EN ADVEliTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1851. No. 98. Zaturdag den 6 December. 6de Jaargang. kW* BINNENLAND. de Drentsche Courant BUITENLAND. spoed heb- de met de mer eene was wegens en met bet 4 bet onderwijs zorgen, en i alle gezindheden op do van van bijzonder on slechte uitvoering en liet ander niet over vormde kerk, houden De heer Durwa- het Beijersch hotel te Ber- vloeistof uitgevonden, die in bluscht. tegenwoor- den po- o- van 27 Nov. jl. heeft de lieer eene geheime zitting der kamer gevraagd nopens de bedoelde schuld eene ili aan het gouvernement te doen. Hij dezen de openbaarheid niet op zich staatswegeen derwijs. Hij acht het der grondwet, als het tegelijk .geregeld werd, de moe ijcl ijk heid der zaak maar de minister deelde niet zoo geheel dit gevoelen. Bijzonder moeijelijk is eene wet op den waterstaat en de wet op het armbestuur die op het derwijs is het niet in zoo groote mate, bij, minister, de stelling zou staatafgescheiden hebben zijnom moet voor de éénheid ook 011- Dat omhelzen de i van de kerk moet het regt en tevens behoort het zijn pligt te de volks-opvoeding te besturen hij van den staat en dus ook van zins kcrt levens den noch door dringen gen om dienen, alvorens het onderwijs veel ondersteuning zal worden gevraagd, ja ligt te veel, naar sommiger mcc- ning. De minister zegt, dat de grondwet cisclit eerst een voldoend openbaar lager onderwijs dan vrijheid eene een Men sprak veel ijelijkheid der zaak maar geheel dit gevoelen. Prijs der Advertenticn van één tot vier regels, gewone letter40 ceujsen voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. voor de éénheid van 1 alzoo vereeniging van zelfde volksschool” ontkent hij ten sterkste. Zulk eene concentratie van het onderwijs wordt niet beoogd. UTRECHT, 2 December. Bij de diakonic der Nederduitsche Hervormde gemeente alhier open baarde zjch, in de afgeloopene week een onrust barend verschijnsel van den hoogst ongnnsligen indruk dien reeds de onderstelling der moge lijkheid van de aanneming der aangebodene ar menwet op zeer welgezinde gemeenteleden maakt. Er kwam namelijk in de wekelijksche vergade- dering het berigt in van eene belangrijke gift in levensmiddelen en kleedingstukkenwelke sedert verscheidene jaren eiken winter door een’ liefdadigen onbekende ten behpeve der winter- deelingen geschonken werd. Ditmaal echter met een veel beduidend bijschrift dat het ditmaal voor het laatst zal zijn geweestindien de aangebodene armenwet aangenomen wordt. NOORDDIJK, 29 November. De onlangs in Imogen ouderdom overleden lieer 0. de Reliden van Swinderen, vroeger maire en kerkvoogd te Noorddijk bewoner van het landgoed Zorgwijk in deze gemeente heeft onder meerdere lief dadige beschikkingen aan onze diakonie zuiver gelegateerd de som van duizend gulden, welke som ook reeds door een der diakenen is ont vangen. Met dankbaarheid maken wij van deze edelevoor vermpgenden navolgenswaar- dige daad in dit dagblad melding. ’s II ERTOGENBOSCH 27 November De com missaris van policie (alhier heeft eergisteren ee ne belangrijke aanhaling gedaan; pnderrigtdat de gebroeders Sève dezer dagen te Utrecht met een groot deficit zijn gefailleerd en bekend met de omstandigheid dat deze onlangs nog hier uitpakten, is het hem gelukt na een naauw- keurig onderzoek uit een pakhuis op de haven vier pakken laken te ligten, welke door hen daarin geborgen waren te tarnen eene waard» hebbende van circa f 12,000. FRANKFORT25 November. Volgens eeno mededeeling uit Manheim heerscht thans aldaar eene groote levendigheid in den tabaksbandel. De beste soorten die voornarpelijk in de na bijheid van Hockenheim gewonnen worden zijn bijna geheel verkocht. De tabak van dit jaar is in kwaliteit merkelijk beter dan die van het vorige. Men bemerkt echterdat de bladeren veel ligter zijn. Voor de tabaksplanters is het van wezenlijk