BN ADVEIITENTIE-BLAD VOOlt DE STAD EN HET AlillONDISSEHENT SNEER. NIEUWS- I 1851. No. 90. Zaturdag den 8 November, I j BINNENLAND. BUITENLAND. r- I 5 ;*w twee drie, riep de zoon naam ter staat r f. de kosters- liet nieuwe Ten einde en alle te weli te halen dank in liet water aan de andere zijde De beruchte Duit- zet zijne pogingen leening te sluiten voor die door de plaatselijke wetgeving na de invoering dier wet (art. te stellen, nieuw reglement kunnen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad Jranco j 1.65, enkele nommers 7*. cent. BERLIJN3 November. De Idoyd meldde onlangs dat lord Palmerston aan verscheidene Duitsche regeringen nota’s had gerigtten ein de haar te bewegen om zich met alle kracht in de bondsvergadering te verzetten tegen de aanneming van een voorstel door Oostenrijk en Pruissen gedaan om den senaat van Ham burg uit te noodigen tot herziening der consti tutie dier vrije stad. De officiële Hann. Ztg. deelt hieromtrent mede dat de beer Edgecom be in de afgeloopene maand op last van lord Palmerston de regering van Hannover heeft uitgenoodigd al haren invloed aan te wenden om de stad Hamburg te vrijwaren dat de bond zich in hare zaken mengde. Den volgenden dag ontving de heer Edgecombe ten antwoord dat alles de regeling van aangelegenheden over eenkomstig de bondsbepalingen betrof. Hanno ver zal de zaak van regt en vrijheid blijven ondersteunen, maar zich streng binnen de gren zen van wetten en tractaten houden. Een der leden van de vrije gemeente”, in Koningsbergen bad in een particulier huis eene vergadering van dames belegd om met haar de verpleging der kranke gemeente-leden te bespreken. De policie deed de vergadering AMSTERDAM, 30 October. De correctionele regthank alhier heeft, bij een breed gemoti veerd vonnis, beslist., dat bij overtredingen op het stuk der plaatselijke belastingen niet de straf fen bij de nieuwe gemeentewet vastgesteld, be lmoren te worden toegepastmaar nog steeds die voorgeschreven bij het reglement op de invordering der sted. ace. Zij heeft bij haar A. Kuipers mede hier ter Deze weddingschap hield aan de eene en de hond e van de Noordlaarder vaart en dat men hen beide aan een over de vaart reikte zoude vastbin- Des avonds; omstreeks half tien uur, naar genoemde plaats. Vele en ben om dit zoo zon- Aan de vaart ge- den jongeling aan het andere eind van van elkan- NOORDLAREN1 November. Heden avond had er ten huize van R. Klinkhamer, koorn- en pelmolenaar alhier, eene zonderlinge wed dingschap plaats. De tweede knecht van ge noemden molenaar zoude trekken tegen eenen grooten hond van plaatse woonachtig, in aan 1 - --- ii i i uiteengaan en veroordeelde liet gemeentelid tot eene geldboete. liet hof van appel heeft dit vonnis bekrachtigd, en daarbij uitgemaakt, dat krankenverpleging moest beschouwd worden als inwerking op openbare aangelegenheden. De Nat. Zeit. deelt mede, dat de policie op hoog bevel, gedurende de leer-uren,in El bing de burgerscholen inspecteert ten einde te onderzoeken of er ook schoolboeken zijn met revolutionnaire of onzedelijke omslagen. Het onderzoek in een dier scholen waartegen in- tusschen protest was aangeteekend had ten ge volge, dat er een omslag werd medegenomen waarop het vermoorden van Licknowsky was afgcbecld. Karel Friedrich Eichhorn, de grondvester der Duitsche l ijks- en regls-geschiedenis vier de op den 18 Sept. II. op zijne buitenplaats Ammorn in Swaben zijn bOjarig ambts-jubilé. Op dien feestdag ontving hij eenen eigenhandigeii brief van den koning van Pruissen, met de ster der Roode Adelaars-Orde 2de klasse;de phi- losophische faculteit der Berhjnsche hoogeschool schonk hem den Doctors-lioed de koning van Hannover maakte hem kommandeur der Guel- phen-Orde en tallooze geleerden en letterkundige maatschappijen verhoogden het jubilé van den waardigen man door verschillende