NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. IVoensday den 19 November. 6de Jaargang* 1851. No. 93. i r i, 1 Art. I. 2. BINNENLAND. tot «i BUITENLAND. e stgesteld door den Genicente^Raad 5 van hare belang- ijverheid stelt hij t aan den minister Deze Courant verschijnt eiken Woensdag' én Za- ttirdag. Abonnenients-prijs voor 5 maanden/1.4Ö buiten de Stad franco /1.G5, etikelé iiotnmers 7 L cent. in de stad te brengen daarin die geïnd is schikt gen te daarin verbetering de kamer waar het Prijs der Advertentien gewone letter, 40 cents, 10 cents, behalve 35 een plaatsing. van één te' vier regels en voor eiken regel mier nis tegelregtVoor iedere reeds in het vorige jaar hebben schuldig ge maakt, aan het maken en uitgeven van coupons Werkelijke Schuld van het adminisstratic-kan- toor van Brondgeest en Zoon Chemet Weel- jen en C. Oortman en Zoon, groot f 12.37 vervallen l Julij 1850. Wij vernemen tevens, dat al die valsche coupons bereids zijn inge komen. ROTTERDAM 13 November. Met genoegen kunnen wij vermeldendat het boëkbinders- werk door onzen stadgenootden heer 11. J. Regeer naar de Londenscbe tentoonstelling ge zonden niet alleen eene onderscheiding van we- ge de Engelsche beoordeelaars is ten deel ge vallen zoo als bereids gemeld is, maar ook de Fransche Académie NationaleAgricoleAfa- nufaclurière et Commercialedie, zoo als men weet, eene zelfstandige beoordeeling der groote Londenscbe expositie in het licht geeft, heeft daaraan hare aandacht geschonken en den heer Regeer de candidatuur voor het lidmaatschap van gemelde académie aangeboden. WEENEN 10 November. Volgens berigten uit Zara van 5 dezer wordt Albanië weder door aardbevingen bezocht. Ballona is geheel ver woest en het slot ingestort. Ongeveer 2000 menschen hebben bij dezen ramp het leven verloren. FRANKFORT, 12 November. Even als in andere Zuidwestelijke bondsvestingen heerscht thans te Ulm eene groote bedrijvigheidom En is hiervan afkondiging geschied behoort, den 19 November 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Dezelven HAGA. TWEEDE KAMER DER STATEN—GENERAAL. Zitting van vrijdag, 14 November. De commissie van petitiën brengt verslag uit op onderscheidene in nare handen gestelde adres sen als 5. op dat van Stadlander en Co. en andere zeepzieders houdende verzoek om afschaffing van den accijns op de zeep. De commissie stelt voor, het adres te verzenden aan de com missie van rapporteurs voor de belastingwetten. De heer Wintgens moet erkennen dat de gronden in dit adres ontwikkeld waarvan aan elk der leden een gedrukt exemplaar is toege zonden bij hem veel indruk hebben gemaakt. Die tak van nijverheid is zeer aan het kwijnen zoo ver die op eerlijke wijze wordt uitgeoefend. Dezer dagen is nog berigt ontvangen dat zoo danige fabrijk in Friesland is vervallen. De wijzewaarop de belasting op de zeep wordt zoo belemmerend en zoo zeer ge- om de ontwikkeling der nijverheid te- gaan, dal liet boog wenschelijk is, dat en worden gebragt. Ten einde nu een blijk geve stelling in dien tak der nf voor, het adres bij afschrift van financiën te zenden. De heer Godefroi zegt in het algemeen geen voorstander van dergelijke verzendingen te zijn. In het tegenwoordige geval is hij er intusschen bijzonder tegen, naardien de adressant zelf zegt dat hij zijne bezwaren aan de regering heeft kenbaar gemaakt zoodat deze daarmede bekend is. De commissie acht het derhalve beter, het adres aan de commissie van rapporteurs te ver zenden ten einde deze daarvan welligt gebruik zou kunnen maken. De heer Hoffman ondersteunt het voorstel van den heer Wintgens. Eene verzending aan de commissie van rapporteurs zou niet baten. Het zou zelfs eene ironie zijn, de kwestie vjn de zeep welke geene renten geeft aan eene commissie voor de renten te verzenden. Niet alleen in Friesland maar ook te Rotterdam is na de laatste wet ook de laatste fabrijk van dit artikel gesloopt. Het hoofd der wet had dan ook niet moeten zijn tot verbetering maar tot verergering van den accijns. Tot de verzending naar de griffie wordt da delijk besloten evenzeer als tot de verzending naar den minister bij afschrift, dit laatste met 37 legen 12 stemmen. Bij monde van den lieer Van Hasselt: 7. op die van fabrijkanten en winkeliers in gouden en zilveren werken te Sneck A. J. van Gastel te Rotterdam en H. Engeler te Zwolle, alle omtrent den waarborg en belasting op de gou den en zilveren werken verz. rapp. en griffie. Met betrekking tot het onderwijs, beeft de meerderheid der commissie van rapporteurs der tweede kamerwelke belast is geweest met het onderzoek van het vijfde hoofdstuk der staats begroting voor 1852 (de kosten van het depar tement van Binnenlandschc Zaken) na rijpe over weging van hetgeen deswegens reeds is bespro ken, gemeend, ernstig bij den ministerie moe ten aandringen, op het zooveel mogelijk bespoe digen van de regeling van hel onderwijs, in al zijnen ómvnngen derhalve op het in 't leven roepen van art, 194 der Grondwet. De minis ter lieeft daarop geantwoord t Het gouverne ment wenscht niet minder dan de meerderheid der commissie', dat de wettelijke regeling van het onderwijs spoedig moge kunnen plaats heb- ben.” De genoemde meerderheid heeft zich daarop bepaald tot het betuigen van haai- leed wezen dat de minister niet heeft