NIEUWS- EN AIJITRTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1851. No. 89. Woensdag den 5 November. 6de Jaargang* BINNENLAND. n 'Vil» a waa rde ■wT laden gebeurt igen van Hij heeft 5100 titels boeken, 110 titels en 1130 titels van schijnen zullen, en natuurkundige tal rijkst vertegenwoordigd, nóg al Prijs der Advertentienvan één tol vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za terdag. Abonnenicnts-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco f 1.05enkele nominees 7cent. de. Daarom is voor de eerste uitgaven voor 1852 eene som van ƒ10,000 gesteld. AMSTERDAM, 31 October. Voor een tijd meldden wij dat in sommige plaatsen Duitschland door handeldrijvende!! en nering doenden pogingen werden aangewend, om den dag des Heeren waardiger te doen vieren en te bewerken dat althans onder de godsdienst oefeningen elke nering en handtering geheel stil stond. Ook in ons land is deze zaak nu en dan ter sprake gebragten in Gouda vorm de zich zelfs eene commissie, die teregt be greep, dat men in dezen niet alles van de hulp der autoriteiten mogt verwachten. Zij trachtte te bewerken, dat de neringdoende burgers, uit overtuiging dat eene waardiger viering van den zondag niet alleen van den arm des gewelds, maar uit vrijen wil der bevolking zelve moest uitgaan, hunne winkels sloten, en slaagde daar in zoo gelukkig, dat ongeveer 400 neringdoen de ingezetenen zich bereid toonden omtol verwezenlijking van liet loffelijk doel hunne winkels op zondag niet tot verkoop open te stellen. Er bleven wel eenigen over, die tot dien maatregel niet toetraden maar men dacht door volharding dien tegenstand te nverwinnen of in weerwil daarvan bet goede doel te bereiken. ROTTERDAM, 1 November. Directeuren der hier ter stede gevestigde Zuid-llollandsche Maatschappij lot redding van Schipbreukelin gen hebben in hunne vergadering van gisteren besloten te doen uitreiken Aan kapitein Louis Maressal voerende de Fransche stoomboot Hamböurgvarende in de beurt van deze stad op Havra de groole zil veren medaille voor zijne op den 5 Oct. ver leende krachtdadige hulp en bijstand aan de Nederlandsche stoomboot Fijenoordgevoerd door kapitein II. Rolfe, hebbende, in het uit- loopen van de Maas, het roer afgestooteu en dezelve tot op de reede van Hcllevoetsluis bin nen te slepen. Aan kapitein Jan Kort, voerende het Neder landsche tjalkschip Petronella, te huis behoo rende te Delfzijl, de groote zilveren me daille en aan zijn’ stuurman Henderikus Pieters Jagerde gewone zilveren medaille voor hun ne mensclilievende hulp en bijstand, verleend aan schipper R. A. de Groot en zijne drie kin- ren zeilde hun tjalkschip, genaamd 2'wee Gebroederste huis behoorende te Bergumer- dam in Friesland, op de Boesplaat, in het zeegat bij Norderney gestrand en verbrijzeld en hun veilig te Delfzijl aan wal te zetten zijnde bij deze eereteekenen loffelijke getuig schriften gevoegd waarin die edele daden om standig zijn vermeld. Terwijl er op nieuw aan onderscheidene we duwen van in zee omgekomene zeelieden uit het zoo weldadig fonds van wijlen tnejufvrouw Ida Maria de Raath onderstand is verleend. ASSEN, 30 October. Ten bewijze, hoe be langrijk voor deze provincie de lionigbouw en bijenteelt is kan strekken dat eergisteren hier voor circa ƒ5000 honig is aangevoerd en gele verd eene bevestiging tevens van het reeds el ders vermelde, dat de bijenhouders dit jaar hunne moeite rijkelijk beloond zien. BUITENLAND. WEENEN, 27 October. Naar men uit Tiflis berigtzijn in de kerk van het klooster Betha- nie welke half vervallen overblijfselen vijftien wersten van die stad verwijderd in een bosch aan bet riviertje Wera gelegen zijn in dezen zomer door een’reizenden schilder hyzantynsche frescoschilderstukken ontdekt, welke reeds door stof, enz., bijna onzigtbaar waren. Eene ge- heele rei afbeeldingen van heiligen gedeeltelijk met opschriften en in volle helderheid van kleur zijn zigtbaar geworden ook