EN AI1ÏEIITENTIE-RLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- l I I I èj Woensdag den 31 Decéwiber. 1851. No. 105. (><Ic Jaargang. KI I Y, .0*0. BINNENLAND. 400 t BUITENLAND. i bet lekkers, dat hen zoodat deze feestviering en lang Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Alioiiuenients-prijs voor 3 maanden ƒ1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele uoiniiiers 7 L. cent. derling bij vernieuwing Bonaparte en zijne fami- en liet welzijn bet hoogste en die uit niet aanwending van len kent vei lie van gezag sluiting in volle kracht al hunne magt te zullen handhaven. (M daarentegen de bewering van Louis Napoleon nog erfregt bezit op in der tijd heeft de natie het hem Prijs tier Advcrtciiticnvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. SNEEK 30 December. De Zeeuwsche Cou- rant meldt uit Groede dat een lioiologiemaker aldaar, Willem Hak daartoe opgewekt door een berigtdat op de tentoonstelling te Londen was ingezonden een uurwerk dat tusschen de 300 en 400 uren koude loopen zelf een uur werk heeft vervaardigd hetwelk zonder opge wonden te moeten worden 1759 dagen zal blijven loopen dus weinig minder dan 5 ja pen en hetwelk sedert de maand Augustus 11. tol heden reeds ongestoord heeft Voortgeloopen. Bij koninklijk besluit van den 10 dezer is bepaald datin verband met art. 63 der wet tot regeling der militaire pensioenen bij de land- magt van 28 Augustus II.gelijktijdig militair pensioen kan worden genoten met het trade- ment of de belooning, verbonden aan de volgen de burgerlijke betrekkingen Militie-commissaris opzieners der jagt en visscherij brug- of sluis wachter bode, adsistent-bode en vaste knecht zoo bij de departementen collegiën en admi- nistratiën van algemeen bestuur, als bij de be sturen der provinciën. Het gebouw, bestemd voor de school van Z. M. den koning op het Looschijnt zijne Voltooijing te naderen. Det dezer dagen ge plaatste portiek van gegoten ijzer, voor den hoofd-ingang prijkt met het Nederlandsche wa pen en heeft tot opschriftSchool van koning Willem III. De voorgevel is bij uitstek fraai en het geheel strekt den ontwerper en uitvoer der van het plan den heer Camp civiel-in- genieur des konings tot eer. Wij vernemen, dat een groot aantal jonge lieden zich heeft aangegeven met verzoek om tot het onderwijs op de dag- of avondschool te worden toegelatenen dat hiermede in het begin des nieuwen jaars een aanvang zal kunnen worden gemaakt. De onderwijzer, op wien de keuze des konings is gevallen is de heer Neel- jzer aan het insti- te Barneveld. ling een I geene aangelegenheid scheen te vereischen. eergisteren gehouden en met merkte men op, dat lord Palmerston, ijverigste leden van dig was. Toen begon men gissingen te maken welke weldra bleken niet ongegrond te zijn. Thans zijn wij in slaat allen twijfel hieromtrent weg te nemen want wij kunnen verklaren dat van af den dag waarop die kabinetsraad gehouden werd de burggraaf Palmerston op hield secretaris van staat voor buitenlandsche zaken of lid van het gouvernement van II. M. te zijn.” De Times zal voor ditmaal zich onthouden om de regtvaardige grieven tegen den burg graaf bestaande wederom te berde te brengen aangezien het blad meermalen aanleiding had gevonden om zijn bestuur te gispen al droeg het de goedkeuring weg van liet geheele minis terie en eene magtige parlementaire partij. Lie ver brengt het blad thans hulde aan zijn onver- moeiden ijver, zijne groote bekwaamheid en zijn moed in oogenblikken van gevaar, waardoor bij de gunsteling van het lagerhuis en van eene magtige partij in liet land was. Wanneer liet blad echter de beginselen zijner staatkund na gaat, dan is liet geenszins verrast of verslagen over zijne aftreding die staatkunde was zeer nadeelig voor het land en dezelve zou nog ernstiger gevolgen gehad hebben in den tegen- woordigen staat van zaken in Europa. De mis slag van lord Palmerston