EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1851. No. 99. Woensdag den 10 December, 6de Jaargang. '5 5- - BINNENLAND. 9 SNEEK 9 December, dat bij de stemming ct u n ir k i« jaar, zeul Het was als de militaire was geslo- ver- staanden voet ter dood allen werden genomen met de wapens en generaal St. Arnaud maakte bekend dat die vonnissen ook zouden worden uitgevoerd. Eene andere correspondentie meldt het vol gende Het kanon speelde in de groote straat de Thans zullen wij eenige bijzonderheden rnede- dcelen over de vijandelijkheden die op donder dag plaats hadden Op den middag waren alle straten door de schildwachten afgezet. Niemand mogt passeren. De nacht was rustig voorbijgegaan. Van 5 tot 10 nur voorspelde niets dat er een beete dag zou komen. Maar ten 11 uur ontdekte men op verscheidene posten der hoofdstad eenige op gewondenheid. Het gerucht liep dat de socialisten van Lyon Nantes Rouaan Amiens enz. hunne Parijsche broeders zouden te hulp komen dat Caussi- dièreLouis Blanc en Ledru-Rollin voor de poorten stonden dat de nationale garde par tij trok legen den president. Hoe vele rede nen om spoedig aan de barricaden te begin nen Men deed het. In meer dan 10 straten en op de meeste kaaijen verrezen die straat-ver schansingen met Parijsche behendigheid. De bouwstoffen daartoe zijn overbekend. Elke omnibus die over de straat reed werd aangehouden de paarden afgespannen en aan xlen koetsier gegeven eu het rijtuig op de daar toe geschikte plaats omvergeworpen. Het eigen lijke volk deed dit niet. Meer nog goed ge kierde burgers en vooral jongens van 14 a 16 en deze waren jonge socialisten. De we- lijke -arbeidende klasse bleef nog op eenen afstand» Zij wil eerst weten wat de nationale Te half zes werd de passage voor voetgangers weder geopend. De krijgsraden permanent vergaderd oordeelden op die gevangen in de hand, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za terdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden/1.40 buiten de Stad franco 1.65, enkele nummers cent. ure bulderde het geschut van en aan de poort van St. Dénis; de was onder de heerschappij van hei Tijdingen uit Frankrijk. Parijs, zaturdag middag. De nacht ging stil voorbij. Er hadden vele arreslatien plaats. Men koestert hoop dat de strijd geëindigd is. Een gedeelte der stad is nog door de krijgsjnagl bezet. Zoo luidt de jongste ministeriële depêche. De toestand der hoofdstad is dus vrij gunstig. De minister van justitie gaf de volgende waar schuwing en verzeker!tig s Men verspreidt te Parijs valsclie berigten over den toestand der departementen. Men verhaalt in de departementen veel on waarheid uit Parijs. De opstand is onderdrukt in de hoofdstad. Al de berigten uit de departementen zijn zeer gunstig. De regering zal de orde op alle plaatsen van Frankrijk weten te handhaven.” De berigten over den strijd in de Parijsche straten gevoerd, zijn nog zeer onbepaald, en boe vele slagtoffers hij geëischt heeft, is geheel onbekend. Deze zegtdat de tegenstand ach ter de barricaden geboden vrij hevig was. Een ander verzekertdat zij bij den eersten aanval werden verlaten. Aan de poort van St. Denis was eene mon ster-barricade opgerigt, die 24 February 1848 in bet geheugen riep. De soldaten namen met moed de barricades in en toonden, dat het militair genie, het welk eene handleiding schreef, om spoedig en soliede barricades op te werpen ook even doel matige voorschriftan wist te geven om die we der te verwoesten. Elke aanval op eene straat- verschansing werd verrigt naar de methode door de troepen dikwijls tot leering in prak tijk gebragt. Op sommige plaatsen der stad is het gevecht zeer levendig geweest, en