EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1851. No. 88. Zaiurdag den 1 November. 6de Jaargang* gjgg 7 BINNENLAND. 1 ren BUITENLAND. Gisteren avond van de maat- Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za terdag. Aboiineiiients-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco j 1.05, enkele nomniers 7 cent. thans gedurende de laatste dagen zijn niet min der dan dertien schuiten te Scheveningen aan gekomen met een gezamenlijk bedrag van 861,000 stuks. De schuit, die tot dusverre de meeste haring heeft aangebragtis die van den heei- P. Varkevisser, welke eene bezending had van 94,000 stuks. Thans hebben reeds 6 pin ken twee reizen gedaan. Sommigen vangen den haring even als verleden jaar op het laatst van op slechts eenige uren De prijzen loopen zeer 'j 1 waren er gebragt, thans he en alzoo 52,000 Prijs der AdvertentiCnvan één tot vier regels gewone letter40 centsen voor eiken regel meer 10 centsbehalve 35 cents zegelregtvoor iedere plaatsing. WEENEN, 24 October. De hertog van Bor deaux is tot universeel erfgenaam der hertogin van Angoulême benoemd. Overigens heeft de overledene hare bedienden alsmede de armen in Frankrijk bij testament rijkelijk bedacht. Vol gens haren wensch zal haar lijk worden bijge zet in den grafkelder van het Franciskaner klooster bij Görz waar het stoffelijk overschot van den hertog van Angoulême, die reeds in alsmede dat van Karel X de inhechtenisneming intendant-generaal van Gloerson directeur der militaire depóts, Ytter- berg opperbevelhebber der nationa André Bergh, koopman. De beide eersten zijn beschuldigd van achtereenvolgens geldenaan het leger behoorende, te hebben ontvreemd en wel voor een bedrag van ongeveer 320,000 th. de beide anderen van hen hierin de behulpzame hand te hebben geleend. De regeringgebruik makende van de be- SNEEK, 30 October. In de vergadering van den Gemeente-Raad van heden is de heer M. van Gent, bij de beëediging en installatie van de overige leden afwezig als lid beëedigd en geïnstalleerd voorts tot secretaris herkozen de heer mr. B. Haga en benoemd tot lid van de commissie van spijs-uitdeeling de heer G. Cool tot commissaris van de stedelijke muzijk- en zangschool de lieer mr. J. II. de Sitter, en tot secretaris-boekhouder bij de stads algemeene armen in plaats van den heer J. II. Smidts eervol ontslagen de heer Sake S. llofstra. 'Van eene vriendelijke hand uit ’s Hage ontvangen wij de volgende mededeeling zegt de Drenlsche Courant: Naar men verneemt week het onderzoek van ontwerpen in de sectiën worden ten einde gebragt, met uitzondering der complabilileits'fiet en die over het armbe stuur en liet Indisch muntstelselwaarvan de behandeling tot na de discussiën over de be groeting zoude worden uitgesteld immers zoo als thans de loop der werkzaamheden bij de kamer zulks doet tegemoet zien. De verslagen der commissiën van rapporteurs over de financiële wetten en over de refter lijke organisatie zijn nog niet opgemaakt al thans niet bekend geworden doch men mag met grond verwachten, dat in de conclusion, door de vorige rapporteurs genomen weinig of geene verandering zal worden aangebragt, wan neer men in aanmerking neemt, dat, indien al het personeel der commissiën eenigzins gewij zigd is, de denkwijze der meerderheid over de groote beginselen echter welligt dezelfde zal blijven. Op dien grond gelooft men dan ook niet, dat de wet, houdende eene belasting op de renten, ®oo als tij daar ligt, aannemelijk wordt geachten dat de meerderheid der ka merofschoon voor eene belasting van het roe rend kapitaal en op het inkomen zelfs in liet algemeen gestemd den voorgedragen maatregel echter, waarbij eene inhouding van rente is op den voorgrond gesteld wegens grondwettige bezwaren geenszins zal beamen en tot geene belasting van Nederlandsche staatsrenle zal kunnen besluiten tenzij die op denzelfden voet worde geheven als van vreemde effecten en roe rende kapitalen. Over de verdere financiële ont