iADVEIiTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSE1ENT SNEER. NEliWS- EN Xaturdag den 18 October. 1851. No. 84. r Jaargang. G. 1. 1 July 1851. BINNENLAND. bier ter r BUITENLAND. Men schrijft ons alles De Hoogc de diep bestemd LONDEN, 13 October, aantal personen woonde der tentoonstelling bij. hield de groote fontein op op nieuw talent ha- zich des te al daar de commissie zich i van en tijd de voldoening doet smaken verrigt te hebben waarvoor hulpbehoevende vrouwen en Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonneinents-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nommcrs 71 cent. te onderscheiden alleen lette men op het vol gende uithoofde men er bij het namaken ver moedelijk niet op gerekend heeft, dat de cou pon van 1 Julij de bovenste van het blad is, heeft de echte van boven een broederen witten rand dan de valschewelke digter bij de let ters afgeknipt is ook bevindt zich onder aan deze soort van coupon een regel waarvan du inhoud en vorm ongeveer is als volgt: Nu is op de valsche coupon de G dunner dan op de echte. Maar er is een nog gemak- kel ijker en volstrekt onbedriegelijk kenmerk. Bij de echte loopt er een krul van het water merk door bovengenoemden regel welke op de valsche geheel ontbreekt. Men hebbe dus slechts de coupon tegen den dag te zien of er door den ondersten regel eene krul van het watermerk looptin den vorm van een boog. DW1NGEL0 11 October. Thans is liet ze ker dat de onderwijzer J. Zoer van Lhee naar het zuidelijk deel van Afrika, bekend onder den naam van de Kaap de Goede Doop, ver trekt. IIij wacht slechts op gelegenheid. Mis schien komen wij op deze voor onderwijzers zoo belangrijke aangelegenheid nog weer terug. Men heeft alhier ook valsche coupons van ƒ2.47’- uitgegeven. De personen, al zake van de uitgifte van valsche coupons in hechtenis genomen zijn Jan en Gerrit Pulling genaamd. Zij geven voor, dat zij de coupons hebben ontvangen van eenen scheepskapitein wiens naam hun niet bekend is en aan wien zij een chronometer zouden hebben verkocht. AMSTERDAM, 13 October. Men verneemt, dat dezer dagen een aantal valsche coupons in omloop is gebragtwelke zeer moeijelijk van de echte kunnen onderscheiden worden wes halve daarop naauwkeurig behoort gelet te wor den. De valsche bestaan in Russische coupons van ƒ50, van Hope en Co., allen van 1 Ja nuary 1851 en in coupons Nationale Werke lijke Schuld, betaalbaar met ƒ12.375-. gelee" kend J. C. Barbe, alle van 1 Julij 1851 zij zijn vooral hier ter stede en ook in ’s Dage Rotterdam en Leyden en misschien ook in Haarlem uitgegeven. Verleden zaturdag is door den heer officier van justitie alhier, mr. C. H. B. Boot, een der schuldigen aangehouden, ter wijl het weldra bleek dat twee anderen ter zelfder zake, des nachts te ’s Hage in bewaring waren genomen. Bij de huiszoeking op dien dag alhier op drie onderscheidene plaatsen door den heer regter-commissarismr. M. Schoone- veld met voornoemden heer officier, in tegen woordigheid van de commissarissen van policie, de heeren Waldeck, uit ’s Hagedie met den eersten spoortrein alhier was aangekomen en Heilbron, van de 1ste sectie te dezer stede, is eene menigte horologiën en ringen gesaississeerd vermoedelijk alleen gekocht tot het in omloop brengen der valsche coupons, benevens een groot paket dier coupons, welke gedeeltelijk oog onafgesneden en met geen nummer inge vuld waren. AMSTERDAM, 14 October, uit 's Gravenhage Onder de geruchten waartoe de komst van den schout-bij-nacht Enslie alhierheeft aan leiding gegeven, behoort, dat die heer met het lid der tweede kamerHugenholtz zou be stemd wezen zitting te nemen in eene com missie, waartoe nog andere personen als leden zouden worden uitgenoodigd ten einde over de belangen van onze marine te raadplegen en de noodige voorstellen deswege aan het gouver nement