dc levensgroote beeltenis van de koningin Tamar, aan welke, naar eene overleveringde stichting van dit klooster toegeschreven wordt. De voor eenige jaren bekend geworden fresco’s der Sophia Mos kee te Konstantinopel en de thans in het kloos ter Bethanie ontdektebehooren ongeveer tot hetzelfde kunsttijdperk. SNEEK4 November. Blijkens het belang rijke verslag nopens den loop van den handel en de scheepvaart hier te lande over 1850 van wege het departement van financiën uitgegeven mogen de uitkomsten over dat jaar zeer gunstig genoemd worden. Immers de waarde van den algemeenen in- en uitvoer over 1850 overtreft het gemiddeld cijfer der vier voorgaande jaren met nagenoeg 45 millioen gulden terwijl de algemeene invoer, in vergelijking met dien van 1849 een booger cijfer van 9 millioenen en de algemeene uitvoer dat van bijna 13 millioe nen aanbiedt. De meerdere uitvoer van eigene voortbrengselen in 1850 bedroeg aan boter 1 millioen kaas 2 millioenen geraffineerde sui ker 12 millioenen; meekrap, onberoofde en fijne, 600.000 pond, en aan garancine en colo- rine ƒ100,000. De laatstgenoemde uitbreiding bewijst tevens den vooruitgang van dit voor weinige jaren alhier nog geheel onbekend» fa- brijkaat. De algemeene invoer in 1850 beliep eene waarde van ƒ284,415,276; gemiddeld over hei vijfjarig tijdperk 184650 226,059,816. De algemeene invoer in 1850 eene waarde van ƒ230,002,066; gemiddeld over het vijfjarig tijd perk 1846—50 ƒ211,879,487. De doorvoer in 1850 eene waarde van ƒ92.252,789 gemid deld over 1846-50 ƒ84,934,606. Men berigt aan hel Zondagsblad van den Helder, 28 Oct. lieden morgen had alhier eene daad van onverschrokkenheid plaats, die, hoe roekeloos in menig opzigtnogtans de groot ste ongelukken deed voorkomen. In een oogenblik dat er aan den ka naai weg eene zeer drukke bedrijvigheid plaats vond, zoowel met het lossen van turf, aardappelen als anderen wintervoorraad, en juist ook ter wijl de jeugd zich naar de scholen begaf, ge raakte een der hier gebruikelijke groote en zwa re sleeperswagensmet twee paarden bespan nen aan het hollen. In tomeloozen vaart dreigden zij de verschrikkelijkste ongelukken te zullen veroorzaken. In de nabijheid bevond zich echter een kloeke jongeling C. Rood zijn’ naam mogen wij hier niet verzwijgen bezig met het lossen en laden van turf, die, naauwelijks ziende wat er gebeurt, en zonder er op te denken aan welk gevaar bij zich bloot stelt, tussclien de beide hollende paarden in vliegt, de tengels grijpt, en, hoezeer nog een eind wegs medegesleurd met eene wanhopige krachtsinspanning het span op zijde tegen het hek van een huis rukt en het geluk heeft met de nu toeschietende menigte hetzelve tot staan te krijgen. Een ieder vreesde teregt dat de onverschrokken jongeling deerlijk gekwetst zou de zijn, maar neen! hij kwam er gelukkig zon der het minste letsel af, en mogt van alle zij den de luide en zeker hartelijke toejuichingen en dankbetuigingen inoogsten voor zijne waar lijk zoo grootsche daad. ’s GRAVEND AGE 30 October. Op de be grooting voor liet dep. van binnenl. zaken, komt voor 1852 een post voor, tot bestrijding der kosten van het opmaken en vervaardigen eener geologische kaart van Nederland en wel ten bedrage van ƒ10,000. In den staat van toe lichting tot die begrooting leest men deswege liet volgende: Art. 142. Deze kosten komen op vroegere begroetingen niet voor. De kennis van de geologische vorming van Nederland laat veel te wenschen over; dit is ten deele toe te schrijven aan het gemis van een grondig onderzoek, dat tot het zamenstcllen van eene beschrijving en kaart onontbeerlijk is. Eene commissie van geleerden die zich wegens deze zaak voor eenige jaren tot de regering wendde, gaf, daartoe uitgenoodigd een uitvoe rig verslag met begrooting, waaruit blijkt, dat het onderzoek en het uitgeven van kaart en be schrijving in zeven jaren volbragt kan zijn en ju alles ongeveer ƒ50,000 zal kosten, liet groot