AI)VEHTENTiE-BLAD VOOR DE ST AD EN IIET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1IK EX W\v ide Jaargang. 1851. No. 80. Zaturdag den October, BINNENLAND. een BUITENLAND. 4 Totaal X Rent en De één tot 1 voor eiken regel een specie en 18 sh. 1 d. Prijs der Advertenticnvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 centsbehalve 35 cents zegelregtvoor iedere plaatsing. N F leden. en I pracht of praal zou LONDEN 27 September, penbaar gemaakt verslag van er, van ’sGRAVENHAGE, 28 September. Zondag, verliet in een rijdend danshuis in Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnenients-prijs voor 3 maanden 1.40 builen de Stad franco ƒ1.65, enkele noinmers 7*. cent. brandt, dat te zijner eere te Amsterdam zal worden opgerigt. Het geheel weegt tusschen de 7 en 8 duizend Ned. ponden. De werklie den in genoemde fabrijk zijn bij gelegenheid van het met zoo gunstigen uitslag gieten van het beeld, feestelijk onthaald. Bij besluit van sident der Fransche Puister, bevelvoerder jootschip Nijverheid FRANKFORT, 26 September. Nopens het vertrek van Kossuth en diens lotgenooten ver neemt men uit goede bronnen dat op het oo- genblik Kossuth den voet op het Amerikgansch fregat Mississippi zette, de kapitein de Ilon- gaarsche vlag beeft doen opliijschen en hem na mens zijne regering een geschenk ten bedrage van 15000 doll. beeft ter hand gesteld. FRANKFORT, 27 September. De landver huizing neemt in den Palts weder buitengewoon toe. Door de bemiddeling van den agent van één huis zijn onlangs op éénen dag ongeveer 300 personen vertrokken. liet grootste gedeelte dier personen bestaat uit jonge lieden, dienaar de nieuwe wereld geen ander kapitaal inedene- men dan twee krachtige armen en eenige kun digheden en ginds zoeken wat zij in hun va derland niet altijd vinden, namelijk, arbeid. Doorgaans zenden zij een gedeelte van hun in Amerika verdiend geld aan de in het vaderland, achtergeblevene bloedverwanten over maar het bedrag hiervan is op verre na niet zoo groot, als de aanzienlijke sommen, welke door de land verhuizers uit hetzelve worden medegenomen. Ten einde de Israëliten aan te moedigen, om zich met den landbouw onledig te houden zullen op last der Badensche regering beloo- ningen en zelfs geldelijke ondersteuningen toe gekend worden aan diegenen die zich hierop met ijver toeleggen. BERLIJN, 30 September. Prins Frcderik Willem Karei van Pruissen bet oudste lid der Pruissische koningsfamilie en laatst overgeble ven zoon van Frederik Willem IIis plotseling overleden. Hij begaf zich zondag II. na het avondeten te bed doch moest het weder verla ten door hevige benaauwdheid. Voor dat de arts, door den ontstelden kamerdienaar ter hulp geroepen verscheen was de prins reeds over- Hij bereikte den ouderdom van 69 jaren heeft schriftelijk begeerddat hij zonder begraven worden. Het blijkt uit een openbaar gemaakt verslag van het postbestuur in de hoofdstad, dat er, van 5 Januarij 1839 tot 5 Januarij 1850, in de brieven, welke door de geadresseerden geweigerd werden, een totaal van 18,170 p. st. 10 sh. 4 d. aan specie en bank biljetten en 1,226,282 p. st. 18 sh. 1 d. aan wissels enz. gevonden is, welke sommen door de zorg der post-administratie bijna allen aan hunne wettige eigenaars zijn teruggegeven. De geweiger de brieven zijn geopend en aan de onderteeke- naars teruggegeven. De brieven door de eige naars geweigerd, benevens die, welke aan geen adres hoegenaamd konden bezorgd worden zijn verbrand. De brieven, welke geldswaarde bezit ten worden nimmer vernietigd, maar na ver loop van drie jaren wordt liet bedrag in de schatkist gestort. Na drie jaren wordt de gelds waarde, welke in de brieven gevonden is, aan een’ directeur van openbare verkoopingen over- den 21 dezer, des avonds te 10 ure een’ eenigzins beschonken toestand artillerist, in politiek gekleed, een de Bagijnestraat alhier en nam een’ omweg naai de kazerne omdat hij niet voor elf ure in de kazerne behoefde te zijn. Hij werd achtervolgd door een’ burgerdie met hem een gesprek aanknoopte. Aan de Prinsessegracht gekomen schijnt liet onderhoud meer gemeenzaam te zijn geworden en zegt men dat beide personen zich op eenen stoep hebben nedergezet. Daar moet de burger bemerkt hebben, dat de militair een horologie bij zich had en de brutaliteit gehad hebben om eerslgemelde hetzelve met zooveel geweld af te rukken dat het bandje dat om den hals hing, aan stuk geraakte. In het bezit van liet horologie zijnde liep de burger in al lerijl weg, en door den militair achtervolgd wordende, sprong deze in de gracht en zwom de militair hem tot de overkant na doch be gunstigd door de duisternis mogt het den be stolene niet gelukken den dief te achterhalen. Meenendedat eene ontdekking van den dief en het horologie niet wel mogelijk zoude zijn werd door den militair van zijn wedervaren geene aangifte gedaan, en besloot bij zich een ander horologie aan te schaffen. Bij den eersten den besten horologiemaker komende, vond hij tot zijne verbazing het horologie waarvan men hem beroofd had. Nu vervoegde hij zich bij de policie en deed een verhaal van het gebeurde in den laten avond van zondag. De heer commissaris van policie Blom zich met liet on derzoek belast hebbende, gelukte het, na eeni ge personen, uit wier handen liet horologie was gekomen in die van den horologiemaker, te hebben gehoord tot de ontdekking te geraken van den vermoedelijken dader. Deze voor den commissaris van policie onmiddellijk opgeroepen en ondervraagd zijnde, moet bekend hebben met den artillerist van de Bagijnenstraat naai de Prinsessegracht te zijn opgewandeld doch zeer verward en ieder oogenblik met zich zelven in tegenspraak ontkend hebben door diefstal in het bezit te zijn gekomen van het horologie. Die ontkenlenis mogt, gelijk trouwens wel te denken is, niet balen en werd de verdachte dan ook nog dienzelfden dag naar het huis van be waring overgebragt. AMSTERDAM, 30 September. Heden voor middag hebben de Hongaarsche toonkunstenaren eenige muzijkstukken uilgevoerd in het Instituut van blinden alhier, alwaar de van het Instituut, benevens de van het gesticht voor volwassen met heeren regenten en dames regen tessen vereenigd waren. De blinde het fijnste gevoel en gehoor voor de muzijk hebbende zoo kon liet niet anders of de uitvoeringen van het Hongaarsche gezelschap moesten eenen diepen in druk maken op zoo vele van het gezigt beroof de fioorders en lioorderessen zelven beoefena ren der toonkunst. liet was een inderdaad be langwekkend en verheven schouwspel en de heer De Boer, die de kweekeiingen en verpleeg den op deze uitspanning had onthaald ontving den opregten dank van deze gevoelvolle en er kentelijke hoorders, alsmede van het bestuur; terwijl van hunnen kant de leden der Hongaar sche kapel die de inrigling bezigtigden getrof fen waren over al hetgeen zich daar aan hun verrast oog vertoonde. Eere den heer De Boer die geheel belangeloos een zoo heerlijk genot verschafte aan die velen misdeelden door de na tuur, wier ongelukkig lot echter zoo liefderijk wordt gelenigd I ASSEN, 26 September. De eigenaars van de veenen onder Appelscha en Fochtelo hebbende gewoonte dezelve bij gedeelten te verhuren. Deze veenen zijn niet geschikt om turf te gra ven maar wel om beboekweit te worden. De huurders of pachters bewerken en branden de zelve en zaaijen er dan boekweit in moetende cenvierde van het verbouwde als pacht of hum aan de eigenaars afslaan. Deze houden daar dan jaarlijks verkooping van, gelijk voor eenige da gen weder heeft plaats gehad en welke ver kooping over de ƒ3000 heeft opgebragt. Dit over het geheel nemende, mag men besluiten, dat er op die veenen voor meer dan ƒ13,000, dertienduizend guldenaan boekweit is verbouwd. Een niet onaanzienlijk kapitaalhet welk alleen door den arbeid wordt verkregen daar er geene uitschotten voor mest, als ander- zins noodig zijn. 23 September heeft de pre- republiek den kapitein Van van liet Nederlandsche gal- eene gouden eere-medaille der tweede klasse toegewezen, ter zake van het, op 27 Aug. 11. bij zeer holle zee aan boord nemen verzorgen en den 2 Sept, te Bayonne aan wal brengen van het volk uit het branden de Fransche vaartuig la Josephine. