EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1851. No. 79. Woensdag den 1 October, BINNENLAND. j eel 11 er in eet r groote zilveren medaille 5 L e i e leii Ge’ om- 3 <7, b«j it il i- n :t zeemans-gastvrijheid te hebben aan wal heeft Heen ook en de van Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnenients-prijs voor 3 maanden f 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommcrs 71 cent. Door de gedepu- Friesland is bepaald dat op k. de eerste bijeenkomst van Prijs der Advertcntien van één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 25 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van woensdag 24 September. De lieer Jongstra blijft bij zijne voorgestelde wijzigingofschoon thans de financiële wetten op nieuw zijn ingekomen. In den loop der discussie is hem gevraagd wat hij door die an dere redenen verslond waarom eene grondige verbetering van ons belastingstelsel wenschclijk zoude zijn. Die redenen zijn inlussehen geen ge heim. Zij zijn in de stukken der regering en der kamer vermeld en hier reeds dikwijls ter sprake gebragt. Verbetering wordt niet al verlangd in het belang der schatkist, maar in dat der ingezetenen in dat van vrijheid regtvaardighcid die beide grondzuilen van ware staatshuishoudkunde. Het beginsel vrijheid is hier zelfs genoemd èn in dit ont- werp-adres èn door den geacliten spreker uit Steenwijk. En nu de gelijkmatige verdeeling. Spreker heeft reeds vroeger communisnius en socialismus bestreden omdat zij zijn schending van eigendom. Hij heeft zich evenzeer verklaard tegen eene progressive belasting waardoor naar evenredigheid de rijke meer zou worden gedrukt dan de geringer standen want ook dit is aan randing van den eigendom. Hij is tegen het een zoowel als het ander; maar nog veel meer is hij voor eene progressie der belastingen in de omgekeerde rede van het vermogen waardoor de rijke worde bevoordeeld ten koste van den min gegoede. Dit nu is ook een der gebreken van ons belastingstelsel: dit is de tweede der andere redenen, waarom verbetering wenschclijk is. Hoe veel tegenkanting nu ook zijn amende ment moge ondervinden, hij hoopt, dat een maal zijn beginsel van vrijheid en regtvaardig- heid zal worden gehuldigd. Nu werpt hij intusschen van zich af, hetgeen liet lid uit Utrecht heeft gezegd dat hij met het amende ment een geheelen ommekeer van het belasting stelsel begeerde, en liet bestaande geheel wilde doen verlaten. Deze opvatting is in strijd met het amendement. Wanneer men zegt grondige verbetering van ons belastingstelsel dan wil dit toch zeggen dat men geen ander stelsel begeert. Grondige verbetering van hetgeen bier bestaat d. i. weg te nemen de bestaande ge breken niet op den weg der verbeteringen stil te staan de belemmeringen te doen verdwijnen welke der nijverheid door liet belastingstelsel in den weg staan enz. Andere bestrijders van het amendement doen dit: 1. omdat er eene stil zwijgende overeenkomst zou bestaan om dit adres als eene bloote pligtpleging te beschouwen; 2. omdat het, na de ingekomen wetten, overbo dig zou zijn. Het eerste punt deelt spreker niet daar hij in het adres meer ziet en hem nergens van zoodanige stilzwijgende overeen komst gebleken is. Maar ten tweede, vraagt hij zullen dan de ingediende wetten ons terug houden wenschen uit te brengen welke nog niet vervuld zijn Het is toch nog geheel on zeker, wat liet lot van die ontwerpen zal zijn; of zij zullen strekken tot verwezenlijking der wenschen van de vertegen woordiging aangaande het belastingstelsel meermalen geuit ja dan neen. Nu is er gesproken van de aanneming van het amendement, als eene manifestatie tegen de vooringenomendheid van velen, omtrent die voordragten maar spreker moet opmerken dat eene afstemming, om die reden, dat door de ontwerpen voldaan zou zijn aan de geuitte wen schen eene veel sterkere manifestatie zou zijn dan de aanneming van liet amendement, waar bij goed- of afkeuring