te doen. Men meent, dat de tegen woordig waarnemende minister van marine Speng ler die commissie zal presideren om aan hare voorlichting verschillende vraagstukken te on derwerpen. Dewijl men over de activiteit van dien heer, ter gunste van den handel zeer te vreden is, verwacht men daarvan alles goeds. Onder de voorstellenwelke bij de commissie ter tafel zullen worden gebragt, telt men die over de uitbreiding onzer sclieepsmagtin be trekking tot de gelegenheid, welke onze zeega ten aanbieden voor de dieptreding der oorlogs bodems, en over de inkrimping en vereenvou diging van de administratie der marine. Men zou voornemens wezen de verregaande centra lisatie daaromtrent op te heffen. Eerst nadat de bedoelde commissie haar rapport zou heb ben uitgebragten de grondslagen der organi satie door Zijne Majesteit zouden zijn goedge keurd, zou er eerst aan de benoeming van eenen minister van marine worden gedachtten einde zoodanigen minister niet reeds aanvankelijk per soneel ten doel te stellen aan het ongenoegen en den wreveldoor de nieuwe maatregelen te veroorzaken. ROTTERDAM, 14 October. Wij maken on ze lezers opmerkzaam op de valsche coupons, welke dezer dagen gebleken zijn in omloop te wezen. Behalve de reeds vermelde, hebben wij heden ook eenen valschen coupon gezien van ƒ12.50 (betaalb. met ƒ12.371), van obligation Nederlandsche Werkeliike Schuld vervallen 1 Een verbazend groot zaturdag 11. de sluiting Ongeveer te vijf ure met springen. Aan den hoek der gallerij werd door het uitsteken van eene roode vlag het sein aan de orgels gegeven om het nationale lied te bespelen en met ontblooten hoofde hief de menigte dadelijk bet God save the Queen” aan. Op een der gallerijen beproefde men een psalm te zingen, doch door de tegenkanting van hen die zicli beneden in het gebouw bevonden werd deze poging verijdeld. De orgels konden moeijelijk zamenstemmen en slechts een deel der toehoor ders erlangde het volle genot der toonen. Ook de stemmen der zangers harmonieerden gelijk men deuken kan niet al te best. Het oorver- doovend geraas van al de klokken die de ten toonstelling uitluidden klonk daarbij door cu over alles heen, zoodat de sluiting en hetgeen daarbij plaats vond niet alleen treurig op liet gemoed, maar tevens allerpijnlijkst op de ooreu werkte. Het is meermalen gezegd en thans bewezen dat het in Engeland aan pert, om openbare feesten te organiseren. Thans heeft men zich niet te beklagen over de ope ning, maar des te meer over de sluiting voor- in een batig saldo ongeveer 250,000 p. st. verheugen mogt men dus regt bad iets meer te verwachten. Een belangwekkend verslag wordt door de New-Yorksche bladen gegeven van het weder varen der Advance, een Amerikaansch schip, dat van de Noordpool teruggekomen is ter op sporing van sir John Franklin. In September 1850 scheidde de Advance zich van het Engelsclie eskader en raakte in het Wel- lington-kanaal in het ijs. Het schip werd ver volgens tot op 75 gr. 25 min. gedreven zijnde noordelijker dan ooit te voren op dezen meri diaan geschiedde. De kracht waarmede het ijs spleet, was buitengewoon groot, en het schip werd zes of zeven voet aan den voorsteven op- geligt. Men kon bijna geen vuren aanhouden door het schokken van het schip. De thermo meter stond onder nul en alles aan boord be vroor, de koffij en de soep stolden zoodra ze van het vuur genomen werden. Daarbij werd de manschap algemeen door scheurbuik aange tast, doch herstelde gelukkig. Van Nov. 1850 tot 13 Jan, 1851 bleef de Advance in het ijs SNEEK 17 October. Het departement van oorlog heeft de chefs van al de daarbij betrok ken korpsen gemagtigd om aan de miliciens van de ligting 1848 de vereisclite vergunning te verleenen om zich in het huwelijk te be geven mits zij hunne schuld op het kleeding- en réparatie-fonds vooraf behoorlijk aanzuiveren