EN ADVEIITENTIE-BLAD ÏOOII DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- 6de Jaargang. 1851. No. 94. Zaturdag den 22 November, BINNENLAND. eene geiden opheffing s -1... halve centen geant- maandag17 November. den dag zijn de algemeene de begrootingswetten voor overzigt de ovei- men Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco f 1.65 enkele nommers 7cent. was niet uitgaven daar, waar de nijverheid maar waar die mogelijk TWEEDE KAMER DER STATEN—GENERAAL. Zitting van Aan de orde van beraadslagingen over 1852. De heer De Moraaz hield het algemeene cij fer niet voor zoo verwerpelijk zonder daarom geacht te willen worden alle hoofdstakken vol komen goed te willen keuren. Ilij wilde ook niet aangemerkt worden als geloovende dat eene begrooting van 70 miilioen als een zeer dragelijke last voor de natie moet worden be schouwd. Hij geloofde echter, dat de rentelast als een der voornaamste oorzaken van dat hoöge cijfer moest aangemerkt worden dat overigens behoudens de regterl. organisatie, geene groole bezuinigingen in te voeren waren ook met het oog daarop, dat de natie die niet wilde, waar het zou geiden opheffing van bestaande ligclia- men. Hij drong op afschaffing van sommige accijnsen aan en behield zich zijne stem om trent sommige hoofdstukken voor. De heer Van Wijlick was van oordeel dat ons belastingstelsel te veel op de nijvere klas sen en te min op de gegoeden in den lande drukt. Hij zegt der regering dank voor de voordragten tot herziening van het belasting stelseldoch wenschte verder te gaan. Hij zal zijne stem over de verschillende hoofdstukken van de discussien afhankelijk maken doch te gen de middelen stemmen zoo lang de bestaan de accijnsen daarin onveranderd opgenomen worden. De heer Blaupot ten Cate was niet voor be knibbeling van uitgaven daar, waar hel gold het onderwijs en de nijverheid, maar drong aan op bezuiniging waar die mogelijk waren op onze buitenlandsche betrekkingen, waarvoor hij zaakgelastigden wilde benoemd hebben op het departement van oorlog, enz. Hij verklaarde zich bovenal tegen de middelen en noemde het stelsel daarbij tot grondslag aangenomen onregtvaardigonbillijk en onzedelijk. Hij zou zijne slem voorbehouden. De lieer Van Goltstein heeft, bij zijne be- beschouwing nopens de begrooting twee pun ten nagegaan: 1) Of er zoodanige financiële ge steldheid bestaatdat die geacht kan worden bevredigend te regering is, en wen spr. betrekkelijk en een gevolg der omstandigheden is; omtrent het tweede, dat dit vertrouwen slechts voorwaardelijk is, en in de hoop, dat nog tot stand zal komen waarin de regering achterlijk gebleven is. Hij zou zijne stem van den loop der discussien doen afhangen. De heer Bacliiene treedt in eenige beschou wingen over de staatkunde der regering en over onzen financiëlen toestand. Beide worden door hem uit een zeer gunstig oogpunt beschouwd; gevende hij ten slotte eenige financiële punten in overweging die z. i. meerdere verbetering zonden kunnen aanbrengen. Hij zal dus ook de begrooting aannemen. De heer Hengst zal zich tegen enkele hoofd slukken moeten verklaren. De-lieer Van der Veen kan de wet op de middelen niet aannemen zoo lang ons belas tingstelsel daarbij nog gehuldigd, eenheid van beginsel, onevenredigheid, belemmering der nij verheid bevordering van pauperisme ten grond slag beeft, De heer Reinder-s ziet nog geene beduidende en doortastende bezuiniging; veel nog blijft val baar voor vermindering en vereenvoudiging. De heer Hoffman zal voor de meeste hoofd stukken stemmen, zonder daarom geacht te wil len worden de pol'ftrdke strekking van het mi nisterie goed te keuren. Hij wenscht vooral zekerheid nopens het vraagpunt: of meer be zuiniging onmogelijk zij SNEEK, 20 November. Heden werd hier de vergadering van de leden des VI Districts in klagt nopens gebrek aan I woord dat, behalve de vroegere aanmuntingen dier stukken, in 1850 en 1851 voor eene som van ƒ20,000 aan dergelijke