onderscheidene buizen hebben veel geleden. De insurgenlen schoten nu en dan op het onverwachtst, en dat wekte natuurlijk bij de troepen groote verbittering. Vele nieuwsgierigen verloren hun leven. Zoo werden er van ééne groepbestaande uit 10 personen 9 door ééne charge doodgeschoten Een jong meisje vond den dood aan de zijde barer moeder! Men zou dit met opzet hebben gedaan, ten einde de bevolking eenen heilzamen schrik aan te jagen. Hoe droevig is toch de bur .eroorlog Zevenentwintig lijken werden in een ledig winkelhuis ten toon gelegd en goed verlicht, opdat de menigte zien zouwat de straat op leverde. Vrijdag morgen werden 39 insurgenten vyf aan vijf gehouden tusschen twee rijen solda ten naar de markt van Grenelle gebragt.... men zeide, om doodgeschoten te worden. Het geheel getal dooden tot donderdag morgen zou 137 bedragen maar laatstgenoemde dag zal dit getal zeer vergrooten. Onder de troepen zijn betrekkelijk meer offi cieren dan soldaten gevallen. Twee regementen gaven bij vergissing vuur op elkander. Het eene stond vóór het an dere achter eene barricade. De heer Baze gearresteerd wordende, wilde eerst tegen kolonel Lespinasse bet een en ander zeggen. Geen woord meer zeide deze wij hebben generaals genoeg, die advocaat, en advocaten in overvloed, die generaal spelen.” Toen de afgevaardigde Kerdrel gevangen werd genomen, zeide hij legen den officier: Kapi tein zie mij goed aan wij ontmoeten elkan- deren weder en zullen dan zien wie van beiden de eer verkrachtte De officier zweeg en nam den heer Kerdrel mede. LI. zaturdag avond ten 7 uur overleed te Nij megen na een langdurig lijden, de hoog Ed. gesir. heer J. C. van Rijneveld doctor in de wijsbegeerte ridder van de beide Ned. orden en van die van den rooden adelaar van Pruis- sen 3de kl.kolonel, chef van het wapen der art. in Ned. Indie toi. herstel zijner gezondheid voor eenige maanden herwaarts overgekomen. Hij mogt slechts den ouderdom van 52 jaren be- garde zal doen. Junij heugt haar nog. De dood van Baudin heeft haar echter zeer ver toornd. De artillerie heeft verscheidene verschrikke lijke charges gedaan en vele burgers van aller lei ouderdom zijn door de kogels gedood. Hun ne lijken bedekten de voetpaden der straten en vervulden de gemoederen met schrik. Van 11 tot 5 de kaaijen hoofdslad geweld. Reuilly. In de voorsteden zijn de nationale gardes door liet volk opgeroepen ten einde tegen het bestuur te ageren of de wapenen neder te leg gen. Op de woningen waaruit de wapenen in ontvangst waren genomen schreef men wape nen uitgeleverd. In verscheidene straten legerden zich de sol daten in de huizen der burgerij ten einde al- zoo krachtig bij te dragen tot veiligheid der passage. Na vijf ure zweeg het geschut, of er, tusschen de insurgenlen en magteene soort van wapenstilstand ten. Het was echter eene akelige stilte. Zij liet zien dat er weder burgerbloed was gestort en deed vreezen wat de naaste tijd baren kon. Toen dan ook de duisternis viel en het gazlicht de Straten bescheen werd de strijd hervat. Bij de poort Rochechouart werd zelfs een moord dadig gevecht geleverd. Donderde verbalen zijn in omloop betref fende de inhechtenisneming van den generaal Changarnier. Zie hier de ware toed ragt der zaak Toen eenige agenten van policie ondersteund door eene kleine afdeeling soldaten des nachts te 4 ure in het hotel van den generaal wensch- ten toegelaten te worden weigerde de concier ge de deur te openen, op grond, dat alleen de aanwezigheid van een commissaris van policie regt tot toelating gaf. De policie-agenlen en soldaten moesten zich daarop verwijderen daar zij niet bij magte waren de deur open te bre ken toen een winkel