NIEUWS- EN ADIEI1TENTIE-BLAD VOOlt DE STAD EN HET AJiliONDISSEHENT SNEER. 1851. No. 101. Il'oensdag den 17 December. 6de Jaargang* BINNENLAND. legd opzag) zal ter van de den 13 en hoewel reeds be- wal te brengen. dagblad zich omtrent zeer Deze Courant verschijnt eiken M’ueusdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco /l.(>5, enkele noinnieri 7J. cent. ITv Prijs der Advertentienvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen bij deze ter kennis van de respective Ingezetenen dezer Stad dat bij art. 21 der wet van den 8 Januarij 1817 om trent de inrigting der Nationale Militie is be paald Dat zich jaarlijks vóór den 5 Januarij aan het Plaatselijk Bestuur in geschrift moeten adres seren de bij de Nationale Mditie voor zich zelven dienende Manschappen, die, inden loop van het laatst verleden jaar, hetzij duur over lijden van een vaderof wel móeder weduw zijnde of door eene plaats gehad hebbende regterlijke separatie of echtscheiding der ou deren of eindelijk door overlijden van eenen broeder of broeders regt op vrijstelling over eenkomstig de bepalingen bij art. 91 en volgens Zijner Majesteits decisie van den 30 Augustus 1817 ook die bij art. 94 gemaakt, hebben ver kregen en hun ontslag diensvolgens zullen ver langen. Dat bij deze verzoekschriften volgens gezegde 2'1 art.zullen moeten worden overgelegd de noodige bewijzen, ingerigt overeenkomstig de voorschriften bij de aangehaalde artikelen 91 en 94 vastgesteld. En Dat, tot het doen der voorschreven jaarlijksche aanvragen om ontslag, even zeer als de man schappen zelve ook derzelver oudersvoog den curators en gemagtigden bevoegd zijn. En opdat niemand eenige onkunde zal kun nen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 13 December 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Dezelven II AG A Secretaris. sen, dau de vergemakkelijking van het opbren gen der noodige lasten. Dat doel bereikt ons belastingstelsel, gelijk het is, in geenen deele. Om het ongelijkmatige der verhouding te doen uitkomen wijst spreker staande berekeningen de effecten en 2/3 van landsche schuldbrieven in handen landers zijn bijgevolg een- kapitaal 1G00 millioen waarvan naamd wordt betaald dat inproductief en ken is. Tegen die ons departement het tooneel van allerlei bar- baarschheid en bloedtafereelen. De boeren van het arrondissement van Béziers hebben die stad aangevallenmaar werden nadat zij onder scheidene moorden hadden gepleegd door do troepen teruggeslagen die gebruik van hunna wapenen moesten maken en den dood met den dood vergelden. Te Lodère zouden naar men zegt verscheidene fabrijken in de asch zijn ge- legd en te Prédarieux eene stad ontbloot van garnizoen, zou de brand in de kaserne der gen darmerie gestoken de zeven of acht ongeluk kige aanwezige gendarmes doodgeschoten en hunne lijken in stukken gehouwen zijn. Met één woord smart en vrees heerschen in al du landgemeenten van bet departement door du wanorde en de bedreiging van plundering en moord die er plaats vinden waardoor de mi litaire autoriteit genoodzaakt is geworden het in staat van beleg te verklaren en de krijgswet met alle gestrengheid te doen loepassen. Ouzo stad, door garnizoen beschermd, geniet volko men rustmaar de zaken hebben veel geleden en het is moeijelijk zoo niet onmogelijk om te zeggen, welken invloed de gebeurtenissen op onze markt zullen uitoefenen.” EINDHOVEN, lü December. In het nabu rig dorp Heezeis in den nacht, tusschen den 7 en 8 dezer, een aanzienlijke diefstal in da kerk gepleegd. Men heeft het beeld van Onze Lieve Vrouw van alles beroofdhetwelk juist daags te voren rijk was opgekleed en met veel goud en zilver omhangen zoodat men de ont roofde waarde behalve nog eenige andere klei nigheden op eenige honderden guldens