voordeel, dat de eigenlijke vreem de speculanten ip persoon komen om den koop te sluiten. Vroeger plagt dit door makelaars te geschiedendie daarbij de grootste winst had den. In de laatste tijden is de tabaksteelt in die gewesten buitengewoon toegenomen. Hier bij heeft men de ervaring gemaaktdat de kwa liteit beter wórdtnadat de bodem gedurende eenige jaren met tabak beplant is, vooral daar, waar deze hiertoe de noodige vereischten bezit hetgeen bijzonder in den Palts het geval is waaraan het ook is toe te schrijven dat aldaar de beste soorten verkregen worden. Een zeer ervaren landbouwkundige uit Hockenheim, met name Schwab heeft onlangs de Nederlanden bezochtom de tabakscultuur aldaar van nabij gade te slaan. Hij is onlangs van zijne reis terug gekomen en zal eerstdaags daarover een rapport uitbrengen. Naar men verneemtbe helst hetzelve vele belangrijke waarnemingen over de tabaksteelt in de Nederlanden; Schwab zegt daarin onder anderen i Hoe groot ook de vorderingen mogen zijn die wij in den Palts met de tabaksteelt reeds gemaakt hebben zoo slaan wij ten dezen nog zeer bij de Nederland den achter.’’ BERLIJN, 30 November, cliereigenaar van lijn heeft eene weinige oogenblikken het hevigste vuur Op 23 Nov. jl. werd daarmede, in digheid der stedelijke autoriteiten en van ücie-directeur der hoofdstad eene proef getr waartoe zij zijn opgezet door een te Palembang te buis behoord hebbend inlandsch ambtenaar, Tartanna Mantrie welke de inlanders in stille opruidde, in overeenstemming met liet huiche lende en sluwe karakter eens Palembangers. Dit, met nog andere fieltenstreken meer, ont dekt zijnde door den overste De Braauw heeft deze hem in ballingschap naar Java gezonden. Daarna is die overste met 1000 bajonetten naar het tooneel van den opstand getrokken om de •muitelingen te tuchtigen. Wij willen hopen, dat dit zal lukken anders zouden zij ons mis schien wel een bezoek te Palembang kunnen brengen doch in dat geval zouden zij met gra- naal-kartetsen zoodanig worden verwelkomd dat hun de lust tot herhaling hunner visite wel zal overgaan. Op alle sterkten heerscht de grootste waakzaamheid. Die te Tebing Tintjgie is door de vijandiggezinde bevolking ingesloten zoodat de bezetting reeds sedert meer dan 1 k maand niet buiten de sterkte dnrft komen. Een kapitein der infanterie, die aldaar het bevel over omstreeks 300 man van zijn wapen voert, kan of durft niet beletten dat de vijand zich op nog geen J uur afstands van hem nestelt en hem dagelijks verontrust. De communicatie met de bovenlanden is sedert 2 maanden zoo goed als gestremd. Het is hoog noodig dat de vijand geducht slaag krijgt, doch daartoe zijn misschien nog 2 bataljons noodig en waar die te vinden? Borneo roept om wraak de jLampongs zjn in oproer; Palcmbang is in oor log de Chinezen in de omstreken van Sama- ,rang zijn in opstand bovendien heerscht de cholera, en gevölgelijk ziet het er in Indië al les behalve gunstig uit,” enz. enz. AMSTERDAM, 1 December. Te Luxemburg is uit ’s Gravenliage een legatie-secretaris aange komen ten einde bij de wetgevende magt van het groot-hertogdom aan te dringen op de betaling eener som van 7 millioen guldens, aan Neder land verschuldigd. De kamer zou weinig onge rustheid toonen over dien eisch wijl zij van Nederland 17 millioen meent te goed te heb ben. Het publiek echter is te dien aanzien niet zoo gerust. In de zitting Richard ten einde terpel latie d u rfde i n nemen, doch de kamer besloot, dat de zaak met open deuren zou worden behandeld. AMSTERDAM, 2 December. In de zitting der tweede kamer, gisteren gehouden, hebben zeer breedvoerige discussiën plaats gehad over het Vde hoofdstuk onderwijs. De heeren Melman, Van Goltstein Mackaij Engelen BorretVan Nispen Uuguenin Luij- ben Groen van Prinster, Van der Veen, Van Zuijlen van Nijeveldt en de minister van bin- nenlandsehe zaken hebben