EN AÜVEÜTENTIE-liWO VOOR DE STAD EN' HET AIIIIONDISSEIIENT SNEER. NIEUWS- 1851. No. 102 Zaturdag den 20 December. BINNENLAND. de op zeer BUITENLAND. man en zet voort en persoon waren i dat men reglvaar- oni zich te verderfe- de wet Ik zal te- een blijk regering Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Aboniiemeiits-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco enkele nominees *7 cent. Deze, die hem niet kende, was hiertoe geens zins genegen doch de vreemdeling wist zooda nig zijn medelijden gaande te maken dat het hem eindelijk toegestaan werd. De meewarige landman voorzag hem van het noodige en bragt voor hem een nachtleger op de deel (dorscli- vloer) in gereedheid. Des morgens vroeg was de vreemdeling verdwenen en met hem acht of tien eenden. De zoon des landmans volgde zijn spoor tot aan deze stad vroeg den wacht hebbende» linie-ambtenaar op het kantoor, of hij ook iemand het signalement opgevende had zien passeren. Dit was eenige oogenblikkcn te voren het geval geweest. Deze voegde er bij dat die persoon een’ zak droeg waarin doodc eenden waren en dat hij de stad nog niet ge passeerd koude zijn. Zijne passen versnellende zag de landman hem in eene achterstraat waar hij ook door den gaauwdief werd opge merkt, die zich naar den wal begaf, waar de jongman hem volgdetotdat de eerste door twee ondcr-officieren werd tegengehouden waar na hij den zak met de eenden liet vallen. Jam merdat die serjanten den jongman overreed den dat hij den dief zoude laten loopen. De zelfde ontevredenheid legde onze policie-dienaar aan den dag toen hem de zaak te laat ter oo- ren kwam. Naar ons ergens in Drenthe eene zelfmoord plaats gehad, verliet in den vroegen morgen terwijl bet nog donker was, zijne woning, na aan zijne doch ter gezegd te hebben dat hij wilde gaan gra ven. De dochter, door zijn te lang uitblijven angstig geworden begaf zich in den tuin en vond er haar vader in den grond met een hoop zand over zich heen. Echter kwam zij nog vroeg genoeg, om hem met behulp van anderen levend uit zijn vrijwillig graf op te halen. Als oorzaak van dezen wonderlijken in val om zich in eigen persoon bij levenden lijve ter aarde te bestellen, wordt opgegeven, dtft de man van smokkelarij werd verdacht gehouden. Hoe is Frankrijks toestand? Deze vraag vindt men in een dagblad aldus beantwoord: De natie zwijgt uit dwang, of men zou zeg gen zij zwijgt om te denken en dat heeft zij waarlijk na February 1848 niet dikwijls gedaan. Had zij er anders in dien tijd vaak hoogst ge- wigtige redenen toe nu vooral kan zwijgen en denken haar goed doen, trouwens welke ge beurtenissen beleefde welke lessen ontving zij Eene wilde eerzuchtige democratie veroorzaakt door de hand der demagogie eene revolutie, haar werk der verwoesting onophoudelijk waant zich onoverwinnelijk! Maar 3 jaren later vindt het gezag zijn’ deze wendt tegen de democratie haar eigen coup d’état of wapen het algemeen slemregt. Daarvan vraagt hij de goedkeuring op hetgei Daarvan vraagt hij de goedkeuring op hetgeen bij deed en nog beoogt: de gehcele onderdruk king der democratie! En wat zijn de gevolgen van het gebruik van dit democratische wapen tot een aristocratisch doel De Orleanisten zullen vrij algemeen stemmen voor den president. De Legitimisten doen het niet zoo talrijk en althans niet welgemeend. De arbeidende klasse is verdeeld doch mee- rendeels mag men haar op dit oogenblik als preside» ts-gezi nd beschouwen. Weinigen zijn er, die de overwinning van Louis Napoleon betwijfelen. Frankrijk, als re publiek, mag zich daarover verheugen, want als het Louis Napoleon niet verkoos tot tienja rig president, dan zou het leger hem zeer waar schijnlijk uitroepen als keizer. COEVORDEN 10 December. Gepasseerde woensdag kwam iemand, voorgevende een Dren- thenaar te ziin teeen den avond in het Laar eenen ongelukkige» invloed