begroot. Men heeft geen inbraak kunnen bespeuren maar de kerk des morgens open gevonden waaruit men afleidtdat de dieven zich in de kerk hebben laten sluiten, die men van binnen zonder sleu tel schijnt te kunnen openentot heden is men de dieven nog niet op het spoor. KOLONIËN. CURACAO23 October. Een Hollandsch zee-officierde luit, ter zee 2de kl. Arriens heeft het voornemen opgevat en het bereids ten uitvoer gelegd, om het meer van Carababo to bevarenmet een daartoe naar zijn plan op Curacao gebouwd vaartuigje; het eerste dat ooit op dat meer gezien zal zijn. Het vaartuig kan uit elkander genomen en alzoo over het geberg te vervoerd worden om daarna weder in el kander te worden gezet. Het meel’ van Cara babo is gelegen in de valei van dien naam nabij de stad Valencia in de republiek Vene zuela op ongeveer 2500 voeten boven den Oceaan het heeft eene breedte van circa Ik Duitsche mijlen en eene lengte van 8 Duitsche mijlen, In den omtrek van dat meer liggen talrijke koffijplantaadjen alsmede vele dorpen en gehuchten die op geene andere wijze on derling of met Valencia gemeenschap hebben als over land het vervoer der producten over land geschiedt op eene kostbare wijze door mid del van muilezels, blijvende de producten daar door nog bovendien ten allen tijde blootgesteld aan wind en regen. In dit bezwaar wordt nu door de onderneming van den heer Arriens voorzien die nu de producten en andere goe deren oneindig goedkooper en beter beveiligd kan vervoeren. Het plan vindt bij de planters en kooplieden aldaar veel bijval en ondersteu ning zij hebben het voornemen, om, wanneer de zaak gelukt en de behoefte zulks mogt ver- eischenmeerdere dergelijke vaartuigen van Cu racao te bestellen. De heer Arriens heeft zich hierdoor geken- merkt als een zeer- ondernemend tnensch men juicht hem te meer toe, daar* het plan, om het meer te bevaren reeds vroeger door vreem de natiën o. a. door de Engelschenis ter sprake gebragten het nu een Nederlander is die het eindelijk verwezenlijkt, De landen om het meer gelegen zijn buitengewoon vruchtbaar en men betwijfelt het dan ook niet of de land bouw (die vroeger tegen de moeijelijkheden van het vervoer opzag) zal eene ruime uitbreiding ondergaan. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van donderdag 11 December. In deze zitting zijn de beraadslagingen aan gevangen over het ontwerp tot vaststelling der middelen tot bestrijding der staals-uitgaven voor den jare 1852. De heer Blaupot ten Catehoewel nog niet verklarende, dat hij tegen dat ontwerp stemmen zalneemt deze gelegenheid te baatom zijne bezwaren tegen het belastingstelsel waaro middelen gegrond zijn in algemeene trekken te ontvouwen. Hij onderzoekt de vraagvan welken invloed de grondslag dier middelen is op het toenemend pauperisme en ontwikkelt de nadeelige zijde van het belasting- en accijnsstel sel op de volkswelvaart. Schadelijk werken zij daarop, zoowel op eene indirecte als op directe wijze. Indirect toch oefent het accijnsstelsel een schadelijken invloed op den geest des volks uit, want het voert tot smokkelarij of ontdui king en ten andere drukt liet op de minver mogende klassen door belasting der eerste le vensbehoeften aan de eene zijdeen ongelijkma tige verdeeling van lasten waardoor de meer vermogende minder getroffen wordtaan den anderen kant. Op eene directe wijze is het be lastingstelsel schadelijk voor *s volks welvaart. Door zijne werking op den stoffel ij ken toestand; door de belemmering van in-uit- en door voervan de vrije ruiling, van de ontwikke ling van het fabrijkwezen en door den nadee- ligen invloed op de dagloonen die verhooging ondergaan en op de levensmiddelen die duur der gemaakt worden kortom de accijnsen wer- i daardoor wordt ook de druk en sterker, Hij