EN AIllERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1851. No. 92. Zaturdag den 15 November. 6de Jaargang* BINNENLAND. BUITENLAND. I - 1 dan en wers van geen vierde gedeelte naie militie en staande wetten zindlieden en Ilollandsclie Kolonie Men schrijft uit Bol- van den 6 Oct.: een honderdtal land- Deze Courant verschijnt eiken Woensdag' en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nummers 7* cent. stand bij bovengemelde gemeenten aan spraak hebben op de vrijstelling van aan aan den Egyptisch heeft. sultan stelling dingen gesteld paste doch na gegeven. De ingenieurs hebben bevel ontvan gen dadelijk met hnnne werkzaamheden te be ginnen. Een zekere luitenant, Pimwenscht sir John Franklin zoo mogelijk van de landzijde op te zoeken. Zijn gevoelen is, dat Franklin in den veronderstelden Poolschen oceaan zui delijk stevende, en zoodanig tusschen oostelijko en westelijke ijsschotsen ingeklemd raakte, dat hij zijnen weg onmogelijk huiswaarts vinden, kan doch door de aanwezigheid van dieren zijn bestaan en dat zijner lotgenooten rekken kan. Luitenant Pim wenscht den 18 November van Londen naar Petersburg te vertrekken en indien de keizerlijke regering het verguntdoor Siberië naar den mond der rivier Kolyma te reizen en vergezeld van 2 of 3 personen de eilanden van Nieuw-Siberie te bezoeken op het spoor van VVrangel en Anjou, om van de meest noordelijk wonende Samoijeden inlichtin gen op te doen. De reis zou twee of meer jaren kunnen duren. Verscheidene aardrijks kundigen hebben hunne goedkeuring aan dit plan geschonken, en de president der aardrijks kundige vereeniging heeft, ondersteund door het Engelsch gouvernementhetwelk den reizi ger behulpzaam zijn wil te dien einde naar Petersb u rg gesch reven NOORD-AMERIKA. Sheboygan 17 October, land (Ottowa Co. Mich.) Dezer dagen arriveerde verhuizers in onze nederzetting. Zij komen uit Overijssel, van Nieuw-Leusden en Hellendoorn. Een gedeelte van hen vestigt zich in town Fill more Allegan county, in de gemeente Over ijssel en zijn dus nu weder vereenigd met hun ne vroeger vertrokkene broeders. Het andere gedeelte is in Staatsland gemeente Drenthe en zal zich daar misschien met hunnen medege- bragten leeraar ds. Smit nederzetten. ZEw. zal in zijne dienst bevestigd worden door ds. Yp- ma van Friesland op zondag den 12 Oct, Wij wenschen ZEw. eenen uitgebreiden Evan- geliezegen 1 Intusschen is dit nog al eene aan merkelijke aanwinst voor onze kolonie.” De voor eenigen tijd ontstaan zijnde groo- ten boschbrand in Maine duurt nog immer voort. De wijd uitgestrekte bosschen tusschen Maine en Nieuw-Brunswijk langs de zeekust staan op vijftien plaatsen in vuur en vlam. De bewoners dier streek kunnen in enkele gevallen slechts met veel moeite en gevaar hunne wo ningen redden. De brand is over het Descot-. gebergte gegaan en heeft menig huis weggeveegd, De bosschen der Cutlar Compagnie hebben voor 150,000 dollars schade geleden, PARIJS9 November. Eerst heden avond laat werd een belangrijk feit bekend dat niet alleen eenen diepen indruk en groote sensatie heeft gemaakt, maar zelfs tot nieuwe verwikke lingen aanleiding kan geven. De generaal Mag- liedcn. De bevolking was, vergeleken met 1847 met 67.639 zielen verminderd. BERLIJN, 8 November. Bij besluit van den minister van binnenlandsche zaken zullen do Duitsch-katholicke gemeenten in liet rijk voor taan geenerlei onderstand van wege de gemeen ten meer bekomen op grond dat zij niet als godsdienstig-kerkelijke maar veel meer als staat kundige vereenigingen moeten beschouwd wor den wier streven is omverwerping der maat schappelijke orde. BERLIJN, 10 November. Volgens gisteren hier ontvangen berigten verergert de toestand des konings van Hannover zoodanigdat men ernstige vrees voor zijn leven begint te koes tere n. LONDEN, 10 November. Berigten uit