EN ADVEKTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSE1IENT SNEEK. NIEUWS- J 1851. No. 85. H oensdag den 22 October. 6de Jaargang. --- - - L 20094 17234 23342 19391 7318 6678 13369 9314 9680 3593 6308 136321 16452 14652 18537 13973 5846 5380 9317 7190 6316 2429 5418 r.cSSR- BINNENLAND. zal Provinciën. BUITENLAND. ver- w Noórd-Brab. Gelderland Zuid-Holland Noord-Holl. Zeeland Utrecht Friesland Overijssel Groningen Drenthe Limburg 1*51 Men meldt onlangs Dus hebben gestemd op de 100. 81 85 79 72 79 80 69 77 65 68 86 77~ van Honolulu behel- Op de Sandwichs- Militaire Verze- de ontdekking van het leven WtiC VjUtHUUl VU1 C1KCI1 IVOCIlSCulg CII R - turdag'. Abonnements-prijs voor 3 maanden f 1.10 buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nummers 7‘ cent. 10 centsbehalve 35 cents zegel regtvoor iedere plaatsing. ALLERLEI. aan de Gcm. Cour, de bijzonderheiddat to Beerta onlangs een kind geboren is met zes teenen aan eiken voet. Opmerkelijk is daarbij dat ook de vader van dat kind geboren is met 12 teenen en even zoo veel vingersde zuster van dien man heeft mede 6 teenen aan iederen voet, en zij beeft ook reeds een kind ter wereld gebragt met hetzelfde ge brek terwijl het eerste kind van den vaderen ook van des- zelfs zuster de natuurlijke hoeveelheid hebben. Te Breslau is eene Hebrceuwsche vcrtaliing van den Télemaque van Pens ion door den opperrabbijn B. Cohnin het licht verschenen. Men schrijft van de Kaap de Goede Hoopdat de Kaffers oor log voortduurt «en wel zeer ten nadecle van de Engelschen. De ontwerper van het glazen paleis voor dc tentoonstelling, Ie Londen, dc heer Paxlon, de bouwmeester, de heer Fox en de superintendent, de heer Cubitt, zullen lot den adelstand ver heven worden. Bij het bezoek van den keizer van Oosten rijk te Krakatiwerd denzelven een hulile-adrcs aangeboden door den oudsten burger der stad, de heer Kosbacher, eenen grijsaard van 96 jarendie deze zelfde plegtigheid ook verrigt had in 1786, bij het bezoek van wijlen keizer Jozef. Het perpetuum mobile wordt gezegd thans gevonden te zijn door den lieer J. X. Rudnitzky te Konslantinopel. De machine be staat uit 12 gladde drijfraderen, gelijk men die doorgaans in machines vindt; maar één rad, het 13de, is geheel eigenaar dig samengesteld, liet is in geene machinerie tot hiertoe be kend en ook geene leer van de krachten (mechaniek) heeft iets van zulk een rad gewetenwant juist dit is hetdat aan de gansche machine leven en beweging geeft. Zij is overigens zoo ingerigtdat, zoodra het laatste radje gezet is, zich al de overige in beweging zettenen wel zoo sneldat de ma chine zich in beweging gezet heeft, eer men het gewaar kon- de worden. In liet laatst des vorigen jaarswerd te Bre genz een mensch van 26 jaren aangebondendie geen bewijs van zijne herkomst kunde geven. De opgaven die hij deswege deed, bleken valsch te zijn. Men kwam nu op den inval, om som van terwijl die over den van het jaar 1850 onder het Getal kiezers in de gemeenten boven de 25 kiezers. AMSTERDAM, 17 October, gehouden vergadering TWEEDE KAMER DER STATEN—GENERAAL. Zitting van vrijdag, 17 October. In deze zitting is de voordragt opgemaakt tot vervulling der vacaturein de Algemeene Re kenkamer ontstaan ten gevolge van het over lijden van mr. A. R. de Wendt. Op die lijst zijn geplaatst de heeren IJ. L. Vievez hoofd-ambtenaar niet den per- van referendaris bij de Algemeene /898,779.01 dezelfde maan- "50 en dus vroegere tarief was 893,057.35^- dus meer in 1851 5,721.65^ eene uitkomst, die in geen ander land, zoo veel bekend verkregen is. Volgens officiële berigten heeft aan de eerste stemming voor de verkiezing der gemeente-ra- den het volgend getal kiezers deelgenomen Getal kiezersdie bij de 1ste stem ming iiuu briefje hebben ingeleverd. 