was dal hij de oude staatslieden van Europa vijandig en wantrou wend tegen zich gestemd had aan den anderen kant kon de liberale partij geen blind vertrou wen stellen op zijne medewerking, om liet con stitutioneel gouvernement te vestigen want wij gelooven dat zijne laatste regeringsdaad was: het goedkeuren van den Franschen coup d'état. Het gemis aan persoonlijke toegenegenheid, tus schen den Engelschen minister van buitenland sche zaken en de voornaamste kabinetten van het vasteland maakte het behandelen van be langrijke aangelegenheden onmogelijk en dreig de dit land van zijn’ invloed buitenlands te be- rooven de positie van onze gezanten bij on derscheidene hoven was onbestaanbaar, met de pligten hunner missie geworden. De Globe verzekert als stellig, dat lord Granville in de plaats van lord Palmerston zal benoemd worden. LONDEN, 25 December. Men leest in de Times: De geheime raad zal morgen op Wind sor bijeenkomen en waarschijnlijk zal dan het bestuur van het departement van buitenlandsche zaken door de koningin aan lord Granville wor den opgedragen. Door de promotie van lord Granville zullen er twee vacatures ontstaan de wijl hij vice-president van de Board of Trade BERLIJN, 17 December. Een onzer dag bladen vraagt: Of de groote mogendheden liet 2de artikel van liet, den 20 November 1815 te Parijs gesloten verdrag, dat nog steeds voor geldend gehouden wordt, vergeten hebben, bij welk artikel zij zich on<’ rpliglenNapoleon I’ in het belang der veiligheid Europa, voor altijd als van uitgesloten te beschouwen en daarentegen de bewering dat zijn geslacht alleen Frankrijk daar de keizer het i ontvangen van de natie, en nimmer weder heeft ontnomen.) LONDEN 24 December. Sedert lang be stond er, gelijk bekend is, verschil van gevoe len in het kabineten voorspelde men eelie mi nisteriële wijziging. Thans is zulks bewaarheid de burggraaf Palmerston is afgetreden. De Ti mes maakt zulks in de volgende bewoordingen bekend Eenige dagen geleden na het ver trek van al de ministers uit de lioofdstad en bij het nabij zijnde Kersfeest werd er plotse- kabinetsraad bijeengeroepen ofschoon l van algemeen belang het Deze kabinetsraad werd en met verwondering een der het bewind niet tegenwoor- FRANKFORT 21 Decembar. Te Bonn werd dezer dagen voor het eerst, en zoo wij mee- nen voor het eerst in geheel Pruissende doodstraf uitgevoerd niet in het openbaar maar alleen in tegenwoordigheid van eene com missie van het stedelijk bestuur en van twaalf getuigen door den stedelijken raad hiertoe be noemd. P. Cajetvroeger tot levenslangen dwangar beid veroordeeldom het vermoorden zijner eerste vrouw doch later gratie bekomen heb bende moest nu de doodstraf ondergaan om dat hij ook zijne tweede vrouw had om het le ven gebragt. Op een van de binnenpleinen van de gevangenis was de guillotine opgerigt. De afgevaardigde regters warende procureur des konings te Bonn twee raadsheeren en de eer ste griffier van het gereglshof. De twaalf ge tuigen, door het gemeente-bestuur benoemd, werden door liet lot gekozen onder de op de meijer, vroeger hulp-onderwij tuut van den heer Kaptein t_ Den 23 dezer was voornamelijk gedurende den avondRotterdam in eenen zoo dikken mist gehuld, dat men, zelfs op een gering aan tal passen afstandsniets konde onderscheiden. Van ongelukken heeft men niets anders verno men als dat de heer N. aldaar nabij de llout- brug in het water is geloopen waaruit hij ter stond door zich in de nabijheid bevindende personen werd gered. De heer N. wilde eene oude vrouw die niet durfde voortgaan over de genoemde brug brengen waartoe hij haar vooruit ging, maar zelf ongelukkig door den mist werd misleid. De vischvangst in de Zuiderzee is grooten- deels vernietigd. Voor de eilanden en plaatsen als VollenhovenBlokzijl en Genemuiden is dit zeer schadelijk, vooral in den tegen woordigen tijd nu de panharing wordt verwacht om ze te rooken en naar