behing, dat de wetenschap en de nijverheid bij dezen arbeid heeft, maakt het wenschelijk dat die van rijkswege bevorderd en bekostigd wor- FRANKFORT, 28 October. Voor rekening der Beijersche regering bevinden zich thans uit Holland komende, herwaarts op weg groo te partijen granen. Ook worden hier zeer aan zienlijke partijen koffij en rijst verwacht, die voor rekening van onderscheidene Duitsche han- delshuizen op de jongste veilingen der Neder landsche Handel-maatschappij aangekocht wer den. Een naar Mannheim bestemd stoom- vaartuig, dat eene zware lading koffij enz. aan boord had beeft in de nabijheid van. Edingen een lek bekomen. De schade wordt op 10,000 begroot. BERLIJN, 28 October. De Leipziger mis catalogus voor 1851 is in het licht verschenen. en wel 3860 titels van van kaarten atlassen enz. werken, die nog in 1852 ver- De geschiedenis phiiologie wetenschappen zijn op het Staatkundige ge schriften zijn er nog al maar het blijkt toch dal hun bloeitijd voorbij is. Aan Fréderik de Groote werd bij gelegenheid van de onthul ling van zijn heerlijk standbeeld in 27 boeken en vlugschriften hulde gebragt. De Londen- sche tentoonstelling heeft tot nog toe slechts 18 boeken in het leven geroepen, doch daarin is zij dan ook uitvoerig behandeld. De catalo gus is nanuw keurig en beredeneerd. BERlIJN, 31 October. Wij hebben vroeger bij onderscheidene gelegenheden melding gemaakt van de geschillen welke in Zweden tussebeu de kamers, de geéstelijkheid en den adel aan de eene en de boeren en burgers aan de an dere zijde zijn gerezen naar aanleiding van de hervormingen door het gouvernement voorge steld, en aangenomen door de twee laatste, doch verworpen door de twee eerstgemelde stan den. Deze hebben nu de overwinning behaald en de regering van hare zijde heeft toegegeven waarvan het gevolg is eene wijziging van het ministerie, daarin bestaande, dat een der meest voor de partij van vooruitgang gestemde leden door een ander zal vervangen worden. De be doelde is de minister van finanliende graaf Goraw Detlof Maesker en zijn opvolger de baron Palmstierne behoorende tot de partij van behoud. LONDEN, 26 October. De Globe berigt, dat het bestuur der wereldtentoonstelling het batig slot van de ontvangsten der tentoonstel ling (ongeveer zes millioen guldens) bestemd heeft tot een fonds voor een netionaal museum ter verzameling van voorwerpen die in betrek king staan met en den staat aanwijzen van de nijverheid der volken, in één woord voor eeiie voortdurende wereldtentoonstellitig. Het bestuur heeft reeds een aantal woorwerpen voor dat museum bijeengehrngthetwelk in het midden der hoofdstad zal worden gevestigd. Ook zul len in dit museum openbare lessen over de vak ken de nijverheid betreffende gehouden worden. LONDEN, 28 October. De Kaffers Jiebben in den verwoeden krijg, dien zij tegen de En- gelschen volhouden, hulp ontvangen van onder scheidene huitenlandsche officieren. Onder die laatstee bevindt zich een Franschman genaamd Pareldie langen tijd als onder-officier der ar tillerie in Algerie gediend heeft, en later als onder-luitenaut bij de mobiele garde stond waar hij zich door zijne buitengemeene dapper heid onderscheiden heeft. Na de ontbinding van dit korps, scheepte hij zich op een vaartuig in dat naar de Indische zee vertrok hetwelk eenigen tijd in de Tafel baai vertoefde: aldaar vernam hij welke gebeur tenissen er plaats hadden. Hij begaf zich on verwijld naar Litakou eene Kafferstad door eenen magligen stam bewoond welke hij zijne diensten aanbood die dadelijk werden aange nomen. Van toen af heeft hij aan onderschei dene bloedige gevechten deelgenomen en een grooten aanhang in het land verkregen, zoowel door zijne werkzaamheid als zijn moed en be leid. Thans is hij kommandant van het fort Makov hetwelk door zijne stelling van veel gewigt isen welks verdedigingswerken onder zijn loezigt aangelegd zijn.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1