I NIEUWS- EX ADTERTENTIE-I1LAD VOOR DE STAD EX HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1851. No. 81. Woensdag den 8 October, I BINNENLAND. BUITENLAND. i - Een Spaansch dag- I meer, schrift stond. De Reichs Zeitung van de staatsregeling eu- j Deze Courant verschijnt eiken Woensdag' en Za- turdag. Abonuenients-prijs voor 3 maanden/1.40 buiten de Stad jrune o ƒ1.65, enkele nouinicrs 7* cent. oorlog het berigt er Wü soldaten van de linie- de marine-regimenten gedeserteerd PAKIJS, 28 September. F ~r o blad heeft de volgende berekeningen gemaakt. Op de wereld worden 3064 talen gesproken. CO‘T Europa, 937 in Azië, 276 in Afrika was een kracht over de zijsporen in de schuur, verbrij zelde de aldaar staande bulpmachine drong door een ongeveer twee voet dikken muur in de kamer van den toevallig afwezigen inspec teur, beschadigde voorts nog den laatsten muur mor eene der wachtkamers en werd eerst hier gestuit door de puinlioopen welke hij zelf ver oorzaakt bad. Gelukkigerwijze is niemand ee- nigzins ernstig gekwetst geworden. BERLIJN30 September. De overledene pgins Frcderik Wjlhelm Karei van Pruissen werd VVEENEN, 30 September. Uil Rome wordt gemeld dat de naweeën der Oostem ijksche in terventie beginnen te komen en diep gevoeld worden. Radetzky eisclit 500,000 fl.jaarlijksche verplegingskosten en de paus meent dat Oos tenrijk zijne goede werken net zoo wel voor eigene rekening moet nemen als de Fransche republiek hare min aangename bemoeijingen. Er is een kardinaal naar Milaan afgevaardigd om dit aan den keizer te beduiden doch zijne eminentie moet geen zeer gunstig onthaal ge noten hebben. WEEN EN, 1 October, meldt dat de herziening onder voorbehoud van de keizerlijke goedk ring voltooid is. De eenheid des rijks met inbegrip van Hongarije, is gewaarborgd. Over de aangelegenheden des lands zullen provinciale landsstenden beraadslagen. Het overlijden van den Seraskier Emir Pa cha de bevelhebber van hel Syrische leger^in Syriëheeft te Damaskus grooten indruk ge maaktdaar Emir Pacha wegens zijne braafheid en veerkracht algemeene achting genoot. De divan te Konstantinopel was den 20 Sept, ver- gaderd geweest, om een opvolger te benoemen. KEULEN 2 October. In den morgen van 30 Sept, is de kruidmolen bij Waldbröl in de lucht gesprongen. De daarin voorhanden zijn de voorraad van kruid was zoo groot, dat de aarde op een afstand van meer dan twee mijlen dreunde en de molen zelfmet de daaraan gren zende gebouwen en in de nabijheid staande hoo rnen volkomen met den grond gelijk gemaakt werden. Gelukkig hadden de arbeiders een oo- genblik te voren den molen verlaten zoodat men geen menschenlevens te betreuren heeft. Ongeveer 2 4 300 schreden van het stati- ons-gebouw te Diiren geraakte voor eenige da gen doordien de excentriek niet goed gesteld trein van de baan en liep met groote de zijsporen in de schuur, verbrij- 587 in Europa, 937 in Azië, 276 in Afrika en 1264 in Amerika. Het aantal mannen is nage noeg aan dat der vrouwen. De gemiddelde leeftijd is 33 jaar; der menschen sterft vóór 7 jaren de helft vóór 17. Op 10,000 men schen bereikt 1 honderd jaren. Op 100 men schen bereiken 6 den ouderdom van 66 jaren en op de 500 wordt er slechts gewoonlijk een 80’ jaren oud. Op de aarde telt men 1000 mill, bewoners; jaarlijks sterven er 33,333,333 dagelijks 91,324, per uur 3380, iedere minuut 60 iedere seconde 1. Gehuwde lieden voor al van geregelde en matige leefwijze, leven lan ger dan de ongehuwde, De groote menschen den 3 Julij 1783 geboren, nam aan de veld- togten tegen Napoleon deel en bekleedde den rang van generaal der kavalerie. Van zijne 4 kinderen zijn er nog 3 in leven namelijk prins Adalbert, chef der Pruissische artillerie en ma rine, Elisabeth, groothertogin van Hessen en Maria, koningin van Beijeren prins Waldamar stierf eenige jaren geleden. Het lijk van den overledene zal zaturdag in den dom en bijna zonder eenige prachtvolgens