uit op den gezond- heids-toestand ja op het leven der ingezete nen. Hij dringt er op aan dig handele als het beste middel wapenen tegen de voortplanting van lijke theoriën. Hij wil de regering in geene moeijelijk heden brengen. Daarom verlangt hij waarborg, dat ten minste in de eerste zes maan den van 1852 de aanhangige financiële wetten zullen worden behandeld. SNEEK19 December. Sjoerd van der Lei jager te Oppenhuizen heeft maandag 11. on der het behoor van dat dorp, eenen jongen arend geschoten die buiten den romp des vogels gemeten eene vlugt had van ruim twee Ned. ellen. Naar men verneemtheeft Z. M. de ko- ning de betrekking van scheidsman aangeno men welke lid. door Frankrijk en Spanje is opgedragen betreffende het tusschen beide de staten nog hangend geschilwegens schadever goeding, ter zake van in het jaar 1823 aange houden schepen. Men verneemt, dat onder de zeer aanzien lijke legaten, door wijlen den bisschop van Cu rium bij uiterste wilsbeschikking vermaakt er ook een is, waarbij aan de Protestantsche ar men te Oegstgeest een kapitaal van ƒ5000 ge schonken wordt, waarvan de jaarlijksclie inte resten meer dan het dubbel bedragen der som welke de bisschop bij zijn leven jaarlijks aan die armen deed uitreiken. De Prov. Gron. Cour, meldt: berigt wordt heeft dezer dagen Drenthe eene zeldzame poging tot Een gewezen scheper TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 12 December. Bij de beraadslagingen over middelen zeide de heer Jongstra gen de middelen stemmen, niet als van afkeuring der daden van de in het algemeen of van den minister van financiën in het bijzonder. Hij acht zich intusschen niet geregtigdin de tegenwoordige omstandigheden vóór de middelen te stemmen. Er bestaat daarin geene inconsequentie met het toestaan der uitgaven vermits men toch goed eene credielwet van zes maanden kan ver- leencn gedurende welken tijd eene herziening in het belastingstelsel kan plaats hebben. Men heeft op den politieleen toestand van Europa gewezen Spreker ziet daarin eene reden te meerom tegen de middelen te stemmen. Ge heel Europa is vervuld met brandstof. Eene kleine omstandigheid kan de lont in het kruid steken en de algemeene oorlog is daar. Dat zal een verschrikkelijke oorlog zijn van stand tegen stand waarbij welligt de grondzuilen der maatschappij zullen geschokt worden. Zullen wij ons daarvoor geheel kunnen vrijwaren Zul len wij onze grenzen hermetisch kunnen slui ten En wat dan, als die gebeurtenissen ceni- gen weerklank mogten vinden Zal men dan even als in 1848 met beloften kunnen vol staan Voorzeker hebben wij voortreffelijke organieke wetten bekomenmaar wat heeft de volksklasse daarbij gewonnen? Spreker wil nu bij het misschien dreigende gevaarmeer dan woorden, dan ijdele beloften; hij wil door eene afstemmingen het toestaan van een crediet voor zes maanden aan dat gedeelte der natie den waarborg geven dat binnen dien tijd de behandeling der wetten, tot herziening van het belastingstelsel, zullen zijn afgeloopeu. Dit een en ander zegt spreker met het oog op den po- litieken toestand, doch hij voegt er bij, dal hij nooit zijne stem onvoorwaardelijk zal geven aan eene wet op de middelenwaarbij zoo vele millioenen als accijnsen op de eerste levensbe hoeften worden geheven. Die accijnsen zijn niet alleen onregtvaardigmaar hoogst nadeelig voor de welvaart van het volk. Spreker wenscht geene vermindering maar betere verdeeling van lasten en treedt in eene uitvoerige beschouwing van een door hem ontworpen plan van belas ting, hoofdzakelijk ten doel hebbende de accijn sen af te schaffen. Hij zal daarop nader, bij de belastingwetten terug komen maar her haalt dal hij de wet op de middelen afstemt, met liet doel, dat de natie een waarborg er- langedal binnen zes maanden de wetten, tot herziening van het belastingstelsel afgehandeld worden. En hij zegt