, nopens de wijze, waarop de afdeeling vooreerst het meest nuttig werkzaam zal kunnen zijn. Zoo is binnen weinige weken eene vereeni- ging tot stand gebragtdie in vele en velerlei opzigten zeer nuttig zal kunnen werken; de belangstelling, welke daaromtrent aan den dag is gelegd belooft eene strekking bij de leden om van alle zijden mede te werken tot het beant woorden aan bet doel, dat men zich in den geest der loffelijke maatschappij Tot Nut van 'l Algemeen, met het oprigten eener afdeeling te dezer plaatsebeeft voorgesleld. Wij zijn in de gelegenheid gesteld mede te deelen dat de gouverneur-generaal het bescherm heerschap welwillend heeft op zich genomen, en uit eigene fondsen ter beschikking van het de uitgaven zoo veel mqgeiijk te bezuinigen. Z Exc. treedt in ee|ie vergelijking der uitgaven van betjaar 1847 en 1850 en geeft als resultaat op dat na aftrek der buitengewone uitgaven in beide jaren in 1850 ruim 3 millioen minder is uitgegeven. Z. Exc. wijst verder op de uitwerking, wel ke sommige wetten gehad hebben. Ilij wijst in de eerste plaats op de postwet. Die wet beant woordt aan de verwachting. Over een vol jaar was het getal brieven meer dan het dubbele van het vorige jaarvoor het buitenland was de vermeerdering minder aanzienlijk met uit zondering alleen van Duitschland. De geldelij ke opbrengst, volgens het nieuwe tarief, over trof die van vroeger met ruim 5 duizend gul den bet nadeel alleen ligt in de meerdere uit verkregen door de heeren D. Rees, mr. J. F. W. van C. H. G. Steuerwald. van Nes zich ter van de aanneming --i opgaf, dat alle kooplieden smokkelden, schijnt ook door bet aan de grenzen over het algemeen, heerschend ongelukkige gevoelen geleid te zijn, dat een eed, in eene belastingzaak afgelegd, m nder heilig is.” Vroeger hoorde men toch dik wijls op de grenzen zeggen: Een smokkeleed kost een daalder!!” Met betrekking tot bet onderwerpelijk geval willen sommigen beweren dat het toch wel beter ware geweest, indien men een’ zoo bekenden smokkelaar den eed niet had doen afleggen. BATAVIA, 23 Julij. De maatschappij lot Nut van t Algemeen heeftdoor bare werk zaamheden in Nederland krachtdadig medege werkt lot vermeerdering van het volksgeluk, zoowel door voor de verstandsontwikkeling, als voor de stoffelijke welvaart van den zoogenaam- den minderen stand zoodanige instellingen te vestigen, als naar plaatselijke omstandigheden liet meest doelmatig werden geacht, en waaronder in de laatste jaren die welke strekken konden om armoede voor te komenook eene eerste plaats beslaan. Vermeencndc dat de vestiging eener afdeeling van die maatschappij te Batavia, veel goeds zou kunnen daarstellen en bevorderen welke mee- ning door een aantal aanzienlijke personen al hier wordt gedeeld hebben de heeren P. van Bees en D. van Schreven na zich overtuigd te hebben dal bij de regering geene bedenkingen tegen hun voornemen bestonden, die vestiging voorbereid en veel bijval aangetroffen zijnde thans reeds 105 personenmede uit den aau- zienlijksten standals oprigters toegetreden. In den avond van den 19 Julij jl. had de eerste bijeenkomst plaats ruim 60 leden waren tegenwoordig, en de afdeeling werd bij eene korte toespraak van den heer Van Reesvoor gevestigd verklaard. Na eene voorafgaande behandeling van de vraag, hoedanig eene commissie van tijdelijk be stuur tot leiding der zaken zou worden be noemd, en op het daaromtrent genomen besluit dat zulks bij beslotene en ongeteekende stem briefjes zou plaats vinden en dat het getal le den dier commissie uit vijf zou beslaan werd tot