EN ADVERTENTIE-RLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- U3C. 1851. No. 87. Woensdag den 29 October, <We Jaargang. BINNENLAND. BUITENLAND. bij- en i Om de gevreesde graanprijzen te voor na zicb alvorens met tusschen de planten i van ongeveer In Augustus van Prijs der Advertenticnvan één tol vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Aboiinements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nummers 7L cent. ifei-’ X Men zegtvolgens de Amst. Cour. dat eene overzeesche telegrafische depêche van Lon den naar Parijsvan 20 woorden slechts 9 gulden zal kosten dit is 3 gulden meer dan van Londen naar Liverpool of Douvres. Verder berekent men dat die telegraaf in 100 minuten 100 depêches van 15 woorden elk, kan verzenden en stelt, dat het geheele getal depêches tusschen Europa Engeland Indië en Amerika, langs acht kabels, geduren de 12 uren per dag zon opbrengen 1,152,000 gulden als het tarief voor 16 woorden 60 cents neemt. De tegenwoordige kabel met al wat daartoe behoortkost 240,000 gulden. DE WIJK, 22 October. Bij eenen landbouwer te Wijkerbroek in deze gemeente, kwam voor eenigen tijd een wilde korhaan gedurig bij de losloopende hennen en trad dezelve de eige naardie dit meermalen zag, liet 12 van de om dezen tijd door zijne kippen gelegde eijeren uitbroeden vier van de daarvan voortgekomene kiekens verschillen van de andere en hebben wel iets van korhoenders zij hebben minder kromme snebben korter staarten loopen van achteren smaller toezijn wilder dan gewone kippen, hebben bruine oogen en doen een meer schor geluid hooien zij bevinden zich thans in het bezit van den heer R. II. baron de Vos van Steenwijk. WEENEN, 23 October. De hertogin van Angouleme is den 19 dezer te Frohsdorff over leden na eene korte ongesteldheid. Deze vorstin dochter van koning Lodewijk XVI is met hare ongelukkige ouders in 1792 en 1793 in de gevangenis van den Tempel op gesloten geweest, en heeft in 1830, na den afstand van koning Karel X ten behoeve van haren echtgenoot, aanspraak kunnen maken op den titel van koningin van Frankrijk. FRANKFORT, 21 October. Toen de keur vorst van Hessen zich onlangs van WilhelmshÖhe naar Kassei begaf, heeft iets plaats gegrepen, dat aanleiding tot allerlei vermoedens gaf. Er had namelijk, toen hij met zijn rijtuig een blin den muur passeerde eene ontploffing van bus kruid plaats, gevolgd door eenen hevigen slag. De verschrikte paarden steigerden en waren op het punt het rijtuig omver te werpen. In weer wil van alle gedane navorschingen is het nog niet gelukt de daders te ontdekken. BERLIJN, 24 October, overmatige verhooging van komen, heeft de regering, geachte kooplieden beraden te hebben tot aan zienlijke inkoopen van granen in Zuid-Rusland besloten ter vulling van de staats-magazijnen. De noodige orders daartoe zijn reeds gegeven. Een blik op de Pruissische graanmarktgeduren de de laatste acht dagen, laat geen twijfel over dat de behoeften in de meeste streken van Duitschland grooter zijn dan men eerst ver moedde zoodat de prijzen waarschijnlijk nog zullen blijven rijzen. MÜNCHEN, 21 October. De koning van Beijeren heeft vergunning verleend dat aan verscheidene uit Sleeswijk verdreven Protestant- sche geestelijken, die zich door bekwaamheid en onbesproken gedrag onderscheiden het bur- gerregt worde verleend, en zij in dienst der Beijersche l’rotestantsche kerk worden opgeno men. Enkele dezer geestelijken zijn reeds in het groothertogdom Baden en in Westfalen ge plaatst. LONDEN, 20 October. Onder de blijken van achting en sympathie aan Kossuth meldt men het aanbod van een’ heer, die zijne woning, zijne dienstboden en zijn rijtuig ter beschikking van den beroemden Hongaar zal stellen voor den gebeden tijd welken hij in deze stad zal doorbrengen. Een der meest bekende bankiers uit