zijn eigen wenscli bijgezet worden. De koninklijke familie zal de godsdienstoefening en liet bijzetlen van het lijk bij wonen. BERLIJN, 2 October. In liet werkhuis al hier, bevindt zich tegenwoordig een hoogst raad- selachtig persoon. Het is een man van onge veer 25 jaren die voor onderscheidene maan den in de omstreken van Crossen gevonden is bijkans geheel naakt en de Duitsche taai slechts in een zeer geringen graad magtig. Nadat deze man de Duitsche taal in de gevangenis buiten gewoon spoedig had geleerd verklaarde hij af komstig te zijn uit een onbekend land midden in den Oceaan gelegen, waar men noch boomen noch viervoetige dieren vindt, waar de men schen op groote vogels rijden waar men uit luclilballons elkander beoorloogt, waar de meis jes soldaat moeten worden waar men lederen munt heeft en dergelijke fabelachtige dingen Deze man schreef een vreemdsoortig en sprak eene taal welke niemand ver- Het zonderlingste van dien man was dat hij zich in zijne opgaven altijd volkomen consequent bleef en zijne vreemde taal steeds gelijkmatig sprak en schreef. Eindelijk heeft men ontdekt dat dit zonderling verschijnsel eenvoudig daarin zijnen grond heeft, dat hij du Wendische taal spreekt doch elk woord om keert en van achter af spreekt en leest. Dezu bedrieger ontwikkelt zoowel in dit als andere opzigten eene buitengewone sluwheid en moet wei dringende gronden hebben om te verber gen wie hij eigenlijk is. LONDEN, 30 September. De J.literary Ga zelle deelt mede dat er in Hannover eene doos gevonden is, hoogst belangrijke papieren bevat tende betrekkelijk den dertigjarige!! oorlog o. a. de bijzondere correspondentie van den hertog George van Brunswijk-Lunenburg de afschrif ten zijner eigene brieven en de originelen van Pappenheim Gustaaf Adolf en Piccolomini. LONDEN, 2 October. Er worden allerwege in Engeland voorbereidselen gemaakt tot het honden van meetingsom de beginselen eener hervorming der Anglikaansche kerk te bediscus- sieëren en het parlement uit te noodigen om er zich in de volgende zitting onverwijld medo bezig te houden. Het nieuwe reglement, op het merken der deserteuren is thans inwerking. Alle soldaten die zich voortaan aan desertie schuldig maken zullen naar het hospitaal gebragt en hen aldaar de letter D met een gloeijend ijzer op den schou der gebrand worden. Zij zullen in het hospi taal zoolang blijven tot dat dit teeken onuil- wischbaar geworden is. Deze maatregelen schij nen niet geheel overbodig want men heeft gis teren aan het ministerie van oorlog het berigt ontvangen dat er 100 soldaten van de linie- en 9 van waren. - ’s GRAVENHAGE 3 October. H. M. de ko ningin heeft gisteren een uitstapje naar Scheve- ningen gedaan waaruit men met genoegen op maakt dat het met boogstderzelver gezondheids toestand vooruitgaat. Z. Emin. de commandeur Egidio Dalti kamerheer van Z. H. paus Pius IX, heeft ge durende zijn kort verblijf in de residentie, al waar hij gelogeerd was in liet Hótel Fuhrial de alhier beslaande R. C. kerken bezocht en heeft over de zoo in deze stad als te Amster dam en Rotterdam gevestigde kerken zijne bij zondere tevredenheid te kennen gegeven. Hij heeft zich uit deze residentie naar Rotterdam begeven ten einde van daar de reis naar den Kerkdijken Staat voort te zetten. Een droevig berigt heeft heden morgen groote ontsteltenis te Scheveningen te weeg ge bragt. Een visschersvaartuig toebehoorende aan den reeder J. Hoogerzand is op de kust van Engeland geheel verongelukt. Het scheepsvolk bestond uit 8 man waarvan 5 vaders van huis gezinnen. Het is onmogelijk te beschrijven den diepen rouw, waarin de ongelukkige vrouwen en weezen door dit onheil zijn gedompeld. Zij toch worden op liet onverwachts van hunne echtgenooten en vaders beroofd en bij den win ter, die met rassche schreden nadert, met el lende bedreigd. Die beklagenswaardigen hebben dan ook geen anderen troost dan het vertrouwen op de Voorzienigheid en