AllTERTENTIE-lHAD VOOR HE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. MEI U N- EN l 1851. No. 96. laturdag den 29 November. BINNENLAND. BUITENLAND. De stichter Willem Jan de Dedemsvaart na een lijden vari als Prins Albert, die bovendien kolonel regement is, welk kommandement met hem nog 3900 Cambridge onl- 15,000 p. st. ndag. 24 November. gewijd aan de algemeene be- het IV hoofdstuk (justitie), zijden is er veel tegenstand Uit een ons de vereeniging Paulo alhier, Deze Couiant vcrschjni eiken Woensdag' en Za terdag. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.4Ó buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nummers 7 cent. BERLIJN 20 November. Den 17 dezer, des mo-gens vroeg werd een algemeen geacht man alhier, de k leedermaker Nolle, op zijn bed gruwzaam vermoord gevonden. Naast hel lijk lag eene bijl. Alle kasten en goederen waren met bloedige handen doorzocht, en al het voor banden geld was geroofd. Terstond viel hut vermoeden op eeu’ zijner knechten, en de poli- cie was te 10 ure zeker, dat de bewuste per soon met den trein van 8j uur naar Hamburg vertrokken was. Terstond werd door den tele graaf naar Hamburg berigt gegeven en de po- lilde stond hier bij de aankomst van den trein reeds gereed om den moordenaar op te wach ten. Des avonds ten 8 uur had de president der policie te Berlijn weder door den telegraaf het berigt dat de dader gevat was. BERLIJN, 24 November. Onze regering heeft de beambten voorgeschreven om voortaan zoo veel mogelijk alje advertentie» door hen in dagbladen ie plaatsen, op te zenden aan cou ranten niet vijandig tegen de regering en waar zij niet gebieden kan, b. v. bij notarissen enz., kwam zij met een verzoek om dal voorbeeld te volgen. Hiermede trof zij de eenige plaats, waar de oppositie zich sterfelijk gevoelt, en zelfs de uitgever der Keulsche Courant was daarom dezer dagen te Berlijn en zou beter- scha p hebben beloofd. LONDEN, 18 November. Den 3 Oclobcy 11, werd de boa-consiriclor in den zoölogischen, tuin alhier, na vele weken vastensgespijzigd. De oppasser bragt haar een paar levende konij nen, en spreidde, legen de koude herfstlucht, eene wollen deken op den grond daar Lel heni voorkwam, dat de verwarming in de zaal niet toereikend was. In den nacht ging hij er nog eens naar zien en stond met weinig verbaasd dat hij de konijnen nog zag rondhuppelenter wijl de boa een smk van de wollen deken had ingeslikt. Den volgenden morgen had zij het laatste stuk tusschen de landen en lag rusiig op den grond en de konijnen waren even lustig als te voren. De deken ligt blijkbaar in het midden van haar lang ligchaam eu de medi sche faculteit is zeer gespannen boe de slang deze diooge kost verteren zal. lievige dorst is het eenige, wat men aan haar bemerken kan. LONDEN, 22 November. De overleden ko ning van Hanover ontving van het Eugelsche gouvernement 21,000 p. st. jaarltjksch inkomen. De hertogin van Gloucester is thans de eenige overgeblevene telg, die George III en eene fa milie van 15 personen overleeft; zij ontvangt een jaargeld van 16.000 p. st. Bijzondere mel ding verdient de som, aan den koning der Bel gen toegekend: eene wet van George lil verze kert hem eene jaavlijksche toelage van £0,000 p. st. met eene residentie op Claremont. De hertogin van Kent geniet 30,000 p. st. per jaar even t van een eenige bijkomende kleinigheden p. st. opbrengt. De hertog van vangt aan verschillende sommen LONDEN, 22 November. Men leest in de bladen vau Havana bet volgendeDen 13 Oc tober 11. ontmoette de Noord-Amerikaansclie stoomboot Georgia op weg van New-York naar Havana op 26 gr. 15 min. NBr. en 85 gr. 19 min. WL een fregat, van hetwelk de drie kleurige vlag wapperde. Op het dek ontwaarde men ongelukkige», die zich met moeite voort sleepten naauwelijks van eenige kleeding voor zien waren en de handen smeekend uitstrekten naar de onverwachte