het woord gevoerd. Laatstgenoemde verklaart, dal hij de indiening een wetsontwerp op hel onderwijs, geens- onbepaald heeft verschoven, maar verze- dat hij zich noch door woor- er toe zal laten been de vrucht één dag vroeger voor te zij rijp is en dat er voor SNEEK 5 December. BELANGRIJKE TIJDINGEN UIT PARIJS. Ontbinding der Fransche wetgevende magt. Het paleis der vergadering wordt door de krijgsmagt bezet. Het algemeen stemregt is hersteld. Het volk is opgeroëpen tot de stemming ven 14 tot 21 December e. k. Parijs is- in staat van beleg gesteld. De generaals Cbangat-nier Lamoricière en de heeren Thiers en Charras en nog andere leden der wetgevende magt zijn gearresteerd. De republiek wordt gehandhaafd. Ziedaar de hoogst belangrijke tijdingen den 2 dezer des middags te 12 ure per telegrafische depêche te Brussel aangebragt. Ten twee uur, des namiddags, bevestigde eene tweede depêche al de bovenstaande berig- ten en meldde nog het volgende De staatsraad is ontbonden. De president stelt in, bij proclamatie, een uitvoerend bewind, voor een tijdvak van 10 jaren. Hel ministerie is verantwoordelijk aan den president. Er zul len twee wetgevende vergaderingen zijn de eene benoemd door stemgeregligden de an dere door groote nolabiliteiten des lands. Niet alleen Parijs, maar ook de geheel,c eerste mili taire divisie js in staat van beleg gesteld. Parijs was rustig toen deze depêches werden afgezonden. Een later berigt uit Parijs geeft nog niet als zeker op dat de stad in staat van beleg is ge steld doch verzekertdat Louis Napoleon is geproclameerd als KEIZER. Het verdient opmerking, dat Lodewijk Na poleon, voor zijn coup d’etat, den verjaardag van de krooning des keizers en der'hataille van Austerlitz gekozen heeft. Men schrijft aan uit ’s Gravenliage «Het tijdstip waarop de wetsontwerpenhou dende wijzigingen in onf> belastingstelsel bij de kamer in beraadslaging zullen komenis nog niet te bepalendoch zal bezwaarlijk vóór de maand Maart kunnen plaats hebben. Ofschoon de commissiën van rapporteurs die ontwerpen van wet met den meesten ijver en spoed heb ben behandeld zijn zij uit den aard der zaak zoo omslagtig en ingewikkeld dat in verband veelvuldige andere bezigheden der ka- -» vroegere afdoening niet wel mogelijk ja zelfs deze zaak nog verder gevorderd is, als men uithoofde van een en ander, had mogen verwachten.” Men leest in de Kerkelijke Courant: Tot de belangrijke werkzaamheden van algerneene synodale commissie der Nederl. Her- 1 in hare najaarsvergadering, ge- van den 5 tot den 20 November II., hebben behoord zeer ernstige beraadslagingen s de handhaving van de zelfstandigheid onaf liankelijklneid der diakoniën in verband onlangs door ’s lands regering inge diend ontwerp van algerneene armenwet, en hebben dezen haar geleid tot het arresteren van een adres aan de tweede kamer der slaten-ge- neraal strekkende voornamelijk, om de kerke lijke instellingen van weldadigheid te houden buiten toepassing van de bepalingen der wet.” In de Prov. Gron. Cour, leest men het volgende Èen officier te Palembang heeft den 22 Sep tember jl. onder anderen aan zijne betrekkin gen in Nederland geschreven: ,»Wij zijn hier in de bovenlanden geducht aan het vechten. Reeds is hier een geheel ba taljon infanterie van Java aangekomen om deel aan den oorlog te nemen zoo mede een de tachement artillerie onder bevel van den eersten luitenant Eekbout. Ik voor mij vrees dat het zoo al .geene tweede Balische expeditie of cam pagne dan een oorlog als van 1819 en 1821 zal worden. De oorzaak der onlusten bestaat hierin dat de bevolking weigert de landrenten .als voorheen aan het gouvernement te voldoen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- tnrdag. Abonnewents-prijs voor 3 maawtlen 1.40 buiten de Stud franco ƒ1.65, enkele nummers 7cent. E ZEt

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1