NIEUWS- EN IIITEIITENTIE-BLII) VOOII DE STAD EN HET AliRONDISSENENT SNEER. I 1852. No. 3. ZATURDAG *3 I SNEEKER BINNENLAND. 1 BUITENLAND. een equipage ver van wan- tooneelheld en wezenlijk goed eenen duurzamen wijl de leden hun voor de vol- en. Een in Keurhessen zal eerstdaags eene constitutie en eene nieuwe kieswet ver- Er zullen twee kamers ingevoerd de kuip gezet. Dit feit bewijst intussclien we derom, dat de bewering, onlangs in de 2de kamer der staten-generaal door een geacht spre ker in zijn amendement aangevoerd, veel waars bevat, dat het belastingstelsel, vooral daaron der de accijns, eene onzedelijke strekking heeft. 185! zijn uit de haven van 51 schepen 9243 landverhuizers en New-Orleaus vertrokken in waren er slechts 7016 met 40 en alzoo in het afgeloopen FRANKFORT, 3 Januarij. De algemeene aan dacht in Zuid-Duitschland bijzonder in Wur- tembergis thans gevestigd op de uitbreiding der fabrijkalie van beetwortel-suiker. In Stutt gart heeft zich tot dat einde eene associatie ge vormd die door middel van actiën dezen tak van nijverheid op eene groote schaal wil exploi teren. Volgens het door deze associatie bekend gemaakte programma bedraagt de consumtie van suiker in Wurtemberg 5^ pond per persoon en daar de bevolking aldaar uit 1,800,000 zie len bestaat, zoo wordt er jaarlijks 99,000 cen tenaars suiker gebruikt. De gemiddelde prijs op ƒ29 per centenaar gerekend bedraagt de jaariijksche uitgave aan suiker 2,871,000 het geen in 10 jaren eene som van 28j millioen uitmaakt. Sedert gisteren is liet drijfijs op den Main weder dermate loegenomendal de scheepvaart Immers het bewind zal volgens de nieuwe constitutie grooten invloed kunnen uitoefenen op den senaat en wel eenen duurzamen en on- ophoudelijken invloed wijl de leden van dat staats-ligchaam voor hun leven worden be noemd. Het initiatief voor het indienen van wetten berust bij het uitvoerend bewind en dan eene wetgevende vergadering die niets an ders heeft te doen als wetten aan te nemen of te verwerpen Zoo kan zelfs een dragchjk uitvoerend bewind meester des lands zijn. Volgens de meening van velen zal Louis Napoleon bij de nieuwe constitutie den titel ontvangen van Keizer der Fransche Republiek. Onderscheidene kleinigheden bij de feesten der jongste dagen opgemerkt, geven aanleiding om hieraan eenig geloof te hechten. Toen bij het Te Deum in het Latijn voor den president en de republiek werd gebeden, zeide iemand: dat is een hu welijk en volgens de Code Napoléon is de man chef des hui zes.” In het jaar Antwerpen met naar New-York het jaar 1850 schepen vertrokken jaar 2227 landverhuizers meer dan in het vorige. Uit Keulen wordt dd. 6 Januarij gemeld dat aldaar weinig drijfijs was. Enkele groote schotsen dreven den vorigen dag de stad voorbij. AMSTERDAM 5 Januarij. Gisteren heeft men ip het Oosterdok alhier het lijk opgehaald van eenen zestienjarigen jongeling. Door den voornaam bedrogen had de havenmeester aan zeker huis de treurige tijding doen brengen dat de zoon verdronken was. Door den schrik in zwijm gevallen was de eerste persoon die door de moeder na haar herstel werd gezien, de dood gewaande zoon AMSTERDAM, 7 Januarij. Frankrijk blijft zeer rustig. De menigte toont zich hoe langer zoo meer ten gunste van den president en deze van zij nen kant schijnt dit te willen beloonen door op haar te steunen en voor haar te zorgen. In de hoogere en meer verlichte klassen vindt bij ook de meeste koelheid en tegenstend wijl deze in staat zijn, de wezenlijke en iets beleekenende staalkundige vrijheid te waarderen. De menigte daarentegen stelt meer prijs op stoffelijke wel vaart, dan op politieke regten. De afkondiging der constitutie, die geheel gereed is, werd weder cenige dagen uitgesteld. Het waarom is onbekend. Het regerings-systema van den president schijnt te zijn dat waarvan de grondslagen werden gelegd in 1789 en 1802 en in 1804 door