NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1851. No. 100. Zalurdag den 13 December. n BINNENLAND. i- O BUITENLAND. k*r nog de n O 1- ii u ;A| 'i Dat is echter naar zijne meening eene gemakkelijke taak tegen over ccnen onzinnigen strijd met een getrouw leger en te midden der kalme bevolking en den diepsten af keer voor oproer bij de werklieden wie hij zijne erken telijkheid betuigt. Die medewerking zal het groote werk volbrengen dat een nieuw leven yoor de republiek opent.” d Te Jaffa, eene stad in Syrië, heeft men, bij het uitgraven van de haven aan de noorder- zijde, het geraamte gevonden van een schip, dat van de oudste tijden herkomstig is. Dit zeld zaam vooorwerp is nog in eenen genoegzamen staat van bewaring om aan de wetenschap de wardering van al het belangrijke, dat daaraan verbonden is, over te laten. J- ;ii 480 stuks kleeding- kinder-hemden zijne tegen- veel verklaren 1.5 1 1} Ie ui ot Zij willen voortgaan in he 12 It te •1 tl e r- e n t I 1} beginne wij niet koenheid den en conservative gouvernementen geene redenom den loop van zaken met leede oogen aan la zien, Een zaak slechts is dezer dagen voor Europe van het hoogste belang: de maatschappij te redden uit de klaauwen eener partij die ge* Hij beschouwt altijd liet cn zal diens beslissing eer- ieder a ƒ25; 5 en omstreeks ƒ30 25centsstukken. I gebonden als hij eerst ’s morgens 8 kwellenden toestand verlost. Uit de Amst. Cour, ontleenen wij de vol gende tijdingen uit Frankrijk: Parijs 8 December, (’s morgens 10 ure.) Telegrapbische depêche. republiek deed in den Mo- op de gewone plaatsen aan- waarin verkondigd volgende bijzonderhed Het leger heeft zeer meldt men het getal dooden op 8 man gekwetsten waarvan echter welligt een gedeelte liet leven za) verliezen. In den nacht van 6 op 7 dezer scheen men het plan te hebben, om alle gebouwen der mi nisteriel! gelijkelijk aan te vallen. De posten wprden daarom verdubbeld. Er gebeurde niets, WEENEN 6 December. De IK. Zlg. spreekt oen gunstig oordeel uit over Lodewijk Napoleons gedrag: het artikel, dat echter niet onder het officieel gedeelte van het blad staat, luidt ge. deeltelijk als volgt; Frankrijk verkeerde in onhoudbare!) toestand de staatsmagt werd da gelijks door de intrigues van strijdende partijen ondermijnd en liep gevaar door de conflicten dier partijen ten onder te gaan om eerst later weder uit slijk en bloed te herrijzen. Door den coup d’état is zij weder in de handen ge komen waarin zij door de volkstem van den was toevertrouwd; en indien, waaraan twijfelen de president het werk met cn voorzigtigheid begonnen vastbera- gematigd voortzetbestaat er voor de Mans- vrouwen- en Wollen borstrokken Wollen rokken en boeselaars en Bonte halsdoeken. Aangenaam was het voorzeker voor de dames dier Verceuigingde belangstelling der ingeze tenen ge» niet alleen door de belangrijke bijdra- maar ook door de betoonde belangstelling bij de uitdeeling zelve, te mogen ondervinden, en zullen op hetzelfde voetspoor om zich geheel belangeloos het lot hunner arme natuurgenooten aan te trekken maar vertrouwen dan ook dat deze inrigting van liefdadigheid ruimschoots met deelnemende inteekenaren moge begunstigd worden want vele en ruime uitdeelingen staan natuurlijk met vele en ruime bijdragen in het naauwst ver band. Naar wij vernemen, is er in den nacht van den 2 op 3 dezer, met behulp van geweld- oefening en binnenbraak, in de woning of tent van Friedrich Hus veenbaas in het Ileidenschap onder Nijega gemeente Hemelumer Oldephaert enz. door drie onbekende manspersonen een brutale diefstal gepleegd. Zij hebben den be woner en eigenaar gebonden toen eene zooge naamde Jouster spiene opengebroken en daaruit gestolen: 2 bankbiljetten ieder a 100; 2 dito, ieder a ƒ60; 2 dito, ieder a ƒ40; 2 dito, muntbiljetten, ieder a ƒ10, aan rijksdaalders guldens en Zij lieten voorts den man, zoo was, liggen; en deze werd uur, door buren, uit zijnen De president der niteur plaatsen en plakken eene proclamatie wordt: Dat de onlusten zijn gedempt en de maat schappij gered is. Hij rekent daardoor zijne eerste taak volbragt, en roept nu de natie op, om den strijd der politieke partijen die geen ernstig gevaar wekte dan alleen voor de open bare rustgeheel te fnuiken. Waarom zoo spreekt bij zou zich het volk tegen hem .