stukken vervaardigd is. De noodige maatregelen zijn genomen om weder voor ƒ10,000 aan te munten. Van de gezegde ƒ20,000 zijn ƒ17,000 in omloop ge- bragt en van liet nog aanwezige wordt, op aanvrage van belanghebbenden, uitgifte gedaan gelijk dezer dagen nog geschied is met eene som van ƒ500, door kooplieden en winkeliers te Leeuwarden gevraagd. Men schrijft, dezer dagen, uit Leyden aan de Gemeentestem dat de commissie benoemd uit den gemeenteraad ten einde Z. M. te ver zoeken de vernietiging van bet besluit van gedeputeerde staten, betreffende de kwestie van het huisziltenhuistot dusverre op het gedaan verzoek tot audiëntie bij Z. M. nog geen ant woord heeft ontvangen; dat aan een zeergroot aantal ingezetenen, die zich tol dat zelfde einde tot den koning hebben gewend van wege hoogst- dezelve is te kennen gegeven dat Z. M. hen om gewigtige redenen niet kan ontvangen terwijl eindelijk eene commissie uit den kerke- raad der Ned. Herv. gemeente aldaar, die met hetzelfde doel een gehoor had verzochtis ge ïnformeerd dat Z. M. die commissie op de eer ste publieke audiëntie hoopt te ontvangen. Bo vendien moeten nog behalve de uit den ge meenteraad benoemde commissie, zich 7 leden uit dat collegie tot den koning hebben gewend ten einde de vernietiging van het besluit van gedep. staten te verwerven. De Arnst. Cour, meldt het volgende van wijlen den baron van Wijckerslooth bisschop van Curium Mgr. van Curium werd te Haarlem geboren in 1786, studeerde aanvankelijk in Duitsch- land eerst in de regten en daarna in de theo logie. In 1811 ontving hij de wijding tot pries ter te Paderborn en al spoedig werd hij als Warmond benoemd, zijne vrienden de Van Nielhet klein Door zijne bemoeijin- een grooter seminarie aan het instituut te Prijs der Advertentienvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegclregt, voor iedere plaatsing. te Paderborn professor in de theologie te Warmond benoemd, in 1815 stichtte hij met heeren Van Bommel en seminarie te Hageveld. gen vooral werd er later gesticht. In 1831 gaf hij Katwijk het aanzijn. In 1832 werd hij door Z. II. den paus tot bisschop van Curium be noemd en konden alzoo de jonge geestelijken hier hunne wijding tot de heilige dienst ont vangen. Acht jaren later bezocht de bisschop van Curium de graven der Apostelen te Rome en ontving toen een nieuw bewijs van ’s pausen genegenheid door zijne benoeming tot huis- prelaal van Z. II. en adsislent bij den pauselij- ken troon. Ook onze koning vereerde des pre- laats verdiensten door hem tot kommandeur der orde van den Nederlandschen leeuw te be noemen en in 1847 werd zijne borst nog ver sierd met de kommandeurs-orde van den II. Gregorius. Op 10 dezer riep de dood den geachten werkzamen en weldadigen prelaat van deze aar de. Hij stierf kalm. Zijne geloofsgenooteu be treuren liartelijk zijn yerlies en zijne nagedach tenis blijft in Nederland gezegend. Men leest in de dagbladen Den 14 dezer had te Helmond eene zamen- scholing plaats van circa 200 personen boofd- zakelijk of om zoo te zeggen allen bestaande uit wevers en lieden tot de arbeidende klasse behoorende welke zamenscholing zich voorliet raadhuis begaf, en eenigen uil hun midden af- vaardigdeom den burgemeester te verzoeken de fabrijkanten ter plaatse uit te noodigen geene werkzaamheden dan door inwoners alléén te doen verrigten. Na door den burgemeester geantwoord te zijn, dat Z. E. A. zulks den fabrijkanten in overweging zou geven, en men den anderen morgen den uitslag zou kunnen komen vernemen, ging de volksmenigtezonder de minste rustverstoring hoegenaamd uiteen. Heden voormiddag is dezelfde menigte op voor zegde wijze, verschenen en heeft, weder eene deputatie afvaardigende zich bij het hoofd des besluurs aangemeld, die haar* tot antwoord gaf: Friesland van het Nederlandsche Bijbelgenoot schap gehouden. Een aantal vrienden, binnen en buiten deze stad wonendevereenigde zich te elf ure in de kerkekamer der Hervormde