of door een certificaat van onvermogen daartoe bewijzen buiten staat te zijn. De leerlingen van 1 te ’s Gravenhage hebben dezer dag bewijs van geluk dat Scheveningen visschers is overkomen. vijf jongelied waaraan het stedelijk gymnasium gen een schoon de deelneming geleverd in het on- aan de betrekkingen der onlangs, te te huis behoorendeverdronken Onder de leiding van len, is eene collecte bewerkstelligd allen hebben deelgenomen en die de aanzienlijke som van ongeveer 110 heeft op geleverd welke ter ondersteuning van beklagenswaardige weduwen en weezen is geworden. Die daad strekt der jongelingschap van dat gymnasium tot eere de leerlingen daar van toonen daardoor reeds vroegtijdig niensch- lievendheid in hunne harten aan te kweeken eene deugd welke hen nu bij aller medewer king in deze omstandigheid, in jeugdigen leef- een goed werk de treurende en kinderen der om gekomen visschers hen met diepe aandoening danken zullen. Door eene vriendelijke hand uit ’s Hage zijn wij in staat gesteld het volgende te berig- ten zegt de Drentsche Courant: De memorie van toelichting, die de armen wet (en de wet op de jagt en visscherij heb ben) vergezeld komt kortelijk hierop neder. ARMENWET. De voorgedragen wet strektom de betrek king tusschen de armen en de armbesturen in dier voege te regelendat elk behoeftige wete bij welk bestuur hij zich kan aanmelden zon der echter den arme het minste regt te geven om van het bestuur, waarnaar de wet hem ver wijst, onderstand te eischen. De wet acht het genoeg, dat het bestuur wete, dat Inj, die zich aanmeldt, dit doet krachtens de wet, en stelt de te nemen beschikking onder de zedelijke verantwoordelijkheid van dat bestuur, vertrou wende dat bij die beschikking gehoorzaamheid aan de wet de werkelijke toestand van de be- hoeftigen en de middelen bij een doelmatig be heer beschikbaar in het oog zullen gehouden worden. Be regering heeft zich bij het ont werpen der wet niet ten doel gesteld een ge heel nieuwen toestand te scheppen, waarvoor het tijdstip nog niet gekomen schijnt maar den bestaanden te regelen en zijne verschillende dee- len in onderling verband te brengen. Eene wet op het armbestuur, niet toepasselijk op de diaconiën, zou, naar het oordeel der regering haar doel grootendeels missen doch bij het wetsontwerp is de bijzondere aard der diaconiën bepaaldelijk op het oog gehouden. Het wets ontwerp wil geen der tegenwoordige krachten of werktuigen van armenzorg vernietigende armenwet schaft niet af, maar ordent. Daar elke grondslag, tot regeling van liet onder- stands-domicilieeigenaardige bezwaren heeft, en het zeer moeijelijk is te bepalen, welke het zwaarst wegen zoo acht de regering het meest raadzaam dien der vierjarige inwoning te be houden daar deze nu gedurende 33 jaren hier te lande is gevolgd indien aan het vereisclite der wet, ten aanzien der inwoning, niet is voldaan, moet, naar het oordeel der regering, de geboorteplaats het domicilie van onderstand zijn. ’s GRAVENHAGE, 13 October. geklemd, en verliet Baffinsbaai 10 Jumj 1851, De ekwipaadje is zonder verlies van een enkel man teruggekeerd. Volgens het gevoelen van de aan boord zijnde dr. Kane zoude sir John Franklin waarschijnlijk nog in leven zijn. gewezen, waarbij is uitgemaakt, dat de van 1815 tot 1848, onder de werking der grond wet van 1815 en der wijzigingen van 1840 bij koninklijk besluit verleende naturalisation, als geldig moeten worden aangemerkt. Prijs der Advertcnlienvan één tot vier regels 9 gewone letter40 centsen voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. Julij 1851 dragende de handteckening van J. C. Barbe en vermeldende de administratie-kan- toren van S, D. Saportas, Van Maarseveen Le Jolie cn Buys Kerkhoven. Deze val sche coupons zijn vrij moeijelijk van de echte

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1