HE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. EN ADÏEIITENTIE-IILAD TOOK MEI AYS- 6dc Jaargilii 4 1851. No. 104. BINNENLAND. BUITENLAND. 9 1O> 11 Ut 12 12- 1 tr wijk,4 2, 3 4, 5 6, 7 8, 9, 10, t die van De heer en de Prijs der Advertenticnvan één tol vier rebels, gewone letter. 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zcgelregt, voor iedere plaatsing. uur voor Wordende wijders bekend gemaakt: Dat zij die hun 1 ben komen vestigen klinkende munt verwisseld wil zien. O. helpt hem uit deze verlegenheid en de ge holpene begeeft zich verder. Men verneemt nog niet, dat hij gearresteerd is. SNEEK26 December. Bij de wet tot re geling der gemeenschap, door middel van elec- tro-magnelisclie telegrafen wordt voorgesteld de inrigting vau dergelijke telegrafen tusschen ’s Gravenhage en de voornaamste steden vestin gen en havens van bet rijk, en in zoodanige rigting, dat deze zich aan die van BelgiePruis- sen en Hannover kunnen aansluiten. Bijzondere personen of maatschappijen daartoe gemagtigd kunnen zich aan de lijnen van den staat aan sluiten onder voorwaarde, dat het tarief aan verblijf binnen het Rijk lieb- i en als ingezetenen moeten worden beschouwdvoor zoo verre zij nog in de jaren der Militie vallen, verpligt zijn, zich insgelijks vóór het gemelde tijdstip aan te geven in dal register, waartoe zij volgens hunnen ou derdom behooren. Dat de inschrijving en loting moet geschieden zoo wel door hen, die gehuwd zijn, of om wel ke redenen ook regt op vrijstelling vernicencn te hebben als door de afwezenden in dienst zijnde en alle andere in de termen vallende personen. Dat de ouders, voogden of regenten verpligt zijn, hunne kinderen of pupillen in persoon, of door iemand, daartoe door hen schriftelijk gemagtigd te doen inschrijven zullende de na- latigen verbeuren eene boete van niet meer dan honderd, doch niet minder dan 25 gulden, of, ingeval van volstrekt onvermogen gestraft wor den met eene gevangenis van één tot twee maan den. Dat zij welke zich vóór den 20 Januarij niet hebben laten inschrijven verwezen zullen wor- niet minder dan vijf som van I van volstrekt on vermogen, tot eene gevangenis van vier dagen tot zes weken. Dat liet inschrijvings-register finaal zal wor den gesloten op den 28 Januarij e. k. en dezul ken welke zich dan nog niet hebben laten in schrijven dadelijk zullen worden gearresteerd en naar de hoofd plaats der provincie worden overgebragt en na voor de dienst geschikt be vonden te zijn aan den provincialen komman- dant ter inlijving worden overgegeven terwijl zij bovendien in het dubbel der boelen en straf fen hierboven genoemdzullen worden ver wezen. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden zal deze worden afge- kondigd en aangeplakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 24 December 1851. Burgemeester eu Wethouders voornoemd S. TEN GATE. Ter ordonnantie van Dezelven II AG A FRANKFORT, 19 December. De jongste be- rigten uit Polen zijn zeer bevredigend ten aan zien van hetgeen door de Russische regering gedaan wordtom den matcriëlen toestand der bevolking te verbeteren. De nijverheid wordt er op alle mogelijke wijze begunstigd. Dit is bijzonder het geval met de fabrijkalie van beet- wortelsnikervoor welke de machines vrij van ingaande regten uit Duitscbland ingevoerd wor den. Het getal van deze en andere fabrijken neemt dagelijks toe, ten gevolge van de onder steuning en aanmoediging aan de ondernemers door de regering toegestaan. Men heeft opge merkt dat de geboortedag des keizers zelfs door de laagste volksklassen aldaar met geest drift werd gevierd. PARIJS20 December. De waakzaamheid der policie verslapt geen oogenblik en dit gaat zelfs zoo ver, dat eene eenvoudige