eerbewijzingen. MADRID, 28 October. De heer Van Vliet, afgevaardigde der Nedcrlandscbe houders van Spaansche schuldbrieven verklaart in de He- raldodat hij geheel vreemd is aan al wat in den laatsten tijd over de schuldregeling geschre ven is in de dagbladen die te Madrid of in andere localiteiten uitkomen. LONDEN3 November, sche uitgewekene Kinkel voortom in Amerika eene voor eene Duitsche omwenteling. Het bedrag zou twee millioen dollars moeten zijn en de onderneming door Kinkel VVillich en 0. Rei chenbach worden bestuurd die het initiatief van alles zouden hebben en rt^u afgeven van de gestorte gelden tegen eene interest van 5 pCt. Dit drietal zou zijne magt dadelijk over dragen zoodra er in Duitschland een erkend revolutionair bewind zou zijn. De gelden zou den worden gestort bij 0. Reichenbach, 1, Paulton Square, Chelsea, in Londen. De Was- hingtonsche correspondent van den New-York Herald doet bij deze gelegenheid opmerken dat de Italianen reeds eene leening, ten bedra ge van 2 millioen dollars, hebben tot stand gebragten die gelden almede te Londen zijn gedeponeerd onder toezigt van de revolution naire democraten. PARIJS 1 November. In liet laatst der vo rige week is te Parijs het collegie van vroede mannen pleglig geïnstalleerdnadat het door de gewone jaarlijksche verkiezing welke door de vier raden van ambachten en fabrijken ge was. %in en Kunstgevoelonder de leiding i heer II. Spoeldersvan F stukken in het bijzijn bliek op eene wijze goede vordering van getuigt, terwijl aan hiermede beoogd werd ruimschoots is beant woord hebbende de collecte bij deze gelegen heid ten behoeve van den opbouw eener kerk voor de Hervormden van Haaksbergen gedaan bedragen de som van ƒ284. IRNSUM30 October. Alhier had in de vorige week eene begrafenis plaats van eene be jaarde vrouw die des avonds op vermoeden van schijndood wederom is opgegraven. Men heeft echter geene teekenen daarvan ontdekt, noch iets dat dit vermoeden bevestigde daar om is het lijk dan ook op nieuw begraven. ASSEN, 4 November. Zaturdag jl. is er brand ontstaan in de lange houten pijpzich bevindende op den schoorsteen van woning, staande onmiddellijk aan kerkgebouw des Hervormden alhier, den brand liet spoedigste te blusscben gevaar van het kostbare kerkgebouw af den besloot men de pijp omver te halen hieraan werd gevolg gegeven. Tot schrik ech ter van alle toeschouwers, bewoog de pijp zich in de rigting waar de koster op liet dak zij ner woning ijverig bezig was tot het blusscben te helpen gelukkig bleef de zware pijp han gen zoodat de koster tijd had, om weg te komen en waaraan aan eenen enkelen goed bevestigden spijker, die aldus, door Gods be schikking zeer waarschijnlijk een menscheule- ven heeft gered. en belast, voor deze Stad. Zij heeft bij haar vonnis aangenomen dat de straffen in de gemeentewet vermeld slechts als maatstaf zijn aangewezen welke bij een binnen 5 jaren 291) vast worden opgelegd. AMSTERDAM, 3 November. Het Zoölogisch genootschap, Natura Arlis Magistra alhier heeft belangrijke aankoopen gedaan van antilo pen en andere zoogdieren en prachtige vogels, uit de onlangs in Engeland verkochte verzame ling van wijlen den graaf van Derby. De vei ling heeft 8 dagen geduurd en ƒ100,000 op- gebragt. Deze verzameling van een particulier was wel een der schoonste en rijkste der we reld zij bevatte niet minder dan 1617 exem plaren in 142 soorten afgedeeld waarvan 756 in 84 soorten op de plaats zelve werden aan gekweekt. Van het schilderachtige Knowsley iu Lancashire, waren niet minder dan 100 acres grond en 70 acres water voor de bewaarplaat sen der dieren afgezonderd rensachtige voliè res met keurig heestergewas beplant en door stroomende beekjes doorsneden bevatten be woners van Tropische bosschen onafzienbare grasvlakten door ijzeren rasters afgedeeld strek ten der zeldzaamste hertsoorten-antilopen tot