verder: Ik geloof, dat bet aller bedoeling is, dat de woorden die men spreekt weerklank zullen vinden bij de natie. Hij wenscht niet alleen de leden te overtuigen maar ook het volk, van hetgeen hij voor goed en regtvaardig houdt. Indien de waarheid geen weerklank vond bij de natie de kamer zou geen kracht kunnen uitoefenen. Wel verre, dat hij eene klove tusschen de verschillende standen wenscht te doen ontstaan strekken zijne pogin gen om de klove te voorkomen en allen wre vel te doen ophouden. Tot dat einde moeten verkeerdheden en onregtvaardigheid eindigen. Hij ontkent niet, dat de mingegoeden groote verpligting hebben aan de meergegoeden en dat deze groote weldaden verrigten maar juist daar om wenscht hij allen wrevel bij de volksklasse ie doen ophouden. De oorzaak van den wre vel is gelegen in onze wetgeving en in onze belastingen want zij zijn onregtvaardig. Het is eene overtuiging, die hij op grond der staat huishoudkunde heeft verkregen. De wetenschap heeft liet gestaafd dat die belastingen de oor zaak zijn van de ellende en den jammer van »v-«i>i<yp<Tnpdp mj»P7j«tpnen. Zn hebben meer LEIPZIG 12 December. Alhier is eene pracht-uitgave van Bunjan’s Cliristenreize naai de eeuwigheid verschenen in twee deelen met platen. Dit wereldberoemde werk is in alle ta len overgezet. De schrijver was een Eugelsch- man en de zoon van arme oudersgeboren te Elston, bij Bedford, in 1628, en diende in zijne jeugd als soldaat in het pa riemen tsleger. Daarna werd hij ketellapper. In 1655 sloot hij zich aan bij de gemeente der Baptisten en legde zooveel vroomheid en verstand aan den dag dat hij onder de predikanten werd opgenomen. Zijne leerredenen lokten altijd een buitengewoon groot gehoor, waaronder de hoogste geestelijken. Intusschen vond hij in de geestelijken der hecr- schende kerk eene geduchte en gevaarlijke te genpartij die het zoo ver wist te brengen dat hij in den jare 1660 in naam des konings ge vangen gezet werd 12 jaren bleef hij in den kerker, omdat hij zijne geestelijke bediening niet wilde laten varen. Hij stierf eindelijk in 1688 in den ouderdom van 60 jaren. Zijn bovenge noemd werk was reeds honderd jaren een lie velingsboek der Engelsche natie geweest, eerde kritiek zich er over hooren liet, liet wordt thans algemeen onder de klassieke Engelsche werken gerangschikt. De nieuwe Duitsche vertaling is naar de kritisch bewerlQe Londen- sche editie van George Routledge, in 1846 ver schenen vervaardigd en de uitvoering aller prachtigst. PARIJS, 13 December. Bij besluit van den president der republiek worden aan de com missie van advies de navolgende funcliën op gedragen. Vooreerst wordt zij belast met de opname der stemming des Franschen volks, op 20 en 21 December, tot welk einde de minis ter van binnenlandsche zaken haar de protocol len der departementale commissiën zal doen toekomen waarna de uitvoerende magt het re sultaat zal bekend maken. Voorts zal zij de besluiten van den president der republiek heb ben te onderzoeken en zal in het algemeen de functiën hebben te vervullen die bij de wet van 1845 aan den toenmaligen staatsraad waren opgedragen weshalve ook de referendarissen en auditeurs van den staatsraad bij haar kunnen worden aangesteld. Een later besluit zal de organisatie der commissie van advies in verschil lende afdeelingen regelen. PAPvIJS 14 December. Beden morgen maakt de Monileur de lijst bekend van de leden der commissie van advies: hun aantal bedraagt 178. De commissie zal den 23 dezer maand bijeen komen tot het onderzoeken van de stemmen zedeloos kwaad gesticht dan de boeven die in onze tuchthuizen zijn opgesloten, Zij oefenen Prijs tier Advertcnticnvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. (Hannovereen uur van hier verwijderd) bij óenen boer aan en verzocht om nachtverblijf.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1