6de Jaargang. Woensdag den 3 December. 1851. No. 97. in plaats van BUITENLAND. Parijs (in 45 en daarbij helioo- uur ’s namiddags. De Directeur voornoemd ESSER. 21 alle communicatiewegen en dorpwe- en de stad werd in den omtrek afgesneden. Twee men zonder eenig berigt van het legioen van eer te ont- daverend handgeklap gehoord, een oogenblik met Dezelfde oplet- en de aartsbisschop van bevriend. liet is opmerkelijk, dat van de 166 groote medailles op de Engelsche tentoonstelling uit gedeeld 88 zijn behaald alleen voor machines. Op het gebied van het schoone in de nijver heid zijn de Engelschen achtergebleven vooral in vergelijking van de Franschen, maar in de artikelen waarop Engeland’s welvaart en rijk dom rust hebben zij in den grooten wedstrijd eene schitterende overwinning behaald. 25 den nu heeft de president zelfdoor zijne Hij sprak heden bij gelegenheid der g van industriëlen. Talrijke entrée- waren er onder de Elyséeschen uitge bet ontbrak dus ook niet aan toejui- ;een hij sprak l aan de de regten die hij de magtdie De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te SNEEK maakt bekend dat van af den 1 De cember het uur van vertrek der Ilollandsche post is gewijzigd, zoodat voortaan de brieven, in plaats van 9 uur 15 minuten ten negen uur in de bus behooren te zijn. De expedition per trekschuit naar Leeuwarden zijn gewijzigd als volgt Vertrek corres min. ’s namiddags bij besloten water 7 45 min. ’s morgens. De brieven voor Wommels rende plaatsen ten 1 SNEEK 2 December. Naar men verneemt is in de vergadering van den gemeente-raad van gisteren ter tafel gebragt de begrooting over 1852 door gedeputeerde staten terug gezonden met de aanmerking, dat daarin wijzigingen die nen te worden gebragt, wat betreft de jaarwed den van burgemeester, wethouders, secretaris, ontvanger enz. Dienaangaande is besloten, op donderdag 4 dezer uit te maken of het gemeente-bestuur alsnu geregtigd is om de begrooting in haar ijeheel te herzien. einde de ouderswier kinderen nog niet inge ënt zijn tot eene inenting aangemaand en hen die reeds gevaccineerd waren tot eene herha ling opgewekt. De geschikte gelegenheid hiertoe is een ieder geschonken door den oudsten onzer doctoren den heer P. Hofstede Crull die zich volgaarne op het voorstel der regering bereid beeft ver klaard om des middags te 12 ure zitting te houden in een der localen van het stadshuis om gratis te vaccineren. Deze loffelijke poging en bemoeijing verdient allezins navolging vooral op plaatsen alwaar deze ziekte ook reeds mogt zijn uitgebroken wij hopen dat deze mededeeling daartoe be vorderlijk moge zijn. Den 22 Nov. is door drie visschersvan Urk in de nabijheid van het eiland Vlie ge vonden een zeer groote visch dezelve is 70 voeten hing in het ronde 40 voeten dik een botte of bolronde kop en kort hierbij een gat of blaaspijp, ongeveer 1 voet wijd; op helder de gedeelte van vorenaan iedere zijde eene vinlang 4 voeten en 2 voeten breed een uithangende navel, lang 5 voeten, en de staart 14 voeten breed de huid donkerblaauw on der den buik vaal wit en rimpelachtigals ware dezelve met latten opgelegd. Vermoedelijk is het een cachelot of walvisch. Het is opmerkelijk dat de communicatie weder eenigzins hersteld. HAMBURG, 24 November. Tc Rendsburg, waar het Hongaarsche regiment Schwarzenberg in garnizoen ligt, is een militair complot ont dekt, dat op het punt stond uit te barsten, liet schijnt dat men in deze vesting een Hon- gaarsch zendeling met door Kossuth geteekendo orders beeft in hechtenis genomen. Deze stuk ken behelsden het uitgewerkt plan van een’op stand die in het regiment Schwarzenberg moest uitbarsten. Er zijn een aantal militairen in hechtenis genomen waaronder