„.‘„IAls hij het vertrouwen der natie verloor, als bare denkbeelden veranderen dan behoeft daarom geen bloed te worden ge stort. Het is genoeg dat zij zich door hare stemming verklare. volk als souverein biedigen. De president voegt er nog bij dat hij nooit voor de woelingen der partijen zal deinzen zoo lang de natie daartoe het teeken niet geeft. Nopens de gevechten verneemt men i’olecnde bijzonderheden weinig geleden. Officieel en 100 derde SNEEK12 December. Den 2 dezer, ’s a- vonds zes uur, heeft, in de concertzaal alhier in tegenwoordigheid van een aanzienlijk getal dames, begunstigers van de Vereeniging onder de zinspreuk Dorcas eene uitdeeling plaatsge had aan 80bijna allen niet bedeeld wordende huisgezinnen, en wel van 480 stuks kleeding- Stukken bestaande in a b c Een Engelsch geleerde die het gezien heeft cn er eene beschrijving van geeft, is van ge dachte liet tot de tijden der Joden toen de haven van Jaffa zeer bloeijend wasbehoort. Men weet immers dat de daarstelling dier ha ven zich in de oudheid der lijden verliest. De overlevering zegt, dat zij reeds ten tijde van Noach bestond en dat Jonas zich aldaar inscheep te, om zich naar Tarsis in Silicië te begeven, ongeveer 800 jaren voor Christus geboorte. Men meldt, datten gevolge eener magtiging van de Turksche regering, deze kostbare oudheid naar Engeland zal vervoerd worden alwaar zij wel dra in het koninklijk museum te Londen zal pronken. GRONINGEN8 December. Men berigt van Ter Apel dat in den nacht van maandag op dingsdag liet volgende ongeval heeft plaats ge had. De heer A. A. Maarsingh te Termaars gemeente Onstwedde, heeft eene groote kudde schapen weidende in de velden tusschen Slads- Kanaal en Termaars. Eenige vreemde honden welke in genoemden nacht zich in de nabijheid, dezer schapen ophielden hebben eene geweldi ge slagting onder dezelve aangerigtzoodat des anderen daags omstreeks 80 schapen deels ver scheurd en deels in de slooten verdronken werden gevonden. Naar men verneemt, zijn reeds eenige dezer honden afgemaakt. MEPPEL, 6 December. Naar men verneemt heeft gisteren in de nabijheid van het logement de Lichtmis gelegen tusschen Meppel en Zwol een voorval plaats gehad, dat de schromelijkste gevolgen had na zich kunnen slepen. Twee Friesche kooplieden in varkens kwamen geze ten in eene chaisvan Zwol rijden. Op de hoog te van het voornoemde logement gekomen wor den zij door de diligence der Rhijn- en IJssel- stoomboot-Maatscliappij ingehaald. Onze koop lieden vreezende voor eenige aanraking met het hun volgend gevaarte, rijden op zijde, en wel zooverre dat de diligence hen genoegzaam passeren koude. Doch zietnaauwelijks is de ze hen op zijde gekomen of, als in een oog wenk worden zij door de aanraking ten onder ste boven gekeerd, met dat nootlottig gevolg, dat een hunner de ontwrichting van een zijner schouderen te betreuren had. Na veel moeite is het eerst heden ochtend onzen stadgenootden heer chir. Hekenmogen gelukkende ont wrichte scliouderdeelen weder in hunne vorige positie te brengen. Het ware te wenschen dat de voerlieden der diligences wat meer de voorzigtigheid beoefenden dan voorzeker zou den er minder zulke treurige voorvallen plaats hebben. Het is ongeloofelijk hoe vlug men te Parijs allerlei valsche vertellingen maakt en aan den man brengt, en in de afgeloopene week heeft