onbeslistwaarbij de ont werpen in haar geheel blijven. Maar ook dan zelfsindien de ontwerpen niet waren gevon den zou nog de wensch naar grondige verbe tering uitgedrukt kunnen worden zou men zich dan voor immer daarmede kunnen vergenoegen Of zouden de ontwerpen van zoodanigen aard zijn dat er nooit eenige verbetering noodig wa re dat er geene verdere schreden tot verbete ring van ons belastingstelsel meer te doen zou den zijn Spreker wil niet ligtvaardig afbre- verschillende graden en Dit besluit is op de dagorde en aangeplakt in de Hol en Chineesche talen. ’s GRAVENHAGE26 September. Eene com missie van leden der tweede kamer van de sta- ten-generaal heeft heden middag hetdoor die kamer vastgestelde adres van antwoord op de troonrede, bij de opening der tegenwoordige zit ting, aan den koning aangeboden. Op dit adres is door Zijne Majesteit den ko ning het volgende geantwoord: Mijne Heeren Ik heb met voldoening in dit adres opgemerkt de deelneming, welke de tweede kamer der sta- len-generaal aan den dag legt in de geboorte van mijnen jongslen zoon, wien ikspaart Gods gunst hem liet leven eene warme gehechtheid hoop in te boezemen aan zijn vaderlandaan dal vaderland, waaraan mijn stamhuis zoo naauw is verbonden. Ik verblijd mij tevens bij dit adres de bereid willigheid der kamer te zien uitgedrukt, om mede te werken tot bevordering van de belan gen van het vaderland. Hierdoor kan deze zit ting, onder den zegen des Allerboogsten heil rijke vruchten opleveren dit is althans mijn vurige wensch. AMSTERDAM, 25 September. Wederom werd dezer dagen aan de regenten van het Burger weeshuis alhier de halfjarige gift van II. Maj. de koningin-moeder groot f 500 overgemaakt. Dienaangaande zijn wij van goederhand onder- rigt, dat, toen gezegde II. M. in 1831 destijds als prinses van Oranje, dat gesticht met een bezoek vereerd had door Hd. als blijk van be langstelling in die nuttige inrigting eene som van ƒ1000 werd geschonken en dat die milde gift vervolgens elk jaar en dus thans reeds gedu rende een tijdvak van twintig jaren is herhaald. ROTTERDAM 27 September. Directeuren der hier ter stede gevestigde Zuid-Ilollandsche Maatschappij tot redding van Schipbreukelin- ken maar gelooft toch dat veel grondig her zien zal moeten worden. Hij wijst ten deze alleen op de patentwet. Deze dient geheel om gewerkt te worden, ten einde haar in overeen stemming te brengen met'den tegenwoordigen toestand der nijverheid. Spreker bepaalt zich alleen op dit punt, en zal de kwestie nopens de accijnsen op de eerste levensbehoeften thans geheel ter zijde laten. SNEEK30 September, teerde staten van I den 6 October e. k. de eerste bijeenkomst de nieuwe gemeente-raden in dit gewest zal plaats hebben. De minister van financiën heeft, op ge vraagde inlichtingen, beslist, dat de stukken, door de benoemde gemeente-raden nevens hun ne geloofsbrieven over te leggen bedoeld bij art. 17 der gemeentewet, moeten gezegeld zijn en, met uitzondering van het geboorte-extract tevens geregistreerd. Men schrijft uit Zwolle: Met de gevreesde en thans in ons gcheele va derland heerschende longziekte, is het in Over ijssel niet zoo treurig gesteld als wel andere jaren; dit maakt dat de kooplieden geruster zijn in het aankoopen van vee en op de stallen en markten belangrijke prijzen besteden te meer daar het hooi al lager in prijs wordt. De boekweit op de zandgronden is thans bijna ge heel binnen, en die in de veenen staat meestal aan de schove en beide buitengewoon rijk ge laden zoodat men rekent dat dooreen geno men drie-vierde schepel van de vim zal gedorscht worden. Fransche dagbladen melden uit een schrij ven van Batavia, den 23 Julij: De gouverneur- generaal heeft een besluit genomen waarbij onder de goedkeuring des konings, alle ligcha- melijke kastijdingen door het militaire wetboek voor Nederlands Indië bepaald, zonder onder scheid van nationaliteit afgeschaft zijn. De straffen die er voor in plaats gesteld zijn zijn gevangenis van verschillende graden en onder scheiden duur. geplaatst en gedrukt landsche, Maleische Jt- ils et -- MIM.g.