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van maandag 29 September. Aan de orde is de beraadslaging over de beide ontwerpen tot wijziging der wetten tot regeling der pensioenen bij de zee- en landmagt. Noch over de ontwerpen in het algemeen, noch over de afzonderlijke artikelen wordt het woord er langd. De ontwerpen worden ten slotte aan genomen met algemeene (49) stemmen. Alsnu is aan de orde de loting, ter bepaling van den tijd van aftreding van leden der kamer naar den rooster. Tot stemopuemers worden door den voorzitter benoemd de heeren: Rein- dersDommer van Poldersveldt, Provó Kluit Slicher v. Domburg. uitslag dier loting is als volgt, dat de eerstaftredende leden zijn, en alzoo in 1852, de heeren: Westerhoff, Van der Veen, Ypeij Huguenin Groen van Prinsterer, VanHoëvell, Van Zuylen van Nijevelt, Mackay, Dommer van Poldersveldt, Engelen, v, Goltstein Van Has selt, Smit, Godefroi Stolte, Van Hall Gevers van EndegeestVan der Linden, Poortman, Hoffman Boreel van Hogelanden Blussé Sli cher van Domburg, Storm, Gouverneur., Bols BorretDe Lom de Berg en De Poorter, en dat als later aftredende leden, in 1854, zijn aangewezen, de heeren: Zijlker, Van Heiden Reinestein Dirks, Jongstra, Sloet tot Oldhuis, De Man DullerlVan Lijnden Van Nispen van Sevenaer, Van Walchren Van Doorn Van Akerlaken, De Moraaz, Provó Kluit, Heems kerk Taets Van Amerongen Melman VVinl- gens Baud Schooneveld Lotsij Van Eek Meeussen Jespers Van der Ileyden De Lim- pens, Van Wijlick en Lnyben. SNEEK, 3 October. Bij besluit van 29 Sep tember II. heeft Z. M. goedgevonden, tot bur gemeester der gemeente Leeuwarden in de plaats van mr. J. H. van Boelens vroeger eervol ont slagen te benoemen mr. J. H. Beucker Andreae in te gaan den 1 October aanstaande. Z. M. heeft aan jhr. mr. F. H. van Beijma thoe Kingma, op verzoek, eervol ontslag ver leend als secretaris van jEngwirden en hem benoemd tot burgemeester aldaar, in de plaats van W. II. Bouricius van Idema eervol ontsla gen; aan A. Meinesz eervol ontslag verleend als burgemeester van Sloten, en in diens plaats be noemd mr. W. van Nauta Lemke; lot burge meester van Schoterland in plaats van mr. II. W. de Blocq van Scheltinga, eervol ontslagen, benoemd A. Meinesz. Uil de verschillende achtervolgens mede gedeelde hoofdstukken der Nederlandsche staats- begrooling over 1852 blijkt, dat de raming der uitgaven over gemeld jaar aldus is verdeeld: I. (huis des konings) ƒ800,000 II. (hooge colle- giën van staat en het kabinet des konings) ƒ573,956; HL (huitenl. zaken) 485,075 IV. (justitie) ƒ2.324,021; V. (binnenlandsche zaken) ƒ4.874,282.62; VI. (Herv. eeredienst, enz.) VJJ. (Katholieke eeredienst) VIII. (marine) ƒ5,475,313.33 (nationale schuld) ƒ36.162.487.89; IX. X. (oorlog) 10^400,000; XL (koloniën) 117,885.40 Xll. i tot onderwijs ^onvoorziene uitgaven) ƒ100,000. Totaal kweekeiingen verpleegden blinden 1.656,382.70^-; 554,345.68^ IX. a. b. (financiën) ƒ6,278.186 60: (onvoorziene uitgaven) 100,000. ƒ69,801,936.23. Blijkens het gedrukt 27ste jaarlijksche ver slag van het Nederlandsch Genootschap tot ze delijke verbetering der Gevangenen, bedroeg het getal leden op 31 December 1850,8481 in 34 afdeelingen. In 1850 werd aan 673 gods dienstig onderwijs en zedelijke opleiding ver leend; 895 zijn onderwezen in lezen, schrijven en rekenen in gevangenissen waar zulks van gouvernementswege niet geschiedt; aan 288 ge vangenen is eenige arbeid verschaft 336 ont slagenen hebben eene lijdelijke ondersteuning in hunne nooddruft ontvangen en 323 zijn aan een middel van bestaan geholpen van welke laat ste 17 zich deze hulp hebben onwaardig gemaakt. In de vorige week is in de fabrijk van de heeren L. J. Enthoven en Co., te ’sllage^met het beste gevolg gegoten het beeld ven

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1