men dit op groote schaal in practijk gebragt. De bladendie eiken dag deze of gene notabili- teiten dood op den grond deden vallen zijn nu bezig, deze voorgewende slagtoffers weder op te rigten en te laten leven en werken. Voor hen vooral was de coup d’état winstgevend en vele hunner, politieke weerhanen bij uitne mendheid zouden gaarne elke week zulk eene handgreep zien. Men betaalde zelfs voor en kele exemplaren (vol leugens) 2 francs. Een der dagblad-bureaux was geregeld eiken morgen belegerd en menigeen werd er verminkt om dat hij een paar minuten te vroeg naar ver dichte moordverhalen worstelde. De overwinning van het Elysée is volko men en sommige vrienden van den president en die in hem steeds den toekomstigen keizer zien zijn dronken van vreugde. De president zelf blijft kalm, zoo als hij gewoonlijk is, trouwens nooit lacht of schreit hij. Op den avond vóór den coup d'etat, had hij eenige zijner vrienden bij zich en ook de jeugdige be koorlijke vrouw van een zijner ex-ministers. Zij wilde heengaan: de president reikte haarde hand doch zij kon slechts een paar vingers geven wijl zij bezig was de handschoen aan te trekken. Neen zeide de president ik wil uwe lieve band geheel drukkenen zijn gelaat teekende geene andere beweging dan die welke aan zulk eene galanterie voegde. Een oogenblik later werd de hoogst gewaagde en gewigtige politieke handgreep, waarvan de uitslag niet te voorzien was cn de gevolgen niet te berekenen zijn uitgevoerd Zoo zeker is de president van woordige magtdat hij den heer Thiers reeds op vrije voeten stelde. De gevangen generaals op het kasteel Ham zouden op 23 December op vrije voetenals zij Frankrijk vrijwillig verlieten, en beloofden niet terug te zullen keeren zonder verlof van het gouvernement. Anderen verzekeren dat zij weldra onvoor waardelijk de vrijheid zullen ontvangen. Alleen de hoofden der berglieden zouden achter het slot blijven. Tijdingen uit Frankrijk. Parijs 9 December. Alles schijnt thans den president der repu bliek ten goede te komen in de eerste dagen na zijn vermetelen coup d' état. Zoo strekken de onlusten, die onder anderen in het departement der Loire zijn uitgebarsten en die zoo vele aanrandingen zijn tegen den eigendom tot regtvaardiging der leus waaron der Louis Napoleon op 2 December zoo waagde: het belang der maatschappij De bemoedigendste zijde van Frankrijks tc- genwoordigen toestand is deze dat de demago gie op haar uiterste ligt. Vijfentwintig prefects zouden dit bulletin ten aauzien van de ver schijnselen dier woelige en wreedaardige ziekte hebben onderteekend. Ook de diplomatie schijnt zeer wel vrede te hebben met de sabel-heerschappijdie Frank rijk in toom houdt, trouwens een barer leden zeide dezer dagen: de wonderlijke revolutie, die plaats greep is geheel in het voordeel der Europesche mogendheden het autoriteits- principe behaalt de overwinning op den reto- I lutionnairen geest wij zijn van de ellende, die 1852 ons toehield verlost en wij noch Frankrijk zullen hebben te verantwoorden ver krachte wetten eene verscheurde constitutie en al de moelijkheden die in het gevolg zijn van zoodanige feiten!” AMSTERDAM, 8 December Volgens berigten uit het Noorden was bet weder ook daar bij zonder zacht. Uit Archangel wordt gemeld dat de Dwina in het laatst van October met ijs bezet raakte, doch dat daarop in November een sterke dooi was ingevallen waardoor ieder spoor van ijs verdwenen wasvolgens de laatste be rigten bleef het warme weder aanhouden, in Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Aboniienieiits-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 71 cent. Prijs der Advertentie!)van één tol vier regels, gewone letter, 40 cents, cn voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zcgelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1