BN ADVEBTENTIE-BLAÜ VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- BB] I o: 1851. No. 91. Woensdag den 12 November. 6de Jaargang* 3r I i L L t BINNENLAND. i toonen 3 F e. 9 9 Ier BUITENLAND. de opheffing l 1 L’ 3 3 3 I l L 'r'. irV 1} 5 i i 0 l i i tregel bet Instituut, ver- t N. met de 6J 'I>- w. op -T Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdaj. Abonuenienis-piijs voor 3 maanden/ 1.40, buiten de Stad franco 1.65 enkele noniniers 7 1. cent. de zaak Hetzelve heeft hem met vernietiging den krijgsraad in Friesland van bedrie- van art. van het Prijs der Advertentie» van één tol vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents j behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. AMSTERDAM7 November, berigten wij dat de Maatschappij van digheid, in de afgeloopen drie maanden, meer dan eene zijde, bijzondere bewijzen BERLIJN, 7 November. De JPestf. Merk. deelt het belangrijk berigt mede, dat de minis ter van financiën von Bodelschwingh zijn ontslag heeft ingediend. De reden hiervan ligt in hel plan van het ministerie, om het budget voor bet leger te verhoogen waarin de heer von Bodelschwingh niet wil toestemmen de wijl daartoe geene gelden beschikbaar zijn en men derhalve eene nieuwe Jeening tegemoet zou gaan. De koning is zeer ontstemd naar Pols-* dam teruggekeerd. LONDEN6 November. Wij ontleencn de i aan het uitvoerig ver en gegeven van bet demo de demonstratie der werk- op den 3den ter cere van Kossuth, personen namen deel aan het def- muzijk de Marsed en het oud-Engel- Nadat de president van de beschuldiging gelijke opliglingdoch, met toepassing en art. 24 het krijgsvolk te lande, het bezigen van belee- die geenerlei telast- i en omschrevene ngeduide ondeugd Met genoegen Welda- va n van hartelijke belangstelling in hare weldadige inrig- tingen mogt ondervinden. Twee menschenvricnden die onbekend wen- schen te blijven gaven: de een schonk ƒ1000 en de andere zond uit Steenwijk f'lb terwijl daarenboven van heeren executeuren van het testament van wijlen mejufvrouw J. M. van Wijck te Amsterdam, berigt is ontvangen, dat bij uiterste wilsbeschikking aan de Maatschappij een legaal is vermaakt van ƒ500. Bij voortduring ondervinden onze koloniën veel belangstelling, ook bij den vreemde. Zoo werden zij in dit jaar ook bezocht door de ge zanten van Oostenrijk en Spanje terwijl uit de boodschap, dingsdag jl. door den president der Fransche republiek aan medegedeeld, blijkt, dat onze dadigheid uit het oogpunt wege waardigen werkman zal en dat op den namiddag van eene toepasselijke godsdienstoefe- aan het echtpaar te beurt ge en daarvoor de Voorzienig heid gedankt zal worden. Die openlijke ver melding, tevens eene eervolle hulde bevattende aan den man, die steeds het eerlijk brood in den weefstoel verdiende en die nog in hooge jaren ijverig bezig kan en wil zijn beslaat waar diglijk eene plaats onder het stads nieuws van genoemde courant. Bet Fransche departement der Seine on derhoudt jaarlijks gemiddeld 14,080 gevonden of verlaten kinderen; elk kind kost fr. 105.67. Bij deze mededeeling die wij uit een Fransch dagblad overnemen kunnen wij voegen dat in onze hoofdstad gedurende hel jaar 1850. door de administratie over de stads-bestcdelingcn zijn opgenomen 14 vondelingen en 36 verlaten kinderen terwijl wij bij deze gelegenheid doen opmerken de aanzienlijke vermindering van het getal vondelingen in de laatste jaren hebbende dit getal in 1817 niet minder dan 855 en in 1835 nog 105 bedragen. GRONINGEN, 6 November. Het plan, om aan hel Instituut voor doofstommen ter dezer stede de kweekelingen in sommige ambachten aan het Instituut zelf te laten onderwijzen ten einde hen grondiger de beginselen van hun am bacht te doen aanlceren dan zulks bij de bazen buiten het gesticht kan geschieden vindt alge meen bijval. Wij vernemen met genoegen dat de hoofddireclie van vele zijden de goedkeuring ondervindt op dezen voor de opleiding der kweekelingen zoo belangrijken maatregel waar door