Alexan- drie, dd. 23 Oct. melden, dat er uit Konstan- tinopel berigt ontvangen is, dat de Verhevene Porte alle zwarigheden tegen den aanleg van hen spoorweg uit den weg geruimd De petitie van Abbas-Pacha aan den waarin hij verlof verzocht tot de daar van den spoorwegwas niet in bewoor- zoo als het tegen over de Porte rijp beraad heeft de sultan toe- FRANKFORT, 7 November. Het bevestigt zich, dat de Fransche gezant alhier, namens zijne regering van den bondsdag eene bepaalde verklaring heeft gevraagd nopens de eigenlijke bestemming der bondstroepen die thans in het westelijke Duitschland geconcentreerd worden. De gezant heeft daarbij te kennen gegeven dat ofschoon zijne regering van de vredelievende bedoelingen des Duitschen honds overtuigd was zij echter verlangt in staat gesteld te worden om op eene voldoende wijze op de interpella- tiën te kunnen antwoorden die des aangaande in de nationale vergadering aan de ministers zullen gerigt worden. -’'—Ip het jaar 1848 bestond de bevolking van Polen uit 4,790,059 zielen waarvan 4,241,284 Christenen 548,777 Israëlieten 275 Mahome- en 204 Bohemers; 2,913,546 landbou- 1,453,786 handwerkslieden, 14,817 koop- van de natio- de schutterij, die bij de be de geestelijken van alle ge- de studenten in de godge leerdheid is toegekend. OLDENZAAL, 10 November. Gisterenavond ontstond er een woordentwist in eene herberg buiten de Bisschopspoortalhier; twee perso nen, die elkander uitdaagden, gingen naar bui ten waar de een den ander eene aanmerkelijke wond aan de dij toebragt volgens verklaring van deskundigen eene lengte hebbende van 13 Ned. duimen terwijl de snede tot op het dijbeen is dóórgedrongen. Aan den verwonde is dadelijk door de geneeslieeren Michgorius en Koek de noodige hulp verleend, terwijl de vermoedelijke dader in verzekerde bewaring ge nomen en heden gevankelijk naar Almelo is op gezonden. Misbruik van sterken drank kan we derom als oorzaak des misdrijfs worden aange merkt. GRONINGEN, 10 November. Naar men ver neemt zal op woensdag den 12 dezer de hoog- leeraar J. van Deen na het houden van eene publieke oratie, zijne waardigheid als hoogleer- aar in de faculteit der geneeskunde aanvaren. Deze plegligheid zal plaats hebben in het groot auditorium van het akademie-gebouw. De heer Van Deen is geboren in het jaar 1804 in een Pruissisch Stadje, Burgsteinfurt genaamd, en heeft zijne eerste opleiding hier te Gronin gen genoten, alwaar zijn vader toen opperrab bijn was. maakte met den baron dodt deze niet links greep den anderen eene épaulette af en sloeg er hem eenige keeren mede in het aangezigt hetgeen, naar men zegt, eene schande is voor eenen offiicier. Vervolgens zijn na eene wors teling van eenige oogenblikken de officieren en de burgers uitgegaan die zich aan de poort ontmoeten, gezamenlijk zonder spreken de Maas overvoeren en daarna ten huize van den kastelein Van der P.op nieuw het gevecht begonnen hetgeen ditmaal vrij heviger was want men sloeg met stoelen en pistolen. De baron sloeg een stoel met zooveel geweld op R. in stukken dat het bloed tegen den muur aanspatteen de luitenant loste een pistoolschot waarop de knech ten van het huis zich van de wapens meester maakten en de officieren de deur uitwierpen die evenwel nog in woede tegen de deur stamp ten en raasden. Den volgenden dag heeft de baron een cartel ontvangen, maar in hoeverre daaraan beantwoord is weet men niet. De po- licie heeft de zaak ter plaatse onderzocht en de wapens met de stukken der stoelen in beslag genomen, zoodat men nu in afwachting is, wat de justitie daarmede doen zal. ’s GRAVEND AGE 10 November. De minis ter van binnenl. zaken heeft op eene deswege aan hem gerigte vraag te kennen gegeven dat het ook, naar zijn inzien, niet twijfelachtig is, dat de geestelijken bij de erkende Afgescheiden Christelijke gemeenten en de studenten