naast het hotel geopend werd. Daar drong men binnen en klom zoo tot het hotel overwaarna men spoedig de ver trekken van den generaal en dezen zelven ge vonden had. De bevelvoerende officier zeide toen: »Ik vervul mijne treurige zending, generaalgij zijt mijn gevangene.” Het is voldoendeant woordde generaal Changarnier, die nog onge kleed was; «slechts eenige oogtnblikken geduld en ik volg u.” Werkelijk deed hij dit wei nige minuten later zonder wederstand te bieden. Anders ging het met den generaal de Lamo- ricière gelijk gemeld heeft deze zich met alle magt tegen zijne inhechtenisneming verzet. In een rijtuig vervoerd wordende, trachtte hij door zijn geschreeuw het volk tot zijne verlossing aan te sporen dit ware wel ligt gelukt zonder de krachtige houding der troepen die ten slot te om den generaal het stilzwijgen op te leg gen met hunne bajonetten door het rijtuig staken men mag het als een wonder aanmer ken dat de generaal daarbij geene belangrijke wonden ontving. De generaal was in zoo bui tengewone mate driftig en verwoed dat hem toen hij eindelijk in de gevangenis was aange komen, het bloed uit de neus liep. Tijdingen bij buitengewone gelegenheid. Parijs 5 December (’s namiddags 3 ure). De troepen zijn meester op alle punten. (11 ure ’s avonds) Alles is rustig. Men schrijft uit Ijlst dat bij de stemming van een lid van den Raad aldaar, op den 6 dezer, gebleken is, dat er van de 46 uitgebragte stemmen zich hebben vereenigd 21 op den heer A. J. Tijsma en 11 op den heer T. E. van Popta en dat dus over deze personen eene herstemming zal moeten plaats hebben. Uit de dagbladen ontleenen wij de vol gende zeer belangrijke tijdingen uit Frankrijk Parijs, donderdag avond 6 ure. Er is een vrij ernstige opstand uitgebroken. De insurgenten zijn ingesloten tusschen twee divisiën en eene brigade gestationneerd bij St. Eustache. Te vier ure hoorde men kanonvuur en een levendig geweervuur; men gelooft ech ter, dat de opstand spoedig onderdrukt zal zijn. Te vijf ure waren de troepen reeds in bet bezit van de voornaamste stellingen door de insurgenten ingenomen. Elf ure. De opstand is geheel onderdrukt, de troepen nemen rust, en er zijn maatregelen genomen, waardoor men spoedig aan elke poging tot strijd een einde hoopt te maken. Vrijdag morgen negen ure. In eenen raad van ministersgisteren avond gehouden, is besloten, dat de natie, om de verkiezingen zoo vrij mogelijk te makenmet geheime stemming door ja of neen zal antwoor den op de vraag van den president der repu bliek of zij genoegen neemt in de door hem voorgestelde plannen tot heil des lands. Vrijdag middag. Er loopen te Parijs de buitensporigste ge ruchten. Dezen nacht hadden er weder pogingen tot opstand plaats, doch zij werden spoedig onder drukt. De troepen blijven in de stellingen die zij gisteren avond innamen de insurgenten po gen maar tot hiertoe te vergeefsde mili taire magt te vermoeijen, door telkens onver wijld de barricades te verlaten de magt door de troepen ontwikkeld, zal weldra de bevolking gerust stellen. De geheele Parijsche armee ver toont zich in de straten. Hare stemming is uit muntend. Zoo even zeide een generaalonze officie ren en soldaten zijn bewonderenswaardig Men zielde jongste tijdingen uit de hoofd stad van Frankrijk luiden niet zeer gunstig en zeker is het, dat de telegraaf, die weder gere geld werkt die berigten ten gunste van liet gouvernement nog kleurt, wijl zij eerst onder de oogen van de thans bestaande autoriteiten komen. Thans zullen wij :n e- e- sr Prijs der Advertentienvan één tol vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. •j. i-Gs'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1