hulp, welke de Hemel hun zond. Een oogenblik was de stoomboot zoo nabij het vaartuig, dat men den naam van hetzelve kon lezen het was la Laurevan Bordeaux. Eenige raderslagen waren voldoende geweestom het vaartuig te bereiken cn liet le ven der Fransche zeelieden te redden. Doch neen de Georgia stoomdezonder te stop pen voorbijen de kommandantluitenant Porter bleef doof voor het smeeken zijner pas sagiers om aan de bemanning van het andere vaartuig hulp te verkenen. Naauwelijks was toch opgesteld dat men De algemee- Morgen te eenige weken overleden. Hij bereikte den ou derdom van 74 jarenleelde le midden van de grootheid zijner scheppingdie bij tot in zijne grijsheid steeds zag groeijen en bloeijen. Hij, die leven en vertier schonk aan eene doo- de, woeste en onbewoonbare sireek welke thans eene bevolking van 10,000 zielen bevat, kende den dank niet van de grooten dezer aarde slechts de nijvere bevolking, die door zijne werken bloeide, tierde en welvaart genoot, drukte cjc vereclde hand in de zijne, dat zeker tpepr wil zeggen, dan wanneer eene ridderorde zijne borst had versierd. Zijne ascli ruste in vrede Het lijk zal aan de Dedemsvaart in het mid den van het kerkhof worden begraven. VLISSINGEN, 22 November. Heden nacht he.eft alhier een storm uit het noordwesten ge waaid j)ie vrij wat schade heeft veroorzaakt zoowel aan de Waterpoort en het hoofdals aan een bij de vesting liggende» oesterput. Met eeip'ge moeite werden paarden uit het wa ter gered, die, uit den stal van den heer Du- tilh losgesneden, bijna in de Pottekaai bunnen dood zouden gevonden hebben en om welke ie redden gemelde heer in levensgevaar verkeerd beeft. Énkelen meenen ligte schokken van aard beving gevoeld te hebben. MAASTRICHT, 21 November. Gisterenavond te 6 ure heeft de sociëteit Momus hare eerste dames winter-vergadering in de komedie-zaal gehouden die tot dat einde smaakvol gedeco reerd was. De drukke opkomst der leden ge tuigde op nieuw van den voortdurende» bloei der sociëteit. Deze eerste vergadering werd door den president den heer Polis met eene geestige rede geopend en nadat onderscheidene leden nog het woord hadden gevoerd werd men verrast door twee talentvolle tenor- en baryton zangers, uit Luik, hetgeen niet weinig den luister van den avond verhoogde. Ook ditmaal werden de armen niet vergeten daar er onder de pause eene collecte ten hunne be hoeve werd gedaan die getuigde van de edel moedigheid der gevers. Binnen eenige dagen zal de sociëteit weder een aanvang maken met de uitdeeling van soep aan de armen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van maa Deze zitting was raadslagingen over Van verschillende zijden is er veel tegenstand geopperd tegen den gang der zaken bij dat de partement, over het uitblijven van zoo vele wets-voordragten als waaraan sedert lang be hoefte bestaat maar meer bijzonder over het stelsellooze der voordragt omtrent deregterlijke organisatie, welke schier algemeene afkeuring heeft ondervonden. De minister heeft herhaal delijk en breedvoerig op een en ander geant woord, onbillijkheid gevonden in al de punten van bezwaar terwijl wederom eenige leden op hunne beurt onbillijkheid vonden in’s ministers schatting hunner redeneringen en toch van beide kanten werd vooropgesteld dat men bo ven alles billijk wenschte te zijn, ne beraadslagingen zijn gesloten. 