Na poleon een vertegenwoordigenddoch geen par lementair systeme. Het eerste stelt het uitvoe rend bewind onder het andere laatstgenoemd bestuur boven de vertegenwoordiging. bijzonderheid kan worden nlangs eene 90jarige vrouw naar Odoorn (Drenthe) Idaar een bezoek aan hare schoon- kleinkinderen te brengen. De af beide plaatsen is 18 uren en heeft vrouw deze reis in twee dageu af bel drijfijs, de Gierbrug aldaar is onttakeld naar de haven overgebragt. De communica- lusschen beide oevers wordt thans door i en schuiten onderhouden. Als eene meld dat o Goor (Overijssel) delde om a’ dochter en I stand van genoemde gelegd. Even als voor cenige dagen uit Dalen, berigt men thans uit Borger, dat aldaar een paar eksters een nieuw nest reeds bijna geheel in gereedheid hebben gebragt. Sommigen voor spellen daaruit verder een zacht winter en eene vroege lente. De sterke drank heeft den 4 Januarij te Nieuwe Diep weder een offer gevergd. Een onder-officier van het aldaar gedetacheerde corps mariniers is zich, terwijl hij op de wacht was, zoodanig aan het gebruik van sterken drank te buiten gegaan, dat de officier, die de ronde deed hem dood op de brits vond. Uit Ruinerwold meldt men aan het Zon dagsblad: Hoewel ik reeds onlangs in dit blad een staaltje van het inperlinente smokkelen heb medegedeeldzoo meen ik nogtansdat het niet overbodig kan geacht worden om gende fraude aan het licht te breng zeker ingezeten alhier kwam voor cenige dagen bij de rijks ambtenaren met de woorden: »Gij moet dadelijk bij mij komen om mijn vet var ken hetwelk ziek en reeds op sterven ligt te taxeren.” Toen nu de ambtenaren van liet ge- slagt bij voornoemden persoon zich vervoegden was het varken reeds afgemaakt, doordien het, zoo ze zeiden had willen sterven en daarom eenigen spoed had vcreischt. De ambtenaren vroegen hierop den man in gemoede af, of het varken wel inderdaad zoo erg ziek geweest was als hij voorgaf. O ja wel zeker,” was liet antwoord. Welnu hervatten de ambtena ren vdan moot het varken niet geslagt, maar begraven worden gij weet toch dat het vleesch van een ziek en zoo goed als gestorven beest niet door den mensch mag genuttigd worden Dit woord was den gierigen boer als een doorn in het vleesclt en hij merkte hierop naïf aan Ja maar zoo erg was het nog nietdaarom zoo ging hij met het spreken voort, «lust het ons wel.” De ambtenaren die al zeer spoedig bemerkten, dat liet weder eene immuniteit was die hij ook het vorige jaar op diezelfde wijze doch toen met heler succes dan nu had uit gevoerd begrepen om het varken niet als ziek, maar als gezond en dus volkomen naar waarde te taxeren. De boer, die eindelijk wel inzagdat hij verraden zijne poging mislukt en zijne kans op allerlei wijze verkeken was betaalde nu in ruime mate de verschuldigde accijns, cn heeft daarna het varken geslagt en in hierdoor genoegzaam heeft moeten gestaakt wor den. Dien ten gevolge is de schipbrug te Of fenbach reeds weggenomen. Dit is mede sedert den 1 dezer het geval te Mannheim waar door het drijfijs de gemeenschap tusscheu de beide oevers buitengewoon bezwaard is. Hetzelfde wordt mede van Ludwigshafen berigt, waar de stoomsleepers en alle overige vaartuigen zich genoodzaakt hebben gezien eene schuilplaats in de winterhaven te zoeken. Op den Bovenrijn is de scheepvaart mede reeds geheel gestremd, en vele schepen zagen zich verpligthier en daar eene schuilplaats te zoeken zonder hel oord hunner bestemming te kunnen bereiken. He den is de koude wat minder en men vleit zich de gemeenschap weldra weder hersteld te zien. BERLIJN, 2 Januarij. Uit Noord-Duitsch- land wordt medegedeeld datonder belofte haar het regt van vrijhaven te verschaffenOos tenrijk de Hanzc-steden tracht over te halen zich vóór zijn tolstelsel te verklaren. Ook - nieuwe schijnen, worden. BERLIJN, 5 Januarij. De herstelling van den keizerlijken adelaar, op de Fransche vaan, maakt