ügT— J-L—W gen hebben in hunne vergadering van gisteren besloten te doen uitreiken De groote zilveren medaille aan D. Keus, ge zagvoerder van het hier ter stede te huis behoo rende Neder), fregatschip Europa voor de den 25 Julij II., op 25 gr. 31 min. Noorderbreedte en 40 gr. 05 min. W.lengtekrachtdadig ver leende hulp en bijstand in het redden en op zijn schip overnemen der equipage van het En- gelsche schip Jeager, te huis behoorende te Liverpool, en gevoerd door kapt. William Tho mas Bastlettvan welk schip op de reis van Calcutta naar Liverpool, in de lading, bestaan de in salpeter, suiker, rijst, raap- en lijnzaad recinus olie, enz., brand is ontstaan, met dat ongelukkig gevolg, dat dezelve, benevens het schip, door het vuur verteerd isen welke equi page hij, na geruimen tijd op de Europa, met alle mogelijke verzorgd veilig te Brouwershaven gezet. Gelijke groote zilveren medaille aan James Coppard voerende het Engelsche schoenerschip Maria, te huis behoorende te Rije, voor de be reidvaardige hulp en den krachligen bijstand op den 7 dezer verleend aan de passagiers waaronder verscheidene Nederlanders, en de equipage, te zamen een vijftigtal personen van de Engelsche scliroef-stoomboot Apollo, ge voerd door kapt. W. II. Smith op zijne reis van deze stad naar Londen den vorigen nacht op de Kentish Knock gestrand en verbrijzeld ben allen in hunnen noodlottigen toestand met al wat hem ten dienste stondaliermenschlie- vendst te verplegen en des middags veilig te Dover aan wal te zetten. Alsmede de groote zilveren medaille aan ka pitein Ingebredt Baltzerscn voerende het Noord- sche brikschip Niord, en de gewone zilveren medaille aan zijnen stuurman Casper Evensen benevens tachtig gulden om onder zijne equi page te verdoelen voor hun stoutmoedig en bijzonder hulpvaardig gedrag bij stormweder, den 21 Junij II., op 56 gr. 8 min. N.breedte en 60 gr. 1 min. 0.lengte, aangewend, in het redden der equipage van het in een zinkenden staat verkeerende Nederlandsche kofschip de Munt he gevoerd door kapitein J. K. Hazewin- kei, te huis behoorende te Muntendam komen de van Stettin en bestemd naar Lynn hun met liefderijkheid aan zijn boord te bejegenen en te Harlingen werwaarts hij bestemd was veilig aan wal te zetten. Zijnde bij deze medailles getuigschriften voogd waarin de edele daad bijzonder is schreven. Terwijl er aan onderscheidene weduwen uit het zoo weldadig fonds van wijlen mejufvrouw Ida Maria de Raalhop nieuw onderstand is verleend. HAARLEM, 26 September. De stemming voor den geneente-raad alhier, welke thans is afgeloopen mag als hoogst belangrijk en op merkenswaard worden aangezien zoowel om hetgeen voor en bij de stemming is geschied als om den uitslag. Behalve tochdat men bier het zeldzame voorbeeld heeft gezien dat in eene kiezers-vergadering de voorzitter, die een voorgesteld amendement op een reglement ter zijde wilde schuiven door de prioriteit der stemming aan het oorspronkelijke voorstel te geven zetel en vergadering ontliep waardoor de gelieele kiezers-vergadering in duigen viel heeft er ook eene onbegrijpelijke onregelmatig heid plaats gehad. Men heeft namelijk den heer E. Brink niet dadelijk als gekozen beschouwd ofschoon zich reeds bij de eerste stemming van de 921 geldige stembriefjes, (behalve eenige om onduidelijkheid ter zijde gelegd) 461 stemmen op hem hadden vereenigd en bij dus bepaald de volstrekte meerderheid had. Men heeft dien heer daarom ten onregte aan eene herstemming onderworpen, waarbij hij echter, zoowel als de andere kandidaat der algemeene kiezers-vereeni- ging de meerderheid heeft verkregen. Het ver melden van den onbegrijpelijken twijfel aan de meerderheid is van belang omdat het in strijd is met alle redeneerkundeen in het vervolg

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1