naamlooze aangifte genopgzgam is, om tot de strengste administrative of geregfelijke maatregelen ten ppzigte van burgers, aanleiding te geven. Zoo heeft de prefect van polici.e op zoodanige aan gifte en krachtens den staat van beleg in de voorstad St. Antoine en het arrondissement acht openbare etablissementen doen sluiten uit hoofde - zoo zegt het besluit dat in deze wijnhuizen onophoudelijk over de politiek wordt geredekaveld en dat zij dus gevaarlijk zijn voor de openbare rust. Een zoodanig verbod heeft deze volkrijke wijk in Verbazing gebragt. De een ziet in den ander eenen gevaarlijken bespie der. Men vindt na eenen gedempten opstand altijd eene klasse van lieden die de woorden en daden van hunne staatkundige vijanden aan het bewind kenbaar maken men wil dat de heer De Maupas zelfs genoodzaakt is om den a| te grooten ijver van die lieden te matigen. Eene groote dienst bewijst de lieer De Maupas aan den staat door de ijzeren gestrengheid waarmede hij het besluit omtrent de misdadi gers handhaaft. Hij vervolgt de boeven buiten eij binnen de stad tot in hunne duisterste schuilhoeken. Er zijn weder een aantal arrestatiën bewerk stelligd. Onder de in hechtenis genomene per sonen noemt men den heer Beaunebroeder van den volksvertegenwoordiger van dien naam die eene groote rol heeft gespeeld op de barri caden der me J. J. Rousspa,u in February 1848; zekeren Guerin, lid vau het Europeesch socialis tisch comité te Londen cn meer andere lieden van dien stempel. Deze arrestatiën staan in ver band met de ontdekking van geheime genoot schappen wier doel was de hernieuwing >n de tooneelen der eerste (dagen van deze maand. In de woning van een’ der gevangenen heeft men draagbare spuiten gevonden en ontvlam bare vloeistoffen bestemd, om de huizen in brand te steken. Men zal zich herinneren dat door een zoodanig verschrikkelijk werktuig in Junij 1848 de kazerne de Reuilly werd in brand gestoken. PARIJS. 22 December (des avonds te 5 ure). Van de 237 sectiën binnen deze hoofdstad, is de uitslag der stemming thans van 180 bekend, hetwelk tot resultaat geeft, dat zich 138,000 kiezers voor en 60,000 tegen Lodewijk Napoleon verklaarden. Te Versailles stemden 5556 voor en 1243 te gen Lodewijk Napoleon. Te Montmartre 2890 voor en 1595 tegen, ïe La Chapelle 2376 voor en 2291 tegen. Voorts stemden te Montereau 1104 voor, 149* tegen; te Roubaix 442,7 voor, 289. tegenin verscheidene gemeenten van bet departement Oise 7175 voor, 343 tegen; te Monlargis 1215 voor, 223 tegen; te Louviers 2124 voor, 302 tegen; te Havre 3523 voor, 1544 tegen; in ze ven gemeenten van het departement Nièvre 2308 voor, 2 tegen; te Fourchambeau 1045 voor, hebben laten inschrijven den tot eene boete van guldenen niet te boven gaande de honderd gulden, of, ingeval eene i de goedkeuring des konings worde onderwor pen dat voor het overbrengen der berigten de bij de wet bepaalde orde worde gevolgd; dat in tijd van oorlog, zoodra de regering dit ver langt de telegraaf onder baar beheer worde gesteld en dat het gebruik der telegrafen zoo dra de regering dit beveelt, zal worden ge staakt; welk verbpd echter niet zal betreffen het gebruik der telegrafen welke langs de spoor wegen eu voor de dienst daarvan aangelegd zijn. De eigenaars van gronden waarover of waar door eei; dergelijke telegraaf wordt gebragt zonder dat daartoe onteigening wordt vereisclit zijn gehouden het plaatsen der palen het lei den der draden, zoo hoven als onder den grond en het onderhouden van een en ander, te dul den. De daardoor te weeg gebragte schade wordt door den kanlonregter opgemaakt en door den slaat vergoed. Berigten in strijd met de wet ten de goede zeden de openbare orde en de veiligheid van den staat