werpen van wet schijnen de gevoelens zeer ver deeld doch het is niet waarschijnlijk, dat die ontwerpen immers de meeste niet in discussie zullen worden gebragt voor liet geval dat de belasting op de rente mogt worden verworpen. Het getal der voorstanders van de afschaffing der accijns op de brandstoffen schijnt grooter te zijn dan men aanvankelijk gedacht bad. Wal de aanstaande regterlijke organisatie betreft ook daarover zijn de gevoelens zeer verdeeld. Die der meerderheid komen daarop neder, dat, wil men werkelijk bezuiniging er langen zonder evenwel het belang des regts te veel in den waagschaal te stellen alle hoven behooren te worden afgeschaftgelijk mede het appel in strafzaken en dat met uitbreiding van den Hoogen Raad alle civiele appellen aan dat Collegie behooren te worden opgedragen. Velen zouden daarbij de criminele regtspraak bij uitsluiting aan de arrondissements-regtban- ken in de lioofdplaats willen opdragen ande- daarentegen ten deze niet willen onder scheiden en zelfs bij de vestiging van regtban- ken zich aan geene grenzen van provinciën wil len binden maar de jurisdictie territoriaal zoo willen regelen als voor het belang der justi tiabelen het meest geschikt zoude voorkomen, ’sGRAVENHAGÉ, 28 October, lieden heb ben de afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal zich bezig gehouden met het onderzoek vah de ontwerpen van wet 1) om trent de jagt en de visscherij en 2) houdende bepalingen omtrent het bouwen planten enz. binnen zekeren afstand van vestingwerken, De steurharing-rvisscherij schijnt plotseling eene gunstige wending te hebben genomen al en pas eene inees- ijze, terwijl zijn gevoelvolle zang eenen indruk op de aanwezigen maakte. Was den eenen kant aandoénlijk eenen blin- een concert te zien geven van den ande- kant kon men zich niet genoeg verwonde- dat iemand nog zoo jong en van zulk een voornaam zintuig verstoken het reeds zoo ver gebragt had. Het concert heeft onzuiver omstreeks f10 opgebragt. Eere den gever! RUINEN27 October. Als eene bijzonder heid kunnen wij mededeelen dat een der bijen zwermen op den stal van den bijenhouder L. alhiergedurende de laatste week nog druk aan het winnen was. Men zag de bijen beladen met zuiver geel bloemenmeel even als of het in Julij was. Denkelijk maken ze hier voor een gedeelte het zoogenoemde bijenbrood van ter wijl er welligt ook van dient tot het verzegelen der nog opene honigcellen. Genoemde korf met bijen is sedert den 22 Augustus nog iets in zwaarte toegenomen ofschoon hij op eene drooge plaats stond. Men heeft niet kunnen opsporen van welke bloemen de bijen wonnen maar denkelijk van de bloeiknopjes van de spur rie die thans als eene groene vacht de akkers bedekt. de teelt het geval was, afstand van onze kust. De prijzen loop uiteen. Verleden jaar op dezen tijd 1,701,000 stuks haring aang loopt het aantal 1,649,000, minder. AMSTERDAM. 28 October. hield de Amsterdamsche afdeeling schappijTot nut der Israëlieten in Neder land hare eerste vergadering voor het jaar 1851/52, in de groote zaal Frascati. Vooreen bijzonder talrijk gehoor traden als sprekers op de heeren mr. J. E. Goudsmit van Leyden en de eerw. heer A. M. Chumaceiro alhier. De eerste had tot onderwerp zijner rede gekozen de beantwoording der vraag: Wat is bescha ving? Welke zijn bare eischen hare kenmer ken en hare eigenschappen?” Zeer indruk wekkend was het slot dier belangrijke rede waarin de redenaar den beschaafden Israëliet” schetste. De eerw. lieer Chumaceiro leverde de bijdrage en betoogde daarin dat de Israëliet geschikt is voor den landbouw en dat deze belangrijke tak van bestaan door hem behoort te worden bij de hand genomen. WOERDEN, 26 October. Eene nieuwe soort van arbeid wordt sedert eenigen tijd met den besten uitslag, in de strafgevangenis alhier uit geoefend bestaande in het vervaardigen van lampenkousjes. Men verneemt, dat reeds eenige gevangenhuizen dat product in gebruik hebben om zoo het op den duur