op de algemeene wel dadigheid die in Nederland gelukkig niet ach terwege blijft. SNEEK6 October. De nieuw gekozen Ge- meente-Raad alhier heeft, heden voordenmid dag, zijne eerste vergadering gehouden waarbij de werkzaamheden hoofdzakelijk bestonden in het onderzoek der geloofsbrieven. Daar dit on derzoek geene zwarigheden heeft opgeleverd zijn alzoo al de leden toegelaten zonder als nog beëedigd te zijn. De Slaals-Couranl berigt het volgende omtrent de droogmaking van liet Haarlemmermeer De waterstand in het meer was op den laat sten Augustus, volgens berigt in de Slaals- Couranl van 4 Sept. jl. waargenomen op ge middeld 3.48j el beneden Amst. peil. Door de regens, gepaard met stilstand der machines wegens te hoogen boezemstand was het water den 9 dier maand weder gerezen tot 3.44 el beneden Amst. peil; de werking der drie stoom tuigen heeft den plas sedert dien tijd dus in 21 dagen weder 10 duim verlaagd en alzoo op den laatsten der maand September middel baar tot 3.54 el onder Amst. peil teruggebragt dat is 5j duim lager dan op den laatsten Au gustus.” Nopens het kolossale standbeeld van Rem brandt, dat verleden weck in de fabrijk der heeren L. J. Enlhoven en Co. te ’s Hage gego ten is, kan men nog medcdeclen dal de zuivere en in alle opzigten uitmuntende gieting geheel in overeenstemming is met liet schoon gedrukte ontwerp van den beeldhouwer Roijer; zij ge tuigt van het hooge standpunt, dat de fabrijk van de heeren Enlhoven en Co. in de nijver heid heeft ingenomen, omdat het beeld van eene hoogte van 15 a 16 voeten en hetgeen zoo zeldzaam is uit één stuk gegotenevenwel eene betrekkelijk geringe ijzerdikle heeft. Dit is reeds bij eene oppervlakkige beschouwing uit de fijnheid der vormen duidelijk op te maken. Uit Meppel schrijft men aan het Zondags blad: Dat de verscheiding der uilgestrekte hei develden in deze provincie eene veelzijdige nuttigheid aangebragt en in het industriële leven een’ gunstigen invloed verspreid heeft behoeft naauwelijks aangemerkt te worden immers van tijd lot tijd verneemt men dat er hier en daar nieuwe bronnen van volksbestaan aan het licht gebragt en geopend worden. Om dit door voorbeeld te staven en het ee- nigzins duidelijk te maken kan onder anderen bet volgende dienen Vóór deze verscheiding werd er in de gemeente Beilen weinig of geene heide geplukt de gezamenlijke eigenaren kon den hel onderling niet eens worden zij meen den het zou hun veel drukte en weinig voor deel aanbrengen thans nu ieder zijn aandeel bekomen en daarmede trouwens naar verkiezing van eigene inzigten te bandelen heeft wordt deze nieuwe nijverheids-tak aldaar door de ge ringe volksklasse die anders weinig te doen heeft, zeer druk gedreven; een man kan daar mede dagelijks verdienen 70 a 80 centsen deze verdienste is toereikend, om in de behoef ten van een zoodanig Drentsch huisgezin te voorzien. Meer dan 50 pramen heide zullen er dit jaar geplukt en van daar uitgevoerd wor den en wanneer men nu per praam berekend naar ƒ90, dan geeft dit lot uitkomst de nomi nale som van ƒ4500; zoodanig bedrag is voor een platlandsdorp inderdaad groot te noemen vooral als men hierbij in aanmerking neemt, dat deze som bijna geheel genoten wordt door menschen, die vroeger, uit gebrek aan den voor hen noodigen arbeid, meerendeels uit de armen kas moesten ondersteund of we) grootendeels geheel onderhouden worden waarvan men zich sedert dien tijd, althans voor het grootste deel ontslagen kan achten. Zie, was de mensch in menigerlei geval maar met wal meer kennis begaafd en met iets min der vooroordeel bezield er zonden zeker meer schatten aan de natuur ontwoekerd en aan me nig huisgezin een bestaan kunnen gegeven wor den en men zou dan niet zoo veel den dage lijks herhaalden klaagtoon hooren ach wal is bet een slechte tijd J” Prijs der Advertenticnvan één tol vier regels gewone letter40 centsen voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1