105510 In eene lieden j van het Koninklijk Ne- derlandsch Instituut, is besloten aan Z. M. een adres in te dienen waarbij de opheffing van het Instituut wordt gevraagd. De jongste dagbladen zen de volgende opgave: eilanden zijn thans 441 Protestantsche scholen, met 12,249 leerlingen, en 102 Roomsch-katlio- lieke scholen met 2356 leerlingen. waardig het Sleeswijk-Uolsteinsche volk ter zijde stondzal van zijn erfregt verstoken worden en een Duitschland beroofd van hetzelfde regt op afkomst gegrond om Duitsch te zijn een souverein uit eigen boezem te bezitten en niet meer tot voetstuk voor een vreemden staat te dienen. Men zegt, de hertog van Augustenburg welligt vrijwillig afstand doen van zijn regt ter gunste van een Deenschen zijtak vrij willig? Als de hertog verbannen, van zijne goederen beroofd bestookt door de Europesche groote mogendheden verlaten zelf daar waar staatkundig voordeel en het zedelijk gebod moes ten aansporen om hem bij te staan zich on derwerpt aan een onvermijdelijk lot, heet dat vrijwillig afstand doen? Het regt van den Au- gustenburger is het regt der Duitsche natie; want met de erkenning van het zijne, wordt een haver edelste deelen uit vreemde heerschap pij verlost. Met 80,000 thl. jaargeld wil men met behulp der groote mogendheden eene regts- verkrachting vergoeden. Maar waarmede ver goedt men nu een Duitsch volk de verijdelde hoop Het is een flaauwe troostdat men het zamenhangen van Holstein met Duitschland en de instellingen der stenden niet uit het oog verliezen zal. De laatste dertig jaren om van de laatste twee eeuwen te zwijgen, hebben ge leerd. wat die zamenhang beteekenten hoe de Deensche willekeur de Duitsche stenden mis handelde. BERLIJN, 17 October. De Börscnhalle deelt onder dagteekening van 23 Augustusuit Hong- Kong liet berigt mede dat de Pruissische zen deling dr. Gützlalf aldaar den 8 dier maand, overleden is. LONDEN, 15 October. Onder de personen van alle natiën, die door de verschillendejurys met medailles zijn bekroond bebooren de Ne derlanders, de heeren: professor S. Bleekrode, voor ingezonden zink-oxyde C. C. Prinsvoor aardappelstijfselSchöneveld en Westerbaan voor stijfsel K. L. Enthoven voor een ijzeren kraan tot het opheffen en wegen W. Jeuken voor een ploeg J. C. Zaalberg en Zn.voor een smaakvolle beddedeken B. C. en F. Ho nig voor stalen van perkament en dubbel oli- fants schrijfpapier; W. F. Kroonenbergvoor een groot karpet; Petit en Fritzen, voor klok ken: P. Regout, voor twee groote en twee klei ne kandelaars en tafelglaswerk L. N. Schutz voor monsters van zink F. Zeegers voor een Japansch schermN. D. Brandon voor stea- rien-kaarsen D. P. Romain voor het montee- ren van juweelen en de Nederlandsche spoor- weg-maatschappij voor een model van eene ophaalbrug voor de spoorwegen. sonelen titel Rekenkamer. 11. M. van Eijck koopman en assuradeur te Amsterdam gewezen boekhouder bij de Neder], handelmaatschappij en Mr. T. W. baron van Zuijlen van Nievelt ontvanger der domeinen te Sas van Gent. SNEEK, 20 October. Heden had alhier plaats de beëediging en installatie van den nieuwen gemeente-raad daarna mededeeling gedaan van ingekomene stukken voorts benoemd tot amb tenaar van den burgerlijken stand de burge meester, en bij ontstentenis de wethouder des- zelfs function waarnemende tot wethouders de heeren Iz. Wouters en H. Clz. Woudaen tot het ontwerpen van een reglement van orde voor de vergadering de heeren Iz. Wouters mr. B. S. Stienstra en mr. S. A. Verweij. Sied Boersmaeen grijsaard van tusseben de 70 en 80 jaren uit den arbeidersstand een man onbesproken van wandel en die bijkans nog geheel in zijne behoefte voorzag door zijne werkzaamheden woonde alhier op eene achter- bovenwoningen had het ongeluk in den voor avond van donderdag 11.bij het opklimmen van den trap achterover naar beneden te storten en zich door dezen val dermate te bezeren dat hij, reed.5 na verloop van een uuroverleden is. Men meldt uit Leeuwarden, dd. 20 dezer: liet is aan de onvermoeide nasporingen van de policie gelukt, in den avond van zaturdag jl. twee der daders in handen te krijgen van den diefstal van een kistje