bevaltdaarmede voort te gaan. ASSEN, 28 October. Gisteren avond heeft de heer B. Thierens organist en muzijk-onder- wijzer te Sneek alhier een concert op de piano gegeven, afgewisseld door zang, waarvan de opbrengst na aftrek der noodzakelijke kosten voor het alhier bestaand werkhuis is bestemd. Deze heer, hoewel blind geboren en pas 21 jaren oud, behandelde de piano op terlijke wi' diepen het aan den ren ren dat iemand nog zoo jong en van voornaam zintuig verstoken bet reeds gebragt had. 1844 is overleden rust. WEENEN25 October. De Sagra Consulld van Rome heeft in hare laatste zitting een politiek proces behandeld dat de algemeene opmerk zaamheid in hooge mate boeide deels om de zaak deels om liet groot aantal personen daar in betrokken. Zij behoort tot het bloedig tijdperk der Romeinsche republiek. Toen in de laatste dagen van April 1848 de Fransche troepen zich voor de poort van PanCrasio vertoonden waag den eenige Jesuiten leeraars en andere geeste lijken liet volk tot opstand tegen de drieman nen vooral tegen Garribaldi’s troepen aan te sporen. De poging was vruchteloos; de repu blikeinen sloegen de Franschen terug, en een vreeselijk lot stond de onvoorzigtige geestelijken te wachten. De eerste tien die gegrepen werden kregen den kogel, en een aanzienlijk getal, later iiï hechtenis genomen werd door Garribaldi’s sol daten tot hetzelfde einde streng bewaakt, Reeds hadden eenigen hunner den dood ondergaan t toen de Franschen Rome innamen en hen ver losten. 157 personen, meerendeels gewezen Sol daten stonden nu voor de Sagra Consulta te- regt, wegens deelname aan de arrestatie en den dood der geestelijken. Door gebrek aan bewij zen zijn de aangeklaagden na tweejarige gevan genis op 37 na ontslagen geworden. Met en-* kele uitzonderingen zijn die allen schuldig ver klaard aan moord uit partijhaat, en ter dood veroordeeld. WEENEN, 26 October. De schrijvers van aan de regering mishagende artikelenin buiten- landscbe dagbladen worden met de grootste gestrengheid behandeld en reeds op bloote ver denking wordt menigeen verbannen. Een klerk van den redacteur der Oeslerr. Corr. de beer Tuwora verdacht van vijandelijke correspon- dentie-artikelen in een nieuw dagbladomdat zijn schrift veel overeenkomst had met eenen on derschepten brief, werd op de publieke straat gearresteerd en eerst na eenige dagen vrij ge laten. Door huiszoeking bij den heer Manhei- merzoon van den beroemden Israëlitischen prediker, kwam een brief van Brockhausuit Leipzig waarin Weener berigten gevraagd wer den in handen der overheid. Dit stuk alleen was voldoendeom terstond een ministeriëel bevel uit te lokken waarbij de heer Mannhei- mer van zijn post werd ontzet. FRANKFORT25 October. Er verheffen zich alom vele stemmen tegen het voornemen van eenige Zuid-Duitsche regeringenom den uitvoer van het graan te verbieden. BERLIJN28 October. Het hoofdbestuur van policie wijdt alle aandacht aan de belang rijke vraag hoe de residentie dezen winter van levensmiddelen zal worden voorzien en heeft alle daaromtrent ingekomen berigten zorgvuldig overwogen. Dien ten gevolge werd er dezer dagen eene conferentie tusschen gemeld bestuur en den minister van binnenlandsche zaken ge houden waarbij de heer Altman chef der markt-policiewas opgeroepen. Men zou o. a. zijn overeengekomen om geen verbod uit te vaardigen tegen het verbruik van aardappelen in de branderijen waaruit men het besluit op maakt, dat de regering voor geen duurte schijnt bevreesd te zijn. Naar men uit Christiania dd. 16 October verneemt was daar den nacht te voren een koerier uit Stockholm aangekomen met depêches voor den gouverneur-generaal van het koning rijk Noorwegen de graaf Loewenskiold. On middellijk daarna is de policie overgegaan tot de inhechtenisneming van de HIJ. Meyaender het Noorweegsch leger, póts, ïtter- le garde en zal in den loop dezer i de aanhangige wets- van de tweede kamer met die

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1