EN ADVIMNTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEÜWS- I O N iSJic. L I j jfl 1 JI Xaturdag den 27 September. 1851. No. 78. BUITENLAND. BINNENLAND. I 1 allerleiT 9 I' en 5^ J n p 6 ft lie- r r ongeval In de van Eu- Deze Coulant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abouncnients-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de .Stad franco ƒ1.05, enkele Hommers 7J cent. r de heeren II. B. Stel- T. W. ten Kate, met 72; en M. W. Hoekstra met Prijs der Advertentie»van één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. SNEEK, 24 September. De uitslag der her stemming van twee leden voor den gemeente raad is geweest als volgt: Er waren 296 stem briefjes, waaronder één van onwaarde. Benoemd zijn de heeren Willem Olivier Brunings en Hen drik Joustra beide met 148 stemmen terwijl de heeren mr. J. IL de Sitter 129 en G. N. Bouma 55 stemmen op zich hebben vereenigd. In Wijmbritseradeel zijn ingekomen 458 geldige stembriefjes. Benoemd zijn de heeren: J. A. Visser Sr., te Heeg met 4Ó8 D. G. Rols- ma te Wolsum met 352: A. S. Attemate Gaastmeer, met 322; J. S. Tromp, te Wonds- end met 307 E. W. van Popta te Goënga met 280; T. J. Rudolphite Jutrijp met 216; A. J. Boorsma te Scharnegontummet 211, en E. S. Romkeste Scharnegontum, met 190 stemmen hebbende de heerenII. R, Bosch- ma te Folsgare186; J. R. van der Plaats, te Goënga 185 H. L. Nauta te Hommerts 184; P. S. Wiersma, te Abbega, 149; I). M. Koopmans te Abbega, 132; VV. W. Visser, te Gaastmeer, 95; W. T. Zijlstra te Oppen- hvizen84, en G. A. Brouwer, teWoudsend, 16 stemmen bekomen. Te Ijlst waren ingekomen 94 geldige stem briefjes, en zijn gekozen de heeren: 11. B. Stel lingwerfmet 81 G. ten Catemet 62 54 stemmen. Ds. T. Pijttersen heeft voor de op hem uitgebragte beroeping naar Oenkerk Giekerk Wycs bedankt. In de Prov. Gron. Cour, leest men: Het Duitsche Missionsblatt” vermeldt, in een blik op de eerste helft der 19de eeuw het volgende: in de laatste 50 jaren zijn meer dan 1000 zendelingen tot de Heidenen gezonden meer dan 7000 inboorlingen hadden zij tot hulp. Omtrent 4000 Christelijke gemeenten werden on der Heidenen gesticht, met meer dan 200,000 leden3000 zendeling-scholen werden er ge sticht, met 250,000 leerlingen. In het begin dezer eeuw raamde men het getal bijbels op 4 millioen in 50 talen, nu op 32 millioen in 200 talen. Toen was voor 200, nu voor 600 mil lioen menschen de bijbel in hunne eigene taal toegankelijk. Vóór 50 jaren werd er geen pen ning besteed aan de zending onder de Heide nennu jaarlijks 5 millioen guldens, laatste 50 jaren zijn op bet vaste land ropa gedoopt 8000 Israeliten. Men verneemtzegt de Drentsche Cour. dat te Groningen het volgend nootlottig geval heeft plaats gehad: Eenige studenten waren bij elkander, toen een hunner, de heer S. over pijn in liet hoofd klaagde, en zich, ter verdrij ving daarvan het hoofd met eau de cologne waschteeen ander, om hem in eens radicaal te genezen goot den geheelen inhoud van de Resell over hem uit zoodat hij geheel nat werd. Daarop kreeg een van het gezelschap, de heer D., den noodlottigen inval om de eau de cologne met een lucifer aan te steken. Naauwelijks was dit gedaan, of op eens stond de heer S. in lich te laaije vlam, en is hij zoodanig aan het hoofd de handen en de borst gebrand dat zijn leven in gevaar moet verkeeren. ’sGRAVENHAGE, 22 September. In de vo rige week heeft de heer Wichers aan sommige leden van de tweede kamer een afscheids-diner gegeven dat toen door Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken werd bijgewoond. Gisteren hebben die heeren in liet hotel Paula (waar het vorige diner ook heeft plaats gehad) een contra-diner aan den heer Wichers gege ven dat insgelijks door den minister werd bij gewoond. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van maandag, 22 September. In de bijeenkomst der tweede kamer van den is ontvangen eene missive van den heer Wichers, houdende berigtdat hij zijn ontslag genomen heeft als lid der kamer, en daarvan kennis gegeven heeft aan den minister van bin nenlandsche zaken. Z. E. Gestr. zegt, tot dit besluit gekomen te zijn ten gevolge der voort durende ongesteldheid van den vice-president van het provinciaal geregtshof van Groningen waardoor zijne tegenwoordigheid aldaar noodza kelijk is, en hij alzoo niet naar vereischte zich kan kwijten van den last, hem als volks-verte- genwoordiger opgedragen. AMSTERDAM, 23 September. Wat men ook van den oogst zeggen moge, zeker is het, dat de granen algemeen goed uitgevallen zijn en de aardappelen beter, dan men verwacht heeft, althans dat zij eenen redelijken oogst opleveren. Peulvruchten waren overvloedig; deooftboomen zijn zwaar beladen de tuinzaden waren goed geladen wortelen en andere groenten zeer ge zegend de weiden waren steeds onafgebroken bezet met gras de eerste en tweede sneden van het grasgewas hebben meer hooi verschaft, dan er voor eigene consumptie noodig is, van daar de lage hooi prijs als: van de uiterwaarden ƒ8 a f 10 de 500 Ned. ponden binnendijks koeijen hooi f 6 a ƒ7. GRONINGEN, 22 September. Wij kunnen niet nalaten eene moedige en schoone daad te vermelden welke voor eenige dagen bier plaats vond en nog niet in een dagblad is opgenomen. Maandag den 15 September kwam hier over den Heerewegdoor de poort en in de straat, een vigilante aanrennen zonder voerman. Elk week voor de driftig galopperende paarden tot dat de heer G. Meulman buiten de Heerepoort al hier woonachtigden wagen zag naderen en besloot degene die er in mogtenzitten uit groot gevaar te redden. Hij zette daartoe een dochtertje, dat hij bij zich had, in een winkel huis, wachtte de paarden op, greep ze in de teugels en worstelde met lien eenigen tijd maar overwon ten laatste en leidde hen naar de Nieu we Munster, een nabij gelegen logement. Nu bleek het, dat twee doodelijk verschrikte reizi gers er in zaten, die hunnen redder op liet hartelijkst voor zijn waagstuk gedankt hebben, en hem gaarne geldclijke belooning hadden ge schonken indien hij dezelve voor iets van de zen aard had willen aannemen. [Uit een later berigt blijkt, dat de voerman oorzaak is van dit ongeval en deswege uit de dienst ontslagen.] Over de uitbreiding van den opstand in China, leest men in de Gron. Cour.: Met de jongste overlandpost zijn over Duitscli- land berigten aangebragt gedagteekend Canton 22 Julij waaruit het volgende blijkt: De keizerlijke troepen zijn in massa afvallig geworden en hebben zich bij liet leger der op standelingen aangesloten die 40 mijlen digter naar Peking voortgerukt zijn en wier aanvoer der toen aan het hoofd zon staan van een leger van niet minden dan 180,000 man. Godsdiens tig en nationaal fanatismus schijnt bij dezen op stand in het spel te zijn. De geloofsleer van Confucius wordt door de insurgenten in al ha re gestrengheid opgevat en beproefd baar te doen gelden. Het hof van Peking wordt door hen als ongodsdienstig en goddeloos uitgekreten. Het Christendom heeft van deze beweging in geval zij niet onderdrukt mogt worden bepaal delijk niet te hopen, veel eerder nadeel te ver wachten. De keizer van China heeft zendelin gen naar Tartarije gezonden om de hoofdlieden der Tartaren tot de meest mogelijke hulp aan te sporen. De insurgenten daarentegen hebben het voornemen alle Tartaren te verdrijven en de Tartaarsche dynastie omverre te werpen. DALEN, 21 September. Vrijdag overleed al hier in den lioogen ouderdom van 91 jaren Geesje Mepsen. Zij was de oudste in deze ge meente reeds lange jaren bewoonde zij geheel alleen eene kamer en bad tot slechts kol’t voor haren dood geene hulp van anderen noodig zij was steeds in het bezit van hare volle verstan delijke vermogens. Hare nalatenschap, ten be drage van ƒ3000heeft zij bij testament ver maakt voor het grootste gedeelte aan de diaco nie en het overige aan de kerkvoogden der Her vormde gemeente van Dalen waardoor zij al hier steeds dankbaar zal worden herdacht. WEENEN19 September. Brieven uit Ro me melden, dat daar eenige dagen geleden eene groote opschudding geheerscht en zelfs eene po ging tot opstand plaats gehad heeft, welke ech ter met behulp van