kunnen door de eerst aanwezende ambtenaren, bij de stations van af zending of aankomst, worden geweigerd, met kennisgeving aan de overheid. In de bij de voordragt gevoegde memorie van toelichting verklaart de regering, dat er geen twijfel kan bestaan aan de behoefte cener ver snelde correspondentie over geheel het land en dat de aanleg der daartoe vereischte midde len tot de taak der regering behoort. Zij stelt zich voor den aanleg der volgende lijnen a. van ’s Gravenhage over Rotterdam Dordrecht en Bredain de rigting van Antwerpen b. van ’s Gravenhage over Haarlem, Amsterdam, Utrecht en Arnhem in de rigting van Emme rik c. van Rotterdam over UtrechtGorinchem naar ’s Dertogenbosch d, van Arnhem over Zwolle Assen en Groningen in de rigting van Leer; e. van Arnhem over Nijmegen, Venlo en Maastricht, if; de rigting naar Luik en Aken. Naar gelang der behoefte, zouden daarbij kun nen worden gevoegd lijnen van Breda over Mid delburg naar Vlissingen van Groningen over Leeuwarden naar Harlingen van Amsterdam naar het Nieuwe Diep va|i Rotterdam over Brielle, en Hellevoetsluis naar Brouwershaven. üp dergelijke wijs zou men in verband kun nen geraken met de bestaande telegrafische lij nen in Belgie, Frankrijk, Engeland (doormid del der gemeenschap tusschen Galais en Dover) Duitschland eij Italië. Anisl. Cour. Binnen korten tijd zal dr. E. M. Beima conservator aan ’s rijks museum te Leyden met den jongen baron van Heemstra, zijne reis naar liet Oosten aanvaarden. Met genoegen vernemen wij dat de heer Beima zijne natuurkundige be schrijving van onzen aardbol uitmakende een gedeelte van het eerste deel van liet beroemde werk van prof. Uilkens de Volmaaktheden van I den Schepper in zijne Schepselen beschouwd vóór zijne afreize afgewerkt heeft. MEPPEL, 18 December. Dat men, vooral in den vreemde, aan duivenopregtheid slangei;? voorzigtigheid moet parenkan het volgende liewijzen Onlangs logeerden te Zwolle vier liec- rpH in hetzelfde logement en op dezelfde ka mer. Bij het naar bed gaan doorzocht een dier hoeren zijne portefeuille, waarin hij ook papieren van geldswaarde had. Dit merkte een chocplade-koopman ook een van bet viertal die dadelijk het voornemen opvatteom zijnen reisgezel te berooven. Zoo gedacht, zoo ge daan. In liet holle van den nacht baalt hij in stilte uit de portefeuille, die hij had zien ber gen, één wissel a ƒ100 en één a /150. Toen de beroofde den volgenden morgen zich op reis naar Deventer Iiad begeven, ontdekte hij eerst dat bij bestolen was. Dadelijk begeeft hij zich terug en maakt den commissaris van policie met de zaak bekend die onverwijld bij de verdachte Etterenonder wie ook onze chocolade-koop- man onderzoek deed doch vond niets. Den volgenden dag. begeeft zich .de chocolade-koop- man naar Meppol vervoegt zich bij den lieer J. 0. en biedt dezen eene van de gestolene wis sels tegen korting aan, daar hij, zoo hij voor geeft om geld verlegen is en gaarne dat papier van de iezerbaone (anders spoorweg-actie) in BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze op alle mans personenbinnen deze gemeente hunne wettige woonplaats of domicilie hebbende, die op den 1 Januarij 1852 hun 19de jaar zijn ingetreden en gevoigelijk allen die in den jare 1833 gebo ren zijn, ten einde zieli te doen inschrijven in het register voor de Nationale Militie van deze gemeente zullende daartoe door en namens Heeren Burgemeester en Wethouders op den Raadliuize worden gevaceerd Vrijdag den 2 Januarij 1852, ’s morgens om ’s middags ’s namiddags Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdagp AlxMinemeuts-pi'ijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nummers 7 1. cent.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1