binnen en buitenlands te ver zenden. De oorzaak zegt men ligt in de be weging der stoombooten maar zij moet veel meer gezocht worden in het aanzienlijk getal robben of zeehonden, die den haring des daags verslinden de netten der visschers dikwerf doorbijten zoodat de moeite van eenen geheelen dag zeilens dikwijls beloond wordt met schade aan net en wanter blijft dus voor den lijve ren visscher niets anders over dan des nachts eene hoogst onzekere vangst te wagenomdat dan de robben zich niet te water begeven maar op de drooge platen verblijven om hunne jongen en zich zelven te beveiligen men beeft reeds netten van ijzerdraad gemaakt doch dit is een zeer onhandig vischwant. Het is niet alleen de panharing maar ook andere visch waarop de zeehond jagt maakthet ware te ■wensciien dat er van hooger hand maatregelen werden genomen om dat robbengedierte uit te roeijen. De schelvisch vroeger door de Schokkers in deze provincie aangebragt, wordt thans groo- tendeels naar Amsterdam verzonden alwaar zij sesan—ga—iwjam x .jjlü i i i, i ibl ,-ju.lj wmi ’s GRAVENHAGE 27 December. De op gis teren gehoudene schaal-collecleten behoeve van de armen-inrigting die slechts eenmaal in het jaar plaats heeft, tot instandhouding van het gestichten om zooveel de middelen toe laten werk aan behoefligen te kunnen verschaf fen heeft de som opgebragt van ƒ2638. G0RINC1IEM, 26 December. Gisterenavond had hier een kinderfeest plaats hetwelk in ons vaderland weinig doch in Duitschland veelvul dig gevierd wordt. De predikant der Herstelde Evang. Luth. gemeente, dr G. II. Sesbrugger had voornamelijk daartoe in staat gesteld door II. M. de koningin in eene der zalen van den Doele alhier, een’ Kersboom opgerigt, waarbij hij alle kinderen zijner gemeente met hunne ouders genoodigd liad. De predikant opende het feest zeer gepast. Hij liet door zijne cati- chisanten een Kerslied zingen en daarna sprak hij, in den waren kindertoon, tot allen over het Kersfeesten liet doel van deze bijeenkomst. Daarna had er onder de kinderen eene verloting plaats van zeer aardige voorwerpen vervolgens werden zij onthaald op chocolade en broodjes. De Kersboom bleef nog altijd in wezen maar nu kreeg men de vergunning, om hem te plun deren er werd evenwel gezorgddat elk kind zijn aandeel kreeg van het lekkers, dat hen zoo lang had toegelagchen ten genoegen van allen is afgeloopen in gedachten zal blijven. GRONINGEN, 25 December. In den vroe gen morgen van den 23 dezer zijn door de policie buiten het Kleiuepoortje twee jongelin gen aangehouden met ledige kruiwagens ko mende van de Pekela. De wijze van schuiven maakte den argwaan der agenten gaande zij onderzochten de kruiwagens en vonden tegen den bodem derzelve onderscheidene blazen, ge vuld met rum bevestigd in zakken welke smok kelender wijze de stad zouden worden ingevoerd. De jongelingen, genoemd Willem de Groot en Albert Geis van N. Pekela zijn met de krui wagens en de verdachte goederen aan de admi nistratie overgeleverd. ’sHERTOGENBOSCII, 23 December. Eer gisteren morgen werd in de gemeente Loon op Zand, tusschen eenig houtgewas, vermoedelijk doodelijk gewond, doch nog levende gevonden de touwslager Maas met twee messteken in de borst. De brigade-maréchaussée van Tilburg en de heeren de Willebois en Paperegter- commissaris en officier van justitie bij de ar- rondissements-regtbank alhier, waren gisteren morgen reeds zeer vroegtijdig in loco bezig, om alle mogelijke nasporingen te doen op aan duiding van den verwonde, is een schoenmaker van den Kaatsheuvel gearresteerd, en moet deze aan den ijverige» wachtmeester Dirks komman dan t der brigade Tilburg kort na de arrestatie zijne schuld beleden hebben. Wij behoeven niet te zeggen, welke eenen indruk het gepleeg de misdrijf en de krachtige en spoedige werking onzer justitie op de bevolking gemaakt hebben. o en was. v oor

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1