eene dusdanige stemming overgegaan en bleek bij het openen der briefjes, dat de meeste stemmen waren van Schreven P. van Nes, J. Muunich en De heer mr. J. F. W. zake van ambtsbezigheden der gedane benoeming verschoond hebbende is tot het vijfde heeft deze SNEEK 23 September. Z. M. heeft tot lid Van het collegie van reg. over het buis van ar rest alhier, in plaats van wijlen mr. W. F. Keuchenius benoemd mr. Petrus Simeon Noyon subslituut-officier bij de arrondissements-regtb. ter dezer stede, Dezer dagen is door Z. M. den koning octrooi verleend voor den tijd van 15 jaren aan de heeren T. J. en sterdam voor talen windmolen, niet kostbaar en doelmatige wijze de geschiktheid hebben zoowel in de stad op het veld geplaatst te kunnen worden. I en regelma- en de kracht, op eene middelmatige schaal aangebragtdie van 15 gewone windmo lens te boven gaat. Het Handelsblad meldt het volgende: Men verneemt met belangstelling, dat inden Anna Paulowna polder, en wel in het 61ste onlangs publiek verkochte perceelen spo- zouden aanwezig zijn van eene stad die vroegere eeuwen bij de uitbreiding van het meer Flevo, welligt door den Allerheiligen vloed, zoude verzwolgen geworden zijn en toen maals den naam van Verona heeft gedragen. Er zjjn nadere onderzoekingen deswege ingesteld. ’s GRAVENHAGE 20 September. De twee de kamer der staten-generaal heeft gisteren geene zitting kunnen houden. De minister van finantiën heeft, wegede staats-begrooting voor aangeboden. JI ij geeft in de eerste plaats een kort over- zigt van den toestand van ’s rijks fiinanciën en vestigt daarbij de aandacht op vroegere dienst jaren. liet te kort van 1848 is op 1 Januarij 1850 versmolten tot op ƒ328,000. Het jaar 1850 heeft bijzondere goede inkomsten opgele verd. Daarin is bezuinigd eene som van ruim ƒ1,632,000. Ook de middelen hebben dat jaar Na aftrek van al- vermunting enz., een batig slot van ƒ3,784,809. Ook de loopende dienst levert ee ne gunstige uitkomst op. De ontvangsten op 1 September zijn nog veel ruimer dan over de acht maanden van 1850 bepaaldelijk voor zoo veel betreft de directe belastingen zegelregis tratie sommige accijnsen enz. Deze gunstige toestand van ’s rijks financiën heeft ten gevolge gehad dat men geregeld schatkist—biljetten bui ten omloop heeft kunnen brengen. Maandelijks wordt daarmede voortgegaan. Met 1 Julij 1852, zullen zij geheel buiten omloop gebragt zijn waardoor eene aanzienlijke renle-besparing zal ontstaan. Wij hebben dus ruime stof tot dank baarheid wanneer men in aanmerking neemt de buitengewone uitgaven van 1849 en 1850, cn dat desniettegenstaande thans het tekort van 1848 geheel aangezuiverd en 1 millioen tot del ging van schuld gebezigd is, er evenwel nog een aanzienlijk overschot voorhanden is. Zeker hebben de aanzienlijke Oost-Indische middelen daartoe bijgedragen. Maar ook voor een zeer aanzienlijk deel is de oorzaak daarvan geweest het streven der regering, om mqgeiijk te bezuinigen. vergelijking der uitgaven 1850 en I gavenhetgeen echter opgewogen wordt door het meerder gemak en nut voor de ingezetenen. De werking der scheepvaart-wetten kandaar zij nog geen vol jaar gewerkt hebben moeije- lijk in cijfers aangetoond worden. Wat echter aanvankelijk reeds blijkt, is dat de scheepsbouw sterk vooruit gegaan is en dat de handel meer uitbreiding gekregen heeft. Ook het herstel van het muntwezen en de amortisatie van schuld zijn geregeld afgeloopen. Thans tot de begrooting van 1852 overgaan de zegt Z. Exc., dat de inrigting geheel gelijk is aan die der beide vorige jaren. De ontvang