DE STAD EN IIET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN ADVEIITENTiE-BLAD TOOK 1 I I I I 1852. No. 2. <len 7 January. WOENSDAG 7de Jaargang. I het verschil van gevoelen F E.?/ f SNEEKER BINNENLAND. president de.i Fransclie BUITENLAND. t I staat voor den gehei. zich alleen u van 60 st. 2 38 st. 7 van Lelijk W. Paulussen nog levende doch overal gekwetst, moest men met geweld van onder de dekbalken te voorschijn halen. Bovendien zijn nog een aantal personen in meer of mindere mate gebrand doch niet gevaarlijk. Om u eenig denkbeeld te geven van de kracht der uitbarsting, dient nog, dat bij den heer la Brand, den apotheker, al de glazen niet al leen zijn stuk geslagen maar potjes fleschjes en al wat voor de glazen stond is nedergeval- len en gebroken zoodat het in zijn huis een vreesselijke ruïne is van bet huis des kruid- verkoopers is bijna geen steen op den andere gebleven. Ook bij den heer VV. van der Pol is een hand breed voor men vreesde, dat dezelve Eene commissie van tim- voor van 84 stukken 4 van 54 st. 8 van i 28 st., 7 van 26 van 18 st. van 8 st.9 5 st.6 van 4 FRANKFORT, 31 December. liet drijfijs is weder uit den Mein verdwenen en de scheep, vaart wordt nog steeds onafgebroken op den- zelven voortgezet. .Eergisteren kwam nog eene stoomboot van Wurzburg aan, hetgeen zelden in dit jaargetijde plaats heeft. BERLIJN, 2 Januarij. De Pruissische bank zucht onder den last der gelden die haar ter belegging a 2 pCt. worden aangeboden. Zij is genoodzaakt, den grooten toeloop te stuiten. Dit zeldzaam verschijnsel bewijst, ten eerste, dat liet verkeer gestremd is en ten andere het ge brekkige in de crediet-instellingen. Wanneer men de bank gelden a 2 pCt. opdringt, de deposito-kas met zoo vele kapitalen is gevuld dat zij eindelijk niet meer bergen kan, en daar entegen grondeigenaars, de landhuishoudkunde de industrie geen geld, bezwaarlijk zelfs tot hoogere renten erlangen kunnen, is het zeker, dat de eigenlijke productieve kracht des lands geknakt en verzwakt is, deels omdat er nog geen vertrouwen genoeg op den toestand van zaken bestaatom nieuwe ondernemingen aan te vangen deels omdat er geen genoegzaam ver tier is om tot voortbrengen te noodzaken. LONDEN, 30 December. De Morning Ad. vertiser behelst de volgende bijzonderheden no pens de aftreding van lord Palmerston: Om. regtvaardig te zijn moet men zeggen dat niet alle leden van het kabinet zoo als veronder steld wordt, deel hebben aan de onwelvoege lijke wijze, waarop lord Palmerston behandeld is. Wij meenen met grond te mogen gelooven dat lord John Russell de correspondentie tus- seben hem en den secretaris van buiten!, zaken uitgevoerdniet aan men raad heeft voorgelegdmaar vergenoegd heeft met in den raad te zeggen dat, ten gevolge van 1 COURANT. SNEEK, 6 Januarij. In den jare 1851 'zijn alhier geboren 293 kinderen waarvan 148 tot het mannelijk en 145 tot het vrouwelijk geslacht behoorden; er zijn gehuwd 62 paar, en over leden 209 personen waarvan 100 van het man nelijk en 109 van het vrouwelijk geslacht. De grootste sterfte had plaats onder de kinderen beneden de 5 jaren zijnde dat getal geklom men tot 105. Z. M. heeft benoemd tot directeur van po- liciein het 4de district, mr. J. A. Jolles, substituut-officier bij de arrond.-regtbank te Amsterdam, ter standplaats Amsterdem en lij delijk belast met de functiën vtm directeur van policic: in Noord-Brab. mr. M. P. II. Strens in Gelderland, mr. W. Staats Evers; in Fries land mr. J. Eekma in Overijssel mr. P. M. van Goens allen procureur-generaals in Groningen mr. R. 11. Eijssonius Wichers, advocaat-gene- raal in Drenthe, mr. B. Servatiusen in Lim burg, mr. U. VV. E. Cazius beide procureur- generaals. allen bij de respective geregtslioven. De N. Rolt. Cour, deelt het volgende ex tract van eenen brief uit Zierikzee mede: Een ontzettend ongeluk heeft heden op den eersten dag des jaars onze stad getroffen. He den avond namelijk werd er, zoo als gewoon lijk op nieuwe jaar plaats vindt, zeer veel met slangen of zoogenaamde