goedgevon- I denzijne zienswijze omtrent dit punt duide- I lijk uil te drukken, -I JI.HIM— De commissie oordeeltin weerwil van de daartegen ingebragte bedenking des ministers, dat het staats-examen zoo als het thans is in- gerigt, kan afgeschaft worden, en vindt dien tengevolge vrijheid om der kamer de weigering der daarvoor verlangde kosten aan te raden. AMSTERDAM, 14 November. Door de ver gadering ter reorganisatie van het Israëlietisch kerkgenootschap in Nederland, te ’s Hage thans gehouden wordende is in den loop dezer week aangenomen, dat het seminarium voor opperrab bijnen en predikanten zal gevestigd blijven te Amsterdam; dat de hoofdleeraar in de theologie moet zijn minstens kandidaat in de letteren, doch dat een doctor in de letteren de voorkeur heeft; (gedurende de eerstkomende tien ja ren kan een buitenlander, doctor in de wijsbegeer te of letteren worden benoemd) en dat de studenten dier kweekschool de lessen aan liet Athenaeum Illustre alhier zullen moeten bijwo nen over onderscheidene vakken van letterkun de. Voorts is besloten dat pan de studenten wordt toegelegd eene jaarlijksche toelage van ƒ300 tot ƒ500. Eindelijk is vastgeslelddat, om als opperrabbijn te worden erkend men tevens moet bezitten den graad van kandidaat in de letteren. Ook hef beginsel van inspectie der godsdienstige Israëlielische scholen is be houden. De poststempels welke in 1852 zullen worden ingevoerd voor de te frankeren brieven zijn te Utrecht op de munt gereed gemaakt. Behalve het portret des konings is de gefran keerde som als 15 cents 10 cents en 5 cents er op vermeld. AMSTERDAM 15 November. De commissie tot onderzoek van de mogelijkheid eener door graving van Holland op zijn smalst, doormid del van een kanaalgeschikt voor de groote scheepvaart en van het daarstellen eener haven in de Noordzeeis na onderscheidene bijeen komsten en op grond van door hare zorg be werkstelligde waterpassing opmetingen en pei lingen voor de kust in de Noord-zee, mitsga ders gelijktijdige waarnemingen omtrent den tijd den duur en de hoogte van eb en vloed, zoo wel in de Noord-zee als in bet IJ, bereids om trent eenige hoofdpunten overeengekomen en zet hare taak verder voort. Zoo als wij van goederhand vernemen moet voor weinige dagen bij het onderzoek den zaak van de drie personenaangeklaagd van liet maken en in omloop brengen van valsche coupons gebleken zijn dat deze personen zich De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK doen te weten dat door den Raad dier Gemeente, in zijne vergadering van den 30 October jl. no. 6, is vastgesteld de navolgende Verordening: HERORDENING nopens hel aan- leggen van Schepen enz. Het is verboden met schepen pramen boo ten of in het algemeen met cenig vaartuig ,- onder welke benaming ook, te gaan liggen aan - of dezelve vast te maken in liet sledelijk plant soen als Van af de Jousterpijp tot aan en tegen over de Troffelsteeg. Van af het brugje bij de Leerlooierijen aan liet zoogenaamde Ontvangers-steegje. Van af daar, waar het plantsoen begint op de hoogte van het Kerkhof, tot aan de brug lig gende over de Stadsgracht aan de noordzijde der Kolk. Zijnde hiervan uitgezonderd de daartoe ex presselijk beslaande opslagen. Ieder schipper of vervoerder van eenig vaar tuig is verpligt ten allen tijde, op de eerste aanzegging der Ambtenaren van Policieonmid dellijk met zijn vaartuig te verhalen en de or ders, hem door dien Ambtenaar opgelegd, da delijk, zonder tegenkanting op te volgen; ter wijl ieder schipper of vervoerder, welke met zijn vaartuig op marktdagen in de Wip komt, dezelfde gehoorzaamheid aan den Markt- en Waagmeester verschuldigd is. 3. Het is verboden om ledige of geladen vaar tuigen pramen en dergelijke voertuigen tot opzameling van asch en vuilnis bestemd vóór des morgens vijf uur in de stad te brengen en langer dan tot des voormiddags elf uur te laten vertoeven, met uitzondering van bestemd tot lossen en laden van stalmest. 4. De pachter van de asch en vuilnis, en an deren die zich met het oplialen daarvan bezig houden, zullen des voormiddags niet langerdan een en een half uur voor dezelfde stads of particuliere opslagen met hunne pramen of an dere voertuigen mogen liggen ter inzameling dier stoffen onder dezelfde uitzondering echter als in het voorgaande artikel. 5. Het ledigen van secreten zal niet eerder mo gen aanvangen dan van primo October tot ul timo Maart, des avonds ten tien uur, en, van den eersten April tot den laatsten September, des avonds ten half elf uur. 6. De pramen en voertuigen welke gebruikt worden tot het ophalen van secreetmestmo gen ’s avonds niet vroeger dan een half uur vóór den tijd van ledigen in de stad gebragt worden en moetenterstond na het oplialen dier stoffen, buiten de stad vervoerd worden, althans uiterlijk ’s nachts ten twaalf uur buiten de kom der gemeente zijn. 7. De overtreders van ieder der bovenstaande artikelen zullen gestraft worden met eene geld boete van minstens één en ten hoogste van zes gulden. Aldus vastgesteld door den Gemceute^Raad van Sneck den 30 October 1851. S. TEN-UATE. HAGA. Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Staten van Friesland volgens li«n berigt van dm 11 November 1851, no. 4, in afschrift medegedeeld.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1