met gouden voorwerpen alhier gepleegd in den avond van den 30 Sep tember jl. en nog een gedeelte der gestolen voorwerpen in bun bezit te vinden. De naspo ringen omtrent deze zaak worden met den mees ten ijver voortgezet, daar men vermoedt, dat hier nog medepligtigen zijn, die de overige goe deren verborgen houden. Ongelukkigerwijze heeft een der misdadigers zich gisteren avond in het Huis van Burgerlijke en I.' kering waarheen hij terstond na was overgebragt, door ophanging beroofd. Uit eene nota, gevoegd bij de memorie van toelichting tot de begroeting van hel hoofd stuk financiën over 1852, blijktdat gedurende bet tijdvak van 1 Mei 1850 tot ultimo Augus tus 1851, en dus in zestien maanden, waarvan vier vóór het in werking brengen der weten twaalf daarna met de post verzonden is het navolgend getal brieven Binnenl. brieven. Builenl. brieven. 1,424.857 342,771 2.490,707 355,400 2.705.059 340,162 2,919,260 368,552 WEENEN, 13 October. Men verzekert, dat van hooger hand het besluit genomen is, geene concessie meer te verleenen tot het oprigten van nieuwe brandewijn-tapperijen om het toene mend verbruikwaarvan men den hoogst ver- derfelijken invloed allerwege begint te bespeu ren krachtdadig tegen te gaan daarentegen zal de consumptie van het bier, zooveel mogelijk door doeltreffende, gunstige bepalingen worden bevorderd. WEENEN, 13 October. Te Athene is het ministerie bezig met de zaak van de Grieksche troonopvolging te regelen en wel met art. 50 van de grondwet te wijzigen, hetwelk verlangt dat de troonopvolger, de Grieksche godsdienst beleide. Men verzekert, dat zoodra deze zaak geregeld is, koning Otto naar München zal rei zen, om prins Adalbert als zijnen vermoedelij- ken opvolger af te halen. FRANKFORT, 14 Octobor. De bondsverga dering heeft het paleis waarin zij hare zittin gen houdt en dat. aan den prins van Thurn en Taxis in eigendom behoortweder voor den tijd van 10 jaren in huur genomen waardoor het geruchtdat zij willens zou zijn haren ze tel elders te vestigen als van zelf wederlegd is. Naar men alsnu verneemt, zal het honds lager, dat hier en in de omstreken geconcen treerd wordt, uit 12 a 14,000 man bestaan. BERLIJN, 15 October. De Zeilunej f. N. Deutschl. heeft uit Londen eenen brief ontvan gen waarin gemeld wordt, dat de reis van den bcruchten Kinkel naar Amerika ten doel heeft, om, op last der revolutionaire uitgewekenen, aldaar eene leening voor de Duitsche republiek te sluiten. Mannen van naam onder de emi granten in Belgie Frankrijk Zwitserland en Londen zouden de onderneming guaranderen en beloofden zich den besten uitslag. Kinkel zal in de eerstkomende acht weken Amerika doorreizen en wil overal meetings houden, BERLIJN16 October. Men verneemt hier met smart den ongunstigen afloop der alhier gevoerde onderhandelingen over Sleeswijk-Hol- stein en den hertog van Augustenburg. De Const. Ztcj. spreekt het algemeen gevoelen in de volgende woorden uitEen Duitsch vorsten- I huis, dat in dc laatste njoeilevolle dagen roem- Van Mei—Aug. 1850 Sept.Dec. Jan.Apr. MeiAug. Dit getal is dus wat de binnenlandsche brie ven betreftvermeerderd met 105 percent en alzoo meer dan verdubbeld. De vermeerdering der buitenlandsche bedroeg slechts 7^ percent. Van de onderhandelingen met andere buiten landsche post-administratiën tot het nemen van een maatregel tot invoering van een verlaagd tarief, zoo als die met Pruissen en andere in die rigting gelegene staten reeds bestaat wacht de regering meerdere toeneming. Wat het geldelijke resultaat betreft heeft het verlies, dat uit de toepassing van een met ruim de helft verminderd tarief te verwachten was, zich niet verwezenlijkt. Het is door het groote aantal brieven meer dan gedekt geworden. De opbrengst gedurende de 8 eerste maanden van het loopende jaar 1851 en dus onder de werking van het nieuwe tariefbedroeg eene Prijs der Advertcntienvan één tot vier regels L.'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1