zwermen enz. gescho ten. Dit was ook het geval in de korte St. Jansstraatwaar men als het ware een club jongens had, die, bij W. Paulussen, buskruid kochten en het voor zijne deur afschoten. Een der jongens vond er echter vermaak in slangen of zwermen in de huizen te werpen met het allernoodlottigst gevolg, dat eene slang bij een vaatje buskruid hetwelk bij W. Paulussen in den winkel ter verkoop stond, teregt kwam, waarop onmiddellijk de verschrikkelijkste uitbar sting volgde. Als in een oogwenk stortte het gelieele ge bouw in, en werden allen, die in en bij het gebouw stonden onder het puin bedolven. Ónmogelijk is liet, eene beschrijving te geven van het tooneeldat toen plaats vond ouders jammerden om hunne kinderen en kinderen om hunne ouders, zonder dat er voor het oogen blik aan iets tot redding kon worden gedacht, daar vooreerst de geheele straatdoor het ne- dervallcnd puin was versperd en ieder eene tweede uitbarsting vreesde. Toen eindelijk de eerste schrik voorbij de schutterij in de wapens was en de brandspuiten aangerukt waren begon men de ongelukkige slagtoffers van onder het puin weg te halen. Eerst vond men het zoontje van de dochter van Paulussen (een jongen van circa 12 jaren) doch hij was zoo schrikkelijk misvormd dat men hem alleen aan de kleederen koude her kennen ook was er geen spoor van leven meer in hem te ontdekken. Aehtervolgens werden van onder bet puin te voorschijn gehaald liet verkoolde lijk van de echtgenoot van Paulussen het lijk van een zoontje van Lodewijks, de barbier, oud 11 ja ren; nog een zoontje van Lodewijks, oud 9ja ren met gebroken armen en beenen doch nog levende; een zoon van Van den Ende, den metselaar, Oud 16 jaren in zulk een’toestand dat zijne ouders hem slechts aan eene toevallige omstandigheid herkenden namelijk, dat hij schoe nen aan had met nieuwe achterlappen hij is heden nog aan de gevolgen overleden de oud ste zoon van den heer Schoefelenberg zoo vrees- selijk verbrand en verschroeid, dat men denkt <Tat hij morgen reeds een prooi des doods zijn zal een zoontje van den heer Borrendamme den apotheker, 9 jaren oud, ook allervreesse- Jijkst gebrand het 8jarig zoontje van de wed. De Kater, in de Poststraatten gevolge van het nedervallende puin zoedanig gekwetst, dat het op dit oogenblik nog in bedenkei ijken toestand verkeert; het eenige zoontje van den heer Cats, den wijnkooper, wien de hagel in het regter oog is gevlogen en wiens eene oor zoodanig van het hoofd was gescheurd, dat het in liet bijzijn van eenige geneesheeren aan het hoofd is moeten sast genaaid worden. Bij liet stellige verlies van het regter oog, is zijn toestand nog beden gebroken zoodat het in zijn huis van bijna geen steen Ook bij den heer VV. de gevel stellig meer dan over gezaktzoodat ook nederstorten zou. merlieden en metselaars heeft deze vrees alsnog voor ongegrond verklaard. Op de plaats des ongeluks is nog een piket der schutterij aanwezig; voor het oogenblik echter bestaat er geene vrees meer voor brand er zijn dan ook volstrekt geene sporen daarvan te ontdekken. Louis Napoleon, president de.i Fransclie republiek had een vrolijken oudejaars-avond en die hem toen reeds en het eerst den gebrui- kelijken gelukwensch bragtkon dit doen na mens ruim zeven millioen Franschen. Het was de raadgevende commissie, die op zulk eene krachtige en voor het Elysée zeker welspreken de wijze, den naderenden Isten dag des jaars opende. De heer Baroche voerde daarbij het woord, en zeide onder anderen: G ij hebt Frankrijk gevraagd of het vertrouwen in u stelde en meer dan 7 millioen stemmen antwoordden ja! Nooit en nergens uitte de nationale wil zich zoo plegtig en krachtig. Neem bezit prins van de u geschonken magt roep nuttige in stellingen in het leven herstel het principe des gezags sedert 60 jaren verzwakt bestrijd de regeringloosheid die de maatschappij ver woest en verlos Frankrijk eindelijk van man nen altijd gereed tot roof en moord van mannen, die, in de 19de eeuw der beschaving schande aandoen en ons wel 500 jaren