in de godgeleerdheid, die zich bestemmen tot den gees telijken STATEN-GENERAAE. Bij het laatstelijk door de Regering aan de tweede kamer voorgestelde wetsontwerp tot uit gifte van munt-bljetten onder verband van schat- kisl-biljetten wordt voornamelijk het volgende bepaald Er zal worden uitgegevn voor 5,000,000 munt-biljetten a ƒ10 ieder, als wettig betaal middel, en op vertoon verwisselbaar bij de Ned. Bank. Als onderpand worden bij de bank ge deponeerd sciiatkist—biljetten in evenredigheid van IJ- voor eiken ƒ1 aan muntbiljetten. In de Memorie van Toelichting, bij dit Wets ontwerp gevoegd wordt gezegd dat de uitgif te van papiergeld zeer gevaarlijk is omdat men zich daardoor op eene gladde baan begeeft, waarop men in tijd van nood niet ligt kan stil staan. Het eenige middel om zich tegen dit gevaar te waarborgen, is, dat men geen onver wisselbaar papier nitgeveen de uitgifte naarde behoefte van de circulatie regele. Dit nu is ge schied door het wetsontwerphetwelk tevens voldoet aan de behoefte, welke, sedert de de- monetisalie van het goud aan een ruilmiddel van lioogere waarde dan den rijksdaalder bestaat. Eindelijk berekent de regering de rentebesparing voor ’s lands schatkist, bij aanhoudende omloop der muntbiljetten, op ƒ180,000 jaarlijks. Het verslag der commissie van rapporteurs over hoofdstuk I der staatsbegrooting is thans bekend geworden. Daaruit blijkt, dat de commissie, verzekerd het gevoelen van vele leden der kamer uit te spreken, zich verpligt aclite bij de regering er op aan te dringen dat toch de tegenwoor dige gunstige toestand der geldmiddelen en het bestaan van overschotten over twee dienst jaren ten nutte worden gemaakt, om met krach tige hand delging van staatsschuld te doen plaats hebben, en dus langs dien weg onze finanliële uitzigten duurzaam te verbeteren. Zij acht in het welbegrepen belang des lands noodzakelijk, dat de regering omtrent de delging der staats schuld een bepaald stelsel aanneme, en dit met zooveel kracht, als de omstandigheden slechts eenigermate toelaten doorzette. SNEEK14 November. Op 9 dezer is te ’s Gravenhage bij Z. K. H. prins Fredelik der Nederlanden het officiële berigt ontvangen dat II. K. II. de kroonsprinses van Zweden en Noor wegen (dochter van Z. K. H.) den 31 October te Stockholm voorspoedig is bevallen van eene dochterbij het vertrek van het berigt bevond zich II. K. H. en de jonggeborene bijzonder welvarende. Naar men verneemt, is thans ook in over weging een nieuw reglement voor de Kon. Mi litaire Akademie te Breda, vooral noodig gewor den sedert de vereeniging aldaar van de adel borsten met de kadetten voor de landinagt. Den 6 dezer is voor het provinciaal ge- regtshof te Groningen behandeld de zaak van den persoon, die, zoo als in der tijd gemeld is, betrokken was in de onvoorzigtigheid be gaan met het begieten met eau de cologne van een vriend enz.die sedert is overleden. Ge dachte persoon is veroordeeld tot 6 dagen ge vangenis en ƒ8 boete. De grootste zeldzaamheid in het kristallen paleis is misschien de bijdrage geweest van het Britsch- en Buitenlandsch Bijbelgenootschap (Britisch and Foreign Bible Society) namelijk de bijbel in 130 talen. Een zoodanig iets is zonder voorbeeld aangezien van geen ander boek vertalingen bestaan in een der talen als hier de bijbel. Uit Blerick meldt men aan liet Zondags blad; Dezer dagen heeft te Venlo in de socië teit bij Bours een hevige twist plaats gehad tus- sclien burgers en officieren. Toen er een toast ingesteld werd op den generaal der genie R antwoordde de baron de Q.dat hij wel dronk op den generaal als een braaf mili tair, maar niet op zijn genie, waarop de tegen woordig zijnde zoon des generaals, de luitenant R.dadelijk opsprong en zich handgemeen Prijs der Advertcnlicnvan één tol vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1