de city, die langen tijd lid van het parle ment is geweest, zal Kossuth eveneens, gedu rende diens verblijf in de hoofdstad zijn prach tig hotel aanbieden. Eindelijk heeft de eigenaar 1 van eene der incest geachte jongenskostscholen in de omstreken der hoofdstad aan den be roemden Hongaar doen weten dat hij met het grootste genoegen diens zoon gratis in zijne in- rigting wil opnemen; dat hij hem de beste op voeding zal geven en deze zoolang in zijne in- rigting kan vertoeven als Kossuth zulks goed dunkt. Lord Palmerston heeft de volgende nota gezonden aan den prins van Castelcicala gezant van den koning van Napels bij ons hof: Mijnheer! Ik heb de eer gehad uwen brief den 9 dezer maand te ontvangen. Dezelve was vergezeld van een pamphlet, getiteld: Het Na- pelsche bewind en lord Gladstonemet ver zoek om van hetzelve afschrift te zenden aan de koninklijke gezanten bij de onderscheidene hoven van Europa. Ik acht mij verpligt te antwoorden, dat ik aan uw verzoek niet voldoen kan daar ik niet kan medewerken tot verspreiding van een ge schrift dat naar mijn gevoelen noch zijnen schrijver, noch zijn gouvernementwelks kamp vechter het is vereert. ik gevoel mij genoodzaaktte verklaren dat de brieven van lord Gladstone aan lord. Aberdeen eene treurige schets geven van een stelsel van onwettigheid, onregtvaardigheid en wreedheid hetwelk men niet mogt veronder stellen dat ten huidigen dage nog in een Eu- ropeesch rijk zou bestaan. De inlichtingen die ik van onderscheidene kanten ingewonnen heb hebben mij tot de slotsom gebragtdat de Engelsche publicist de rampen die hij be schrijft geenszins overdreven heeft. Integendeel schijnt de bedoeling des schrij vers geweest te zijn de openbare aandacht op misbruiken te vestigen welke indien zij lang duurden, onvermijdelijk de grondvesten van het Napelsche gouvernement omverwerpen en den weg openen zouden tot die hevige uitbarstin gen die vroeg of laat plaats hebbenals de onregtvaardigheid voortduurt en toeneemt. Het Napelsche gouvernement bedriegt zich overigens indien het meent dat een weefsel van bewerin gen zonder grond en gewaagde logenstraffingen vermengd met grove aanvallen hetzelve eene wezenlijke dienst zal bewijzen en het zal helpen in het bereiken van het doel dat het najaagt. Ten slotte merk ik op dat er in het geschrift van den heer Mac Farlane directe en indirecte bekentenissen liggen opgesloten die tegen zij ne bedoeling, deze overtuiging meer bevestigen dan bestrijden.” LONDEN, 21 October. Men heeft schikkin gen gemaakt, om den onderzeeschen telegraaf dienstbaar te maken aan de sterrekundige waar nemingen te Greenwich en Parijs. De Zuid oostelijke spoorweg-compagnie heeft toestemming gegeven tot het verlengen van den draad naar het observatorium te Greenwich dergelijke maat regelen zijn er genomen voor dat te Parijs, en de sterrekundigen zullen dus spoedig elkander gedurende hunne waarnemingen, over de op gemerkte verschijnselen kunnen onderhouden. LONDEN, 23 October. De lords der admi raliteit hebben van lord Palmerston bevel ont vangen om de bevelhebbers van Britsche oor logschepen te verbieden de consuls der Neder landen te salueren; daar de schepen van laatst gemeld rijk hel gewone saluut slechts voor hunne eigene consulaire agenten lossen. Er zijn berigten van het laatst van Julij van den heer Kennedy kommandant van de particuliere expeditie, door de bemoeijingen van mevrouw Franklin, tot stand gebragt. De Prin ce Albert is het eenige vaartuig, dat zich thans in de Noordpool-streken bevindt. Ongetwijfeld zal het vaartuig aldaar overwinteren want het is ruim van levensmiddelen voorzien en door moedige manschappen bemandwaaronder de dappere John Hepburn de getrouwe volgeling op de vroegere togten van sir John Franklin, die zich mede aangeboden heeft tot opsporing van zijnen meester, de onverschrokken Ballot, behoorende tot de Fransche marinewelke door den Engelschen kommandant voor het beste en moedigste lid der equipage gehouden wordt. 