12 ure voortzetting. AMSTERDAM 25 November. in handen gekomen verslag van van den H. Vincentius van Paulo alhier, van Julij 11., blijkt, dat de bijzondere raad dier vereeniging te dezer stede werkzaam is met vier conferentie», als: St. Nicolaas0. L. Vrouw, St. Elisabeth en St. Aloysius. Deze vier con ferentie?» die het hoofd-liefdewerk der veree niging het bezoek der armen als het voor naamste doel van haren werkkring gesteld heb ben tellen gezamenlijk 69 leden en bezoch ten gedurende het jaar 1850, 237 huisgezin nen, waaronder 92 weduwen; ook verschaften zij in dat tijdvak aan 47 huisvaders en jonge lingen werken eene liefderijke bemoeijing om aan arme vrouwen breiwerk te bezorgen levert reeds gunstige uitkomsten. Het liefde werk van den H. Jozef (de Zondagsschool) doet 87 jongens opleiding en onderligt deelachlig worden. Het liefdewerk van het schoolbezoek houdt toezigt over 292 op verschillende scho len geplaatste kinderen. Sedert October 1850 is voor de armen en minvermogenden eene bi bliotheek geopend die reeds 1200 boekdeelen telt. Onder de bemoeijingen der vereeniging behoort ook het wettigen van huwelijk, en in het vorig jaar mogt het aan den invloed der vereeniging gelukken zes onwettige zamenwo- ningen tot het huwelijk te brengen. -In den nacht van den 13 op 14 dezer is in de strafgevangenis te Woerden, door onder scheidene gedetineerde misdadigerseene poging tot ontvlugting geschied, welke alléén door de waakzaamheid van eene schildwacht van hel in bezetting liggende 3de bataljon 4de regiment infanterie is verijdeld. Deze namelijk bespeu rende dat het gevlochten ijzerdraad van een der vensters werd doorgesneden nam den schijn aan alsof hij zulks niet bemerkte, eu maakte gebruik van de eerste gelegenheid om den kom mandant der wacht dit bekend te maken, wel ke na zich daarvan overtuigd en gepaste voor zorgsmaatregelen genomen te hebben de» ad junct der gevangenis waarschuwde. Bij hel daarop gevolgd onderzoek werd be vonden dat een der ijzeren staven die zich voor de vensters bevonden op twee plaatsen geheel doorgezaagd en alleen door een smeer sel van vet, met zwartsel vermengd, aan elkan der gehecht was, waardoor eene opening ont stond, groot genoeg, om eenen man door te laten. Men verneemtdat bij eene verdere doorzoeking der zaal waarin zich circa 80 ge vangenen bevonden drie dolken eene zaag eene vijl en eene menigte messen gevonden zijp; dit, bijwijs van achteloosheid wordt alge meen aan het te klpiu getal gevangeu-bewaar dors tocgescli reven. DEDEMSVAART, 22 November, van de Dedemsvaart, de heer mr. baron van Dedem is gisteren namiddag op zijn landgoed de Rolleeateaan in de gemeente Nieuwleuzen FRANKFORT, 21 November. Het patent, waarmede de nieuwe koning van Hannover zijne troonsbeklimming heeft aangek’ondigd heeft in Duitscliland een des te beteren indrnk gemaakt daar men eene zoodanige formeele en bepaalde erkenning der constitutie niet had verwacht en evenmin dat het ministerie Munchausen door den nieuwen souverein zou bevestigd worden. Er zijn er die willen, dat deze bevestiging slechts provisioneel is en dat eerstdaags toch eene wijziging van het kabinet zal plaats heb ben. Het is mogeljk maar hel blijft in allen gevalle eene gewiglige en geruststellende daad zaak dat George V de constitutie erkend en beloofd heeft ze te zullen handhaven. Vol gens de bepalingen der constitutie moeten de kamers onmiddellijk na de verandering der re gering worden bijeengeroepen en bij gebreke van zoodanige bijeen roepingzouden zij het regt hebben zelve bijeen le komen. Het is wel waarschijnlijk, dat de nieuwe koning, nu bij de tegenwoordige grondwet erkend heeft, der- zelver voorschriften volgen en de kamers bij eenroepen zal. FRANKFORT 22 November. De Beijersche regering gaat voort uiterst strenge maatregelen tegen de Duitsch-kalholieken te nemen. Na de ontbinding der gemeenten zal ben naar men zegt, het verblijf daar te lande niet meer ver gund wordenindien zij mogten weigerachtig blijven tot hun vroegere kerkgenootschap terug te keeren. Overigens hoort men verzekeren dat de Beijersche regering in dezen volkomen in overeenstemming met den bondsdag handelt en dat er sprake is van eenen algemeene» maat regel tegen het verdere bestaan der Duilsch- Katholieken. Prijs der AUVertcniienvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve .35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1