zich bevindt de particuliere secretaris van den generaal kom- mandant van het Oostenrijksch garnizoen alhier. LONDEN, 23 November. Dezer dagen is te Ramsgate eene proef genomen met de redding boot, aan welke, onder 280 mededingers, de door den her'og van Northumberland uitgeloof de prijs van 100 p. st. is toegewezen. Bij die proef heeft het vaartuig, na in zee omgeworpen te zijn, in 14 seconden zijnen stand op het water van zelf weder aangenomen. Behalve de ze eigenschap van zich zelf op te riglen biedt de boot het voordeel aan, dat zij gemakkelijk te besturen is, ongemeen snel kan zeilen en, builen de roeibanken eene ruimte voor 50 menschen heeft. De maker van deze redding boot is de heer J. Beecking te Yarmouth. LONDEN, 27 November. Eergisteren avond is er in Londen een moord-aanslag gepleegd op eenen Italiaanschen priester. Deze geestelijke Ferrati genaamd, had met twee capucijnen, voor veertien dagen uit Rome gekomen de dienst verrigt in een der R. K. scholen Leopold’s court, en keerde ten elf ure huiswaarts, toen hij door drie mannen werd aangevallen, Italia nen naar men gisthij ontving een’ dolksteek in den schouder en stokslagen op het hoofd. Zijn angstgeschreeuw wekte toeloop en verjoeg de moordenaars, hij werd naar huis gebragten zijne wonden bleken gelukkig niet gevaarlijk Men schrijft deze misdaad toe aan den eenige Italianen tegen gemelde R. K. want reeds zijn er nog twee aanslagen aan die school verbonden ge- WEENEN, 24 November. De Czas meldt, dat het Oostenrijksche kabinet dezer dagen het Fransche onderhouden heeft over de vraag welke voorzorgsmaatregelen de bezetting in Rome tegen de revolutionaire bewegingen nemen zal die men vreestdat in de lioofdstad der Roomsch- katholieke Christenheid worden beraamd. Vol gens gemeld blad staat het vertrek van aarts hertog Albrecht naar Verona met deze aange legenheden in naauw verband. WEENEN 25 November. De vereenigingen van de Duitsch-katboliekenDichtvrienden en Vrije Christenen zijn in de geheele Oostenrijk sche monarchie verboden. FRANKFORT, 23 November. Uit Mannheim wordt geschreven dat de toevloed van land verhuizers naar Noord-Amerika weder buiten gewoon groot is en de agenten naauwehjks in staat zijn allen te doen vervoeren. Tenzelfden tijde zijn daar vele onbemiddelde en gebrekkige landverhuizers uit Noord-Amerika teruggeko men waar zij door de regering afgewezen op kosten der scheepskapiteinsdie hen medegc- bragt hadden zich weder naar Europa terug mnesfpn DPO'PVPii- FRANKFORT, 24 November. In het groot hertogdom Baden is het oude zeer doelmatige gebruik weder ingevoerd dat commissarissen der regering de onderscheidene districten be zoeken om berigten in te winnen nopens de handhaving der justitie de uitoefening der po- licie de administratie der gemeente-besturen liet schoolwezen, het gedrag dpi’ ambtenaren, enz. zij nemen wijders kennis van de wenschen en bezwaren der ingezetenen en geven daarvan berigt aan de regering. Breslaude lioofdstad der provincie Silezie is twee dagen in eenen staat van beleg geweest door de elementen. Een vreesselijke sneeuwstorm heeft den 20 en spoorbanen, chaussees landstrateu gen onbruikbaar gemaakt, alle rigtingen van dagen lang was van Sneek 8 uur 45 min. ’s morgens pondentie op Groningen) en 3 uur 'T uur En is verdaagd, om donderdag te behandelen De concept-reglementen van orde voor de vergaderingen voor de benoeming van vaste commissiën alsmede de voorstellen wegens het vorderen van gelden voor de formaliteiten bij den in- tot doorvoer van belastbare goederen te vervullen en het buiten werking stellen van het reglement op den in- tot doervoer van 23 Junij 1850. In de raadzaaf e|Jn thans geschikte zitplaatsen voor