'De heer Kennedy wanhoopt niet sir John Frank- SNEEK 28 October. Sedert woensdag avond 22 dezer, ruim 10 uur, werd alhier vermist K. Lehaise, vroeger schippersknechtthans sjou werman. Daar men veronderstelde, dat hij ver dronken zoude zijn in de stads gracht heeft men naar hem gevischt en zijn lijk zaturdag voormiddag ook werkelijk uit het water opge haald in de nabijheid van de zoogenaamde Jous- terpijp. Sommigen willen dat bij in eenen min of meer beschonken toestand verkeerde toen hij woensdag avond voor het laatst gezien is; wij weten het niet en willen zulks dus ook niet bevestigen maar wel weten wij dat hij een mensch met gebreken toch de goede ei genschap bezat van eenen fikschen ijverigen en gedienstigen werkman te zijn wiens le vensgedrag bij andere huisselijke omstandighe den misschien ook eene andere rigting zou hebben genomen. Men meldt uit Ijlst, dd. 25 October: In eene op heden gehoudene vergadering van den Gemeente-Raad alhier, zijn tot wethouders benoemd de hceren J. W. Oppedijk en G. ten Gate. Aan het Zondagsblad wordt uit Edam 23 October gemeld: Als eene bijzonderheid kan uit deze provincie in het algemeen berigt worden dat de heer- schende ziekte onder de varkens, welke sedert het jaar 1816, vooral in de maanden Julij en Augustus zoo vele slagtoffers maakte, dit jaar bijna opgeliouden heeft hetwelk als een zondere zegen aangemerkt wordt. Den 19 dezer zijn te Schiedam op heeter daad betrapt een man en eene vrouw met één kind te Rotterdam te huis behoorende welke beproefden om verzilverde halve centen voor tiencents-stukken uit te geven naar men ver neemt moet bij onderzoek gebleken zijn dat zij bij zich hadden een groot getal verzilverde en andere halve centen alsmede een fleschje vocht en een doosje poeder, waarmede deze bewerking geschiedt. Zij hebben dit bedrijf niet alleen hier ter stede, maar ook in andere na burige plaatsen niet zonder goed gevolg uitge oefend. In de Landbouw. Courant deelt de be kende landbouwkundige, de baron Van Itter- sum van Hattem het volgende mede: In de maand Julij 1850 heb ik op twee akkers groot te zamen ongeveer 25,30 vierk. ellen winter-koolzaad op rijen doen zaaijen mij daarbij bedienende van den bekenden Gro ninger bungel en het gewone zaaihoorn. In October heb ik de gezaaide planten, in rijen op eenen afstand van twee Amst. voeten staande, doen uitdunnen en daarmede den naast aan liggenden akker, van gelijke oppervlakte, doen beplanten op gelijke afstanden er nu voor zomendedat er tusschen de planten in de rijen eene ruimte van ongeveer 1*- Amst. voet opengelaten werd. In Augustus van dit jaar is de oogst geweest als volgtvan den gezaaiden akker zijn binnen gehaald 3 vimmen en 20 gar ven welke gcdorscht hebben opgeleverd ruim 2 mudden; van den geplanten akker 4 vimmen en 88 garven, van welke ruim 5 mudden schoon zaad verkregen zijn.” Volgens een daartoe ingestcld onderzoek is liet gebleken dat de verbouw van meekrap in Zeeland jaarlijks gemiddeld met 1000 vaten ach teruitgaat en daarentegen in Frankrijk jaarlijks met 8451 vaten toeneemt; terwijl 1000 vaten op bijna ƒ200,000 productie-kosten worden op gegeven, waarvan verreweg het .grootste gedeelte aan arbeidsloon wordt uitbetaald zonder dat de kosten van cultuur van andere gewassen die in de plaats der meekrap worden verbouwd daartegen «enigermate kunnen opwegen dit be denkende zal men zich een flaauw denkbeeld kunnen vormen, hoe de welvaart van Zeeland jn een naauw verband staat met de invoering eener verbeterde meekrap-bereiding waardoor de concurrentie met de Franschen kan worden volg.ehou.den.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1