zij na het verlaten van des te beter hunnen kost zullen kunnen i dienen en dat zelfs de hoofddirectie van N. die het verslag in dit jaar gedaan 1 belangstelling gelezen bad ter zake van daarin vermelde daarstelling van eene hirigting voor onderwijs in ambachten en de gymnastiek volgende bijzonderheden slag, door de dagblad cratisch banket, na lieden Achthonderd tige feestmaal waarbij de laise de Kossuth-marsch sche Roast Reef 1 speelde. een toast had ingesteld op het volk sprong Feargus O'Connor, die het oogenblik niet af kon wachten waarop de tribune voor de spre kers gereed zoo zijn boven op de tafel. Deze oneerbiedige handelwijze werd zeer gepast uit gefloten. Toen sprong bij er weder af, rende naar het spreekgestoelte, intusschen voltooid, maar werd er afgeschreenwd. Eenige aanwezi gen begrepen dat tpen de zaken verder al roo- kende moest behandelen en staken een sigaar tje op. Met veel moeite beduidde de president bun het ongepaste dier liefhebberij op zulk een plegtig oogenblik. Hij deelde vervolgens m<ê welke voorname mannen voor de uitnoo- diging bedankt hadden waarop de vergadering brullend en fluitend haar gevoelen daaromtrent i kenbaar maakte. De president berigtte daarna dat 75,000 werklieden aan de demonstratie had den deel genomen. Maak er maar 100,000 van!” kreeg hij ten antwoord; waarop hij met geestdrift hernam: Mij is het wei! Drie hoe la’s voor de 100,000 bewonderaars van Kossuth Er werden talrijke toasten uitgebragt op Maz zini en de overige hoofden der groote bewegin gen. Nu en dan werd de aanmerking gemaakt dat de aanspraken slot noch val hadden maar de sprekers lieten zich door zulke beuzelachtige aanmerkingen niet afschrikken en sloegen ein delijk aan het profeteren. De schrijver der his- loire de dix ans Louis Blanc verhief ook te midden dier charivari zijne stem, en sprak tot het Engelsche werkvolk in de Fransche taal over onderwerpen linn meerendeels even onbe kend. Niettegenstaande dat, werd hij levendig toegejuicht bij zijne uitvoerige uiteenzetting der motiven van de Fransche revolutie en hunne gewigtige bctcekenis voor de toekomst. Einde lijk werd de vergadering te 11 ure gesloten. De leden waren niet ingeslapen maar droom den toch zoo vreesselijk hard op, dat de pre sident begreep hen te moeten storen.' PARIJS, 5 November. Door de mcdedeelin- gen van zekeren werkman met name llunlin is de overheid op hel spoor gekomen van een geheim genootschap in een ander kanton van het arrondissement Sancerredit genootschap heeft zijn hoofdzetel gevestigd in Henrichement eene kleine stad door Sully in het begin der XVII eeuw gebouwd drie eedgenooten zijn er gearresteerd de naarn van den chef van het genootschap is nog niet bekenddoch de in structie is reeds tot dat punt genaderd, dat de zelve niet lang meer een geheim zal zijn. Thans kent men de eedenwaarmede de ced- genooten hunne medepligtigen aan hunne zaak trachtten te verbinden. Zij moesten op een dolk of op den loop van een geweer zweren, niets, zelfs het leven hunner naaste bloedverwanten niet, te zullen sparen, om de zegepraal der democratische en socialistische republiek te ver zekeren. Deze afschuwelijke daadzaak schijnt nu reeds bevestigd door de regterlijke instruc tie, welke thans in handen der militaire auto riteiten is. Te gelijker tijd is ontdekt, welke middelen deze vijanden der maatschappij bezig den om onnoozele of verdorvene lieden in hunne netten te vangen. Zoo beloofden de leiders o. a.de opheffing van elke belasting de gelieele vernietiging van den burgerstandhet verdeden der voor be bouwing geschikte landerijenenz. Men kan nagaan welk eenen invloed dusdanige beloften moesten uitoefenen op den geest van een groot aantal landlieden, óf diep onwetend óf bedor- ven door de slechte boeken die met kwistige i hand op het platte land zijn verspreid waarin eene gift heeft ontvangen van ƒ500. Wij maken van deze milde gift meldingom te hoezeer de pogingen van hoofddirec- letiren om hun gesticht meer en meer welda