het publiek hï-nwezig. Uit de Rolt. Courant verneemt men, dat er te Gorredijk een adres aan gedeputeerde sta ten dezer provincie circuleert, om te verzoe ken dat dit collegie moge goedkeuren de door den gemeente-raad gestelde tractementen van burgemeesterwethouders secretaris en ont vanger welke, nadat UIL gedeputeerde staten hadden voorgesteldde tractementen van den burgemeester en den secretaris ieder op 1000, der wethouders ieder op ƒ150 en van den ge- meente-ontvanger op ƒ356 te stellen, door den raad in hunne vergadering op 18 Nov. 11.na langdurige discussiën zijn gewijzigd als volgt: de burgemeester ƒ400de secretaris ƒ700, ter wijl alle leges van welken aard ook ten voordeele der gemeente-kas komen de wethouders ieder ƒ75 en de gemeente-ontvanger 300 terwijl ook de leden van den gemeente-raad in hunne vergadering vati 10 Nov. 11. hebben besloten geenc presentié'-geldcn te zullen genieten. Men meldt uit Meppel aan het Zondags blad, 27 November: De voor eenige dagen in onderscheidene huis gezinnen alhier zich geopenbaard hebbende kin derziekte (pokken) schijnt van eenen vrij be- smettelijken aard te zijn althans zij vertoont zich bij voortduring liet meest in die huisge zinnen, welke vroeger met dusdanige ziekten, hetzij uit familie-betrekking of als anderzins in aanraking kwamen. Zij die tot nog toe door deze ziekte zijn aangetast en nog aangetast worden zijn meest allen volwassen, bejaarde, zelfs sommige oude menschen, die als kind, althans eenigenmet goed gevolg zijn gevaccineerd geworden. Hieruit blijkt dus duidelijk dat de bewering der geneesheeren juist en gegrond is, name lijk dat de koepok-inenting in latere jaren weder moet herhaald worden zal ze als een volkomen voorbehoed- of afwendings-middel dezer ziekte kunnen geacht worden. Verscheidene huisgezinnen nu van de nood zakelijkheid en waarheid dezer stelling der ge neeskundigen overtuigd hebben zich reeds we der laten vaccineren. te zijn, haat van school tegen personen pleegd. PARIJS25 November. Eerst heeft een vriend van den president der'republiek door de pen 1 1 - woorden geheel Frankrijk in politieke beweging gebragt. bekrooning kaartjes reikt, en ching. De president dacht bij hetgi aan zeer veel maar in het geheel niet constitutie. Hij gewaagde van van het volk ontleende van hij van God ontving. De beloftedat hij de rust zou weten te handhaven, werd levendig toegejuicht, en zijn dringend verzoek aan de industriëlen om toch vooral arbeid te verschaffen aan de werklieden verwierf zeer veel goedkeuring. Die woorden gingen des namiddags en des avond van mond tot mond. Dit is zeker, dat de president door zijne toespraak in populariteit heeft gewonnen. Toen de baron Dupin den naam opriep van Léinard eenen eenvoudigen werkman ten einde het ridderkruis van vangen werd er De president onderhield zich dezen verdienstelijken man. tendheid bewees hij aan eenen anderen werkman, Montcel geheeten die, blind zijnde, door zijn lOjarig kind op de estrade werd geleid. Louis Napoleon versierde den braven man eigenhan dig met het kruis en drukte hem hartelijk de hand. De president werkt steeds aan wets-ontwer- pen tot heil van de arbeidende volksklasse. Men spreekt ook van eene amnestie op den 10 December. De president zijn thans zeer buiten de stad en alle dagbladen en brieven Ook de regering heeft zoodra mogelijk alle Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnenicnts-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 7 cent ontbraken. Dat moet ook op andere plaatsen het geval geweest zijn. Den 22 des avonds was Prijs der Advertentien van één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregtvoor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1