zouden terug willen voeren.” De aartsbisschop van Parijs sprak den pre sident aldus toe: wij bieden u onze gelukwen- schingen aan. Wat wij morgen zullen doen zal door ons op eiken dag van het nieuw be gonnen jaar geschieden. Wij zullen God bid den dat Hij de hooge roeping voor den vrede en voor den voorspoed der republiek voor de liefde en de eendragt van alle burgers, u toeverlrouwd zegene. Maar opdat allen goede burgers zijn zullen wij God bidden dal Hij hen vooraf goede Christenen doe worden.” Perzie is nog het Kanaan van het Ooster- sclie despotismus. De eerste minister regeert er in den volsten zin des woords. De tegen woordige koning koos daartoe eenen verstandigen en bekwamen man en tevens een’ hervormer! Maar op 18 November jl. deed Z. M. dien eersten minister roepen ontzette hem uit zijne betrekking en gaf bevel hem te verworgen Onmiddellijk loog men aan het werk en spoe dig was de noodlottige koord om zijn bals ge strikt. Men haalde haar echter niet toe dat er de dood op volgde alleen op de bede van eenige voorname staats-beambten. Het was ech ter slechts een uitstel van twee dagen hetgeen hem werd gegund om rekenschap te geven van zijne hervormingen. Ten zijnent teruggekeerd, riep hij de hulp van den Russisclien gezant in, en deze gaf hem zijne wacht en het personeel van zijn gezant schap ter bewaking. Het volk echter geraakte in opstand, bestormde en plunderde het hotel van den gevallen minister en joeg de Russische wacht op de vlugt. Twee dagen later werd de minister in ijzers naar Kochan gezonden. Zijne plaats is ingenomen door een groot vijand van Rusland. ’s GRAVENHAGE 2 Januarij. Z. K. II. prins Frederik heeft eenen meer rustigen nacht door- gebragt 'en bevindt zich heden iets beter. [Ook op den 5 was die toestand iets beter.] In de zitting van den hoogen raad der Nederlanden, van heden, is door den advocaat- generaal Gregorij conclusie genomen in zake van 22 st.2 van 20 st.8 14 st. 5 van 7 st. 6 van 6 st. 4 van van Meesteren regenten der huiszitten- en dia conie armen binnen Leyden tegen den minister van financiën en tegen C. C. v. d. Hoek cs. en is door Z.Ed.lI. Achtb. geconcludeerd tot niet ontvankelijk verklaring van de eischers en tot hunne veroordeeling in de kosten. De uitspraak in deze zaak is bepaald opden 30 Januarij c. k, AMSTERDAM, 2 Januarij. Uit een door du heeren van Meurs C°. uitgegeven staat blijkt dat de Nederlandsche zeemagt op 1 Januarij be stond uil: 2 oorlogschepen van 74 st. 2 44 st. 2 st. 2 van 7 van 14 st. 5 van 12 st. I van 7 st. 6 van 6 st. 4 van st., 2 van 3 st., 17 stoomschepen, 3 ijzeren stoonibooten 2 transportschepen en 36 kanon- neerbooten groot 12 kanonnen, klein model, en de koopvaardijvloot uit 560 fregat-, bark-, brik-, schooner- en 884 galjoot-, kof-, tjalk en smakschepen alsmede in aanbouw 22 sche pen van verschillende grootten. BEERTA29 December. Reeds tweemalen moesten wij den treurigen pligt vervullen om te berigten dat er te dezer plaatse kwaadwil lige brandstichting bij landbouwers had plaats gehad. Nu echter vernemen wij dat de land bouwer G. een’ brief ontvangen heeft, waarin hij bedreigd wordt met brandstichting, zoo hij niet op eene bepaalde plaats eene som van tweo duizend gulden nederlcgt. MAASTRICHT, 30 December. Dezer dagen zijn er, bij gelegenheid van het doen van uit- gravingen, voor den spoorweg naar Aken, in de gemeente Schin op Geule nabij Valkenburg, een aantal doodsbeenderen opgegraven en wel ten getale van 20 geraamten. De ligging der beenderen doet vermoeden dat dit hot stoffe lijk overschot is der lieden, die in den tijd der zoogenaamde Bokkenrijders aldaar zijn vermoord geworden althans worden er nog lieden gevon den die zich daarvan iets kunnen herinneren alsmede van de aanhouding en de ter dood brenging van twee dusgenoemde Bokkerrijders als beschuldigd van verschillende moorden. Het is dus meer dan waarschijnlijk, dat de nu op- gegravene beenderen de geraamten van dusda nige slagtoffers zijn. A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1