ge meente, en hoorde, deelde mede en besprak met veel belangstelling onderscheidene tot deze aangelegenheid betrekking hebbende zaken. De afgevaardigde ter centrale vergadering in Fries land bragt een naauwkeurig verslag uit. Het van den toestand dezes districts lever- het geheel stof tot dankzegging schoon het betreurdedrie leden hier ter stede door den dood verloren te hebben waarvan waardige vrouw nog door een legaat van ƒ200 hare ingenomenheid met de Bijbelversprei ding had aan den dag gelegd. Één lid daar entegen werd weder gewonnen. Als men de lijst der leden van dit district nagaat, dan valt het niet te ontkennen dat er in en buiten de stad nog menige naatndie daarop voorkomen moestte vergeefs gezocht wordt. Van iedere soort Bijbels en Nieuwe Testamen ten hier in dépot, lag één exemplaar ter ta fel. Onder anderen trok het N. T.a 65 ets. en verguld op sneê 75 ets. en vooral een N. T. van grootcren druk a 75 ets. en verguld op sneê 90 ets., door hunne nette en fraaije uit voering en den lagen prijsde aandacht. In het afgeloopen jaar waren er uit dit dépót om niet 30 Bijbels en 135 N. T. uitgereiktwaar onder aan de leerlingen der Zondagschool bij de viering van het tienjarig bestaan dier inrig- ling welke zich weder in eenen zeer bloeijen- den staat bevindt6 Bijbels en 22 N. T. en op verzoek van regenten aan het Gevangenhuis alhier 10 N. T. Voorts werden er wederom door bestuurders van het genootschap en door die van de Bijbel- en Zendeling-vereenigingen voor vollen of verminderden prijs, en door de dépólhoudcrs hier ter stede en schoolonderwij zers ten platten lande, voor den vollen prijs, vele exemplaren verkocht, pl. m. 30 Bijbels en 45 N. T. en daarvoor eene som van ƒ75 in de kas gestort. In het geheel werden er in dit jaar uitgegeven en verkocht 60 Bijbels en ruim 180 N. T. Werd in menig huisgezin door Bij bel- en Zendeling-vereenigingen de behoefte aan het brood des levens opgespoordhet ge nootschap was bereid om hierin te voorzien en leden van hetzelve wilden ook nu weder, zoo door voorgang in de Zondagschool als door het houden van Bijbellezingen het hunne doen om het Evangelie niet alleen te verspreiden, maar ook te doen kennen en te doen betrachten. Daartoe werden wij ook op den avond van dezen dag nadrukkelijk opgewekt, toen ds. Vinke in de kerk der Hervormden optrad en voor eene aanzienlijke schare, openbaar verslag uilbragt van den staat des Nederlandschen Bij belgenootschap in het algemeen en van dit dis trict in het bijzonder; waarna de welsprekende man, op zeer gepaste en indruk wekkende wijze aan toonde, hoe de ware Christen ook de beste Bij bel verspreider is. Gewis werd menig, die het hoorde diep beschaamd over schromelijk verzuim in dezen, of over gebrekkige pogingen die niet naar de reinheid des heiligdonis waren terwijl de ijverigste zelfs aangespoord werd om meer overvloedig te worden in dit werk des Heeren. Ieder, die, naar aanleiding van de krachtige opwekking des bekwamen Evangelie dienaars, zich als lid of begunstiger des genoot- scliaps wil laten inschrijven kan daartoe op eene lijst, bij al de predikanten der Hervormde en Doopsgezinde gemeente voorhanden nog van zijne belangstelling doen blijken terwijl wij overigens bidden dat al liet goede werk in den naam des Heeren verrigt met rijken zegen moge bekroond en Evangelisch licht en Evan gelische godzaligheid meer en meer mogen be vorderd worden. Te Ijlst is den 20 Novemberbij her stemming tot lid van den Raad verkozen met 27 stemmen de heer Kornelis Sjoerds Lanting terwijl de overige 24 stemmen uitgebragt wer den op den heer Ruurd Tjibbeles van der Velde. De minister van financiën heeft op eene in eene der sectiën van de tweede kamer geuitte nagegaan1) Of zijn 2) welke de rigling der of men haar het volle vertrou- kan geven. Omtrent het eerste is door beweerd dal die gunstige toestand slechts betrekkelijk .Ot&Ot

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1