sten zijn geraamd op ƒ71,473,823 de uitgaven op ƒ69,801.236, zoodat er geraamd wordt een vermoedelijk batig slot van ƒ1,672,587. Onder de uitgaven komen o. a. voor ruim 1 mill, tot aansluiting van den Rijn-spoorweg aan dc Duit- sche spoorwegen, welke som echter niet in eens zal behoeven uitgegeven te worden. Omtrent de middelen heeft Z. Exc. o. a. ge zegd, dat de aanhangig gebleveu belasting-wet- ten op nieuw aan de kamer zullen worden aan geboden. Mogten zij worden aangenomen dan zou zulks eeuige verandering in de inrigting der begrooting brengen. AMSTERDAM, 18 September, verneemt, zal het 25jarig bestaan van Luthersche Nieuwe Kerk alhier, op zon 21sten dezer, met eene plegtige rede worden herdacht. Als opmerkelijke bijzonderheid voe gen wij hierbij, dat ds. Roll, die de laatste maal vóór den brand aldaar predikte en de in- wijdings-rede na de herbouwing uitsprak ook thans, in plaats van den wel-eerw. heer Lentz, zal optreden. UTRECHT, 16 September. In den avond van 15 dezer had alhier het volgende voorval plaats. Twee personen kwamen bij de ambte naren der stedelijke belasting aan de Waardhar- rière en waarschuwden deze, dat er iemand met een zak met vleesch zoude doorkomen. De ijve rige beambten kweten zich met alle mogelijke zorg van hunnen pligthielden eiken voorbij ganger, die eenen zak droeg, aandoch vonden niets, tot eindelijk iemand kwam, die er veel tegen had, om zijn zak te openen, voorgeven de, dat er zich niets in den zak bevond, dat belastingschuldig was. Eindelijk maakte een der beambten den zak open en taste in denzelven, om het vleesch te krijgen maar hij greep in het hoofdhaar van eenen jongen die daarop een duchtig geschreeuw aanhief. Binnen weini ge oogenblikken was er eene groote menigte menschen te zamen gevloeidterwijl de ware smokkelaars, zoo men zegt, onder deze bedrij ven met hunne waren de poort zonder verhin dering zijn doorgegaan. GRONINGEN, 18 September. Naar wij ver nemen heeft de heer mr. B. Wichers bedankt voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten-generaal. Nopens een proces, hetwelk in de tegen woordige zitting der assises te Osnabriick is be handeld wordt van daar, dd. 14 dezer, het volgende geschreven, hetwelk wij te eerder op nemen omdat het een treurig onderwerp be treftdat ons land en ook onze provincie niet minder raakt, dan de grensstreken van het ko ningrijk Hannover. Den 9 dezer zoo schrijft men namen de zittingen van de jury hier vang. Daarin werd o. a. behandeld de zaak van den kramer Klaas Ploemers, oud 40jaren, gehuwd, uit Veldhuizen, digt bij de Nederland- sche grenzen. Ploemers, van geboorte een Ne derlander, als smokkelaar bekend, verdedigde zich in zijn half Neder- en half plat-Duitschen tongval met eene buitengewone spraakzaamheid tegen de aanklagt van meineed, die hij vóór 8 jaren in eene smokkelzaak zou hebben gezwo ren. Door een verschil met zijne mcdgezellen werd de valschgezworene eed bekend. Door 13 getuigen werden verklaringen afge legd die ten gevolge hadden dat de beschul digde schuldig bevonden en tot 4 jaren tucht huisstraf veroordeeld werd. De veroordeelde die onderscheidene malen als zijne overtuiging verre de raming overtroffen. Ie buitengewone uitgaven van heeft dat jaar nog opgeleverd De ontvangsten op 1 i j 1 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- tnrdag. Aboimemeiils-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nomniers 7 i. cent. Prijs der Advertentienvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zcgelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1