van accijns op turf, geslagt (niet alleen roggemaar ook tarwe) rund- en kalfsvlecschgeene halve of gedeel telijke ontheffing maar eene geheele. Geen be middel om communistische begrippen tegen te gaan dan de ontheffing van de mindere klas er op, datvolgens be er 7 a 800 millioen vreem de 1200 millioen Hol- van Neder- van 15 a geene belasting hoege- en een kapitaal bovendien aan de nijverheid onttrok ken is. Tegen die ongelijkmatige verhouding tegen zoodanige ontheffing, bij zoo grooten druk aan den anderen kant, moet hij opkomen en het aanwijzen als een bewijs van de groote on deugdelijkheid van het belastingstelsel. Hij wil de mindere klassen niet geheel vrij laten, maar eenige meerdere gemakkelijkheid verschaffen hij wil ook geen plotselinge omkeermaar traps gewijze verbetering en hervorming, en deze zijn niet te verkrijgen als men niet begint met de afschaffing der accijnsen zoodra deze van de begroeting der middelen zullen verdwenen zijn zal hij ook met meerdere gerustheid zijne stem aan dergelijke wet kunnen geven. SNEEK, 16 December. In de zitting tweede kamer der staten-generaal van i dezer, is de wet op de middelen aangenomen, met 49 tegen 14 stemmen. Men meldt uit ’s Hertogenbosch dd. 9 De cember. De opper-wachtmeester der veldartillerie Philibert Berail alhier in garnizoen heeft he den morgen een blijk van moed en zelfopoffe ring gegeven die waardig is algemeen bekend te zijn. Aan den groote Hekel bevond zich een kanonnier in een klein schuitje, dat door den feilen stroom werd voortgedreven en doordien de man zijn evenwigt verloor, omsloeg; hij zonk reeds in de diepte weg, toen gezegde op per-wachtmeester geheel gekleed zich in het water stortte en het geluk had den drenkeling al zwemmende te grijpen wusteloos, behouden aan Zie hier, hoe een de Fransche aangelegenheden wel zeer juist uillaat Hoe onzeker de toekomst ook zijhet is blijkbaar, dat Lodewijk Napoleon in de vrees voor erger, in de behoefte aan rust, een onbe rekenbaar krachtigen bondgenoot heeft. Het welgelukken van den gewelddadigen aan slag wordtvoor zoo ver men geen communis me of anarchie begeert, wenschclijk gekeurd. Uit Berlijn schrijft men: vrij algemeen wensclit men, in het belang van orde en rust, dat het stoutmoedige waagstuk moge gelukken.” Uit Brussel: de onderneming vindt over het geheel meer goed- dan afkeuring in het belang der maatschappelijke orde.” Te Londen verwacht men van den doortas tenden maatregel een beteren toestand voor Frank rijk en bij gevolg ook voor Europa.” Ook heeft lord Normanby zich bij den mi nister van binnen), zaken vervoegd en namens zijne regering de meest vriendschappelijke ver zekeringen jegens Lodewijk Napoleon gegeven. Hij verklaarde, dat het gebeurde geenszins de goede verstandhouding tusschen de regeringen van Engeland en Frankrijk zoude storen. Van onderscheiden andere politieke agenten der regering zijn depêches ontvangen, melden de, dat de gebeurtenissen van den 2 December in het buitenland ten gunstigste worden opge nomen, AMSTERDAM, 11 December. Wij ontvan gen welwillende mededeeling uit een particulie ren brief, gedateerd: Cette, 6 December, en waarin de toestand der departementen door de dagbladen als gunstig en rustig opgegeven met geheel andere kleuren wordt afgescliilderd. Ten gevolge der gebeurtenissen op den 2den in Pa rijs en waarvan wij de tijding denzelfden mor gen ontvingen zegt decorrespondent ston den plotseling alle zaken stil en niemand kocht of verkocht ter beurze, Sints die tijding werd op de levensmiddelen die duur- oudergaan keil hoogst nadeelig terug op de nijverheid in vollen omvang en - der mindere klasse al sterker verlangt vrijdom gemaal p de kl Hij onderzoekt de vraag SS

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1