eenige kompagniën Frnti- schen zonder veel moeite, onderdrukt werd. Op alle punten der stad waren oproerige publi- catiën aangeslagen. FRANKFORT, 20 September. In Beijeren wordt zeer geklaagd over het gure en zelfs kou de weder, dat daar sedert eenige dagen heerscht. In de omstreken van Regensburg is zelfs veel sneeuw gevallen. LONDEN, 20 September. Alhier is het be rigt ontvangen dat de beroemde Afrikaansclie reiziger James Richardson, den 4 Maart jl. in het dorpje Ungurutua zes dagreizen van Kou- ka de hoofdplaats van Bornou is overleden. Zijne reisgenooten dr. Barth en dr. Overweg hadden hem kort te voren verlaten om eene andere rigling te nemen. Kapitein Penny is met zijn schip de Lady Franklin, den 19 te Woolwich aangekomen, en heeft vele voorwerpen aan boorddie be wijzen dat sir John Franklin aan Kaap Riley winterkwartier moet gehouden hebben. Uit Konstanlinopel wordt aan Ae Expresse geschreven dat het Oostenrijksche gouverne ment zeer sterk verstoord is over de vrijlating van Kossuth en zijne medgezellen. Volgens dat berigt, zou het de troepen op de grenzen van Servie versterkt hebbenen de porte op dit punt in het naauw zoeken te brengen. De Indische mail, die 24 Mei 11. van Lon den vertrok heeft slechts 44 dagen reis gehad. Het contract staat 56 toe. In korter tijd is de overtogt nooit gedaan. Met den handel zoo schrijft men uit Parijs is het over het algemeen ongunstig gesteld. De fabrijken ontvangen nog wel eenige orders voor den uitvoer, maar op crcdiet wordt bijna niets omgezet. Van alle zijden verdwijnt het geld van de markt, daar de kapitalisten zeer bevreesd schijnen te zijn voor mogelijke gebeurtenissen in 1852. Voor eenige dagen nam te Rotterdameene vrouwdie eenigen tijd voor den winkel van den heer Sinkei had staan kijken, een stuk broek- slof weg van de aldaar uitgestalde goederen. Een bediende uit den winkel, dit bemerkende, snelde de vrouw achterna, diezoodra zij ontwaardedat zij achtervolgd werd liet ge- sloleue wegwierp en op de vlugt ging. Tusschen Brussel en Geneve bestaat thans eene duiven-post, door welke berigten in ruim 13 uren worden medegedeeld. Voor zijn vertrek naar Weenenheeft prins Metternich verklaard, dat bij niet willens is zich in de politieke aangelegenheden van Oostenrijk te men gen dat bij echter bereid is der regering met goeden raad bij te slaan. Naar men verzekert acht hij hel doelmatigaan den geest des tijds de noodigc concession te doen. Uil Apel doorn meldt men dat het huisgezin van eenen landliouwer in de buurtschap Ut leidin den nacht van den 22 dezer verschrikt uit den slaap gewekt werd door het geroepdal een hoop heidehosschcuin de oumiddel lijke nabijheid van het huis, in brand stond. De hcidehosschen verbrandden, en men kan aanvankelijk geene oorzaak voor den brand vinden doch ontdekte naderhand op de hieminge eenen in den grond ge sloken gespleten, knuppel met een briefje, waarin men den landman aankondigdedat dit nog maar een begin was, maar dat eerlang zijne woning zou vergaan als Sodom en Gomorra. Als eene bijzondere omstandigheid wordt gemeld dat van 190!) personen in het werkhuis te Sheffield, 1047 weigerden hunne godsdienst op te geven en 13 openlijk bekendendat zij geene hadden. Onlangs had voor de criminele regtbank te Berlijn het ongehoorde geval plaatsdat een veroordeeldeop de vraag van den president of bij iets had aan te merken, antwoordde, dat hem de straf, waartoe hij veroordeeld was, te gering toe scheen. Zelfs gaf hij later te kenrtendat hij op grond daar van wilde appelleren, terwijl men hem met moeite kon bedui den dat zulk een appel geen gevolg kon hebben. In da stembus te Nieuwe-Pekela was een biljet aldus ingevuld Ons burgerhoofd J. H. de Weèrd, Wordt door mij met een stem vereerd En in ’t belang van ’t algemeen Sahenk ik aan K. M. Brouwer een ’k Voeg Abel Drok dan nevens hem Dit is ’t drietal waarop ik slem. ADVERTENTIEN. Ondertrouwd AGE THEODORES IIAAGSMA Notaris te Leeuwarden en DIEUWKE FEENSTRA. Sneek 25 September 1851. Eenige kennisgeving.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1