dig voor de kweekelingen te maken op prijs worden gesteld en tevens als een navolgens- waardig voorbeeld voor anderen die het In stituut in de belangrijke meerdere uitgaven, die het plan zullen vorderen wenschen tegemoet te komen. MEPPEL, 6 November. Als een staaltje, aan welke bedriegerijen ook in het eenvoudige Drenthe, Assuralie-inaatschappijen blootstaan verhaalt men het volgende: In den herfst des lorigen jaars brandde er in het naburige Kol derveen eene arbeiderswoning af, welke bij eene, te ’sGravenhage gevestigde, Assurantie- mahtscliappij was verzekerd. In den loop van dezen zomer, werd aan den correspondent dier maatschappij verklaard, dat het afgebrande pand was herbouwd en dat de eigenaar diensvolgens volledige schadeloosstelling als voor herbouw verlangde. Het nieuwe pand werd wederom zelfs tot eene hoogere waarde dan vroeger en onder hetzelfde huisnummer, verzekerd. De correspondent zag in de hernieuwde verzekering van het huis, onder hetzelfde nummer, een genoegzaam bewijs van de waarheid der gedane verklaring van opbouw, en keerde de volle ver- waarborgingssom uit. Het bleek echter onlangs dat alles in dezen bedrog was geweest de af gebrande woning was niet herbouwd de gedane verklaring was leugenachtig een ander pand was onder een valsch huisnummer verzekerd. Wij varheugen ons echter hierbij te kunnen melden dat de personen die in dezen het be drog hebben gepleegd op de ontdekking van hetzelve de te veel ontvangene penningen te rug hebben gegeven. BREDA, 4 November. Op de najaarsmarkt vernam men gisteren avond uit een klein ten tje waarin de houder van eenen zoogenaamden mallemolen gehuisvest was een gekerm als van iemand die op sterven lag aanstonds traden de voorbijgangers het butje binnen en vonden drie menschen schijnbaar dood door den damp der kolen genoegzaam verstikt. Na doelmatig aan gewende geneeskundige hulp, mogt het geluk ken hen allen in het leven terug te roepen. De heer Hendrik Nuyten mr. broodbakker, heeft deze ongelukkigen menschlieveud van het noodige voorzien en hen zelfs nachtverblijf in zijne woning geschonken. WAALWIJK, 6 November. Heden morgen werden hier buitendijks, in den zoogenaamden Waalwijkschen buiten polderzes schapen dood gevonden toehehoorende aan Hofmans brou wer en Willem Timmermans, leerlooijer, al hier. Bij nadere beschouwing is gebleken, dat gemelde schapen door verscheurende dieren zijn vermoord, vermoedelijk door honden want aan anderen valt niet te denken; aan kwaden wil van menschen kan evenmin worden gedacht, omdat de doode schapen alle sporen dragen van als het ware verscheurd te zijn. Men is onvermoeid bezig, om achter het geheim te ko men nacht en dag wordt het weilandwaar de bewuste schapen hun verblijf hielden be waakt. Men is zeer nieuwsgierig naar de ont- knooping van dit raadsel, hetwelk welligt bij dezen of genen losgebroken bandhond te huis behoort. Het is te hopen dat het moge ge lukken de zaak te ontknoopen opdat eene bij- geloovige volksmenigte moge worden gerust ge steld en liet geloof aan buitengewone en on- natuurlijke verschijnselen, die in onze dagen niet te huis behooren worde te niet gedaan. de wetgevende magt koloniën van Wel- l van landbouw van het Fransch gouvernement door zaakkun- digen zijn bezocht en daarover door deze een verslag is uitgebragt. Op gisteren heeft het hoog militair geregts- hof uitspraak gedaan in de zaak van C. L. Stey- laars. I van het vonnis vrijgesproken van 375 van het code pénal crimineel wetboek voor I schuldig verklaard aan digende uitdrukkingen legging van eene bepaalde daad maar van eene aa> behelpengeplaatst in gedrukte en ongedruk te geschriftenin hel openbaar verspreid en te dier zake veroordeeld lot ééne maand militaire detentie, ter vervanging van geldboete. De half-officiële Preus. Zeilung meldt dat zalurdag avond e. k. te Berlijn de gouden bruiloft van eenen achtings worden gevierd dien dagin ning het geluk vallen herdacht

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1