weiden, terwijl deze in doelmatige stallen hun nachtleger vonden. Vijvers aan meeren gelijk, met uitgestrekte bosschen omzoomd verschaften aan de schoonste watervogelen een rustig ver blijf; voegt men bij al dat schoone en groot- sche het uitmuntend museum van opgezette voorwerpen bijna geheel uit de zeldzaamste bestaandedan zal het niemand bevreemden dat het oog van den ijverigen beoefenaar der natuurlijke historie op Knowley’s gronden niet te verzadigen was. SCHIEDAM, 3 November. LI. vrijdagavond zijn alhier door het zanggezelschap Godsdienst- 1 1 van den Rotterdam eenige zang- van een zeer talrijk pu- uitgevoerd die van de deze jeugdige vereeniging het lofwaardig doel dat dat de jongeling de andere zijd zoude staan touw dat den. gingen de wedders nieuwsgierigen volgd< derlinge schouwspel te zien, komen zijndeboqd men het gene en den hond aan het touw vast, terwijl de vaart hen der scheidde. Het touw niet heel lang zijnde moest de hond tot op den oever getrokken wor den. Het volgzame dier, hoewel voor liet wa ter bevreesd bleef staan tot dat de jongeling zich goed had geplaatst. Op het woord van een, twee, drie, riep de zoon van A. Kuipers Sultan (alzoo was de naam van den hond). Sultan, zijnen meester gehoorzaam zijnde, en mede voor liet water bevreesd deed eenen grooten spronghetwelk ten gevolge had dat de jongeling tegen wil en I moest; zoo zelfs, dat hij i der vaart weder te voorschijn kwam, tot groole I verwondering van hem zelven en van de om standers. Dit vermaak werd opgeluisterd door heel schoon weder. BREDA, 29 October. De Nederlander heeft in zijn nommer van 11. vrijdag gezegd dat er geruchten in omloop waren omtrent verregaande ongeregeldheden aan de militaire akademie die eene zware verantwoording' op de directie zou den doen rusten en ongunstig getuigen van den aldaar hcersclienden geest en tucht. Wij kunnen zeggen, dat, daargelaten het overdrevene van hetgeen de Nederlander no pens mishandelingen zegt, vier jongelieden ter zake van bet ontgroenen verwijderd zijn dat het bestuur daardoor zulks met kracht is te keer gegaan en deze handeling alzoo wel zeer getuigt voor den aan de akademie heerscheuden geest en tucht. Waar 80 pieuwelingen bij omstreeks 180 ou dere kweckelingen van den leeftijd van 1518 jaren, aan ééne inrigling komen, is liet kwa lijk anders te verwachten en het tegenoverge stelde wel nergens aan te wijzen, dan dat er ontgroening of poging daartoe plaats grijpt, wat echter hier, zoo als wij zeiden, door het bestuur met kracht gekeerd werd. Ziedaar alles wat op de militaire akademie is voor gevallen. I sebiedtvernieuwd geworden Dit collegie heeft onder andere functiëndie het zonder bezoldiging uitoefent, de roeping, om in velerlei twistzaken de nijverheid raken de b. v. geschillen tusschen den fabrijkant en het werkvolk eene bemiddeling te beproeven. De overheidspersoon die liet nieuwe collegie installeerde roemde daarbij de heilzame wer king dezer jeugdige instelling hij voerde aan dat niet minder dan 7075 twistzaken in 1848, 9020 in 1849, en 12,112 in 1850 voor het collegie gebragt zijn en dat een groot gedeelte dezer zaken (in 1850 niet minder dan 95 van elk honderdtal) door het collegie bemiddeld en alzoo zonder inroeping van den gewonen regter tot schikking gebragt zijn. PARIJS 2 November. Die nieuwe minister van justitie is liberaal, vriend van Armand Car rel en schrijver van een werk over water leidingen. Men kon geenen anderen persoon vinden. Het is een ongezonde tijd zeide een spot- want men gaat volmaakt wèl te bed en op als minister!” De minister-makelaarde heer Billault is weder tot zijne haardstede teruggekeerd maar men maakt zich nog vrolijk met zijn commissie-: Prijs der Advertentien van één tot vier rep,els, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. ,0^*0, oifLo.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1