hier onaangenamen indruk; men vreest, dat dergelijke concessiën aan den geest des legers tot andere concessiën leiden zuilen. Enkele dagbladen spreken reeds van zich uit te rusten voor de toekomst, niet met hel zwaard, niet militair, maar staatkundig en moreel. In Oos tenrijk zou vorst Schwarzenberg zich in dien zin reeds krachtig aangorden. Het is hoogst be langrijk vooral wanneer men in aanmerking neemt, dat de legen woordige Oostenrijksche pers van de regering afhankelijk beschouwd kan wor den te hooren wat de Wanderer zegtMen zal van Oostenrijk billijkerwijze niet kunnen verlangen dat het Duilschland bescherme tegen een krijgszuchtig Fransch consulaat of keizer rijk en zich daarvoor vergenoege met hel zoo fel moge!ijk betwistte voorzitterschap in Frank fort. Wie de schim van Karei den Grooten in de Tuileriën ziet verrijzen moet niet voorbij zien dat de ware erfgenamen van het wester- sche kezerrijk niet aan de Seine niet aan de Spree, maar aan den Donau te zoeken zijn! Wij gelooven even weinig een nieuw Rijnver bond als eene nieuwe keizerlijke krooning in Parijs te zullen beleven maar wij vertrouwen dat het antwoord van Oostenrijk, indien zoo danige schier ongeloofelijke gebeurtenissen plaats grepen geheel tegenovergesteld dan in 1806 luiden zou!” (Men weetdat de keizer van Oostenrijk in 1806 afstand deed van de Duitsche keizerskroon.) LONDEN, 3 Januarij. Weldra zullen de werkzaamheden aan den electro-onderzeeschen telegraaf van Holyhead naar Galway worden aan gevangen. Er zullen vier draden gelegd wor den namelijk twee ten dienste van particulie ren en twee van het gouvernement. De onlangs alhier overleden landschaps schilder Turnes heeft 200,000 p. st. nagelaten voor de daarstelling eener wijkplaats voor de ongelukkige kunstenaars. Buitendien heeft hij al zijne schilderijen aan die instelling vermaakt behalve drie door hem aan den staat geschon ken. Kossuth is steeds de spil waar om alles schijnt te wentelen en beide partijen in de Sta ten betwisten zijne gunst. Als verdediger van hel Protestantisme, werd hem een Bijbel ten geschenke gegeven. Met dat al blijft Kossuth een heeft aan zijn vaderland minder gedaan, dan zijn landgenoot, graaf Szechenyis mede-lid der Hongaarsche vergadering en vroe ger bondgenoot van Kossuth. Het was Szeche nyis die den Hongaarschen adel het eerst tol deed betalen bij gelegenheid van het bouwen eener brug te Brida Pest, waarvan de gelden door den Weener bankier Sinna verstrekt wer den. Bij voerde het eerst de Hongaarsche taal in door die te spreken in zijne redevoeringen en daarna te schrijven over onderscheidene on derwerpen. Hij ondersteunde zijne poging met de gift van één jaar van zijn inkomen (ƒ70,000) en verzuimde niets tot bereiking van zijn doel. SNEEK9 Januarij. Z. M. heeft, onder anderen, benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnsen: te Dalen, den beer M. Feickens, thans surnumerair der belastingen te Leeuwarden. Z. K. 11. prins Frederik is sedert ons vorig berigt eenigzins in beterschap toegenomen. Als een bewijs, hoe buitengemeen ongun stig het met de kabeljaauw- en sclielvisch-vis- scherij te Scheveningen gesteld is, kan dienen dat eene pink welke in de verledene week ge durende 36 uren op die visscherij had gevaren met één’ enkelen kabeljaauw en één’ enkelen schelt isch is aangekomen. Het zal overbodig zijn, hierbij te voegen, dat de armoede in die volkrijke visschersplaats dan ook met iederen dag toeneemt. Zondag nacht jl. zijn, ten gevolge van zwaren storm uit het Z. W.op Vlieland twee schepen gestrand, liet een een Napolitaansche brik met verfhout beladen en een kof van Suriname naar Amsterdam. De equipage van laatstgenoemde heeft zich met eene boot kunnen redden. Van de Napolitaansche brik zouden 4 man zijn omgekomen. Uit Nijmegen wordt berigtdatten gevolge van en tie ponten COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1